Author Topic: NAZA zamalo odletela  (Read 10746 times)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
NAZA zamalo odletela
« on: August 15, 2013, 11:26:44 PM »
Danas sam leteo hexom i imao sam jedno cudno desavanje koje zelim da opisem i interesuje me da li je jos neko imao slicna iskustva?
U pitanju je verzija NAZA firmwarea 3.12 prijemnik AR8000, stanica Spektrum DX8.
U jednom trenutku kada je hexa bila oko 300m udaljena od mene pocela je da se krece unazad bez obzira na moje komande.
Bila je okrenuta prema meni, duvao je malo jaci vetar sto ne verujem da je uticalo jer ga je do tog trenutka uspesno probijala.
Kada sam video da ne mogu da je vratim da komande ne reaguju, a posto je pocela da se sve vise udaljava od mene i ide (uz vetar) prema sumi (let je bio na Tjentistu u blizini spomenika). Prebacio sam je u failsafe mod nakon cega je pocela da se dize i uspesno vraca nazad.
Da nije bilo failsafe-a ubedjen sam da ne bih mogao normalnim upravljanjem da je vratim nazad.
Radio link je funkcionisao celo vreme, failsafe nije aktiviran zbog njegovog gubitka vec eksplicitno prebacivanjem preklopnika u polozaj za failsafe.

« Last Edit: August 16, 2013, 12:09:14 AM by nebeski »

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #1 on: August 16, 2013, 12:19:15 AM »
Dusko ja sam imao isti problem i to dva puta istog dana pre par meseci.

  DJI hexa sa njihovim motorima i ESC
Po zelji kupca stavio sam  Turnigy 9
Na prvih par baterija sve mi je izgledalo OK.
 Dao sam hexu kupcu, nakon par min. leta hexa se samo oborila na jednu stranu i krenula da driftuje.  Zakucala u zivu ogradu.
 Uzeli je stavilo na asistent, proverili sve komande i sve je izgledalo OK. Mislio sam u sebi da se sigurno on uplasio i mahinalno vukao palicu pitch-a. a nije hteo da mi kaze.

 Nakon toga ispucali smo 3-4 baterije bez ikakvih  problema. Na zadnjem letu dok sam je ja leteo stojala je u mesto i odjednom se ponovo nagla napred i krenula da driftuje. Komande totalno otkazale.
Otisla je nekih 200-300m i pala u travu. F/S nisam imao ukljucen.

Nakon drugog pada, skinuli smo Turnigy i stavili Futabu. Ima vec par meseci i mozda 50-70 letova bez problema.


1. Koje ESC i motore imas na hexi.
2. Koliko puta si je leteo do sad?



Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #2 on: August 16, 2013, 06:32:32 AM »
1. Koje ESC i motore imas na hexi.
2. Koliko puta si je leteo do sad?

U pitanju je moja DJI F550 hexa sa DJI motorima i DJI esc-ovima koju imam godinu i po.
Sa ovim firmwareom sam leteo 10ak puta, sa onim prethodnim verzijama puno vise.
Naza je inace bila u GPS modu kada se to desilo.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #3 on: August 16, 2013, 08:31:21 AM »
Dule probaj da proveris da li se sa Suncem nesto juce desavalo, jer ako jeste onda bi to moglo da bude problem.

Ja sam juce imao problema ali sa GPS uredjajem u kolima. Ja sam trenutno na odmoru u Grckoj i koristim stalno navigaciju i nije bilo problema. Juce dok smo se vozili istom trasom na kojoj nije bilo nikakvih nedoumica oko karati poceo je da brlja, u smislu da cas vozim morem, cas sam u planinama. E sada ne znam koliko je to tacno sati bilo ali vredi proveriti na sajtovima da li je bilo aktivnosti Sunca.

Pozdrav,
Sale

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #4 on: August 16, 2013, 10:43:46 AM »
Predji na najnoviji firmware, bilo je vec brdo slucajeva, mene vec frka hvata da letim NAZU.

