Author Topic: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro  (Read 5129 times)

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« on: February 21, 2013, 01:52:33 PM »
Zadnje vreme dosta vremena provodim po internetu i trudim se da se sto vise obrazujem oko modela, voznje, setovanja ..... Jedna od stvari koju nisam uspeo sasvim da shvatim jeste setovanje kocnica na buggy/truggy. Jasno je da se podesavaju u zavisnosti od staze, podloge itd. da je neki prosecan odnos koji treba da bude otprilike  zadnji tockovi 60% a prednji 40% ono sto nisam shvatio je sledece:
Da li oba kociona diska (diferencijala) prilikom kocenja treba da u jednom momentu zablokiraju ili samo jedan ili nijedan.... ili se kocnica prilikom voznje koristi kao kod pravih automobila po principu (koliko pritisnes toliko i koci ) verovatno i to ima veze sa tipom sazoe na kojoj se vozi  mmmm , Molio bih nekog od poznavalaca da napise par reci o tome mislim da ce biti korisno vecini sa  manjim iskustvom..... (:sos:)
Ivan - Agama A8 Brushless

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #1 on: February 23, 2013, 08:17:42 PM »
Ne razumem se previse u nitro varijante ali ono sto znam za sigurno je sledece:

1) Odnos sile kocenja uvek ide u korist prednjih diskova, kao i kod pravih automobila, recimo 70% prednji 30% zadnji diskovi... sem ako nije u pitanju auto za drift, onda recimo 50-50%
2) Koliko pritisnes toliko koci :)

Sto si tice imitiranja ABS-a, koliko znam to rade malo bolje stanice (spektrum, futaba, ko propo...) a kako to radi tacno nisam se previse interesovao :)

Poz!
 (pijemo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #2 on: February 23, 2013, 08:34:24 PM »
Ne razumem se previse u nitro varijante ali ono sto znam za sigurno je sledece:

1) Odnos sile kocenja uvek ide u korist prednjih diskova, kao i kod pravih automobila, recimo 70% prednji 30% zadnji diskovi... sem ako nije u pitanju auto za drift, onda recimo 50-50%
2) Koliko pritisnes toliko koci :)

Sto si tice imitiranja ABS-a, koliko znam to rade malo bolje stanice (spektrum, futaba, ko propo...) a kako to radi tacno nisam se previse interesovao :)

Poz!
 (pijemo)
Radi i SANWA ja citao uputstvo  dodaje se jos jedan servo, ili 2 ukupno za kocnice... ne secam se tacno ()-() (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #3 on: February 23, 2013, 08:47:00 PM »
Zasto kazes 'oba kociona diska(diferencijala)' ? Dali na tvom modelu postoje dva kociona diska koje pokrecu dva servoa?

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #4 on: February 23, 2013, 09:37:21 PM »
Postoje 2 diska, jedan za prednji i jedan za zadnji diferencijal- zapravo prednja i zadnja osovina koja spaja srednji i zadnji i srednji i prednji diferencijal (inferno mp7.5) ... ...jedan servo koci oba pakna na diskovima s tim sto se podesava razlicit pritisak paknova na oba diska i ujedno je gas na motoru u kontra smeru. Mene buni taj odnos kocenja prednjih i zadnjih tockova kako se u praksi podesava.....
Ivan - Agama A8 Brushless

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #5 on: February 23, 2013, 09:44:17 PM »
Sve u svemu prosto rečeno, više trebaju da koče prednji točkovi od zadnjih (odnos 70%-30%)..na samom modelu ima polugice  koje ćeš pritegnuti za taj prednji disk, naravno treba onda i probati model.....
« Last Edit: February 23, 2013, 09:46:18 PM by Agama »
RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #6 on: February 23, 2013, 09:47:14 PM »
Postoje 2 diska, jedan za prednji i jedan za zadnji diferencijal- zapravo prednja i zadnja osovina koja spaja srednji i zadnji i srednji i prednji diferencijal (inferno mp7.5) ... ...jedan servo koci oba pakna na diskovima s tim sto se podesava razlicit pritisak paknova na oba diska i ujedno je gas na motoru u kontra smeru. Mene buni taj odnos kocenja prednjih i zadnjih tockova kako se u praksi podesava.....

Ako te samo odnos buni onda stavi otprilike 70-30 (napred-pozadi) i neces pogresiti :)

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #7 on: February 23, 2013, 09:57:26 PM »
Ok ......... a zasto Adam Drake u svom video klipu na Youtube govori o tome suprotno....... da li se taj odnos toliko razlikuje kod profi vozaca u odnosu na neki osnovni setup ............. to je ono sto mene buni kao relativnog pocetnika..


Ivan - Agama A8 Brushless

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #8 on: February 23, 2013, 10:01:41 PM »
Nemoj da te buni, zavisi od modela do modela i od vozaca do vozaca...

Neko voli da mu se model prevrce preko nosa od sile kocenja a neko voli da zabacuje guzicu ;) to ti je setanje od 70-30 u korist prednjih do 70-30 u korist zadnjih ;)

Namestis nesto oko 50-50 ili 60-40 u korist prednjih na tom modelu i neces pogresiti !

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #9 on: February 23, 2013, 10:03:55 PM »
Da se razumemo  (nene) .... nemam ja nameru da ucestvujem u profi trkama ili sta znam ;namig ...... jednostavno sam postavio pitanje da neko malo pojasni. Verovatno je za neku voznju koju ja i verovatno velika vecina u Srbiji upraznjava  i nije toliko bitno ali nije lose da se zna.....

Pa tako i sam razmisljam, logicno je ako model treba da udje u ostru krivinu napravi zaokret --- da mu zadnji tockovi prvi proklizaju........... mmmm

Svakako hvala na odgovorima   (res)
« Last Edit: February 23, 2013, 10:21:09 PM by magic »
Ivan - Agama A8 Brushless

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #10 on: February 23, 2013, 10:53:49 PM »
Pa bas je napravljeno da svaki vozac moze prilagoditi kocnice svom stilu voznje, ni u pravom auto-moto sportu nema najboljeg resenja vec svako ima svoje posebne zelje i zamisli pa tako i ovde ! Nekome odgovara da zabaci model pre ulaska u krivinu a neko ne moze da izadje na kraj sa 'otkacenim' modelom pa vozi i samo 10-20% pozadi...

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #11 on: February 23, 2013, 11:39:16 PM »
Ma kako da znam sta mi odgovara  oo))

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Setovanje kocnica na 1/8 Buggy/Truggy Nitro
« Reply #12 on: February 23, 2013, 11:45:12 PM »
Pa napravis caskom stazu, naucis je dobro i samo ce ti se pokazati  :mhm