Author Topic: Zbog ovakvih neodgovornih morona...  (Read 5879 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« on: October 03, 2013, 03:06:39 PM »
ce poceti svuda da zabranjuju RC letenje  mmmm ")

« Last Edit: October 03, 2013, 03:15:26 PM by gizmo »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #1 on: October 03, 2013, 04:35:05 PM »
Karbonski obruč, koji se može veoma lako da se postavi na razne načine na svaki multikopter, mnogo pomaže u raznim slučajevima nesretnog sudara sa zgradom ili prilikom pada.





Za naglo padanje se može primeniti padobran, koji se aktivira automatski, sa predajnika ili oba. Oba rešenja su relativno jeftini dodaci i nisu teški i ne utiču loše na kvalitet letenja.



Padobran se može napraviti ali je bolje kupiti gotov već testiran.

http://www.opale-paramodels.com/index.php/en/shop-opaleparamodels/104/18/rescue-systems/for-multirotors/rescue-4-0m2-set-1-69j-5kg-multirotor-detail

http://mikrokopter.altigator.com/parachutes-rescue-systems-c-126.html

Fenix je već postavoi topik sa ovom temom ovde...
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10066.0.html

Još nešto jednostavno i korisno. Sve šiljate delove MK treba zaobliti, pokriti sa ping pong lopticom ili zameniti za nešto drugo što neće zadati ozlede u nekom krajnjem slučaju pada.

Daljim razvojem softvera u navigaciji, nadziranjem nad parametrima letenja manje spretnih pilota i vrednostima kao napon u baterijama sa reakcijom automatskog sletanja na njihov pad i slično, MK se može dovesti do potpuno bezbedne letelice, čak i na mestima osetljiva na to.
Dakle ima tehničkih rešenja, samo ih treba primenjivati i neće se stvoriti negativna slika o mikrokopterima, a koji danas već znači hleb za mnoge. Mediji su stručnjaci za stvaranje negarivne slike o svemu, pa im ne treba davati materijal za to i neče niko da razmišlja o nikakvim zabranama. Ovo treba reći i onim moronima.  :big smile Mada sam siguran da u gore viđenoj reportaži moroni su ovo radili za senzacionalističke medije.  mmmm

 ;namig

« Last Edit: October 03, 2013, 04:49:10 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #2 on: October 03, 2013, 04:48:56 PM »
Dzabe sva tehnicka i softverska unapredjenje i zastite ako opremu u ruke uzme neko ko nema blage veze sa letenjem i nimalo razuma.
Ovde se vidi i pri samom pokusaju poletanja da covek nema ama bas nikakvog iskustva. I pored toga je bez razmisljanja resio da mu prvi let bude
sa nekog 30. sprata u sred Menhetna.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #3 on: October 03, 2013, 04:51:06 PM »
Znajući iz iskustva šta treba medijima, siguran sam da u gore viđenoj reportaži moroni su ovo radili za senzacionalističke medije namerno, što ne znači da stvarno nema neodgovornih. Nikada nije bilo ovolikog straha od udara nečega u zgrade, i to baš tamo... a sve što je vezano za strah mediji gutaju.  :(
« Last Edit: October 03, 2013, 04:54:52 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #4 on: October 03, 2013, 05:13:02 PM »
Mislis da su namerno i smisljeno to uradili sa letelicom da bi napravili pricu za vesti?

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #5 on: October 03, 2013, 05:40:18 PM »
 Samo trebe osiguranja.

 mmmm
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #6 on: October 03, 2013, 05:56:01 PM »
Ne postoji osiguranje protiv budala  ;namig

Vlast i sluzbe koje donose zakone ne zanima da li si imao osiguranje ako je letelica pala nekome na glavu i ubila ga.

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #7 on: October 03, 2013, 06:25:41 PM »
Ne postoji osiguranje protiv budala  ;namig

Vlast i sluzbe koje donose zakone ne zanima da li si imao osiguranje ako je letelica pala nekome na glavu i ubila ga.

Ne slažem se, Vidi kako neki ljudi vosi kola, sta? zabranio kola.
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #8 on: October 03, 2013, 06:25:57 PM »
Quote
Mislis da su namerno i smisljeno to uradili sa letelicom da bi napravili pricu za vesti?
Ne baš u potpunosti. Tema je već podignuta pre i seme je zasađeno sa onim starijim klipom... Sličnih materijala ima na pretek na netu YT. od kojeg se može kreitati naduvena priča kakvu oni žele.
Nemate pojma šta sve nisu spremni mediji da naduvaju kako bi podigli stresni nivo gledalaca da bi im reklame za nekoliko sekundi kasnije imale što bolji efekat na psihu. Kako sam već rekao, straha ima svugde, a njujorčane znaju sa čime može dovesti u stresno stanje...

Dakle svako neka pazi na sebe i druge na najbolji način, a koga briga za one nespretne.

Istina je da je ovo problem, koji će uskoro biti još veći, ako se omasovi MK hobi u gradovima. Popularni AR Drone  nije u upšte opasan u urbanoj sredini, zbog male mase i štitnika od EPP pene. Problem je sa onim većim konstrukcijama bez ikakve zaštite i sa ne kvalitetnom opremom (slabije kineske komponente).


 ;namig
« Last Edit: October 03, 2013, 06:46:41 PM by tibeteagle »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #9 on: October 03, 2013, 08:49:44 PM »
Ne postoji osiguranje protiv budala  ;namig

Vlast i sluzbe koje donose zakone ne zanima da li si imao osiguranje ako je letelica pala nekome na glavu i ubila ga.

Ne slažem se, Vidi kako neki ljudi vosi kola, sta? zabranio kola.

100%

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #10 on: October 03, 2013, 09:54:52 PM »
Za voznju kola ti ipak treba obuka i vozacki ispit i na kraju neka dozvola za upravljanje.
To sto i pored obuke i svesnosti o rizicima i dalje ima ljudi koji voze rizicno i bahato to je posebna prica.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #11 on: October 03, 2013, 11:29:57 PM »
Pa vec se suskalo na RC groupsu da ce da zabrane FPV letenje ako nemate i direktan vizuelni kontakt s letelicom, ne znam da li su doneli taj zakon, ocigledno nisu. Nije ovo jedini slucaj, nagledao sam se i na YT (nazalost ne mogu sad da nadjem) gomile primera da je multicopter udario u zgradu, negde u Engleskoj ja mislim. Posle toga se zapalio i pao medju prolaznike.

Sto se tice multikoptera, ja imam iskustva jedino sa malim v959 s kojim sam izleteo nekih 150-200 punih baterija, i iako znam da umem dobro da letim njime i da nije opasan sa svojom tezinom od 100g i kupolicom koja je kao mali padobran, nikad mi nije palo na pamet da letim tamo gde ima puno ljudi. Uvek ga dignem tek kad se dosta ljudi skloni, prodje, a prolaznici uglavnom stanu pa postavljaju pitanja, i ostatak njih jednostavno prodje ispod ili se sklonim u stranu s puta. Nije sto ja nisam siguran u sebe, jesam, vec drugi ne znaju sta moze da se desi, i zbog njih ne bi trebalo raditi takve stvari. Kada ste potpuno sigurni i znate sta radite, i znate kakvu elektroniku imate i da je sigurna, mozete raditi stvari kao Gizmo bez problema, cijem se radu divim.

Ovo je bas kao sto je neko poredio s kolima, ima ljudi koji ce raditi ono sto treba da se radi, a i drugih koji ce zloupotrebiti to.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zbog ovakvih neodgovornih morona...
« Reply #12 on: November 06, 2013, 03:21:34 PM »
Ovo može da bude još jedno bezbedno rešenje za MK za urbane sredine.



Multikopteri se mogu uraditi ne samo da budu potpuno bezbedni za okolinu, već i da spašavaju ljude na razne načine.
Evo na čemu sve rade Japanci. Ovaj zna da pliva, baca naduveni sigurnosni pojas, da leti i da se kontrlja.



Pored toga će da rade mnoge opasne i složene stvari na mestima gde čovek neće moći.



U sve ovo se podrazumeva samopilotiranje dronova, jer preko RC tehnike čoveku je sve ovo ne moguće izvesti tako bezgrešno i precizno kao njima samima.

A jednom će robot da prave fabrike za robote i svečano će ih predavati roboti robotima. Ljudi kao šeprtljava biće će biti suvišna.  RC tehnika će da se useli u muzeje i gleda će ih roboti kao svoje pra pra predke.  :big smile






« Last Edit: November 06, 2013, 03:56:46 PM by tibeteagle »