Author Topic: Staza za micro automobile od 1/16-1/24  (Read 8815 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« on: March 14, 2013, 02:22:01 PM »


Kao sto smo najavili osmislili smo da napravimo ovakvu stazicu za Male, da ne kazem micro automobile od 1/16-1/24, planiramo da bude sirine oko 50cm,
da ovako nekako izgleda, na ravnom delu, da na zemlju nabijemo malo tampon sljunka, pa da bacimo neku armaturnu zicu, recimo 4mm i da sve to zalijemo betonom.
Jedino bi smo ukopali i fiksirali ovaj deo gde autici prolaze ispod nadvoznjaka, u nekom blagom padu/penjanju u duzini od cca 1m, a nadvoznjak takodje izbetonirali sa armaturom, da ako neko ne daj boze nagazi .. ne ostane tamo ... Skakaonice i ove razne prepreke i zajebancije bi smo napravili motazno/demontazne na klinove, tako da se samo zabodu u stazu, bile bi te male rupice u betonu, tako da mogu da se postavljaju na razlicita mesta...
Samu stazu gde idu automobilcici bi smo namazali bitumenom i posuli kvarcim peskom
Na krivinama bi smo napravili sirine 5 cm, pod nekim blagim nagibom, kao tu neku crveno-belu bankinu, a na drugim mestima valjda ono savitljivo elektro crevo od nekih 20mm ..
Ideja je da napravimo i one brze bankine sa nagibom od cca 70-80%, valjda se zove brza krivina, gde ide pod full gasom  :)aplauz

A pored nje bi smo naredjali ili vec napravili neku kao stazu za CRAWLER, kao sto je napravio VladaSimon u svom dvoristu ili slicno, ako Vlada NEdozvoli copy right's... A ako se slaze, onda ga molimo da nam slika iz par uglova... nazvacemo stazu po Vladi i stavicemo R
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #1 on: March 14, 2013, 02:26:08 PM »
Ovako bi mogla da se napravi i velika staza, svidja mi se !

poz
Veljko

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #2 on: March 14, 2013, 03:18:05 PM »
Sviđa mi se ideja za stazicu, a i finog je oblika na ovoj skici... E sad ja bi mazanje bitumenom i posipanje kvarcnim peskom izbegao, bolje je zalepiti neki tepih ili nešto slično...

Bitumen se na malo većoj temperaturi (na suncu) otpušta i postaje mekan, tako da bi se modelčići samo mazali, a pesak bi se utopio u mekani bitumen... Inače bitumen se i jako teško pere...

Kvarcni pesak je isuviše oštar i brzo bi "poručkao" pokretne deleove na modelima, kao i prašina od mlevene cigle, i sl...

Što se mostića i prepreka/skakaonica tiče mogu se od drveta napraviti (jednostavnije je i ne treba oplata), prekriti istim tepihom, fiksiranje može i bočno kako bi se izbegle te rupice po površini staze...

Za crawler staze, a i trial, na netu ima sve i svašta, ideja nikad dosta... U principu treba gomila kamenja, nešto oblica, cigli... Ma sve i svašta može da posluži, možda malo "potoka", mostoća, itd... Bitno je da treba da se naprave zastavice za obeležavanje i propišu pravila za bodovanje ukoliko se planira neka grupna vožnjica... Ukoliko treba mogu da iskopam po netu linkove, jer sam pomalo u toj priči... A zainteresovan sam i za učestvovanje u toj kategoriji, nekad na nekom skupu ili takmičenju...

Samo napred!
pozz
« Last Edit: March 14, 2013, 03:30:30 PM by mantagt »

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #3 on: March 14, 2013, 03:42:13 PM »
U prvom trenutku pogledah sliku i ne citajuci tekst se pondah da je staza za 1/8 B/T i u trenutku se odusevio, ali posle je sledilo malo razocarenje. Ovako sada moramo da kupujemo i te mini/micro modele, naravno ko ih nema. Svaku inovaciju podrzavam i zelju za njom  (res). Mozda ce ove godine biti interesantnije. ()-()
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #4 on: March 14, 2013, 04:02:38 PM »
Zato sam i stavio ovde da prodiskutujemo, ali pametno i mudro  (kush) (mazi) Hehehe ....

