Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 100301 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #105 on: May 25, 2013, 04:05:52 PM »
Stavio sam horizontalni stabilizator u rernu na 50 stepeni. Istopio se... nisam znao da rerna moze toliko da gresi. Nemojte da napravite istu gresku kao ja. oo))

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #106 on: May 25, 2013, 08:20:01 PM »
ti si legenda!imas zivce svaka ti cast!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #107 on: May 27, 2013, 12:00:03 AM »
Eto ja napravio novi horizontalac. Posto sam dobio kritike (opravdane) da nisam bas osmislio kacenje krila na jedrilicu, seo sam malo da razmislim. Jeste, uhvatila me neka mrzovolja, sta sam sve morao da uradim, razvuklo se brate... Ali tako necu nigde stici. Pa sam opalio sebi 2 samara da se trgnem i razbistrim situaciju.

Evo ga nacin kacenja horizontalca. Napravljen oblik od stirodura, ima najlonski distancer sa M3 navojem u sebi, preko koga je navucen karbon koji je spojen sa telom jedrilice. Preko svega staklo, gornja povrsina ravna, i trn za centriranje pozadi.



Ali nisam odustao od moje "supe". Nisam je iskoristio za horizontalac, ali za krila jesam. Da bih napravio ravnu povrsinu za naleganje na ovaj nosac, stavio sam mesavinu epoksija i mikro balona ispod horizontalca. Pa kada ga pritegnem srafom lepo ce da legne kako treba i u osi.



Isti fazon i za nosac glavnog krila. Jos nije zavrseno, ali je blizu. Horizontalac je na 20mm od trupa da bi mogao da radi svoj posao, a krila su na 10mm od trupa. Nema potreba vise, a ni manje, da ima mesta da se manipulise kablicem za servoe u krilima.



Moju voljenu supicu od seckanog karbona i mikro balona sa epoksijem sam iskoristio da napravim ravnu podlogu na glavnim krilima, kao na horizontalcu. Na taj nacin krilo ce imati napadni ugao od 1 stepena, sto ce se po potrebi lako povecavati nekim distancerom. Kada sve zavrsim za par dana sastavicu ceo DLG pa da vidimo koja je masa praznog avioncica. Onda ostaje da sacekam neki dan da stignu novi servoi i ostale dzidzbidze i gotovo! Ako poleti, dizem ruke od modelarstva, ovde stvarno nema izazova :hehe :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #108 on: May 28, 2013, 12:57:18 AM »
Krenem ja danas kod caleta da izbusim na stubnoj busilici rupe u krilu, za montiranje na trup. Razmisljam kako da smestim krilo od metar i po u Citroena C3, kad zena hoce da ide u grad... i da vodi bebu u setnju. I naravno treba tu da stanu i kolica (koja ne mogu da stanu u gepek!). Spakujem u kola i zenu u dete i kolica, i nekako nadjem ugao da spustim i krilo. Okrenem se da namestim dupe da sednem u kola, a zenica moja koja je vec bila unutra, krenula da mi pomogne da smestim krilo. Uhvati kraj koji je lebdeo u vazduhu i povuce ga na dole. Suprotan kraj zaglavljen u kolica. Ja sedam u tom trenutku, vidim u sekundi sta se desava, u sledecih pola sekunde cujem zvuk krckanja krila -  ne znajuci sta da radim ispustam jedno nenormalno glasno AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zena pita Sta ti je Vlado?
Pusti pusti ne ne ne ne.....!!!!@$@@%%^$
Pusta ona krilo, ja psujem na sve strane, srecom nema teskih posledica. Kod jedne "sarkice" malo kvrcnulo. Izlazim iz auta preteci usput, jer nisam u stanju da vozim kolko sam prso, dajem joj kljuceve i sedam pozadi. Auto krece...  oo))

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #109 on: May 28, 2013, 10:14:53 AM »
Vaci, ti si definitivno car!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
  • Goran Nis
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #110 on: May 28, 2013, 10:25:03 AM »
Krenem ja danas kod caleta da izbusim na stubnoj busilici rupe u krilu, za montiranje na trup. Razmisljam kako da smestim krilo od metar i po u Citroena C3, kad zena hoce da ide u grad... i da vodi bebu u setnju. I naravno treba tu da stanu i kolica (koja ne mogu da stanu u gepek!). Spakujem u kola i zenu u dete i kolica, i nekako nadjem ugao da spustim i krilo. Okrenem se da namestim dupe da sednem u kola, a zenica moja koja je vec bila unutra, krenula da mi pomogne da smestim krilo. Uhvati kraj koji je lebdeo u vazduhu i povuce ga na dole. Suprotan kraj zaglavljen u kolica. Ja sedam u tom trenutku, vidim u sekundi sta se desava, u sledecih pola sekunde cujem zvuk krckanja krila -  ne znajuci sta da radim ispustam jedno nenormalno glasno AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zena pita Sta ti je Vlado?
Pusti pusti ne ne ne ne.....!!!!@$@@%%^$
Pusta ona krilo, ja psujem na sve strane, srecom nema teskih posledica. Kod jedne "sarkice" malo kvrcnulo. Izlazim iz auta preteci usput, jer nisam u stanju da vozim kolko sam prso, dajem joj kljuceve i sedam pozadi. Auto krece...  oo))

