Author Topic: Šta kada servo vuče nenormalno struje?  (Read 24161 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #45 on: October 17, 2013, 11:08:10 PM »
a. Mozda i moze, ako je "mnogooo velik i jak" ali ce i on verovatno odmah da vrsine... posto pored regularnog posla mora da vuce i ovog "pokojnika", a ako je "pokojnik" zaglavio nogice (mehanicki zablokirao) a ovaj mnogooo jak , onda ce pre nego sto vrisne da polomi ceo avion (ako je "drveni")... a da se pretpostaviti, jer valjda ne bi sve to stavljao u avion od "izolacione mase" ... mmmm

b. Sve bi to moglo super da radi, kad bi u avionu bio neki "R2D2" koji ce odmah u milisec. da otkaci link tog "pokojnika"... A dok sve lepo radi i dok se ne vidi koje "pokojnik" a ko "Rescue Squad".... Obojica moraju da rade savrseno uskladjeno "Servo Mach", sto nije bas tako prosto i lako podesiti (to me ceka sutra, kao sledeci zadatak)... Ali opet kad malo bolje razmislim  mmmm, ako bih pravio duplu elektroniku i servoe. bolje da dokupim jos jedan ARF (to danas najmanje kosta) i napravim 2 aviona, duze ce da traju nego 1 nabudjeni... Jel tako... Tako  ;namig

Lepo je citati i pisati neka svoja iskustva u vezi, otkaza, kvarova, padova itd... Cak sta vise nije lose imati takav neki topic, moze mnogo toga da se nauci, da se dobije ideja za buduca razmisljanja itd...
Ali ljudi, avaj... Avioni, Heliji a vidimo i Quadovi a bogami i ovi multipraktik... malo-malo pa sljus... tako je vazda bilo i bice...
U najvecem broju slucaja mi pravimo greske (neko manje/neko vise), ili smo nemarni, ili ponekad hocemo nesto na silu, pa i kad vidimo da nesto ne valja... ali vazda, da ne kazem uvek, je uglavnom kako se kaze "ljudski faktor"...
Pa niko ovde nije profi RC pilot, da od toga zivi... svima nama je to neka vrsta oduska, zabave, hobby.. zezanje... neka tako i ostane... Hiljade nekih ljudi negde smisljaju i prave nasu zabavu i zive od toga... (sem u Kini, tamo u vecini los Copy/Paste  :hehe)...
Kupis letelicu, koliko mozes da se otvoris i koliko ti zena dozvoli + koliko sakrijes... i letis i uzivas, malo letis, malo padas, malo krpis i tako u krug.... Kako rece Tibeteagle ( :)aplauz ) mozda i moze, ali sumljam, da se napravi savrsen sistem i da ne pada i da se ne kvari i da sam leti, ali onda ce sve ovo da izumre i da se zatvori, cela RC industrija, sto nominovno vodi nas u gubitak jer onda ostajemo i bez svega ovoga sto sad imamo i volimo, ukljucujuci i padove i lomove...

Ja na ovom mom koga sklapam vec 2+ meseca, sporadicno.. nekad nemam vremena a nekad nemam volje, sta sve nisam pokupovao i kupovao sam kvalitetne delove i opremu i opet nema neke garancije kad ce da se prebaci u "pokojnike", dobro drasticno su manje sanse nego da sam ga oblacio kod HK, ali se postavlja i pitanje, da li cu ja uspeti da kvalitetno i kako valja sve to da spojim, zakacim, montiram... ako napravim neku gresku "Dzaba smo krecili", dobro probace se, testirace se... ali.. (<--),

Ne pijem, (ne previse), ne drogiram se, ne kockam (ovo ce biti nesto kao "BINGO") ne jurim zene koje naplacuju svoje sexualne usluge... onda je u redu da se okusam u sklapanju nekog ne bas toliko uobicajenog aviona... pa da vidimo "cija majka crnu vunu prede" .... imam pokrice za devojku (iako me i ne pita) "mator sam... ne vidim vise dobro ove male avione", ali su zato "mikro" Super Fun....

