Author Topic: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama  (Read 3764 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« on: April 21, 2013, 06:59:19 PM »
Najavljena je nova konstrukcija Li-Ion akumulatora visokog kapaciteta. Sa povećanjem aktivne površine elektroda sa 2D strukture na 3D, postiglo se da se i kapacitet i brzina punjenja i pražnjenja drastično povećana u odnosu na današnje. Struktura elektroda je nalik na mehurastu strukturu stirudura, s tim što su mehurići "prohodni". Spominje se i neki samo gradivi polistiren na staklu na šemama kao jedna od komponenti, a od čega je i stirodur ekspandiran. Naravno ima tu još mnogo metala i nemetala, a pogotovo tajni oko pravljenja ovakvih struktura. Verovatno nije novi pronalazak, kao mnogi drugi, samo je stiglo vreme da se polako uvede u stvarnost. Da li je tehnologija proizvodnje ovakvih akumulatora vać poznata, jeftina i produktivna, vide ćemo.

Teoretski gledano na pumpama će se auto sa ovakvim ćelijama puniti brže nego natočiti rezervoar.  ")  Iz aspektra naših letećih modela bi će dovoljan samo jedan akumulator u modelu na terenu, jer punjenje će trajati kraće nego zamena.  (yay)



http://www.extremetech.com/computing/153614-new-lithium-ion-battery-design-thats-2000-times-more-powerful-recharges-1000-times-faster


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« Reply #1 on: April 21, 2013, 07:42:49 PM »
Ovo me iz nekog razloga donekle podseca na tehnologiju kondenzatora od karbonskih nano cevi, gde se sa CNT (carbon nano tube) povecava povrsina elektroda mnoooogo puta. Prakticno kapacitet takvog kondenzatora bi bio kao danasnje baterije (ako ne i veci) i punio bi se gotovo trenutno. Ali mislim da je to jos mnoooogo daleko.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« Reply #2 on: April 21, 2013, 07:45:42 PM »
Ovaj pronalazak deluje vrlo perspektivno. Ali mislim dok je nafte, tesko da ce naci primenu u kolima. Za nase modele, verovatno cemo sacekati jos godinu dve.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« Reply #3 on: April 21, 2013, 10:25:23 PM »
Teoretski gledano na pumpama će se auto sa ovakvim ćelijama puniti brže nego natočiti rezervoar.  ")  Iz aspektra naših letećih modela bi će dovoljan samo jedan akumulator u modelu na terenu, jer punjenje će trajati kraće nego zamena.  (yay)




Jako zanimljivo, samo mislim da se to nece desiti tako brzo jer onda snaga punjenja tj. napon V i struja A koji su potrebni za tako nesto su potpuno suludi kao i potrebna debljina kablova. No, sitnim koracima idemo napred.

poz
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« Reply #4 on: April 21, 2013, 10:49:29 PM »
Nije rečeno nigde da će to biti brzo, ali nije slučajno da je najavljeno. Obično se ovakve najave prave da bi se namamili i ulagači odnosno novi kapital, koji će da pokrene i proizvodnju. U svetu ima veoma puno naučnih dostignuća koje zbog manjka proizvodnih kapaciteta ili kapitala, ne mogu da se još realizuju jer su zauzeti recimo u naftnoj industriji, koja je još jako profitabilna. Na sreću sve je manje nafte, a i pravila su sve strožija što se emisije štetnih gasova tiče...

Za punjenje sam rekao "teoretski", a šta će da bude praksa, zavisi će od mnogo okolnosti, ali izgleda da ne od ograničenosti ćelija. Sigurno se neće raditi o sekundama, već recimo za nekoliko minuta. Otvaranje kabine na modeli, razvlačenje kontakata, odbravljivanje sigurnosnih pojaseva, vađenje, odlazak do auta, traženje "gde li sam stavio rezervne"... pa sve do zatvaranja kabine će isto potrajati nekoliko minuta. I sada je već moguće da se pune ovi lamelarni za 10-15 min. Mislim da je porast kapaciteta odnosno primanje energije po jedinici težine mnogo interesantniji podatak. Ako je pola istina od napisanog, bi će dobro i za recimo prave manje sportske i komercijalne avione, čiji će krstareći radius biti sasvim prihvatljiv u odnosu na današnje mogućnosti.
« Last Edit: April 21, 2013, 11:04:03 PM by tibeteagle »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: Uskoro akumulatori sa neverovatnim performansama
« Reply #5 on: April 21, 2013, 11:01:06 PM »
JA POCINJEM DA RASPRODAJEM MOJE LIPO BATERIJE...IMAM IH 3 KOM.  :sljus  :hehe
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK