Author Topic: Misljenje o setup-u za quadcopter  (Read 12890 times)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #15 on: September 28, 2013, 11:27:04 PM »
Malecki ram?  ") Mislio sam cak da je prevelik...

Pa iskreno zeleo sam samo da isprobam taj MultiWii, ali generalno kad god sam razmisljao o multikopterima uvek sam zeleo da koristim MultiWii, deluje mi da on ima bas bas solidnu podrsku zajednice... Bacio sam pogled, 90$ je sad tamo APM. Razmislicu o tome jos.

Sad mi je stvarno najveci problem izbor tih motora, verujem da sam udavio i vas, a i sebi sprzio glavu s njima. Citam sve, gledam testove, radim kalkulacije, i i dalje ne mogu da se odlucim... sa jedne strane strah od manjka snage ako zakacim jos nesto, s druge strane strah od toga da ce mi trebati bar 3S 6000mAh baterija...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19611__NTM_Prop_Drive_28_36_750KV_265W.html - evo s ovima, po kalkulatorima, ako stane 12x6, na haveru sa 1.2kg letne tezine bi trebalo da mi odlazi max 15A, sa max snagom motora od 13A, na 50% throttle...

Sa ovima od 1000kv, mi je haver sa 1.4kg tezine mi je na nesto manje od 14A... throttle 30%...

Sta mi savetujete posto ja stvarno nemam ideju za koje da se odlucim, jasno mi je to da je manje KV bolje, ali se plasim da ako dodam recimo 300g tezine necu imati dovoljno snage na ovim manjim.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #16 on: September 29, 2013, 10:48:08 AM »
Motori 700-800Kv ako ideš na 3s (5-6Ah), propsi 11x47 karbon RCTimer ili neki HK kvalitetniji, esc 30A SimonK, Apm2.5 sa kućištem, neki frame 450/550, stanica min6 kanala i biće ok, ako izvučeš 15-18min leta.

Pozz

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #17 on: September 29, 2013, 12:27:45 PM »
Kole ti rece iz prve ruke...bez kojekakvih kalkulatora i teoretisanja :)...

Taj ram ti je ipak malecki...ali  za gopro i sl. sasvim dovoljan...
Evo kod mene na stolu mrburns-ov APM 2.5 sa gps, ntm2630 750KV motorima...12x4.5 elisama,
ram je raspona oko 550mm? home made, sa batt 3S 6200 leti 15-20min...ma smoris se vise od letenja  :)

Pored 3S batt ovde mozes komotno da koristis i 4S  baterije ako ti bas bude trebalo vise snage...ali i na 3S taj setap ladno nosi gopro sa sve brushless gimbalom...

Kao sto rekoh crius aio pro je dobar kontroler...leti lepo i sa multiwii i megapirateng softwerom,
ako bas insistiras na njemu-kupi ga...ima nas gomila kojih ga imaju...:) i tu smo da pomognemo :)
 (<--)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #18 on: September 29, 2013, 02:17:53 PM »
Ja imam jedan apm2.5 viška, poručio sam sa rctimera, ali pošto je dugo putovao, kupio sam od djbojana, dok mi ne stigne nov. Trebalo bi ovo u oglasima, al evo i ja se već mesec dana mislim što ga nisam oglasio. Tako da ako se odlučiš, javi, dao bih ga po skroz ok ceni.

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #19 on: September 29, 2013, 09:55:00 PM »
Za taj ram, nema mnogo filozofije. Pogledaj specifikacije DJI F450 motora, i pokušaj da nađeš nešto slično. Kao što cakra reče, za taj ram, tih dimenzija, propeleri od 12 su preveliki. 10 je neka optimalna veličina, sa motorima od 850-950KV, to se vrti na takvim ramovima.

Ono što jeste bitno je koliko bi odvojio para za motore, jer možeš da uzmeš i neke kvalitetnije koji će ti duže potrajati, koji se manje greju, koje možeš da koristiš i sa 3S i sa 4S baterijom i samim tim da koristiš razne veličine propelera, koje možeš da staviš i na veći kvad kasnije.. A možeš i da uzmeš najjeftinije, koji se greju, na koje ide jedna-dve veličine propelera za 3S, i završiš posao. Posle tražiš nove kad radiš upgrade..