A stoji i cinjenica: Diler sam ozbiljne firme koja se bavi proizvodnjom i organizacijom naseg zezanja, moram da budem upucen u materiju... da znam kako leti, kako fercera, kako pada.... to malo sto zaradim na Rc, negde je u redu i da potrosim na RC, kaze narod kako doslo/tako otislo  (pijemo)

Odo da nastavim sa zabavom   (work)  valjda ga poleteti u skorije vreme....   (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #46 on: October 17, 2013, 11:20:27 PM »
Osim jeti-a tu je i Taranis sa duplim predajnikom i prijemnikom. Na interni predajnik se binduje jedan prijemnik i ako je u sbus modu dodele mu se naprimer kanali od 1-16 i na eksterni predajnik se binduje drugi prijemnik i dodele mu se kanali od 17-32 mada ne vidim kome treba 32 kanala, tako da mogu da se binduju 2 klasična prijemnika  jednom dodele kanali 1-8 drugom 9-16 ili kombinacija na oba prijemnika se dodele kanali od 1-8 i dupliraju se servoi, ili u sbus modu 16 dupliranih kanala.

Pošto imam taranis imam mogućnost da dupliram prijemnike i servoe u kojoj god kombinaciji želim. Pošto od proleća planiram da podignem u vazduh dva ozbiljnija modela čitava priča mi je poprilično aktuelna. Ono što mene interesuje je sledeća kombinacija, kako bi se ponašao servo u sledećoj situaciji. Dva servoa na jednom eleronu na dva prijemnika, jedan otkaže i ode u krajnji položaj, pošto su oba servoa istih karakteristika, da li bi ispravan servo mogao da kompezuje silu  crknutog serva i odradi željenu komandu na toj kontrolnoj površini.

Da na Taranis sam zaboravio, moram da priznam da mene plase kineske stanice ne toliko po specifikacijama koliko zbog kvaliteta izrade i same kontrole kvaliteta proizvoda, dzaba sva tehnologija ako je lose odradjena unutra. No to je samo moj strah, preferiram Japanske brendove zbog njihove kontrole kvaliteta.

Mada moram da priznam da Taranis sa 2 totalno nezavisna predajnika zvuci zanimljivo!

Kada se dupliraju komande poenta je razdvojiti levu od desne strane aviona, jer ako je dupli horizontalac i naravno odvojeni eleroni cak i da totalno crkne jedna strana, ako je model dovoljno visoko, ima sanse da se spusti dole u jednom komadu. Ono sto se Coki konkretno desilo na maloj visini tu tesko da bi bilo spasa jer bi model jako brzo krenuo da se okrece i ne bi bilo mesta za korekciju.

E sad ovo sto pitas, kao prvo tesko da bi mogao isti takav servo da mu parira jer bi verovatno doslo do preopterecenja citavog sistema i dzaba smo krecili. Ono sto bi moglo da se uradi je da se npr. svaki eleron fizicki podeli na 2 dela i da svaki servo komaduje svojom povrsinom, ali to zahteva jako dobre servoe i vrlo preciznu ugradnju radi postizanja jednakih otklona. Samo u tom slucaju bi imalo smisla uparivati sa 2 razlicita prijemnika jednu stranu krila.

Nisam se ranije ukljucivao u topik jer su ovo igre bez granica. Ako covek krene da se obezbedjuje tome nikad kraja. Kvalitet opreme treba da bude direktno proporcionalan vrednosti modela, u suprotnom nema smisla. Sto rece Coka, nije mu se desilo 37 godina, sto ne znaci da vec sutra ne moze da se desi ponovo, pu, pu, pu daleko bilo!

Moj neki rezon je da se na skup model ide sa 2 prijemnika na 2 odvojena napajanja i neki powerbox i sa sto kvalitetnijim servoima. Idealno bi bilo da tu ima i neka telemetrija koji bi mogla makar koji sekund ranije da najavi moguci problem i to je to, preko toga mislim da postaje preterivanje.

poz
« Last Edit: October 17, 2013, 11:25:53 PM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #47 on: October 17, 2013, 11:38:52 PM »
Zajko wrote:
Quote
U najvecem broju slucaja mi pravimo greske (neko manje/neko vise), ili smo nemarni, ili ponekad hocemo nesto na silu, pa i kad vidimo da nesto ne valja... ali vazda, da ne kazem uvek, je uglavnom kako se kaze "ljudski faktor"...
Neko je izračunao nekako da je taj odnos 80% ljudski faktor, a samo 20% tehnički. Na mestima gde se puno lete modeli, može da se napravi takva statistika u više godina unazad. Uslov je da se priznaje greška pilota, a ne da se odmah govori o tehničkoj grešci. Kada padne model, svašta se može reći, jer su delovi i tako razbijeni.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #48 on: October 18, 2013, 12:01:11 AM »

E sad ovo sto pitas, kao prvo tesko da bi mogao isti takav servo da mu parira jer bi verovatno doslo do preopterecenja citavog sistema i dzaba smo krecili. Ono sto bi moglo da se uradi je da se npr. svaki eleron fizicki podeli na 2 dela i da svaki servo komaduje svojom povrsinom, ali to zahteva jako dobre servoe i vrlo preciznu ugradnju radi postizanja jednakih otklona. Samo u tom slucaju bi imalo smisla uparivati sa 2 razlicita prijemnika jednu stranu krila.


Odprilike sam takav odgovor i očekivao, i logično je jedan vuče 4 kila na jednu stranu drugi 4 na drugu, no ajde da pitam, pošto mi nije pala na pamet ideja od komadnim površinama podeljenim na dva dela, što se tiče postizanja jednakih otklona, ova stanica to može bez ikakvih problema da odradi softverski. Naravno potrbno je predhodno staviti dobre servoe i što preciznije montirati, a zatim sitnija odstupanja softverski doterati.

Telemertija je po meni dovoljna ona out of box za neko upozorenje o eventualnom mogućem problemu, SWR za kontrolu antene na predajniku, RSSI za signal na prijemniku i interni voltmetar za prijemnik, a što se tiče kvaliteta nije high end, ali ni cena nije high end.

Dakle deljenje komandnih površina na levu i desnu stranu sa dva predajnika i dva prijemnika na dva nezavisna napajanja bi bila, moguća solucija bezbednijeg letenja?
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #49 on: October 18, 2013, 12:03:51 AM »
Ovako, da ne brišem više, može molba. Tema je: Šta raditi, kakvu zaštitu naći.

Znači, TE, odabrali smo sve kao što si ti rekao, i još dva puta bolje tako da ne moraš više da ponavljaš. E sad kako zaštiti to što si rekao od greške koja je opisana u prvom postu. Ne ulazimo u to da li je ta greška se stvarno dogodila ili nije i slično. Već šta da radimo ako je servo od 150€ - 300€ crkao i sad isto se dešava kao Coki.

Evo i Magic ima sličan problem za Futuru.. da se razmišlja...

Razumeš sada temu.. dakle, daj da završimo sa tim stvarima koje nisu tema.

Ajd sad opet smo na pravom putu.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #50 on: October 18, 2013, 12:23:56 AM »
Dakle deljenje komandnih površina na levu i desnu stranu sa dva predajnika i dva prijemnika na dva nezavisna napajanja bi bila, moguća solucija bezbednijeg letenja?

Kao sto rekoh, igre bez granica. Mislim da 2 predajnika ipak nisu potrebna jer koja je verovatnoca da crkne bas samo predajni modul a sve drugo u stanici ostane ispravno? Ako crkne cela stanica onda vise nista nema veze. To bi mozda i imalo smisla kada bi to bila 2 predajna modula od 2 proizvodjaca, idealno na razlicitim frekvencijama ... pa da covek kaze da je pokrio sve, ali sve to upariti u jednoj stanici  mmmm.

Za tvoj slucaj kada vec imas Taranis, dva 8 kanalna X8R prijemnika sa 2 nezavisna napajanja, neka telemetrija i to je to. A kako izvesti napajanje da bude (pre)bezbedno, pa sa 4 nezavisne baterije preko 2 powerbox-a, gde svaki prijemnik napaju po 2 nezavisne baterije.

poz
« Last Edit: October 18, 2013, 12:25:41 AM by magic »
Veljko

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #51 on: October 18, 2013, 12:55:31 AM »
Evo.. sad cu biti ozbiljan, ono malo pre sam se malo posalio.. krenuo me dobro posao oko "ptice"

Telefonski sam upoznao cicu Nemca, osnivaca i vlasnika PowerBox, koji je vrlo ljubazan i pricljiv...
Nazalost nasa saradnja je pocela samo mojom kupovinom, mislim samo za moje potrebe SU-26, nadam se bice i dalje...
Elem, kazem ja imam Spektrum Kokpit 12200 hocu da sastavim Sukhoi-a, pita me za servoe, kazem Spektrumxxxx, kaze odlicnu si opremu nabavio, taman mu je za tu pticu, i sam kaze da mu posaljem PowerBox da uradi 1. update, nakon toga cu moci i sam sa njihovog site-a... tako i bi... Uzeo sam od njega 2 baterije za prijemnik po 4000 Mah, punjac, smoke pumpu, kaze bolja ti je ova sa 2 izlaza malo skuplja, i kazem da zelim spark Swich, ali da mi je napajanje 3S (11,1V), kaze NO PROBLEMO, prepravicemo ti ta 2 komada da ne stavljas nikakav BEC (oni ga prave na 4.8v i 2S) ... kaze kad ti sve to stigne, sedi lepo osmisli gde ces sta ces, kako ces, zovi slobodno ako nesto treba ili si u nedoumici i ne fantaziraj nista dalje....
Culi smo se jos 2 x nakon toga, uvek je bio jako zainteresovan i ljubazan.... ali ja nisam cak ni znao sta bih ga previse pitao... mene je interesovao taj prokleti servo mach, kako to povezati/uraditi i nesto oko napajanja paljenja....
Zelim da kazem, da eto on se bavi profesionalno pre svega PowerBoxovima, koliko znam cenjen je i poznat worldwide, konstruise i pravi ta napajanja za velike avione i sve to radi i prodaje se, i valjda su korisnici zadovoljni.... i ja cu biti ako bude uspesno leteo...
Taj moj gura 2 x 10A, prijemnika ima 4 Spektrum DSMX Satelita, ciji signali prolaze kroz njegovu kutiju i idu na servo kablove,
Za ovu velicinu kaze, cica, mora 2 x 4000 MAh, bezbedonosti radi... kako to unutra radi ne znam, a nisam ni pitao, niti bih ga verovatno razumeo niti me interesuje... Samo sam USER... Baterije su obezbedjene daje 2-3 god. garanciju na njih, na 3 god se menjaju samo celije, jer su u kutiji, svaka ima svoj balanser/punjac samo se dovodi nekih 10v na kutiju baterije...
Zbunjujuce zvuci, taj avion ce imati 8000 Mah 2S samo za prijemnik i 12+1 servo (servo gasa sam stavio ozbiljan metal gear po savetu Marka i ALU ruku), imace 2 x 3000 Mah 3S za Ignation i imace bar 2000 Mah 3S za "Smoke Pump" znaci bar 16000 Mah, i kad sam mu to rekao, kaze tako je mora tako, ogroman je avion, to ti pruza sigurnost, naravno rekao mi je da stavim bar osnovnu telemetriju, ali stavi cu i GPS...
Opet, zelim da podvucem, da on koji se profi bavi ovim o cemu diskutujemo i ako kaze da je to OK i da nema primedbu, onda treba biti miran i spokojan... Normalno, opet samo ostaje ljudski faktor, kako ce se to ugraditi i povezati, pazljivo i shodno uputstvima, i bilo bi lepo pedatno... i dobar test pre prvog leta, kako sve to na gomilu fercera... Mozda mu i posaljem neke slike, kako sam sklopio ali se plasim ako mi nadje zamerku pa moram sve ponovo.. mmmm ....

Ajd  (:beer:) pa opet na  (work)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #52 on: October 18, 2013, 01:10:55 AM »

 Adame,

 postavio si logicno pitanje, ali da te pitam, mislis li da covek u ista moze da bude potpuno siguran nakon ovakvog pada?
 
 Ono sto je cinjenica je da se taj servo nalazio u repnom boomu (deo trupa), koji je totalno neostecen.
Servo nije iscupan, plasticni  krst nije pukao, komanda zakacena, ruder na mestu....dalje na servou spolja nema ni ogrebotine.
  Uz sve sto je Branek rekao o tome da je logicno da servoi u ovakvom scenariju poskoce, cini mi se da je ipak ono sto smo napisali stvarni razlog.
 Sada, da li je prvo pregoreo servo ili sbec...i jedno i drugo je moguce i u daljem razmatranju, bar ja licno, uvek cu uzimati da je moglo da se desi i jedno i drugo.

 Jedna stavr se pomalo izgubila iz vida, a to je, naravno da idemo dalje.

 Pravim novi jet F 86 Sabre u kome ce biti poprilican deo opreme iz ovog aviona. Avione koje sada letim, i dalje nisam opremio nikakvim duplim baterijama, prijemnicima...
 ali ovo i jeste tema sta bi mogli da uradimo po tom pitanju... a ne sta se mora uraditi.
 
 Razbio sam toliko aviona u svom zivotu da im ni broja ne znam.
 zelja mi je da ih razbijem bar jos toliko, ali Zajko rece sve ono po principu kupis novi, mora da padne... a tu se debelo ne slazem i tu je razlika nas koji pravimo modele i koji sklapamo arf.
 Ja licno imam avione koji su i preko 10 godina stari...i takva pouzdanost ovih letelica me intersuje.

 Kada sam radio poslednji prelet, stajao sam pored piste a avion se kretao sredinom piste. 
 Takve prelete sam radio stalno i tog dana je to bio bar peti.
 Kada je bio jedno 50ak metara od mena, visina olo 5 metara, brzina sigurno oko 200, desio se pomenuti snap roll.
Avion je defakto krenuo ka meni i srusio se ispred mene, jedno 20 ak metara.
 Tom brzinom, prelazio je oko 60metara u sekundi, sto znaci da se sve desilo 0.3 sekunde kasnije, postoji velika verovatnoca da bi me udario i da bi poslednje sto sam u zivotu video bio nos mog aviona.
 Novi avion se uvek moze napraviti, ali mozete li vratiti stetu koju nacinite ako nekoga povredite ili ubijete?
 Sve ovo, podvlacim, se kao knjiski primer desilo, na sredini piste, van gledalaca, automobila....
 Razmisljam samo da se to desilo na vecoj visini i da je snap roll potrajao, niko ne moze biti siguarn gde bi avion pao.

 Sa ovim mislima u glavi, nijedna ideja koja podigne bezbednost nije suluda.


Space shuttle je sigurno najsofisticiranija naprava koju je ljudska ruka izgradila.
Gomile inzenjera, milijarde dolara, testiranja, ispitivanja, stalna poboljsanja, telemetrija tima strucnjaka...pa stalno padaju i nesto otkazuje.

 Normalno je da otkaze i modelarska tehnika, ali siguran sam da studioznijim pristupom mozemo bar donekle smanjiti sansu da se ovakve stvari desavaju.
 Otuda i ova prica...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #53 on: October 18, 2013, 01:36:43 AM »
Cekaj.. nisam rekao mora da padne... ali se desava... Ja sam Raptora i PTS Mustanga godinama cepao, ganjao, maltretirao, nekako mi legli zbog brizine i upravljivosti za moj pojam, ali i oni su posle nekoliko godina  :pop: :pop:
Razlog Mustang PTS vrlo pilotski neodgovorno, posle nekoliko  (:beer:) zakacio sam na brdu vrh krosnje u punoj brzini, velikoj ....
za Raptora ne znam sta je bilo, ali opet moja greska, nepaznja, mislim da je falilo goriva, sleteo je ali je pocepao jedno krilo i trup, a i "drvo" bilo puno nitra na sve strane po trupu....
a ove od "Izolacionog materijala" o njima nikad nisam vodio brigu sem da budu ispravni, padali su ali nijedan nije zavrsio  (rip..) sve moje greske...
Na velikom Piperu J-3, leteo sam ga takodje 2-3 god, sem sto je bio lep na nebu bio mi dosadan/spor, nikad za te 2-3 nisam cacnuo diznuo na Zenoahu i u brisucem letu na 10m visine se zagrcne i ugasi, umesto da ga sletim na kukuruz ja ga u povratku na pistu omastim o banderu, bio sam ubedjen da prolazim, opet moja greska

Ko radi taj i gresi ... da ne kazem ko leti, njemu i avion padne (po nekad)  ;namig :sljus
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #54 on: October 18, 2013, 10:43:20 AM »
Coko mogu delimično da razumem ljude koji nisu bili prisutni da ne mogu da shvate ozbiljnost situacije u kojoj si se našao, ali poricanje problema ne mogu. Takođe sam jednom bio prisutan kada je jedan model bez kontrole zbog servoa preleteo prometnu saobraćajnicu, tih par sekundi strepnje i neizvesnosti su neprocenljivo iskustvo.

Dok jedni naše strepnje smatraju paranojom, ja mislim da je to ipak samo odgovorno ponašanje. Vremena su se poprilično promenila u odnosu na neki period od pre 10+ godina, kada je tek par modela bilo sa po 2kila, i naselja su bila daleko od lokacija na kojima se letelo. Sad neretko modeli imaju 5+ kilograma, a naselja su se pribižila letelištima.

Tema je šta preduzeti da bi se predupredili slični događaji, i vrlo je kompleksna ali to neki ljudi ne žele da shvate. Zato i ja apelujem da ako imate ideje kako preduprediti takve događaje bilo kakvi saveti i ideje su dobrodošle, ma koliko one u nekom trenutku beskorisno izgledale, simbioza par na prvi pogled beskorisnih ideja je možda rešenje problema, a ostale bez ideja, bi zamolo da preskoče pisanje.

Zahvaljujući Magic-ovom postu, ja sam na takoreći rešio dilemu i mislim da sam koliko, toliko rešio problem. Dok nije pomenuo jeti duplex meni ni na kraj pameti nisu bili dupli predjnici, prijemnici, napajanja... i ako sam u rukama imao stanicu koja ima opcije slične pomenutom jeti-u. No opet većina nema mogućnost da problem reši na taj način!
« Last Edit: October 18, 2013, 10:45:36 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #55 on: October 18, 2013, 11:19:00 AM »
Ja bi samo da dodam neka zapazanja iz proslosti.
Kada sam ja poceo da letim , koristio sam iskljucivo nicd ili nimh ali cetiri kom. a svi drugi pet. Kad sam ih pitao zasto oni su odgovorili zbog brzine servoa i malo je jaci a i sigurnije je. Ja bio zbunjen a to je totalno pogresno. Tada su postojali samo servoi na kojima je pisalo 4,8V . Onda su se pojavili servoi koji mogu da rade i do 6V .E sad malo merenja. Servo 557 graup je radio kolko oces sa 4 celije ali sa pet se desavalo da se usijava ali niko to nije ni primecivao a razlog je bio veliki napon napajanja i normalno disipacija a onda i mnogo vece sanse za neki od gore pomenutih problema. Kada smo merili struje , nijedan od servoa bio on blokiran ili opterecen nije uticao na rad ostale elektrike ali samo zato sto su struje bile u okvirima 500mA (za te servoe slabe) . Ako je baterija ispravna prijemnik ima konstatno napajanje i sve ok.
Za neke digitalne servoe sam sve probao i nikada nije povukao vise od 2A ali sa deklarisanim naponom napajanja.
 Primer: Pet digi servoa DES nesecam se u praznom hodu , samo samaras palice, vuku 10A efektivno . Opteretis ih a ono isto . Ali opet sa deklarisanim napajanjem. Podigli smo napajanje 7,2V a struja je exponencijalno porasla kao  neverovatno grejanje .
 Primer: Kineski servoi Blue Bird( zaboravio sam oznaku) masovno crkavali i to tako sto divljaju. Uzrok je bio preveliko napajanje i toliko grejanje nikada nisam video ranije.
 
Moje naravoucenije: Servoe ako stavljate raznorodne na aeroplan , gledajte da svi imaju isti deklarisani napon odnosno i postujte to . Ako su 4,8v onda gledajte da napon ne predje 5,1V . Oni sledeci su HV i kod njih morate da obratite paznju da su predvidjeni za 2S lipo 8,4V  a bile su i prelazne faze 7,2V predvidjeni za 2s LiPofe. E sad kako ko odabere il ima. Morate da budete pedantni sto se tice kablica konektora , dal je pokisao model il nije i tako dalje ,znaci od vas zavisi. Jedna firma Power Box ,nemci, su te teme izanalizirali vise od ostalih. Recimo primer. Ako koristite pet digitalnih servoa na modelu 2m , poterbno vam je napajanje od 20A !!! Bato malo li je?

 Za male modele, cetiri baterije je sasvim dovoljno. Imacete pet analognih servoa 4,8v . Po letu cca 10min potrosicete 300mAh i to je to. Ako si lepo iskabliro , osiguro bateriju da ne bezi i obezbedio konektore da se ne otkace , veoma su male sanse da se nesto dogodi lose. U avijaciji, da znate, sve je kompromis i nepostoji nista sto je 100% sigurno. Resenja sami birajte, gledajte da ispostujete specifikacije (radne napone i dovoljno jak izvor napajanja) a sve ostalo je sticaj okolnosti.

