Author Topic: DJI F450 Quad+ APM 2.5  (Read 4947 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
DJI F450 Quad+ APM 2.5
« on: October 16, 2013, 11:04:36 PM »
Prvi put poleteo quad, zanimljivo...












S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #1 on: October 20, 2013, 01:16:01 AM »
Ja sam danas sklopio jedan takav od nekih delova sto mi je ostalo. Bio mi je lagan pa sam na njega natovario sve zivo. Od gimbala i GoPro 3 do video linka i ostalog. Danas sam ga poleteo bez icega, a sutra cemo punog i sa opremom. Meni radi sve iz prve, jedino sto gga treba sad podesavati za FS, minimum baterije i ostale sitnice. Kod Naze je to jednostavnije, al sta vredi kad "volem" da budzim. Inace, motori su mi od jednog Reely 450 quada, elise 10x4,7 , ESC Hobby King Blue Series 40A, ram je 450 kinez, nogare od pokojne hekse, i baterija je jedna 3s 3000mAh. Na punom gasu u ruci vuce 90A.  Oko 10 min leta sam imao. Sutra ce biti novih testova.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #2 on: October 20, 2013, 10:07:35 PM »
Danas sam probao Mission Planner i nece da mi radi. Skrsio sam quad jedno 10 puta. RTL mi radi bez problema, ali cim mu napravim misiju, on pocne da se rotira i ode u suprotnom smeru. Ne znam sta se desava. Smanjio sam mu brzinu na minimum, posto sam ga jedva mogao preuzeti na manual mode. Kompas pogresno pokazuje strane sveta, ali da li to ima veze? Da li je bitno kako je okrenut GPS receiver?

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #3 on: October 21, 2013, 10:50:43 AM »
Da nisi možda isključuo on-board kompas? Ima opcija u Mission Planner-u da se isključi on-board kompas, i da se oslanja na GPS za orijentaciju.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #4 on: October 21, 2013, 11:05:53 AM »
Pa ne znam. Danas cu pogledati. Koliko se secam stoji mi na AUTO modu za kompas. Nisam mu ja otkacio koji da koristi posto ne znam gde se nalazi i koji imam.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #5 on: October 22, 2013, 10:20:26 AM »
Ako ti kompas nije konfigurisan kako treba nece ti taditi ispravno modovi koji koriste gps, recimo, kalibrisao si kompas lepo pokazuje, medjutim kad ukljucis letelicu das gas on krene da menja vrednost a quad stoji u istom polozaju, znaci da esc i struja pravi magnetno polje koje utice na kompas. Moras udaljiti kontroler od tih vodova. Ja sam imao problem da mi misija radi ok, sve dok ne zavrsi i ostane u toj krajnjoj tacci. Onda krene u jednu stranu i ode, ili loiter mi nije radio, opet ode negde, sad sam prebacio sve na  tarot, na njemu je izbacena ploca apm-a nesto vise nego kod 450 rama ali ti i sam mozes da je podignes bar 5 santima. Kad pratis yaw sa ili bez gasa ne bi smela da se menja vrednost, to bi bilo idealno, a ne kako kod mene gde je pocela da skace za po par stepeni.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #6 on: October 22, 2013, 11:33:49 AM »
Moguce da je to. Kod mene je dosta zbijeno sve to. Pokusacu danas da podignem modul GPS-a, pa cu pobati. Javljam rezultate.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #7 on: October 22, 2013, 12:34:32 PM »
Koju verziju Firmware-a koristiš?

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #8 on: October 22, 2013, 06:02:08 PM »
Prvo sam APM postavio ispod baterije, nesto je radilo lepo, a nesto ne, cesto je sam menjao modove (sam predje u RTL), nikako da ga umirim. Bateriju postavim ispod, a APM na gornju povrsinu i nakon toga je bio puno mirniji.
Takodje mi se desilo, prilikom prvih letova, da nakon inicijalne kalibracije, greskom ponovo udjem u kalibraciju (auto tune), posle tog, jurcanje quada, na svu srecu uspeo sam da ga spustim.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #9 on: October 22, 2013, 09:03:15 PM »
Ubih se i danas ceo dan da namestim, i uspeo sam.  (yay) Ceo problem je bio upravo sa strujom i "toilet" efektom. Tek na log fajlovima sam video problem i naravno sa kompasom. Divljao je non stop. APM sam izmestio samo 3-4cm u vis i sve je proradilo. Sad normalno ocitava strane sveta i ne skrece sa putanje. Prosto ne mogu da verujem da mu je to toliko smetalo. Inace generalno APM 2.5 radi savrseno samo sto ga malo treba ustimavati. Posto sam vlasnik i ostalih multicopter platformi, mogu da kazem da se nosi i sa ozbiljnijim igracima. Ali zahteva malo znanja i testiranja. Hvala na pomoci, znacilo mi je puno.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #10 on: October 22, 2013, 09:47:00 PM »
Ubih se i danas ceo dan da namestim, i uspeo sam.  (yay) Ceo problem je bio upravo sa strujom i "toilet" efektom. Tek na log fajlovima sam video problem i naravno sa kompasom. Divljao je non stop. APM sam izmestio samo 3-4cm u vis i sve je proradilo. Sad normalno ocitava strane sveta i ne skrece sa putanje. Prosto ne mogu da verujem da mu je to toliko smetalo. Inace generalno APM 2.5 radi savrseno samo sto ga malo treba ustimavati. Posto sam vlasnik i ostalih multicopter platformi, mogu da kazem da se nosi i sa ozbiljnijim igracima. Ali zahteva malo znanja i testiranja. Hvala na pomoci, znacilo mi je puno.

Bravo!
Fora je samo u izolovanju same kartice od vibracija (pena, stiropor, tvrđi sunđer, moon-gel,...), ali u isto vreme i izolovanost od magnetnog polja, kako od esc-ova, lipo, PDB-a, tako i od mag.polja motora. Ili stavite eksterni kompas, nije skup, 5-10$.

Uskoro se pojavljuje i Autotune opcija (ne mešajte sa autotrim-om), što će biti veoma interesantno, obzirom da će podešavanje PIDova biti mnogo lakše. Iskreno, ja se nisam nešto ni opterećivao sa takvom vrstom podešavanja, jednostavno je radilo dobro i sa stock-podešavanjima.

POzz

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #11 on: October 22, 2013, 10:18:09 PM »
...Ili stavite eksterni kompas, nije skup, 5-10$.
POzz
Na koji mislis? Moze li link?
Nesto mi telemetrija (433MHz) ne radi kako bi hteo, do 30 tak metara radi, onda se izgubi, ima li ko kakvu ideju?
« Last Edit: October 22, 2013, 10:22:02 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #12 on: October 22, 2013, 11:06:13 PM »
@ZBabic,

Ovaj je HK-ov
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__26861__Arduino_HMC5883L_Triple_Axis_Compass_Magnetometer_Sensor_Module_Breakout.html

al izašao je skoro isti takav, samo sa čipsetom 5983L, sa temperaturnim senzorom, koji naknadno ukalkuliše temperaturni uticaj na kompas, uglavnom, da ne filozofiram i ja previše, precizniji je.

Ja koristim
http://www.drotek.fr/shop/en/home/25-hmc5883l-magnetometer-compass-sensor.html

i za sad se super pokazao.

Gotova verzija GPS+eksterni kompas
http://store.3drobotics.com/products/3dr-gps-ublox-with-compass


Ako ipak sve radi kako treba, koliko-toliko (ne zahtevajte precizost u 1mm), možda je bolje ništa da se ne dorađuje od tih stvari.


Telemetrija ti se verovatno buni zbog USB-a, kažu da tu nešto zeza i interaguje sa USB portom. Probaj da ga udaljiš od kompa max, a gore ga udalji od escova, lipo, a naročito od GPS-a, bar da nisu u istoj ravni.

Nadam se da sam bar malo pomogao.
Copter je super........a tek na avionu koliko je dobra fora :).

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #13 on: October 22, 2013, 11:47:13 PM »
@kole_niš
Naravno da si pomogao! Hvala za linkove.
Multikoptere nisam ranije leteo, tako da mi je to novo iskustvo (jako mi se dopalo). Zanimljivo i izazovno.
Na letecem krilu (1,5 m) sam postavio APM, zaista je uzivancija leteti ga i probati sta sve moze.

P.S. Sad se setih da si u drugom postu naveo link za externi kompas, ne zameri.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: DJI F450 Quad+ APM 2.5
« Reply #14 on: October 24, 2013, 12:25:54 AM »
@zbabic

Ja sam upravo taj problem imao. Pocne sa WP i posle treceg ode... Uradi sta i ja, i sve radi ok. U kompasu je kvaka. A sam APM je vrh. Meni ne gresi puno kod WP. Gresi ako su kratke tacke (dva tri metra).