Author Topic: Misljenje o setup-u za quadcopter  (Read 12888 times)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Misljenje o setup-u za quadcopter
« on: September 24, 2013, 05:05:22 PM »
Pozdrav,

Trenutno se zanimam sa V959, letenje napolju je milina. Ali planiram da u nekoj skorijoj buducnosti (do nove godine) sklopim jedan normalan quad. Za kontroler sam se odlucio za

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31138__Multiwii_and_Megapirate_AIO_Flight_Controller_w_FTDI_ATmega_2560_V2_0.html

Deluje mi kao da u sebi ima kvalitetne senzore, a i dosta projekata sam radio sa mikrokontrolerima u poslednje vreme, sa pocetcima u Arduinu, pa imam iskustva sa svim tim. To je ono sto me je privuklo kod njega. Za razliku od ostalih sa Atmega328 ili Atmega32 ima dosta vise portova, a zelim da ga ostavim slobodnog za kasniju nadogradnju.

Dalje, sto se rama tice, ovaj mi se svideo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24173__Q450_Glass_Fiber_Quadcopter_Frame_450mm_Integrated_PCB_Version.html

Uz njega dolazi i power distribution plocica.

Motore sam planirao da uzmem preporucene,

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17345__NTM_Prop_Drive_Series_28_26A_1200kv_250w.html

Gledao sam neke thrust testove, na max throttle daje nekih 750g potiska.

Treba mi savet oko elisa. Ovo su podaci potrosnje sa razlicitim elisama, a ja planiram da ga vozim sa 3S baterijom.

7x6E - 11.1v - 90W - 8A         
7x6E - 14.8v - 192W - 13A               
8x4E - 11.1v - 100W - 9A
8x4E - 14.8v - 222W - 15A
8x6E - 11.1v - 145w - 13A

Da li je ok 8x6E?

Naravno, uz motore bih uzeo ove dodatke za fiksiranje i adapter za propeler. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16719__NTM_Prop_Drive_28_Series_Accessory_Pack.html

Brushless kontroler bih uzeo TURNIGY Plush 25amp Speed Controller, nije neka razlika u ceni izmedju 18A i 25A, pa zbog manje sanse otkaza i manjeg grejanja bih uzeo jaci.

Uzeo bih jos 20ak bullet konektora za konekcije, 10 produznih servo kablova. Sta mi je jos potrebno da bih ovo sve kompletirao? Naravno, stanicu i prijemnik imam.

Koji je vas savet za baterije?

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #1 on: September 25, 2013, 03:08:49 AM »
Sad gledam malo motore u ponudi i cini mi se da za 2-3$ vise ima i duplo jacih, sa 1-1.5kg potiska po motoru, isto na 3S, vuku 20-25A. 30A ESC, Turnigyjev, nije nista skuplji, oko 11-12$ je.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25078__NTM_Prop_Drive_28_36_1400KV_560W.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16230__NTM_Prop_Drive_Series_35_30_1100kv_380w.html

Da li uzeti to, ili ove slabije motore koji vuku 13A na max throttle? Sa jacim motorima bih mogao da stavim teze i jace baterije, ali bi se verovatno brze trosile. U cilju mi je izvlacenje nekih 10 min leta. Iz iskustva, sta mislite, manje opterecenje na vecim motorima ili neko normalno opterecenje (50%) na slabijim?

Imam par 3S 2.2A baterija tu okolo koje su za Bixlera, razmisljam da li bi one mogle da se iskoriste, mada mislim da ce jedna biti malo, eventualno dve vezane paralelno. Ako bih stavljao jace motore, nije problem ni da se uzmu druge od 5+A, samo me interesuje sta mislite da je bolje.

Hvala!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #2 on: September 25, 2013, 09:26:52 AM »
Izbegavaj veliki KV. Radice to, i ja sam stavljao 1100kv, ali nije ipak to to. Manji KV znaci manje buke, generalno tisi i mirniji rad, manje vibracija da smetaju kontroleru, vece propelere, vecu efikasnost, duzi let... Sto se tice snage motora, racunaj da ti opterecenje staticko bude oko 30-40% za najvecu efikasnost i bezbedan rad, ako ti je bas bitno da letis svaki minut duze. I ne brini se, preci ces 10min lagano...

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #3 on: September 25, 2013, 10:42:07 AM »
Iskreno, ne vidim zasto koristiti motore preko 1000-1100KV u multirotor letilicima -osim ako su malecke (ispod 30cm) pa se koriste male elise od  8 ili 7 incha?
Ne bi da ulazim u problematiku zato veci KV bas nije dobar za multirotor letilice-samo cu dati smernice za ramisljanje :):

Na 3S batt motor od 1100kv ima max  11,1vx1100KV=12210 max obrtaja...
Na 4S isti motor ima 14.8Vx1100KV=16280 obrtaja...

Svaki obican ESC regulise broj obrtaja motora u koracima od 128~256  poneki i vise od toga...specijalni multirotor SimonK na 18KHz PWM po njihovim tvrdnjama ima oko 800koraka?(cisto sumnjam)
Mikrokopter BL-Ctrl 2.0 ima oko 2047 koraka (11bita)
itd...

Ako imas manji KV ta rezolucija je mnogo manja i finija...

Da ne komplikujem-motori max do 1100Kv  sa  baterijama 3S max.
za manji KV moze i 4S baterije...
naravno u skladu sa tim i elise treba izabrati...
Uostalom -imas odlican primer na DJI F450 konfiguraciji sta i kako- motor od cca 980KV, na 3S elise 10x4.5 , na 4S elise 9x5...
pogledaj malo na netu sta i kako suostali sastavljali letilice...

ESC...Plush je dobar esc...ali bilo koji SimonK preflashovan je bolji!Moze se i on preflashovati-mada su ovi noviji sa silab procesorom.

Imas onaj HKblue koji je odlican esc...radi na 3-4S...ili http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15205__Hobby_King_30A_ESC_3A_UBEC.html  koji je takodje jeftin, ima velike lako zamnjive fetove (ako ih mozes nabaviti :) )...
kada se preflashuju na SimonK nema im ravnih :)...po ceni :)

Sto se tice FC-a...toplo ti preporucujem APM 2.5...nije vise toliko skup...a DIYDRONES ekipa je sva podesavanja i cackanja na kontroleru dovela do maksimalne jednostavnosti...

Crius AIO pro V1 ili V2 je dobar kontroler...u kombinaciji sa megapitareng leti odlicno, kao i sa multiwiijem...ali tu imas sto komplikacija oko flashovanja pa do podesavanja...zavisi kakav si tip coveka :)

Ja licno imam na mojoj hexi motore NTM 3530 1100kV...motori su veliki i teski...nazalost prevelik KV, elise su graupner e-prop 11x5, batt je 3S5800mA ili 6200mA...
hexa leti odlicno, puna je snage ali ljusti batt samo tako :)
Sa druge strane imam quad sa ROXXY 2827/ 34...sa istim 3s batt i 11x4.7 elisama leti preko 20min ili malo manje sa kamerom gopro...

Znam da ti nisam pomagao :)...ali prvo odluci sta ces sa tom letilicom da radis...ako ces da snimas, moras znati sa kojom kamerom- jer je OGROMNA razlika u letilicama sposobnim da lete  sa recimo sony nex serijom ili panasonic gh1/2 (relativno laganim "ozbiljnim")kamarema  ili letilicama koje ce da nose nesto kao gopro!!!U ceni i u perfomansama!

Pozdrav
 (<--)


Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #4 on: September 25, 2013, 01:53:51 PM »
Hvala, odlicni su vam saveti, iskreno nije mi uopste palo da bi preko 1000KV dovodilo do bespotrebnih vibracija, meni je samo potisak i velicina motora bila u glavi :)

Kao sto rekoh, nije mi nikakav problem podesavanje MultiWii-ja, dosta stvari sam radio sa kontrolerima, izmedju ostalog u pocetku i sa Arduinom (ima ih par na stolu).

Koliko vidim, APM je isto baziran na Arduinu, kao i MultiWii?? Samo nije open-source? Mozda nije skupo sa svime sto nudi, ali je to cena i neke NAZE :)

Inace, quad ne bih koristio za neko extremno letenje, malo snimanja terena, neka FPV oprema i kamera, da kazemo sve zajedno do 200-250g tesko max. Ideja mi je da ga drzim do 1.1-1.2kg max tezine, ram i motori + propratna oprema su oko 500g, baterija jos 400-500, i taman ostaje kusur za opremu za snimanje. Nije mi bitan svaki minut leta, ali mi je bitno da ne traje bas 6 minuta baterija. Oprema nikakva ozbiljna, za hobi :)

Nadjoh ove po preporuci za manje KV:

 https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25075__NTM_Prop_Drive_28_36_1000KV_400W_Brushless_Motor.html

11x7E - 11.1V / 220W / 20A / 976g thrust
11x7E - 14.8V / 412W / 27.7A / 1.485kg thrust
12x6E - 11.1V / 215W / 20A / 1.08kg thrust
12x6E - 14.8V / 430W / 29A / 1.42kg thrust
13x4E - 11.1V / 223W / 20A / 1.06kg thrust
13x4E - 14.8V / 400W / 27A / 1.48kg thrust

Razmisljam o 3S i dalje, samo se plasim da nije velika potrosnja? Ako se PWM-uje struja koja ide na motore, znaci da je 30% max throttle-a 30% potrosnje struje. Da kazemo da ce da haveruje na 30% (ako je 4kg max potisak), oko 25A? Time bih dobio tacno nekih 10 min leta u haveru sa 4.4Ah baterijom. Je l' optimisticno? Ako moze tako, onda ce definitivno trebati jace baterije, dobice se dosta na vremenu leta a snage ima.

Moze li mala informacija sta dobijam razlicito kada poredim ove elise 11x7 i 13x4? Eskplozivnost na manjim, stabilnost na vecim?

Taj HK blue sto si mi preporucio mi sad takodje deluje kao najbolji izbor, flesovan :)

Nego da sad nije mali ram kad se pogledaju motori? :D

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #5 on: September 25, 2013, 03:31:58 PM »
Evo ovako. Gledaj na multikopter prvenstveno kao na letecu platformu. Znaci treba da lebdi, da se krece lagano i da bude stabilno, tiho, pouzdano... Sa 11x7 dobijas manju silu potiska i trosis vise struje, ali bi ti potencijalna maksimalna brzina bila veca, sto je suludo za multikopter. Sa 13x4 dobijas veci potisak, sto znaci da ces za isti potisak u poredjenju sa 11x7 trositi manje struje. Jos jedna bitna stvar koju je Cakra nagovestio. Izracunao ti je max RPM sa datim KV i datim naponom baterije. To je bitno iz razloga sto se za multirotore koriste Slow Fly (SF) elise koje najvecu efikasnost imaju na nizim obrtajima (ne secam se tacno ali se krece oko 8000rpm). Dakle sve treba proracunati tako da pri hoveru i laganom kretanju motori su na nekih 30% snage, i da se vrte na nekih 5-8000prm. Slobodno mozes da stavis i 750KV, i 500KV i mislim da ces od toga imati samo koristi.

Pogledaj malo ove linkove

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10398.0.html

Upoznaj se sa tematikom. Vidim da vec znas sta hoces. Sa relativno malo truda mozes napraviti dobar setap koji odgovara tvom budzetu. Ne zelim da dajem konkretne kombinacije jer svako ima svoje misljenje, i to sto hoces se moze kombinovati sa dosta razlicitih delova. Motor koji si odabrao je dobar, ali mozda i prejak, sto nosi nepotrebnu masu. Po meni za tu masu ovo bi bilo bolji izbor motora. Ostalo bi morao da uklopis sam.

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25080__NTM_Prop_Drive_28_30S_800KV_300W_Brushless_Motor_short_shaft_version_.html

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16229__NTM_Prop_Drive_Series_28_30A_750kv_140w.html

Motori su vrlo slicni. Razlog za 2 linka je da pogledas performanse. Na prvom linku ogledaj potrebnu snagu za odredjeni potisak, u zavisnosti od velicine elise. Na drugom linku pogledaj slike kako je maksimalna efikasnost na nekih 30-40% od maksimalne snage, i kako se to dobija na nekih 7500prm. Sto odgovara SF propelerima. Samo polako, i mudro odaberi ostatak.

Srecno!