Sve sa spiska ti je okej. Umesti tih podloški, ja bi ti preporučio i kutijicu za Crius, imaš na hobbykingu, nije skupa 5$, a jako praktična. Uz nju i dobijaš par dvostrano lepljivih sunđera tako da...

Propelere bolje da uzmeš odmah dobre. Ja bi ti preporučio da uzmeš jedan set DJI, čisto da malo vežbaš sa njima, pa ako slomiš nikom ništa, oni su korektni za letenje..

Za malo bolje primene kasnije, uzmeš karbonske. Uzmi odmah i balanser za propelere, moraćeš da ih balansiraš, bez balansiranih propelera se teško i zamorno leti..

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #20 on: September 30, 2013, 12:28:50 PM »
Pogledao sve opet, i opet, i opet... :)

Najvise razmisljam da uzmem bas to sto ste mi savetovali, pa cak i u APM ste me ubedili jos malo :) Ivane, tvoj quad mi je "referent" :)

Ne bih preterano da stedim ni na cemu, ali ni previse para da dam, znaci za motore 15$ +/- 4$, ESC oko 10$ (vise za ovo i nije potrebno), Arduino mogu da iskoristim kao programator, ali se plasim da moje paralelno 2x2200mAh koje sam koristio nece puno posluziti :(

Polako se skupilo nesto novca, verovatno u narednih dan-dva i uzmem sve sem FC-a. Naravno, pre toga konsultacije :) Kako stvari stoje, bice ovi 750kv motori i plavi ESC-ovi s tim ramom, balanser za propelere imam vec, a i iskustva na njemu. Jedino kako stvari stoje morace i baterija da se uzima.

Nego, da pitam nesto jos, pre nego sto napravim ovakav definitivan izbor, cisto da vidim da nisam krenuo u pogresnom pravcu. S obzirom da mi je AUW na ovaj nacin sigurno 1.1-1.2kg, sta bih dobio losije sa 330 ramom i takvim setapom? Znam da sad vec preterujem, ali me interesuje jer mozda pravim gresku sa ovoliko teskim quadom. Recimo nesto kao Phantom, 12-15A ESC-ovi, motori sa oko 1kkv obrtaja i 8045 propeleri, gde bi mogla da se koristi i jedna 2.2A baterija? Tu bi AUW bio mnogo manji, baterija 200g, ESC + motori ispod 200, ram 150, sve zajedno da kazemo 650g? Neko mi je lepo postavio pitanje na pocetku da li cu da dizem 200g ili 600g... :/
« Last Edit: September 30, 2013, 12:31:16 PM by dzoni »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #21 on: September 30, 2013, 12:56:20 PM »
 ;)...ja ne bi isao ispod f450 rama...fantom je bas malecki...a veruj mi  svi koji ga imaju se trude da stave vece batt na njega :)..a to bas  i nje lako na njemu-trebaju ti posebni drzaci itd...

Definitivno batt 2200mA nije za tu letilicu, dve  paralelno su ok...ali kad -tad ces morati da kupis par komada vecih...4000-6000mA.
Neko na forumu je nudio stock motore za fantoma...ali mislim da neces mnogo ustedeti ako krenes da pravis nesto manje.

Ako bas forsiras taj F450 ram i 3s baterije...gledaj da ipak  ides na motore od 800-900kV i elise 10-11 incha...to je ZAISTA proverana kombinacija za taj raspon, kako za zezanje tako i za snimanje sa gopro+gimbal.

Prevelike elise na malom rasponu jos vise pojacavaju tkz. prop wash kod poniranja malih i laganih letilica...sto rezultuje nekontrolisanom ljuljanju same letilice ko poniranja i letanja po vetru (povetarcu  ;) )

 (<--)


Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #22 on: September 30, 2013, 05:31:51 PM »
Čini mi se da je težina GoPro + gimbal do 200gr. Trebalo bi računati 200gr za sve to, da se ostavi headroom. Ako ćeš da stavljaš gimbal, može ti poslužiti i landing skid, ali i on nosi neku težinu. Ako baš nećeš landing skid, možeš i da uzmeš neki ovakav ram, deluje mi interesantno. Vrlo sličan ovakav gimbal sam i ja uzeo:


Za sve komponente bi trebalo da proveriti težine po netu. Treba posle dodati još nekih 50-100gr grama za nadogradnje tipa GPS, telemetrija, ili nešto treće. Nije da je toliko bitno, ali valjalo bi to sve isplanirati posle će biti lakše..