Taj btumen i kvarcni pesak nisam ni ja bas siguran, ali ideja je da se jako tanko namaze da udje u one sitne rupice i neravnine betona, a da nekako bude protiv klizno, a kvarci pesak da se samo u jako tankom sloju baci preko tog bitumena i da ga ulepi da se ne bi kasnije na vrucini previse razlivao...
Ovo je moja amaterska ideja, ni sam nisam siguran koliko je dobra, ali kazem sasvim tanko, i taj pesak se kad se ovo osusi razduva ocisti to sto se nije vezalo... ili onaj tecni asfalt sto reklamiraju negde, ali nekako mi to dodje isto..
povrsina bi bila negde 4x6m... Kad se izlije taj beton i upegla onda sitna zezanja sa bankinama, brzim krivinama, farbanje i pravljenje ovih skakaonica i ostalih zajebancija...
Izbegavao bih tepih jer to ce vrlo brzo da se razvrca i odlepi i onda ... a ovo je ipak spolja, vetar, sunce, kisa ... a zimi i snegic...

A ovo za Crawler sve su ideje dobrodosle i slike, to se moze svakdnevno i menjati lako.. mene to licno ne zanima, ali vidim ima ljudi, mozda se jos neko primi na to zezanje... 2-3 suncobrana, neka klupa i tocilica za  (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #5 on: March 14, 2013, 04:22:42 PM »
Bitumen...........

Znaci za tu stazu se koristi asfalt beton separacije od 0/4 mm, koji kad se zavrsi bude skoro 100% zatvorena gornja povrsina.
Debljine 3 cm, koji prilikom valjanaj moze da se pospe filerom radi postizavanja zatvorenosti gornje povrsine.
Ispod napred ponemutog *a zbog sitne separacije* treba uraditi sloj BNS 16, bituminizirani noseci sloj separacije 0/16mm.
Ispod njega sloj drobljenog kamena 0/31.5 mm debljine oko 15 cm ili vise, zavisi od nosivosti tla.
Podlogu obavezno uvalajti.
Ovako uradjen ima da traje i traje.....

Offline trijanglafly

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #6 on: March 14, 2013, 05:02:20 PM »
Todore lepo si ovo napisao kao da radiš u nekom od PZP-a. Igrom slučaja radim u jednom i ovo što si napisao je idealno, ali košta da mrdaju uši čim pogledaš u nju. BNS 16, BNS 22 (s), BNHS 16 itd. i nisu skupe mešavine, ali AB 4 je paprena i koristi se samo za mostove (koliko sam ja upoznat a radio na asf.bazi 9god.). Podloga 0-31.5 + bito noseći sloj (BNS) + habajući sloj (afalt beton) košta mnogo za ono zašta si ti predložio, to je školski primer kako bi trebala da se radi kolovozna konstrukcija. Znaš kad bi Zajko isplatio tu stazicu, da se svi sa foruma učlanimo pa ni tad.

@Zajko Elem ovo sa bitumenom i peskom zaboravi jer je bitumen uvek aktivan na letnjim temperaturama, a i umazaće ostatak staze i modele.

Staza super izgleda, jedino JA ne bih išao na nikakvo ukopavanje zbog zadržavanja atmosferskih voda, bolje da uradiš nadvožnjak nego podvožnjak.

Betonaža i glačanje površine (oblom ili helikopterom) ima da bude kao staklo, samo NIKAKO nemoj posle da soliš stazu.

Pozdrav

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #7 on: March 14, 2013, 05:04:37 PM »
Pa jel si ti ... bre ... :sljus fijuuuu...
pa to kako ga napisa treba da kosta xxxx tisuca Eur-a... a cela povrsina je zamisljena 4x6m ne moze ni da stane valjak, a kamoli da se valja...

Na zemljanoj podlozi, bacim 2-3 cm sljunka kao podlogu, par kubika betona, armaturu, zapeglam rukom i THE END...
Posle toga sam mislio tim bitumenom + kvarcni pesak da ofarbam zoznu povrsinu, da se poigram sa bankinama, napravim nekako skakaonice i THE END...

Da i posle ofarbam, ako treba postavim neko elektro crevo za ogradu i THE END...

Pitanje .. da li ce i ovo neko da koristi, osim nekih klinaca... mozda...

Aj uzdravlje  (pijemo)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #8 on: March 14, 2013, 05:09:56 PM »
Glacanje BETONA oblom, kakv helikopter (jedino ako Dr. Zuba ne upegla sa svojim TREX700 :hehe :jaki:) zezam se...

Evo odustajem od bitumena, ideja je bisa samo da se napravi da bude glatko i da fataju gume :mhm...

Imao sam nekog majstora koji mi je radio samonivelirajuci pod u garazi, to je jako "do Jaja" i onako kao gumirano... mozda ako uspem njega da prevarim za to sitno da dodje da izvuce tu povrsinu... i ima ga u raznim bojama...

Ne planiram da "investiram" kako neko rece, vise od 500 jevreja za to i onu Cawler stazicu !! (nono)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #9 on: March 14, 2013, 05:13:20 PM »
Ooodlicna staza! Meni se isto u prvi mah ucinilo da je za velike modele... ma bila mala ili velika svakako izgleda sveCki ;)

Sto se tice crawler staze imate moju dozvolu al' da bude sa R  :big smile Rado bih uslikao stazu ali je to bila montazno-demontazna staza koja je napravljena bukvalno za 5 minuta i za nesto manje razmontirana. Napravljena od cepanica i nekog otpada iz dvorista...  i to je zapravo njihova prednost, sto na malom prostoru uz neku improvizovanu prepreku, dobijete vrhunski zabavu  ;namig

Imam recimo pogled iz kabine cisto da vidite kako to izgleda iz perspektive vozaca :)



Kao sto rece zema
Quote
Za crawler staze, a i trial, na netu ima sve i svašta, ideja nikad dosta... U principu treba gomila kamenja, nešto oblica, cigli... Ma sve i svašta može da posluži, možda malo "potoka", mostoća, itd... Bitno je da treba da se naprave zastavice za obeležavanje i propišu pravila za bodovanje ukoliko se planira neka grupna vožnjica..
a ja cu inspirisan ovom pricom u najskorije moguce vreme da napravim nove snimke sa "terena"  ;namig

Zajko ideje su odlicne (osim za bitumen izgleda  :big smile), samo napred!


Offline trijanglafly

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #10 on: March 14, 2013, 05:18:22 PM »
Ma i ne treba ti neka velika sredstva, stazu pre betoniranja odradi nekom vibro pločom ili žabom (ili runčno panj + dve letve za rukohvate) i armatura četvorkica čisto da ne ispuca beton i pi_i Miki. Na sponima malo zelenog itisona za bašte i to je to.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #11 on: March 14, 2013, 05:24:03 PM »
@VladaSimon
Zahvaljujem svetcki coece !!
Planiram da obe napravim na dnu nesudjene asvaltne staze, jer tu ce biti i dece da budu sto dalje od piste, da nekome ne brndekne avion na stazu i decu...
Tu je slobodan i ravan prostor i blizu je napustenog bazena (gde cemo da probamo on-road, ako ih bude) a ima i sank ako krenu trke i sekiracije da moze neko da se oladi (pivom, do lakata!)... Tu bi bila i mikro i Crawler, a tu je i bandera sa rasvetom i strujom, da se pune baterije... Ako krene interesovanje neki radni sto za punjace, neka seljacka klupa za sedenje i tocilica  (:beer:)
Zovem za Crawler, kad ovu mikro napravimo i pokupim kojekave otpade i cepanice, daske, motke, cigle.. pa da redjamo skupa, a ti da odmah probas sa ovim tvojim sokocalom, pa da oma prepravljamo ako nevalja !! ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #12 on: March 14, 2013, 07:03:07 PM »
Vi iz PZP-a zaboraviste grejdere, vidbro valjke, finišere... Jes da ste navikli na velike trase, ali ovo je stazica...  lol

Šalu na stranu, Trianglafly je u pravu za ukopavanje dela staze, jer će tu da bude problem s vodom, ali i to se da rešiti s nekim "propustom" u ovom slučaju crevom ukoliko imaš neki niži deo terena u blizini... A i vibriranje podloge, to obavezno, kao i taj šljunak što planiraš obavezno izvibriraj i sabij valjano, inače pucaće ti beton...

