Author Topic: Koji servo za 1/8 bagi tragi?  (Read 11318 times)

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Koji servo za 1/8 bagi tragi?
« on: March 07, 2013, 11:04:58 PM »
Ko je servoe preporucujete za gas/upravljanje, na sta treba obratiti paznju za odnos brzine i torque u odnosu da li je servo za gas ili za upravljanje. Kod High Voltage servoa u specifikaciji pisu jedne vrednosti za 6.0V a druge za 7.4V da li to znaci da ako se stavi LiPo ili LiFe baterija (koja je bolja?)  od 7.4V da ce servoi imati bolje specifikacije i u tom slucaju da li resiver moze da radi na 7.4V. Meni su licno zapali za oko Savox servoi.
« Last Edit: March 09, 2013, 11:08:02 AM by magic »
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #1 on: March 07, 2013, 11:17:46 PM »
Ko je servoe preporucujete za gas/upravljanje, na sta treba obratiti paznju za odnos brzine i torque u odnosu da li je servo za gas ili za upravljanje. Kod High Voltage servoa u specifikaciji pisu jedne vrednosti za 6.0V a druge za 7.4V da li to znaci da ako se stavi LiPo ili LiFe baterija (koja je bolja?)  od 7.4V da ce servoi imati bolje specifikacije i u tom slucaju da li resiver moze da radi na 7.4V. Meni su licno zapali za oko Savox servoi.

Ja imam 3 savox-a i odlicni su, u rangu sa hitec-om samo malo jeftiniji :). Mana im je sto malo zuje u neutral poziciji ali to je sasvim normalno za savox. Vec smo trabunjali o tome vise puta... za sterring bar 15kg za truggy i brzina 0.15  sek. Za gas ne znam (vozim samo elektriku) ali predpostavljam da moze i slabiji.

High voltage servoi mogu da rade i na 6v i na 7.4v, ako rade na vecem naponu daju vecu snagu i brzi odziv. Dakle mozes koristiti i LiPo i LiFe u tom slucaju u zavisnosti od zeljene snage. Receiver-i koliko znam uglavnom rade na 6v tako da ukoliko stavis LiPo bateriju moraces i bec koji pegla napon na 6v za receiver. Takodje ako servo radi na 7.4v onda trosi i malo vise struje/baterije ali to je ne znatno pa ne treba da te brine toliko.

Uzmi Savox 1256tg i neces pogresiti, u evropi kosta oko 50-60 eur.

 (pijemo)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #2 on: March 07, 2013, 11:25:37 PM »
Mislim da je najbitnija stvar koliko se para planira potrositi za servoe ? :)

U rangu 10-40eu ima dobrih i na HK, 40-100 ima svasta jednu od boljih cena-kvalitet je pominjani Savox, za preko opet samo poznate firme...

Sto se tice prijemnika mislim da vecina bar za auto modele podrzava voltaze preko 7.4 nekih 9v ako se dobro secam  mmmm treba proveriti u specifikaciji risivera pa prema tome ako je neophodno staviti BEC !

Svi normalni servoi rade sa LiFe baterijama ali za LiPo MORA da se ide na HV servoe ili BEC !

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #3 on: March 07, 2013, 11:50:11 PM »
Mislim da je najbitnija stvar koliko se para planira potrositi za servoe ? :)

U rangu 10-40eu ima dobrih i na HK, 40-100 ima svasta jednu od boljih cena-kvalitet je pominjani Savox, za preko opet samo poznate firme...

Sto se tice prijemnika mislim da vecina bar za auto modele podrzava voltaze preko 7.4 nekih 9v ako se dobro secam  mmmm treba proveriti u specifikaciji risivera pa prema tome ako je neophodno staviti BEC !

Svi normalni servoi rade sa LiFe baterijama ali za LiPo MORA da se ide na HV servoe ili BEC !

Ja sam licno imao losa iskustva sa HK servoima (sve sam sje*** :) )... dok bigneda vozi iste bez problema koliko smo pricali... problem sa HK je "kontrola kvaliteta" tj. sve zavisi koja serija ti stigne. Najgore je kad odes na stazu da vozis i crkne ti servo posle 10 min... samo se spakujes i odes kuci :)

Cak sam i probao neki HK servo koji sam platio skoro $50 i opet nije trajao dugo :(.... na kraju sam se odlucio za Savox i radi bez problema vec vise od 1god... bigneda ga mi je preporucio (1256tg) :)

Dakle cena je bitan faktor uvek ali i kvalitet koji platis nije za dzabe  :sljus

 ()-()

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #4 on: March 08, 2013, 12:02:15 AM »
Potvrdjujem sve sto je receno za LiPo i LiFe. Najbolji odnos onoga sto se plati i dobije je Savox 1256. Ja sam otisao i korak dalje za tragija i stavio Hitec 7955TG, ali nepotrebno.

poz
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #5 on: March 08, 2013, 12:29:38 AM »
Da se nadovezem na pricu :) ...ovo sto sam napisao gore da na HK ima dobrih servoa mora malo da pojasnim posto me matovic podseti da sam i ja imao nekih problema :)

Uglavnom od pocetka sam znao da ce na kraju price sve da kosta skoro isto ali kad vas nesto zanima nekako cena pada u drugi plan ;) Jos u pocetku experimentisanja sa hk servoima sam znao gde i kako se moze doci do povoljnih Savox servoa koji su pri tom bili i provereno kvalitetni !