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #6 on: September 25, 2013, 09:23:43 PM »
Ja sam uzeo ove motore https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12922 i elise su https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=22447
i imam bateriju koja je stara 4 godine. Quad sa ovom baterijom https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7636__ZIPPY_Flightmax_2200mAh_3S1P_25C.html liti oko 8 do 9 minta i ja sam zadovoljan tezina je 880 g bez baterije i opteretio sam ga sa 400 g leteo je ali sa negde 80 % gasa

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #7 on: September 25, 2013, 11:55:42 PM »
Moj glas ide za Cakru  :)aplauz. pre skoro godinu dana sam i ja isto tako otvorio temu sa istim pitanjem, linkovima bla, bla, bla.....a onda se javi Cakra i isto me posavetovao kao i tebe....do dana danasnjeg to mi je najbolji multicopter friend :D za sve sto me je posavetovao nisam se pokajao, tako i tebi isto predlazem :) Srecno  ()-()

a evo da ti i napisem moj tadasnji setup sa kojim sa ja bio i vise nego zadovoljan 4xNTM 750kv sa elisama 11x4.5 ili 12x5 plavi HK regleri 30A sa simonk firmware, fc multiwii atmega32U4 jeftina a fino radi. Do duse moj ram je od alu profila 14x14 i duzine 60cm.

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #8 on: September 26, 2013, 10:55:25 PM »
Sklopio sam i evo već lagano počinjem da koristim za GoPro snimanja za spotove quad, sličnih karakteristika. Uzeo sam Crius AIOP 1.1, što je jako slično tom kontroleru.

Ako ćeš da ga podešavaš Crius, odgledaj ovo:


Lik detaljno objašnjava korak po korak šta treba da se radi, malo je monotono, ali uštedeće ti dosta čitanja po netu. Što se tiče motora, nisam imao prilike da upoređujem. Ja letim 1460gr težak 450 ram, sa sve gimbalom i gopro, motori su 930KV, propeleri 1045 DJI, ESC 30A, baterije 4000mah 3S, 30C, imam oko 7 minuta leta. Sasvim dovoljno za bilo kakvo snimanje i letenje. 3 baterije su neophodne za neki udobniji rad, ako imaš punjač da ih puniš dok letiš.

Javi kako ide. Srećno sa izgradnjom, i pitaj šta god treba :)
« Last Edit: September 26, 2013, 10:57:48 PM by Ivan Milenkovic »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #9 on: September 28, 2013, 02:32:33 AM »
Hvala vam svima na pomoci, sada imam dosta bolju predstavu o svemu sto treba da se nabavi :)

Imam jednu glavnu dilemu sad, to su motori i dalje. Gledam sve od 1000Kv i ispod. Razmisljam da li da uzmem slabije motore, koji imaju manji potisak ali trose i manje struje, ili jace motore s kojima ce se trositi vise struje, ali ce je biti manje potrebno da se drzi haver, i isto tako da imam rezervu snage za kasnije, kako bih mogao da stavim npr jacu bateriju, tezu kameru i FPV?

Vaci,

Ima par nelogicnosti sa ovim motorom: https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16229__NTM_Prop_Drive_Series_28_30A_750kv_140w.html

Pise da je max struja 20A, a na 12V je najjaca snaga 120W, dok je na 15V najjaca snaga 140W. To je sve oko 10A struje, a ne bas 20A kako su deklarisali.


Znaci najveci problem mi je izbor motora. I da pitam samo, da ne pogresim, ovi short-shaft motori u sustini samo zahtevaju adapter za iste na koji se potom zakaci elisa, nema nikakve razlike?

Ako bih izabrao opciju za slabije motore, sta mislite o https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25082__NTM_Prop_Drive_28_26_1000KV_315W_short_shaft_version_.html - max potisak na 10A, nekih 0.6kg, znaci da bi mi hover bio sa ukupnih 20A?

Ako bih uzimao jace, onda mi ovo privlaci paznju:

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25075__NTM_Prop_Drive_28_36_1000KV_400W_Brushless_Motor.html

1.06kg potiska na 20A, ali nisam siguran da li je 13" propeler koji se preporucuje mozda prevelik za 45cm quad?

Nemaju grafove efikasnosti nazalost...


Vaci, ako kazes da je za quad najbolje da je hover bez opterecenja na 30%, onda mislim da su ovi jaci savrsen izbor.


Maticu,

Reci mi, posto vidim da je na njima max thrust 800g, 4x700 (da im damo malo fore), je 2.8kg, kako si imao toliko problema sa 1.3kg?

Za sad mi najbolje deluju ovi od 400W i 1+kg potiska na 20A, 2 paralelno vezane 2200mAh 20C za pocetak jer to imam kod sebe vec, dobije se 4400mAh 20C, sto pruza 80A max.