Hahahaha!!!! Vaci znam kakav je osecaj posto sam imao i ja slicnu situaciju samo sam ja posao na livadu da napravim neki let!!!!
Kad si ovo napravio onda je sve lako!!!!  4e :jaki:
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #111 on: May 28, 2013, 04:18:55 PM »
opusti se... 4e  sve ce to epoxy i platno pozlatiti... :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #112 on: May 28, 2013, 07:29:47 PM »
I evo dosao je i taj dan, posle svega i svacega, da jedan Vaci pocetnik koji nikada u zivotu nije nista napravio, sklopi taj famozni DLG. Kako ce leteti videcemo, a za sada malo slicica.

Prvo, supica od seckanog karbona-mikrobalona i epoksija. Mnogo dobra stvar, mnogo cvrsce nego samo mikrobaloni.





Sklopljen model



A sada malo merenja





Masa kompletnog praznog modela 202gr. Jedino nema peg za bacanje. Znaci jos pola grama :) Na ovu masu sam ponosan i nisam je ocekivao da budem iskren. A sledeci put idemo jos nize!!

Pogled s`preda



I ceo model. U stvari 2 modela. :) Jedan stari i jedan glanc nov hehehe  :hehe



Valjda ce za neki dan stici sa HK servoi i ostatak, pa da probamo malo. Bice tada i neki snimak ako ga ne slupam. Bacam se na simulator! (yay)

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #113 on: May 28, 2013, 07:43:34 PM »
Pohvala za ovaj novi model (nije moje da komentarisem "stari" ), neka je sa srecom pa da ga vidimo u letu za koji dan...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #114 on: May 28, 2013, 08:00:33 PM »
Hvala :) Vec sam dobio cvrgu od starog modela za tu opasku :)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #115 on: May 28, 2013, 09:10:55 PM »
nije ti malo dugacak nos ispred krila??? kad stavis elektroniku bas me zanima gde ce ti doci teziste

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #116 on: May 28, 2013, 09:41:01 PM »
Trenutno je tezak pozadi. Jeste mu dugacak vrat, ali tako ispalo. Zato sto mi je kabina lagana a vertikalac i horizontalac i nisu bas. Imaju zajedno bar 17-18gr.
Ovako i lici pomalo na lesinara, kao Beloglavi sup :) Bice sve u redu kad ubacim elektroniku.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #117 on: June 12, 2013, 11:23:23 PM »
Elektronika ubacena, 266gr letna tezina. Evo nisam imao nerava da sacekam sutra, pa sam pod svetlima igralista izasao da isprobam avion. Iako ima ovako dugacak vrat, opet je ispao tezak u repu... jednostavno mi kabina previse mala i lagana, jedva sam nagurao elektroniku... I tako krene avionce da "pumpa" i zakuca se u zemlju i pukne mi kabina... i evo odmah sam je zakrpao a bude spreman za sutra :) Bogami na isto mesto nece puci...

Posto nisam nikada leteo avion osim na simulatoru mozda je bolje da potrazim pomoc... da ga ne skrshim odma... vec malo kasnije  :hehe

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #118 on: June 13, 2013, 12:16:13 AM »
Vaci, da te upozorim na jednu stvar koja se meni desila ovog vikenda.
Na mom DLGu je ranije bila slomljena kabina (davao sam ortaku da se uci bacanju (zid) ) i ovog vikenda sam posle popravke izasao da je probam.
Na nesrecu ovako se zavrsilo...







Sta se desilo... kabina koju sam zamenio bila je uradjena suvise tanko i pri izbacaju jedrilica se bukvalno raspala.
Ovo ti govorim zato sto ces imati ovaj problem ako ti vrh kabine bude suvise napred. Velika centrifugalna sila se stvara pri izbacaju.
Nadam se da neces imati ovh problema ali nije na odmet da znas i za ovaj problem.
Ja letim DLG oko godinu-dve ali nisam znao da moze da se slomi na ovaj nacin.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #119 on: June 13, 2013, 01:10:42 AM »
Dobro da si mi ovo rekao, imacu to u vidu. Stavio sam teg 12gr u nos da bi je izbalansirao sada. A kabina mi je jako tanka, danak neiskustvu... Al dobro, necu ja da je silim nesto, ionako cu bacati polako dok se naucim. A kad skrckam sve, onda znam kako da napravim bolje :sljus Cim budem mogao i vreme mi dozvoli probacu je i napraviti neki snimak.

Ne znam kako je tako ispao balans. Mozda zato sto mi se cini da su repna krilca ispala malo teza... Zajedno imaju oko 17-18gr. Aj polako, da poleti ovo prvo, pa cemo videti sta dalje.