Author Topic: Punjenje vise NiMH preko Accucell 6  (Read 3719 times)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Punjenje vise NiMH preko Accucell 6
« on: May 12, 2013, 10:51:47 AM »
Pozdrav,

Interesuje me da li neko puni svoje NiMH baterije preko Accucell 6 ili slicnog punjaca. Kucista za baterije imam raznih, 1/2/4/6/8 komada, ali me interesuje kako ga podesiti da puni vise celija odjednom, i kako ih vezati? Procitao sam da ih nikako ne treba puniti paralelno vezane sto sam prvo pomislio da uradim u kucistima za 1 bateriju, ali punjac nema izbor za broj NiMH celija ako cu redno da ih punim. Da li mozda sam detektuje koliko ih ima ili sta? Takodje, ako ih vezem redno, znaci da se ukupna struja u amperima ne deli na broj celija, vec treba da izaberem koliko mi treba A po celiji, da li sam u pravu?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Punjenje vise NiMH preko Accucell 6
« Reply #1 on: May 13, 2013, 08:13:01 AM »
Pročitag uputstvo od Accucell 6 !
Kod redne veze, važi struja za jednu ćeliju i ne sabira se !!!
Ako nemaš termo-sondu, bolje ih ne puni, jer se pri kraju punjenja, ćelije,jako greju i to "svaka za sebe".
"Prebistri" još malo po forumu i pronaći ćeš poprilično toga o toj temi...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Punjenje vise NiMH preko Accucell 6
« Reply #2 on: May 16, 2013, 12:14:53 PM »
Jasno mi je to, ali mislim da mi termo-sonda ne treba, jer bi punjac trebalo da ima delta V metod cut-offa?

Uputstvo i nije bas prebogato, ima mozda pola stranice za punjenje NiMH baterija.

Primetio sam jednu cudnu stvar, a to je da pri punjenju malo jacom strujom (500mA), punjac na svakih minut-dva smanji struju na 100mA, i cini mi se da tako sprecava da dodje do promene napona. Jos mi sa kvalitetnim baterijama nije doslo do normalnog cut-offa preko pada napona pri kraju punjenja, ali prstom osetim kad postanu tople i tad prekinem punjenje. Cini mi se da ovaj punjac i nije bas najbolji izbor za punjenje NiMH.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Punjenje vise NiMH preko Accucell 6
« Reply #3 on: May 16, 2013, 05:29:56 PM »
Pa kad ti je već sve jasno i znaš šta i kako, nerazumem čemu pitanja!?
Samo nemoj, posle da kažeš da te niko nije upozorio i...
A što se tiče Accucell-a 6, on je mnogo pametniji, no što mislš, iako mu je opcija za Nixx i Pb više ko dodatak svemu ostalom, što on može da radi...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline smel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • Nekad i sad
Re: Punjenje vise NiMH preko Accucell 6
« Reply #4 on: May 17, 2013, 03:58:59 PM »
Dobar dan svima

Ja imam taj punjac i uspesno punim NiCd baterije sa njim kao i NiMH. Uzgred, ima vise podverzija tog Accucell 6. Kraj punjenja Ni baterija punjac odredjuje koriscenjem ugradjenog delta-V i teperaturnom sondom, u koliko je sonda prikljucena a punjac postavljen da mesri temperaturu na tom prikljucku. Inace, kada su baterije nove i zeli se njihov duzi vek trajanja, preporucujem prvo punjenje tj formiranje neupotrebljavanih baterija pojedinacno, jednu po jednu, uz prethodno praznjenje na 0.8V, i to u tri do pet ponavljenih ciklusa praznjenje-punjenje. Struja punjenja kod formiranja baterija treba da je 0.1C a praznjenja 0.3C do 0.5C. Primer formiranja NiCd baterija od 1100mAh treba puniti sa 0.1A a prazniti sa oko 0.4A u najmanje 3 ciklusa. Po zavrsetku formiranja svake baterije pojedinacno na isti nacin, baterije se povezuju u krajnju konfiguraciju u kojoj ce se koristiti u nekom uredjaju. Na primer, za prijemnik se najcesce koriste 4 baterije u serijskoj vezi i tako daju nazivnih 4.8V (1.2 x 4 = 4.8V). Tako povezane baterije se po formiranju paketa  od 4.8V ne vade iz tog pakovanja i uvek u buduce pune i prazne tako  zajedno u tom formiranom paketu. Kod dalje exploatacije i memorijskog efekta NiCd baterija, pre punjenja se preporucuje prethodno praznjenje baterija na 0.8V po celiji (to je 3.2V kod prethodno pomenutog pakovanja od 4.8V) pa tek onda punjenje, koje sada moze da bude maksimalno strujom do 1C. Za pomenute baterije od 1100mAh to je max 1.1A. Na baterijama uglavnom pise kojom se maksimalnom strujom mogu puniti.

Pozdrav
Sima
Sima M