Znam da postavljam ista pitanja, citao sam SVE linkove sto ste mi dali, ali imam dilemu da li uzeti "over-powered" motore, ili da uzmem nesto gde ce mi trebati ~50% gasa (jos po njihovim specifikacijama...) za hover. Licno mislim da mi je bolje to, da imam tih maksimalnih 4kg potiska, i opciju za 4S ako dodje potrebe za time (mada tu vec ima 1.5kg potiska), pa cak i mnogo jace 3S baterije zbog autonomije. Samo mi zaista znaci vase misljenje, a motori su mi glavni problem, sa elisama i posle mogu da eksperimentisem.

Kontroler mi nije problem, najverovatnije ce pasti ovaj nabudzeni MultiWii jer me zaista privlaci njegova otvorenost, ili on sa Megapirate-om, pa sta se bolje pokaze. I nemam puno drugih opcija, KK mi je puno zatvoren i nesto me ne privlaci, Naza skupa za ovo sto trenutno hocu, APM mi takodje deluje malo precenjeno, sam firmware im je bas na ceni koliko vidim (jer se komponente cini mi se razlikuju samo u GPS-u kad ga poredim sa MultiWii), a i imam 2 GPS-a jos od baktanja za MCU, 1 mi ne sluzi nicemu :)

Sto se tice ESC-a i njegovog PWM-ovanja, meni je nazalost u glavi do sad bio samo prenos sa stanice na motore, ali ne i peglanje quada od strane senzora... S obzirom da verovatno Arduino (kad pricamo o MultiWii) salje takodje PWM signal na ESC, on ima max 255 koraka, pa sumnjam da bi bolji ESC ista uradio. Nadam se samo da 1000kv nece biti puno, verujem.

Inace, ne zurim se kao sto rekoh, planiram do nove godine da ga sklopim ili bar pribavim komponente, krece 4. godina fakulteta i zariste je sad gotovo pa ima vremena za hobi :)

Hvala svima!

Mali dodatak:

Nasao sam ovaj podatak,

Each SF prop manufacturer has RPM limits for safe use. Some common manufacturer limits are:
APC SF = 65,000RPM/Diameter
GWS RS = 50,000RPM/Diameter
Graupner SF = 88,000RPM/Diameter

Da li je ovako i u praksi, ili je samo do efikasnosti? Jer ispada da se 12-13" ne moze vrteti bas mnogo brzo, a preporucuju ga za onaj motor sto radi na 3S sa 1000kv??
« Last Edit: September 28, 2013, 03:10:35 AM by dzoni »

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #10 on: September 28, 2013, 10:53:04 AM »
Isplati se biti strpljiv u početku pre naručivanja i još malo proveriti neke stvari, mada opet i na greškama se uči. Ako imaš sve podatke, stavi ih ovde:
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.htm

manje više je tačan alat i dobićeš potrebnu minutažu i sve podatke na kraju. Stavi 80% od kapaciteta baterije, i javi ako su ti neki parametri nejasni, pa ćemo da razjasnimo.

Šta bi tačno sve stavljao na quad, jel imaš tačan spisak do detalja? Daj ako možeš da bacimo pogled, tako ćeš najbolje utvrditi i power train komponente, i male sitne delove (koji život znače). Težina je jako važna,mnogo je veća razlika u ceni od nečega što diže 200gr, i 600gr.

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #11 on: September 28, 2013, 10:58:25 AM »
Što se tiče Crius-a, slobodno kupuj, provereno dobro radi. Neki ljudi su imali problema sa njim, ali ja stvarno imam sve pohvale, za manje od 100$, ceo sistem sa bluetooth, GPS-om, kompasom, barometrom.. Radi jako stabilno, ali kao što Čakra reče mora da se podešava. Ja nisam probao MultiWii, odmah sam instalirao Megapirate i radi odlično, ne bih ni da menjam. Pogotovu ako imaš mozak i strpljenje za programiranje i elektroniku, neće ti apsolutno biti teško.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #12 on: September 28, 2013, 03:23:16 PM »
Ima nelogicnosti, ali takav ti je HK. Procitaj i diskusije drugih ljudi o tom motoru  nanize. Na kraju ces uzeti nesto, steci iskustvo i to ce ti biti skola. Ako sve bude savrseno iz prve i budes full zadovoljan, onda ces biti jako redak slucaj. Tako da opusteno, ne sekiraj se previse.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #13 on: September 28, 2013, 06:59:56 PM »
Citao sam sve za svaki motor koji sam gledao, uglavnom ima pomesanih utisaka za svaki, najvise vezano za kvalitet izrade. Al' sta da radim, nadam se najboljem :) Verujem i sam da ce sve biti drugacije kad budem imao predstavu samogradnje, ali valjda ce bar uspeti da leti, pa ce se krpiti greske vec nekako :)

