Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99580 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #135 on: June 21, 2013, 11:31:55 PM »
Imaš čisto krutu vezu. Kako bi se ublažila sila na kraku servoa, koja nastaje od inertnog udara eleron komande pri tvrdom sletanju, veza treba da je elastična. Jedno od rešenja je ako se spoj, ruda, napravi od opružne čelične žice  ~0.8mm u obliku na slici. Oblik je idejni, a dimenzionisanje je na tebi. Što je veći "S" utoliko je osetljiviji na manje sile. Ako ne uspe od jednom, bude li previše mekana ili tvrda, veoma je lako napraviti drugu. Dužinski je podešljiv sa savijanjem na stredini.  Težina je neznatno veća u odnosu na postojeći.
Treba još i da se skrate dužine poluga na servou i eleronu, jer mogu da se zakače u nešto pri sletanju sa velikom brzinom i onda ni elastična poluga ne pomaže.  (nene)



Za savijanje treba samo dobra špicasta klešta.

 ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #136 on: June 21, 2013, 11:42:45 PM »
 :sljus Pa to sam video 1000 puta na mikro helikopterima, umesto da pukne nesto to upije udarac. Koj sam kreten, da se toga nisam etio. Hvala ti, to cu definitivno da satvim. Jos samo neki servo kasvetan da nadjem.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #137 on: June 22, 2013, 12:14:34 AM »
Nije za čuđenje što ti se lome zupčanici, dobro nisi našao lakši servo, sa manjom silom. Pa oni ne bi preživeli ni pad nekog mikro modela a ne jedrilice od metar ipo.
Meni na dlg-u stoje ovi servoi i sasvim sam zadovoljan kako rade, i šta su sve preživeli. http://www.hobbyking.com/mobile/viewproduct.asp?idproduct=25453&type=&idparentcat=287
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #138 on: June 22, 2013, 12:29:37 AM »
Nije za čuđenje što ti se lome zupčanici, dobro nisi našao lakši servo, sa manjom silom. Pa oni ne bi preživeli ni pad nekog mikro modela a ne jedrilice od metar ipo.
Meni na dlg-u stoje ovi servoi i sasvim sam zadovoljan kako rade, i šta su sve preživeli. http://www.hobbyking.com/mobile/viewproduct.asp?idproduct=25453&type=&idparentcat=287

 ;D ;D ;D

Pa ... ja... ovaj... prvo sam narucio 4 komada ovih

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23484

 ;D ;D ;D

Pa kad su stigli shvatio sam da je ovo stvarno malo i nisam ni pokusavao da ih stavim. Pa sam narucio ove druge koji su 3 puta jaci  ;D ;D ;D Sta cu, desava se... Sada cu uzeti jos malo jace, i ubaciti neki amortizer kao sto je TE dao predlog, i bice bolje.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #139 on: June 22, 2013, 12:58:56 AM »
Inače meni su "rude" v umesto s ali i jedna i druga će ti završiti posao oko amortizacije, no svakako ne mogu učiniti čudo ako su servoi preslabi.
Ako si pri parama sa sledećim servoima nećeš pogrešiti
http://www.t9hobbysport.com/mks-ds65k-servo
http://www.t9hobbysport.com/mks-ds6100-servo
Na checkoutu umanjuju cenu za iznos  VAT-a.
« Last Edit: June 22, 2013, 01:05:23 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #140 on: June 22, 2013, 07:58:33 AM »
mks servoi su isto vrh neces pogresiti

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #141 on: June 22, 2013, 09:22:08 AM »
uh brate.... da je u dolarima pa dobro da razmislim... ali u funtama... za sada ne, nekad kada budem imao profi pticu - da. Sada bi dao do 10e po komadu, toliko mogu. Znaci DYMOND-MKS-HITEC nesto tako i da ima preko 1kg ob. moment? pa da nadjem nesto od njih u svom budzetu?

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #142 on: June 22, 2013, 09:59:24 AM »
Meni je DLG stigla sa ugradjenim HXT 9gr (najjeftinijim plavim servoima od 3 dolara) u repu, i ja sam stavio u elerone tanke servoe od 8 grama.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31881__VG_8_0g_1_5kg_14sec_Ultra_Thin_Servo_UK_Warehouse_.html?strSearch=thin%20servo

 Ovo je druga godina kako rade savrseno. Da su otkazali vjerovatno bih i ja kupio neke bolje, ali ovo je sve radilo savrseno.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #143 on: June 22, 2013, 10:31:32 AM »
Pa izađe ti ko da je u dolarima, kad se oduzme VAT, mada trebalo bi da ti rade, potraju i drugi jeftiniji od 9grama ali sa obrtnim momentom ne manjim od 1,8kg na 4,8V.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #144 on: June 22, 2013, 12:52:56 PM »
Naleteo sam na nešto interesantno još pre i mislim da je sada baš aktualno. Da se ne bi morali koristiti  jaki i tanki servoi pa još i specijalne izvedbe u krilo, koji su još i skuljii, mogu da se koriste i budget servoi, ali onda treba da su i oni  napred sa tankim cevastim vezama do komandi elerona. Ovde se isto može ubaciti elastična "S" krivina bliže servou, ali i duge komande u bovdenu žice od 0.8mm do elerona daju izvesnu mogućnost upijanja udarnih sila.  Evo nekoliko primera za to...








http://rc-sailplane.com/niki/niki-radina_dlg_e.htm

Staklom obložene eleron površine su dovoljno krute na uvijanje (torziju), pa se ne treba bojati da će se pojaviti flater na njima, zbog toga jer je komanda sa krajnje unutrašnje strane. Dobro utiče na položaj težišta ako je što više delova napred. Tako otvor kabine treba da je veći, ali se to na gore spomenuti način može ojačati i nije problem. Neki su samo delimično povezali stranice sa klupama za servoe, ali nazad, gde je najvažnije, nisu. Samo na 4. i 11. slici je potpuno dobro. Dakle kako sam rekao već pre, prvo treba videti kako su drugi uradili dobro, ali ne treba preuzeti i loša rešenja. Vaci, sledeći uradi ovako.
 ;namig

« Last Edit: June 22, 2013, 02:19:04 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #145 on: June 22, 2013, 05:21:46 PM »
Nisam siguran da na AG25 ili slicnom tankom profilu, i to od stirodura, moze da se fiksira eleron tako u korenu krila a da se ne javi flutter. Mozda i moze ali sa bias platnom i jos nekim zvrckama... Mnogo mi ovako fleksibilno.

Vec planiram da pravim sledeci, dosta stvari sam video koje ne valjaju i promenicu ih. Jos se mislim dali sam spreman da krenem na 2m raspon i rasklopiva krila. To bi mi bilo ekstra, ne znam jos kako bi napravio taj mehanizam...

Ali pre nego sto krenem hocu da napravim silikonsku foliju za vakuumiranje. Da je kupim, mnogo para brate. Nisu normalni, i to jos nema kod nas. Pa hocu da nekako razvucem univerzalni silikon u tankom sloju. To se ispostavilo kao mnogo veci problem nego sto sam mislio. Ali imam jos neku ideju pa cu probati.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #146 on: June 22, 2013, 07:05:58 PM »
Prijateljski i komsijski savet: Kupi brate gotov!!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #147 on: June 23, 2013, 12:15:12 AM »
Prijateljski i komsijski savet: Kupi brate gotov!!!

Verovao ili ne meni ovako zanimljivo, volim da radim te stvari. A i ovaj super leti, nego nikako da me neko usnimi... Hvala za savet (pijemo)

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #148 on: June 23, 2013, 09:10:17 AM »
Lepo i meni,ali na kraju kosta mnogo vise, a o vremenu da ne pricam...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #149 on: July 05, 2013, 10:34:50 AM »
Pozvao sam preko 20 stovarista gradjevinskog materijala u Nisu, pola (i vise) zatvorena, od druge polovine samo jedni imaju stirodur koji nije roze. Zuta boja blago meni, i jos domaci, pravi se u Nisu. Pomislim moje molbe su uslisene. Kupim poslednjih 5 tabli od 2cm koje su imali, i odmah primetim malo grublju povrsinu. Ajde reko to je da se bolje `vata za beton ili sta vec. Ali djavola, skroz ceo ima sundjerastu strukturu, i ne moze da se izvuce lepo izlazna ivica krila jer ostaju rupice i puca. Inace je iste gustine i iste cvrstoce kao i ovaj roze...

I sad sam se iznervirao, niko nece da salje stirodur brzom postom, kazu dodjite i kupite koliko hocete... -.- Da idem u BG za 3 tabli... slabije. Tako da ostaje dilema, il da vozim roze avione, il da farbam i otezam taj isti... Bljak izbor....