Author Topic: Pregoreo motor?  (Read 2456 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Pregoreo motor?
« on: July 07, 2013, 03:27:23 PM »
Danas, prilikom sletanja Zagi- ja, pokvasim motor. Fino ga prebrisem, izduvam, sacekam 20- tak minuta, nova baterija i let od 20- tak minuta. Po sletanju motor nije bio vreo, umereno topao (kao i obicno). Prilikom treceg leta, nakon 3- 4 minuta primetim da motor ne radi. Sletim Zagi- ja, elevoni rade, ali motor ne. Motor je poprilicno topao, mogu drzait prst na njemu par sec. Iz ESC- a se cuju konstantni kratki tonovi (pi- pi- pi- pi- pi ...). Raskacim bateriju, ponovo je spojim, ESC osvira kratka tri tona i potom ponovo kratki tonovi. Proverim prijemnik, radi, elevoni rade, motor ne. Imam utisak da se teze okrece, kad ga zavrtim prstima (raskacen sa baterije i ESC- a).
Motor je: KD A22-10S Brushless Outrunner, 3s 2250, prop je 9x6, ESC 35A.
Obicno poletim na punom gasu, par sekundi i throttle na 30- 50%. Tako je i danas bilo.
Gore opisano, da li ukazuje da je motor pregoreo?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pregoreo motor?
« Reply #1 on: July 07, 2013, 07:03:58 PM »
Quote
Gore opisano, da li ukazuje da je motor pregoreo?
Ne mora. Ako se rukom teško okreće motor, a da nije uključen, onda je veoma verovatno ležaj propao. To je česta pojava kod manjih kineskih motora. Ako ESC primeti da ga ne može pokrenuti, javlja da je mehanički zastoj. Ako se nije pregrejao, postoji šansa da su namotaji još čitavi. Rastavi motor i pogledaj ležajeve.
Na zadnjem tvom video snimku na početku se čuje da motor ima veoma ružan zvuk pri startu. To je najverovatnije od ležajeve.
Nije zdravo leteti pred oluju. Ja sam probao i oluja je pobedila.
 ;namig
« Last Edit: July 07, 2013, 07:10:23 PM by tibeteagle »

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Pregoreo motor?
« Reply #2 on: July 07, 2013, 08:33:02 PM »
kao prvo da se zahvalim gospodinu bez cije pomoci ja nebih uspeo da letim zagija danas vozen jedno deset puta sve u najvisem nivou druze meni se desilo neki dan motor zakocio otvorim ga dva magneta se odlepila ali ne do kraja nego samo pomerila i kocila meni je isti motor samo 1000 kv vratim magnete super lepak i to je to ponovo u visine...sve je uzrok bio par padova onako bas jakih verujem i kod tebe da je tako.pozzzz
« Last Edit: July 07, 2013, 10:55:55 PM by radisa.radic »

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pregoreo motor?
« Reply #3 on: July 07, 2013, 11:59:05 PM »
Hvala na odgovorima!
Otvorio sam motor, magneti stoje na mestu, namotaji deluju ok, svi su iste boje, nema tamnijih delova ni na jednom namotaju. Proverio sam lezajeve, imaju "lufta", treba da ih zamenim. Kad sam motor prikljucio na drugi ESC, vidim da radi. ESC koji je bio montiran sa ovim motorom, kad ga povezem sa drugim motorom, radi. Izgleda da je sve "citavo", jedino su lezajevi za zamenu.

Da li neko moze da mi kaze gde mogu da nadjem doticne lezajeve?

Tibeteagle, hvala na pomoci i savetima! U pravu si da se motor drugacije cuje, odradio je preko 120 letova. Kad sam pregledao ranije snimke i uporedio ih sa poslednjim snimcima, uocio sam razliku (naravno, nakon tvog zapazanja).

Radisa.radic, drago mi je da Zagi uspesno leti, meni je to bas zabavan model. Samo ti uzivaj sa njim! Dobro je da kvar na motoru nije bio ozbiljan, da si ga lako popravio i da radi. Kod mene su magneti ok, stoje cvrsto.
Zasluga sto tvoj Zagi leti je samo tvoja, ti si ga napravio!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pregoreo motor?
« Reply #4 on: July 10, 2013, 01:52:39 AM »
Gde naci/ porucirti lezajeve (KD A22-10S Brushless Outrunner)?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pregoreo motor?
« Reply #5 on: July 10, 2013, 11:15:54 AM »
Izmeri dimenzije ležaja, da znamo šta tražimo. Inače kod boljih snabdevača se mogu naći ležajevi malih dimenzija koje koriste i mašinice za pecaroše.  :big smile
ex pseudonijum: licider