Evo ti spisak šta sam ja uzeo, ceo ovaj setup je 1436gr bez kamere, znači negde oko 1500gr sa sve gopro kamerom i baterijom. I leti 7 minuta, sa 4000s baterijom. Rešio sam da pređem na F550 uskoro, imam jednu 6000mah 3S bateriju, i 2x4000mah 3S, to mi je dosta struje za veći quad.

F450 frame - 29.99$
4 x Mistery 930KV+ MisteryFiredragon 30AESC 99.6$
batt. alarm - 1.88$
10 pairs bullet connectors - 4.5$
10 Servo leads - 5.38$
4 pairs 1045 CF props - 7.99$
ATG landing skid - 31.56$
ATG gymbal - 25.88$
Crius AIOP V1 - 59.68$
Futaba S3003 servo - 4.01$
Mistery 9G servo - 5.09$
hobbywing swithing UBEC 5V/6V - 4.25$

Sad svi ovi gore delovi mogu i malo jeftinije da se nađu

Ako bi već dao 15$ + 4$ za NTM motore, moje skromno mišljenje je da ih preskočiš i naručiš Sunnysky 980KV. Cena je stvarno povoljna - 17$ (trebao sam ovo da kupim kad sam kupovao, ali sam se prešao)
http://www.banggood.com/Wholesale-SunnySky-X2212-KV980-Brushless-Motor-For-RC-Airplane-Quadcopter-p-60600.html

Njih ljudi voze i sa 3S, i sa 4S, mogu da vrte 9, 10, 11 propelere, tako da su dosta fleksibilni, i možeš posle da dokupiš još dva kad budeš pravio hexu. To ti je moja preporuka. Ubaci ih u kalkulator, vidi kakve su opcije, pa nam pusti screenshot da vidimo kakva je situacija "na papiru". Ako te ne mrzi, postavi pisak delova, pa da možemo da malo komentarišemo, nije na odmet.  ()-()

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #23 on: September 30, 2013, 05:33:59 PM »
Evo sad nađoh na aliju još jeftinije, ceo set za samo 66$.. ccc, sad se i ja premišljam da ih uzmem :)))
http://www.aliexpress.com/item/4pcs-SUNNYSKY-X2212-980KV-180W-Brushless-Motor-Quad-Hexa-copter/891251996.html

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #24 on: September 30, 2013, 10:18:08 PM »
Po specifikacijama taj motor je za 2S i 3S baterije, verovatno može da radi i sa 4S ali je pitanje zagrevanja.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #25 on: October 01, 2013, 04:39:09 AM »
Pazi Ivane, s obzirom da je banggoodu besplatno slanje, a tezina paketa na Hobbykingu je 100g+, mislim da i nisu skuplji :)

Jedino sto nisam nikad cuo za SunnySky... do sad sam sve uglavnom Turnigy uzimao i imao odlicna iskustva s njima...

Al jos jedna cudna stvar u specifikacijama, motor 2212 a "diameter" je 27.5mm :)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #26 on: October 01, 2013, 10:24:01 AM »
Po specifikacijama taj motor je za 2S i 3S baterije, verovatno može da radi i sa 4S ali je pitanje zagrevanja.

Ljudi ih koriste i sa 4S baterijama bez problema. Uz jače baterije treba koristiti manje propelere. Pre ozbiljnijeg letenja, valjalo bi testirati koliko se zagreva tj leteti malo po malo i proveravati temperaturu. Pre kupovine propelera, ubaciti sve podatke u kalkulator pa videti koje dimenzije uzeti, obično je rezultat dovoljno precizan za kupovinu.

Pazi Ivane, s obzirom da je banggoodu besplatno slanje, a tezina paketa na Hobbykingu je 100g+, mislim da i nisu skuplji :)

Jedino sto nisam nikad cuo za SunnySky... do sad sam sve uglavnom Turnigy uzimao i imao odlicna iskustva s njima...