Što se podloge tiče, možda je interesantna varijanta gumirana podloga koja se koristi za dečija igrališta, trim staze, itt... Zaboravih kako se zove, ali je sad guraju po svim parkovima... Dobar grip i čuvala bi gume...

Za crawler-e/trai-e evo par linkova sa nekim scale stazama i detaljima, a po negde se vidi i način izrade...

http://www.scale4x4rc.org/forums/showthread.php?t=71681

http://www.scale4x4rc.org/forums/showthread.php?t=67730

http://www.scale4x4rc.org/forums/showthread.php?t=68657

http://www.scale4x4rc.org/forums/showthread.php?t=69871

Ovo su samo neki, malo extremniji za napraviti ali izgledaju extra...
Inače na ovom forumu (www.scale4x4rc.org) ima puno toga vezano za scale modele, crawlere, triale, itd... Vredi zaviriti...  ;namig
« Last Edit: March 14, 2013, 07:30:13 PM by mantagt »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #13 on: March 14, 2013, 07:46:51 PM »
Daovo izgleda odlicno... ali pretpostavljam da samo treba vremena koliko hoces... (work) i ovaj mostic od drveta je supis, ali... treba to napraviti...
Odlicno u svakom slucaju... drugo ta Crawler staza ne mora biti nikad zavrsena, ona uvek moze da se doradjuje i prosiruje, stvar maste, ulaganja nikakva, ali treba imati u blizini kamenolom  :mhm
Malo trazim po YouTube i gledam, cak ako se taj beton lepo upegla "oblom" moze da se ofarba bojom za beton da se obelezi ...
Za onaj podvoznjak sam mislio da izvedem neko crevo ispod i da odlazi voda ako se skupi, ali tu bi bilo vode toliko da se maltene pokupi sundjerom, ali sam sve jedno mislio da je pokrivam zimi nekim najlonom !
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Staza za micro automobile od 1/16-1/24
« Reply #14 on: March 14, 2013, 11:13:01 PM »
Daovo izgleda odlicno... ali pretpostavljam da samo treba vremena koliko hoces... (work) i ovaj mostic od drveta je supis, ali... treba to napraviti...
Odlicno u svakom slucaju... drugo ta Crawler staza ne mora biti nikad zavrsena, ona uvek moze da se doradjuje i prosiruje, stvar maste, ulaganja nikakva, ali treba imati u blizini kamenolom  :mhm
Malo trazim po YouTube i gledam, cak ako se taj beton lepo upegla "oblom" moze da se ofarba bojom za beton da se obelezi ...
Za onaj podvoznjak sam mislio da izvedem neko crevo ispod i da odlazi voda ako se skupi, ali tu bi bilo vode toliko da se maltene pokupi sundjerom, ali sam sve jedno mislio da je pokrivam zimi nekim najlonom !

Da, izgleda odlično, a i u pravu si da čovek treba da ima previše slobodnog vremena da napravi sve ovo... Za početak je dovoljna i gomila kamenja, šuta, cepanica, pa polako da se dopunjuje... Gotova staza, naravno, nikad ne može ni da bude, uvek postoji mogućnost da se nešto doda ili oduzme, ako dosadi i da se prepakuje... Samo je tu pitanje ko bi dolazio da voza tu stazu, jer staza za "sporaće" ima gde god se okreneš, plus što "sporaća" kod nas gotovo i da nema, ja znam samo za dva... ;namig... Možda ima još neki?

A ova stazica za mališane od betona, pa naravno da može da se opegla taj beton i ofarba to je i najednostavnije i najbrže, a nije ni loše... Jedino se gume za offroad malo više troše po betonu, plus i ne snalaze se baš najbolje po istom, pa još ako je mastan od boje....  mmmm