DJI NAZA-M V3.12/V3.14/V3.16 Flyaways

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1919850

Izgleda da su ispravili gresku u FW.


i pri update-u ako imas problem da nece da uradi calibraciju IMU-a ( mcu too hot ) ,onda iskljuci sve na 15 minuta  i cim ukljucis idi odmah na calibraciju

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #5 on: August 16, 2013, 07:55:16 PM »
ja nebih da solim sebi ranu .... meni je odletela Naza H sa GPS om  .... nikada je nisam nasao ... + t rexx 450 pro + futabin receiver nov (115e)  1ee   100000 puta pre toga sam leteo bez problema, u jednom trenutku je heli poceo da se penje i odlazi , jednim sam ga spustio, uz manje ostecenje, prebacio u manual mod, drugi put Zuba je spasao isto iz Atti moda prebacio u manual i vratio ga, a treci put , je toliko brzo odleteo jedno 50 metara od mene, aktivirao sam mu bio fail safe , on je hoverovao malo i odleteo posle 10 sek iza nekog solitera... a pritom svaki put pre leta , svi parametri su joj bili savrseni na kompu i nije prijavljivala nijednu gresku , senzori , sve kalibrisano po 2 puta.... uzas ...
« Last Edit: August 16, 2013, 08:01:39 PM by duke »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #6 on: August 16, 2013, 11:01:55 PM »
Ljudi pa jel moguce da vise niko ne leti u manual modu. Taj GPS i onako treba koristiti samo kao failsafe.
Mislim da se previse ljudi oslanja na sve brojnije "prepametne" opcije FC-a. 

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #7 on: August 17, 2013, 09:59:19 AM »

  U manual modu se ponasa savrseno, ali ipak visoki letovi i snimanje nisu moguci bez gps. Treba da se uvezba manual mod, i u slucaju bilo kakve neposlushnosti vracanjem u manual mod moguce je verovatno naci spas za nase letece objekte.

    Meni lichno je manual mod najsladji, jer je potpuno direktan a perfomanse su mnogo zheshce, no za snimanje ko sto rekoh, gps je jedina opcija.

                                                 (pijemo) (pijemo)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #8 on: August 17, 2013, 12:04:54 PM »
Nije Gps mod neohpodan za snimanja toliko, skoro ga i ne koristim kad podignem letelicu.

Jer pravi kontra efekat, on udara kontru vetru kako bi ostao na lokaciji a  u stvari onda pravi ljuljanje kamere i cele letelice, meni vise sluzi kad ga spustam sa neke visine kako ga vetar ne bi zaneo u nesto , ako je uzano za sletanje.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #9 on: August 19, 2013, 09:09:33 AM »

  Bojane druzhe, tebi tamo na tim livadicama i ne'treba gps..       ()-()

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #10 on: September 09, 2013, 06:29:02 PM »
Solarna oluja?

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #11 on: September 10, 2013, 05:13:30 PM »

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #12 on: October 13, 2013, 03:36:41 PM »
Ima neko ko je stavio SAW filter u gps nazu
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1863430&page=2



gopro radi i pored gps-a
« Last Edit: October 13, 2013, 03:46:33 PM by matic »

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #13 on: October 13, 2013, 07:46:42 PM »
Na prvom snimku GPS mu je previse blizu baterije.

Uz GPS se dobija stapic od nekih 10cm.
Ako je hero napred a GPS u sredini to je min. 15cm i vise a  sasvim dovoljno da sve radi bez problema.

Poznajem dosta ljudi koji koriste hero 2 i hero 3, nisam cuo da neko od njih ima bilo kakav problem ako je sve montirano kako treba.

Ako neko ima problem nek se javi.

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #14 on: October 13, 2013, 07:55:26 PM »
Moze saw filter da spreci nazu da odleti? Pretpostavljam da naza odleti zbog smetnje na gps ali mozda gresim
phantom's gps ima ugradjen neki filter



« Last Edit: October 13, 2013, 08:06:15 PM by matic »