Kada sam uzeo moje kineske jeftine motore, i kada sam shvatio da se zagrevaju, počeo sam ozbiljno da razmišljam o zameni motora. Tada sam krenuo da istražujem koji bi motori bili adekvatna zamena za stock DJI motore, i svuda čujem samo reči hvale za Sunnysky.  :)aplauz

Da se razumemo nisam ih probao, ali pošto polazim od toga da ću ih kupiti na proleće, pa sam obavio istraživanja, dajem taj savet promišljeno. Turnigy će odraditi posao nema sumnje, mislim da nećeš pogrešiti ako se odlučiš za bilo koji brand, znaš dovoljno o motorima i sam si obavio dosta istraživanja.  ()-()

Quote
Al jos jedna cudna stvar u specifikacijama, motor 2212 a "diameter" je 27.5mm :)

Mislim da za taj model prva dva broja označavaju prečnik statora unutar motora, a druga dva broja dužinu magneta na kućištu. Ponekad se stavlja i treći broj (npr. 2212-15) gde 15 označava broj namotaja žice na statoru. Sva tri broja pružaju tehnički uvid u performanse motora, i međusobno su povezani. Preporučujem ovaj članak ovde, jer bih rekao da su korišćene iste dimenzije.
http://www.hobby-lobby.com/brushless_motors_269_ctg.htm  Ne koriste svi ista merenja doduše, negde ima 4 broja, ponekad i 6, pogotovu kod motora za gimbal gde je važno da se sporije okreću, pa je važno navesti i broj namotaja. Negde se meri celokupan prečnik itd..

« Last Edit: October 01, 2013, 10:32:04 AM by Ivan Milenkovic »

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #27 on: November 15, 2013, 10:25:15 AM »
...Evo kod mene na stolu mrburns-ov APM 2.5 sa gps...

Kao sto rekoh crius aio pro je dobar kontroler...leti lepo i sa multiwii i megapirateng softwerom,
Cakra, a i ostali... da li je opravdana razlika u ceni izmedju APM i Crius AIO pro? tj. da li su sve mogucnosti dostupne na obe platforme, i da li jednako pouzdano rade? Nisam bas u stanju da pohvatam razlike. Jos nisam usao u RC svet, pa nebih da ulazem vise para nego sto je neophodno dok ne vidim gde sam u celoj prici iako ima smisla dati vise para za bezbolniji start sa manje gnjavaze oko podesavanja FC. Upravo iz tog razloga sam odustao od multiwii i bacio oko na Megapirate.

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #28 on: November 15, 2013, 04:16:09 PM »
APM 2.5 i neces pogresiti !

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #29 on: November 15, 2013, 04:46:54 PM »
Apm... ;)
generalno megapirateng je sa postojecim hardverom -CRIUS AIO pro v1 , v2 i sl. u zadnim verzijama softwera 3.0.1 r1/r2/r3 vec stigao do nekog  maksimuma za datu procesorsku platformu, te su poceli da se javljaju problemi sa procesorskom snagom atmega 2560 procesora.

Trenutno je glavni problem kod megapirateng  povremeno "zakucavanje" procesora...koje se ogleda u disarmingu motora   itd. ..
Megapirateng komunicira sa  senzorima preko i2c magistrale, dok APM to radi preko SPI (ziroskop/acc) pa zbog toga  (a i zbog verovatno optimizovanijeg softwera) apm jos uvek lepo radi...mada je  prelazak na bolje i brze procesore  STM32 serije vec uveliko u toku-Pixhawk/PX4 platforma je vec uveliko u najavi/prodaji...

Ako bas hoces megapirateng i crius aio plocu, mislim da je trenutno najbolja verzija 2.9r8 by Paku...
gde je izostavljena podrska za ultrazvucni senzor visine, koja je  u ranijim verzijama megapirateng-a cak i kad je bila iskljucena-oduzimala znacajan deo procesorskog vremena...

Ja trenutno koristim 2.9r7...od kada je izasao...i sem problema sa blagim nekontrolisanim yaw-om mmmm, nisam imao nikakvih problema.
Mada cu uskoro da predjem na 2.9r8...cim smognem snage... :hehe

 (<--)