Probu i testiranje HK servoa sam poceo posto sam primetio slicnost izmedju nekih brendiranih i po fizickom izgledu i po specifikacijama (one sa HK se kasnije ispostavilo da nisu bas tacne), porucih gomilu odabranih servoa i poceo dugo testiranje. Posle duzeg vremena odabir se sveo na par zanimljivih modela koji su odlicno radili posao i cak bili bolji od napisane HK specifikacije ! Ostali su daleko bili podbacili i ni blizu nisu ispunjavali specifikaciju ili samo pod nekim cudnim okolnostima...

E sad, od ovih dobrih uglavnom mi vecina jos uvek radi ili je radila a sad stoji, od desetak komada jedan je umro bez vidljivog razloga (mrtva elektronika) a sa jos par je bilo sitnijih problema ali posle intervencije rade :) jedan je recimo posle par minuta koriscenja prestao da radi i otvaranjem je otvrdjeno da se otkacila zica (slab lem) malo pecnuo i radi i dan danas. Tako da neko iskustvo sa HK je da ako rade prvih par dana radice jos dugo, a ako crknu brzo vrlo je verovatno da je neka glupost...

Tako da ako vam se kocka sa upola ili vise puta jeftinijim servoima po istim ili jako slicnim performansama mozete srecu okusati sa HK. Problem sa kojim se sada srecem a nema ga kod brendiranih je zamena delova usled koriscenja, pojavio se luft na nekim modelima izmedju zubcanika, to je normalno i kod brendiranih ali kod ovih sa HK ne mogu poruciti nov set da zamenim dok kod Savox-a to recimo mozete i tako produziti vek servou i performanse jos neko vreme :)

To su cinjenice a odluka je vasa :)

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #6 on: March 08, 2013, 01:13:42 AM »
Nisam previse servoa potrosio i promenio ali kod mene servo iz HK 15298 radi odlicno vec godinu dana imam 2 komada nisam imao problema sa njima osim sto ispustaju zvuk kad su na leru (moguce zbog interferencije okoline) i mislim da vrede svaku paru .. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16271
Ivan - Agama A8 Brushless

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #7 on: March 08, 2013, 01:51:49 AM »
Taj i brat blizanac njegov su moja trenutna preporuka sa HK :)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16272__HK15298B_High_Voltage_Coreless_Digital_MG_BB_Servo_66g_20kg_0_16s.html

Generalno su isti jedina je razlika u prenosnim zupcanicima i za te pare su odlicni, oba u raznim kombinacijama zadovoljavaju sve potreba na buggy i truggy modelima  (pijemo)

Prve varijante su bile sa zutim kucistem (do sad ni jedan problem sa par komada) a evo ih sad u novim bojama (nemam jos ni jedan ali stizu uskoro )

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #8 on: March 08, 2013, 08:33:10 AM »
Da li to znaci da Savox SC1256TG moze i za gas i za upravljanje. Koji battery pack preporucujete od 6.0V a da moze da stane u radio tray.
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #9 on: March 08, 2013, 09:09:30 AM »
Mislim da nema potrebe da imas toliko jak servo za gas kocnicu ,1257sg ti je idealan za to...Odlicnih sevoa za male pare moze da se nadje na HK, Aleksa je isto uzeo za gas.Ja licno na Mugenu imam Savoxe  2271 SG on je HV i na gasu 1257tg a baterija mi je LiFe 6.6v1600 mah i nekoristim bec.Nebo samo pazi na ovo: uzeo sam sa A Maina http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1_25_1460_1822/products_id/233427/n/ProTek-R-C-LiFe-Hump-Receiver-Battery-Pack-66V-1800mAh-w-Balancer-Plug samo 1450 mah za koju je pisalo da moze u Losijev tray da stane  i nije mogla nikako da mi stane neznam zasto ...morao sam da skinem poklopac i vezicama je pricvrstim

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #10 on: March 08, 2013, 09:25:38 AM »
Sinoc sam gledao specifikacije Savox servoa i oni trose 2.9A - 3.2A (lockup)

Koje BECove koristite, tj. koliko A?

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #11 on: March 08, 2013, 10:01:21 AM »
Netreba ti BEC ako koristis LiFe na Spektrumovim receiverima,  njih mozes koristiti  do 9A struje i normalne servoe ( u praksi dokazano :)) . Jedino ako koristis LiPo onda moras. Ovaj sam planirao da uzmem http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1574_199/products_id/91076/n/Team-Orion-Lipo-Ajustable-Voltage-Regulator-10A-55-70V ali sam odustao zato sto i LiFe odlicno zavrsava posao i nema potrebe za dodatnim troskom .... neka me neko ispravi ako gresim ...

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #12 on: March 08, 2013, 12:52:50 PM »
NE TREBA vam BEC za Spektrum SR prijemnike ni kad koristite LiPo za napajanje servoa !
Rade najnormalnije do 9.6v a donji prag im je diskutabilan ali to nas i ne zanima ;) tako da LiFe i LiPo rade BEZ BEC-a ne bacajte pare bezveze kad vam to NE treba !
Takodje ko koristi druge prijemnike Futaba, Sanwa... neka proveri specifikaciju prijemnika jer sam skoro sigurna da bar 90 posto firmi radi do istih voltaza kao i Spektrum, te pare bolje ulozite u nesto pametnije ;)

 ()-()

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #13 on: March 08, 2013, 01:27:18 PM »
da slazem se , LiFe je vise nego dovoljna  (pijemo)

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Re: Losi 8IGHT-T 2.0 truggy
« Reply #14 on: March 08, 2013, 02:35:50 PM »
Hvala na savetima, medjutim pitao sam koje/koliko ampera BECove koristite sa Savox servoima (ako koristite) :)