 Sta da vam kazem , nego , puno srece i da se nikom ne desi neki lom zbog tehnike.
 Aj u zdravlje

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #56 on: October 18, 2013, 11:36:23 AM »
Ono gore je bilo elektricno a sad mehanicko.
Jedna od najbitnijih stvari je pravilna ugradnja servoa . Kod motornih modela sus , veliki problem su vibracije. Prosto razbiju servo . Najgori s cetvorotaktni . Mora se lepo odraditi montaza preko onih gumica koje su date uz servo i da se ispostuje montaza kakvu je proizvodjac predvideo.
Ja licno sam imao najmanje tri peha jer sam montirao nepravilno , narocito one mesingane distancere . 90% modelara to ne stavlja pravilno.
 Otvor kroz koji se ubacuje servo , mora da bude bar 2 mm siri sa svih strana da nebi servo marisao o ivice vec da mrda u gumenim nosacima.

Ovo gore navedeno , ako ispostujete , jos dodatno cete smanjiti sanse za potencijalni izvor problema kod motornih modela.

Morate voditi racuna i o izboru servoa zbog materijala zupcanika. neki su dobri za motorne a neki nisu . Plasticni elasticni , metalni tvrdi al nakupe lufta , feritni nema lufta al pucaju itd...
 
Opet je stvar kompromisa i vaseg odabira , ali bar da se ispostuju pravilna ugradnja i adekvatni tip servoa.

 Aj srecno

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #57 on: October 18, 2013, 12:00:01 PM »
Odlični postovi Dule.  (res)

Ja bih dodao da na Angel-u imam stabilizator napona, sa 2S na 5V, dupli, (nešto slično PowerBox) i hladnjak posle leta postane prilično topao. Servoi su DES, 4kom. Struje su verovatno preko 5A u momentima u toku leta.

Iz istih razloga sam na BRAVO stavio HV servoe. 8.4V predviđeni, direkt na bateriju i to je to. Graupner su HBS serija, i graupner za svaki napiše koliko struje vuku... svi su preko 1A na 7.4V... Kada je baterija tek napunjenja, verovatno je i to više od 1.5A.

Naravno, i dalje ostaje pitanje šta ako se desi da se neki servo ipak pokvari... Pa jbg.. vodio sam računa, sve sam lepo ugradio, i to je taj kompromis. Ako se desi, bar znam da sam sve što je RAZUMNO uradio.
Kada budem mlazni RC sklapao, još ću o ovome razmišljati.

Pozdrav

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #58 on: October 18, 2013, 12:29:58 PM »
Branek jedno pitanje za tebe ili nekog ko je u materiji

Misa2002 je u nekom od postova pomenuo DC-DC konvertor, predpostavljam da je mislio na neki step down, e sad ima ih raznih, kakva bi bila situacija da se naprimer na 3s stavi na svaki vod ka servou po jedan ovakav!
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-HRD-Converter-12V-24V-36V-to-5V-3A-Voltage-Switch-Step-Down-Power-Module-/300992987487

tj. kako bi se ponašao čitav sistem da jedan servo povuče više od deklarisanih 3A.

ili neki ovakav na 2s, 3s...
http://www.ebay.com/itm/Hot-LM2596-DC-Buck-Step-Down-Voltage-Adjustable-Converter-Power-Module-Regulator-/121173178248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c367bf788.

Da li bi on pregoreo na struji preko 3A i time spasao ostatak sistema.

I još jedno pitanje da li montiranje BEC-a od naprimer 3A na svaki vod ka servou odradilo istu stvar.

Naravno pitanje je u sitauaciji kada su servoi deklarisani na 2A max pod opterećenjem, laički smatram da je 1A dovoljna rezerva da ne crkne elektronika na nekom trenutnom peak-u... da li bi se u ovom slučaju BEC ponašao kao osigurač?
 
« Last Edit: October 18, 2013, 12:52:01 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #59 on: October 18, 2013, 12:35:37 PM »
@dule
To je ono bitno početno  (res)
Samo da dodam da je ispravno tj pravilno montiranje servoa, na gumice, i amortizacija početnog momenta "udara" na osovinu servoa... >>> Manja "potezna" struja.

Pozdrav
Miša
#FFCC00