RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

DLG Marabu - klasa F3K

<< < (3/9) > >>

SABURO:
Stigao sam veceras da izmerim tezinu delova modela i mogu reci da su cifre odlicne!
DLG je uradjen uz visok kvalitet izrade i pedantnosti. Trup je kombinacija karbona i kevlara.



Prednji deo trupa je od kevlara iz dva razloga, otporni je na udare jer je zilaviji od karbona, a s druge strane nije elektro provodan kao sto je slucaj sa karbonom, pa se prijemnik moze smestiti u prednji kevlarski deo, bez bojazni da ce prijemnik izgubiti signal i sl.

Uz model se dobija pdf uputstvo koje se nalazi na CD-u. Nije preterano lepo napisano, ali ovde nema neke filozofije pa i nije problem da se covek snadje i sklopi model.

   



Posto je meni ovo ulazak u DLG ili F3K kategoriju i znam da mi predstoji vezbanje tehnike izbacivanja, odlucio sam se za jeftiniju varijantu setup-a. Koristicu 4 x HXT 900, bateriju LiPo 2S 350mAh, Ubec cu iskoristiti sa ESC-a koji vise nije funkcionalan i to bi bilo to.

Tezine delova su fantasticne, leva i desna strana krila su identicno teske, tj po 70g, u gram su se potrefile sto je jaaaaako dobro!
Evo i par fotki sa merenja, a o nastavku sklapanja u narednim postovima.

Trup


Horizontalac


Vertikalac


Desna polovina krila


Leva polovina krila


hw




Ukupna tezina modela bez setup-a je 215g

SABURO:
Nastavak radova na DLG-u...ma koliko prosto izgledao, ima posla oko njega. pogotovo kada se dodje u fazu pakovanja komponeneti u trup modela. Krila i repne povrsine relativno brzo se urade...dok za pakovanje komponenti treba dobra organizacija jer ce teziste zavisiti od ovog dela.

Prvo sam uradio vertikalac


Zatim obelezio polovine na sarkicama:




Pre ulepljivanja sarkica tecnim super lepkom, treba da se ubaci celicna zica 0.8mm koja sluzi da napinje pokretni deo vertikalca konstantno u jednu stranu, jer sistem povezivanja servoa sa pokretnim delom vertikalca je nekim jacim konopcem, a veza nije pull-pull vec malo drugacija od svih dosadasnjih na koje sam navikao da ugradjejm.







Ovako izgleda kada se sve ulepi


ovde se lepo vidi da celicna zica tezi da napregne pokretni deo vertikalca u jednu stranu


Horna je ulepljena medium super lepkom. Obavezno je treba osmirgalti u delu koji ulazi u balzu, pre ulepljivanja.



Slicna procedura je primenjena i na horizontalcu, prvo su izbusene rupe za ulazak celicne zice 0.8mm sa ciodom, jer nemam toliku burgiju..

 
Celicna zica je ubacena


i ulepljena







Nakon repnih povrsina, presao sam na ulepljivanje servoa u krila. Jbg HXT su malo veci od predvidjenih, ali nadam se da nece smetati preterano na aerodinamiku modela  :big smile
Nacin na koji sam ih ubacio je po uzoru na depronce, svaki servo sam oblepio krep trakom, krep traku sam zalepio u podnozje nosaca u krilu, kako bi na kraju servo ulepio za krilo sa epoksi 5min lepkom. Ovaj nacin mi pruza mogucnost skidanja servo kada god to pozelim, jednostavnim cepanjem krep trake, a kasnije i njenim odlepljivanjem iz nosaca u krilu ako i kada budem uzeo mozda neke manje i preciznije servoe..







Ovde se vidi u momentu kada su ulepljeni, da sam dodatno prelepio i selotejp traku.

Nakon fiksiranja servoa, treba ulepiti hornove i napraviti linkove. Treba voditi racuna o simetriji i jednakosti linkova i visine hornova, kao i servoa kako bi mehanicki hodovi bili jednaki u obe strane, jer se u ovoj kategoriji koriste cak 4  mode-a i u svakom mode-u aileroni se podizu ili spustaju za par stepeni i to treba da bude jednko.






Dve polovine krila spaja mali wing joiner koji je napravljen od kompozitnog materijala i vidi se u prethodnom postu gde sam slikao hardver...nazalost taj deo radova nisam slikao jer je trebalo sve brzo da se radi s obzirom da sam lepio sa 5min epoksijem, a trebalo je voditi racuna o uglu krila da se potrefe da budu ista itd...
Uglavnom to sada izgleda ovako



Na slici se vide mesta gde treba da dodju srafovi, ta mesta sam nalio epoksijem u kombinaciji sa tiksijem i malo bombaza, kako bi malo uplastificirao smesu, jer je kasnije kada se osusi treba izbusiti sa burgijom 3.2mm kako bi prosli srafovi za fiksiranje krila.



i to izgleda ovako


Naredni koraci su ubacivanje komponeneti u trup i povezivanje sa repnim povrsinama.

mirce:
Napišite koju reč o propozicijama takmičenja...

Šta je bitnije tehnika letenja ili izbacivanja modela?
Čitao sam ranije u nekim časopisima, da "stradaju" kolena i laktovi od bacanja modela.
Neki modeli imaju mali karbonski štift na kraju krila i da se bacaju kao disk u atletici, ono, zavrtiš se par puta, pa ga "švićneš" u vazduh. Da li se i vaš tako poleće?

Ja sam imao sličan model, doduše davno, bio je to "Simply the best" od Viktora iz Ukrajine.
Model je bio 1,8 metara raspona i iskreno, nije me nešto oduševio.
Na kraju sam mu namestio kuku sa donje strane i podizao ga sa gumom i sajlom.
Kad se otkači sajla, prvo sleće model, a potom pada padobran na zemlju... :sljus 
Brzo je bio prodat...

Pozdrav

Mirče

SABURO:
Mislim da je rano pricati o bilo kakvom vidu takmicenja u ovoj kategoriji, nismo jos ni poleteli modele :)
Propozicije takmicenja ne znam, nisam ih jos citao.
Cini mi se da je Saborp radio pre dve-tri godine slicne DLG-ove i da ih je donosio na skup u Beograd, mozda bi on imao da kaze nesto vise o njima.
Meni je zelja da isprobam jer mi deluje interesantno i omogucava da se leti po danima kada je suludo i beskorisno leteti akro ili neki scale avion, jer mi na 13ci uglavnom letimo od 9h do 15-16h tako da leti termike i vetra uvek imamo...a ovo moze da se leti i po takvom vremenu i sa njima bismo popunili taj neki prazan hod. Sto se povreda tice, sigurno da ih ima i treba biti fizicki spreman.

I ovaj DLG ima karboski peg koji se nalazi na kraju krila za koji se hvata i izbacuje kao na sledecem primeru slovenackog Vortex-a



mirce:
Koji je ovo Kralj...  (:sok:)  :)aplauz  (res)

Izgleda tako prosto, ali...

Svaka čast na izbacivanju i "sletanjima"... Svaki put u ruku...  (res)



Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version