Author Topic: Da li je propeler preveliki ili ipak nije  (Read 2573 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Da li je propeler preveliki ili ipak nije
« on: August 19, 2013, 03:54:57 PM »
Nakon avanture sa DLG jedrilicom i 3 zestoka pada (jednom punom brzinom iz ruke na 2m od mene prilikom prvog trimovanja, jednom nakon invertovanog leta pad na nos, i jednom sa 40-50m visine direktno na nos) unistio sam telo jedrilice do te mere da nema vise popravke. Mora da se pravi druga. Interesantno je da su krila prezivela sveki pad i nikada se nisu slomila, sem par naprslina u staklu i karbonu na napadnoj ivici koja su vrlo lako sanirana. Shvatio sam da imam odlicna krila. Nemam vremena da pravim opet sada DLG telo, pa sam resio da krila iskoristim za elektro jedrilicu.

Imam 1100kv motor i porucio sam sklapajuci propeler 9.5x8. Motor je deklarisan na 18A, i pri statickom testu na 3s bateriji sa propelerom 9x4.5 vuce 17A. 9.5x8 bi ocigledno na statickom testu bio preveliki zalogaj, ali dali bi to bio i preveliki propeler u letu pri punoj brzini, posto je tada opterecenje koje propeler pravi manje?

To me kopka, pa me interesuju misljenja iskusnih kako se te stvari resavaju, ima li neki kalkulator ili se ide na neki osecaj i pravila dobijena iskustvom.

Hvala.
« Last Edit: August 19, 2013, 10:00:10 PM by branek »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Dali je propeler preveliki ili ipak nije
« Reply #1 on: August 19, 2013, 08:04:22 PM »
O kom tacno motoru se radi?

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Dali je propeler preveliki ili ipak nije
« Reply #2 on: August 19, 2013, 08:20:00 PM »
Motor sam skinuo sa quadcoptera posto sam ga batalio

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18969__Turnigy_D2836_8_1100KV_Brushless_Outrunner_Motor.html

propeler je ovaj

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13142

Cudno je sto u naslovu pise 9.5x8 a ispod pise 9x6. Citajuci postove ispade da je kao u naslovu - 9.5x8.

30A esc i 3s baterija

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Dali je propeler preveliki ili ipak nije
« Reply #3 on: August 19, 2013, 08:40:25 PM »
Ajmo redom; kao prvo ovaj motor bi sa elisom 9x4,5 na 3S bio dovoljan za jedrlicu od 1kg sto mislim da nikako nece biti tvoj slucaj, znaci ne treba ti nista vece.

Kako drugo korak 8 ti je sasvim nepotreban sem ako nemas nameru da pravis hotliner, sto mislim da nije slucaj.

Kao trece i NAJBITNIJE nemoj koristiti sklapajuce elise sa HK jer su vrlo nepouzadane, najmanje sto ti se moze desiti je da pukne u letu i da se od vibracija ceo prednji deo modela raznese, a ako pukne dok ti je u ruci onda moze nekoga ozbiljno da povredi. Znaci samo CamCarbon ili Graupner sklapajuce elise.

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Da li je propeler preveliki ili ipak nije
« Reply #4 on: August 19, 2013, 10:45:16 PM »
Da sam nasao 9x4.5 za osovinu 4mm uzeo bi sigurno jer sa njom motor pravi 1150gr statickog potiska, sto je daleko vise nego dovoljno. Ogranicavajuci faktor je bio osovina, ovo je jedini "priblizan" propeler sa HKa za 4mm osovinu u tom trenutku.

Hvala za savet u vezi elisa sa HK. Videcu da nadjem kod nas neke elise da kupim. Obicno procitam na HK komentare i ako su u redu onda uzimam...

Ima li kod nas Graupner ili CamCarbon da se nadju?

I na kraju, opet isto pitanje. Dali moze elisa ovog koraka da se koristi pri punoj brzini na punom gasu? Generalno, ono sto bi bio over-prop na stolu ne mora da bude over-prop u letu? Ili ja to pogresno razumem?