Ivane, hvala ti puno za kalkulator. Radio sam testove sa otprilike istim motorom od 1000kv za koji sam se interesovao (nema taj od 400W ali ima identican od 370W), hover time dobijem 15 minuta, ali ostale dve vrednosti za vreme letenja su dosta niske, 4 min mixed i 2 min max? S obzirom da quad nema razloga da s njima leti preko 60-65% throttle-a (jer je tezak nazalost 1.2kg a thrust je 4kg+ s njima), planiram da ogranicim i na krivoj gasa to, da li bi to bilo ok?

Testirao sam i ove motore sto ste mi preporucili - http://hobbyking.com/hobbyking/store/__19611__ntm_prop_drive_28_36_750kv_265w.html

S njima je drugacija prica, 15 min hover i 7/5min mixed i max vrednosti. Doduse, dosta je osetljiviji na promene tezine pa se vreme drasticno smanjuje ako ga opteretim sa jos 200g.

Tacan spisak do detalja imam, jedino nisam siguran za motore, jer ne znam da li bi ovi od 1000kv previse brzo trosili bateriju.

Znaci, neki od ta 2 motora x4 + adapteri

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15205__Hobby_King_30A_ESC_3A_UBEC.html + simonK

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__24173__Q450_Glass_Fiber_Quadcopter_Frame_450mm_Integrated_PCB_Version.html

Elise 13x4 E + 14x4.7 za testiranje, neke 12" pa da vidim cisto kako se ponasa s razlicitima, mozda i jos neke 13" sa drugim pitch-om

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__31138__Multiwii_and_Megapirate_AIO_Flight_Controller_w_FTDI_ATmega_2560_V2_0.html

po metar crne i crvene 14 i 12 AWG silikonske zice da se nadje + 10 produznih servo kablica

20 3.5mm bullet konektora (parova)

E sad, nisam siguran da li su mi ok XT60 konektori, ili da predjem na HXT zbog max struje?

m3 srafovi

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__15214__Gyro_Flight_Controller_Mounting_Pad_10pcs_bag_.html - ako je potreban, jer imam u planu da zasrafim plocu za ram??

Ovo je spisak osnovih stvari, verovatno ce biti zakaceno i neko osvetljenje itd.


Da li sam nesto bitno zaboravio? Baterije (za pocetak 3s 4400mAh), tx i rx imam.
« Last Edit: September 28, 2013, 07:03:52 PM by dzoni »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Misljenje o setup-u za quadcopter
« Reply #14 on: September 28, 2013, 10:40:33 PM »
Ne bi da ti kvarim  setup ...ali za taj NTM2730 ili 2736 (750KV) ja ne bi isao preko elisa 12x6 ..tj. to im je maksimum...na3S
Takodje, na taj malecki ram neces moci staviti vece elise od 10-11 incha.

ESC- ti je dobar izbor :)
Za Fc, kao sto rekoh-APM je bolji izbor...dobar je i taj crius ja ga licno imam i u njemu megapirateng 2.9 r7...leti to odlicno...
ali na rc timeru ti je apm 2.5 oko 75-80USD.
10X  je APM lakse podesiti...to je ,veruj mi, vrlo bitan faktor, jer se u tom podesavanju lome multikopteri samo tako :)...

Takodje vrlo bitna stvar je da iza APM platforme stoje mnogo vise programera i mnogo je veca  zejednica korisnika...
Megapirateng je delo jednog ili dva-tri coveka...manja zajednica zeludjenika...
doduse tu je i multiwii koji na criusu takodje radi odlicno...

Znam da je svaki dinar tesko zaraditi-ali ne stedi previse na FC-u to ti je pored svega ostalog  ??? srce sistema...(kao i esc, motori elise i ram  lol )
Jeftinije od hobbykinga tesko da ces naci-kvalitet i nije neki...kupuj-sastavljaj...pa ces videti sta dalje...