Author Topic: spajanje TX za fpv  (Read 2855 times)

Offline pedjartv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
spajanje TX za fpv
« on: February 20, 2014, 05:53:54 PM »
interesuje me da li se TX za fpv moze nakaciti na 4S bateriju?

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #1 on: February 20, 2014, 07:34:16 PM »
Pa moze, ali samo jednom :)
Salu na stranu, na vecini FPV-a nije preporucljivo dovoditi veci napon od 12V jer oni na sebi imaju regulator napona koji ulazni napon skida na 5V, tako da se razlika od 9.8V pretvara u toplotu. U principu mozes nakaciti i 4S bateriju ali ce ti se predajnik grejati kao nenormalan. Ja sam kod mene spojio na 4S napon na hexi preko dc/dc konvertera koji se negreje skoro uopste.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #2 on: February 20, 2014, 08:59:49 PM »
Posalji tacnu oznaku predajnika ili link. Odgovor nije jednoznacan, neki zahtevaju 12V i greju se ako je napon veci dok neki drugi imaju u sebi DC/DC konvertor pa rade na naponima od npr 7 do 25V.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #3 on: February 20, 2014, 11:26:59 PM »
nebeski je u pravu, zavisi od predajnika.
Mada generalno vecina FPV opreme radi na 12V (neke kamere i na 5V). Neki predajnici imaju problem kad napon padne ispod 11.5V pa gube izlaznu snagu.
Idealno je da uzmes jeftin switching regulatora napona, step-up&step-down pa nezavisno od baterije dobijas konstantnih 12V za FPV opremu.

Npr. ovaj step-up/step-down regulator
i na izlaz dodas LC filter kako bi sprecio eventualne smetnje na slici od ESC-a.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #4 on: February 20, 2014, 11:45:40 PM »
Ovaj predajnik koji se dosta koristi moze da radi na naponima 7-25V:
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17507__ImmersionRC_5_8Ghz_Audio_Video_Transmitter_FatShark_compatible_600mw_.html

Ako njega neko koristi neka obrati paznju na skup frekvencija koje su FatShark kompatibilne pa i prijemnik mora biti odgovarajuci.
Nema veze sa temom, ali je dobro znati ;)

Offline pedjartv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #5 on: February 21, 2014, 01:01:18 PM »
ovo model tx https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__43722__Boscam_FPV_5_8GHz_600mW_32CH_A_V_Transmitting_TX_Module_TS832_RP_SMA.html?strSearch=boscam%20tx%20600

sad citam ovde na hobby kingu da moze do 16v da se kaci i da je preporucljiva baterija 3s.

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #6 on: March 16, 2014, 05:02:50 PM »
Imam ovaj fpvhttp://hobbyking.com/hobbyking/store/__15295__Boscam_5_8Ghz_200mw_FPV_Wireless_AV_Tx_Rx_Set.html
Interesuje me dali može tx da stoji blizu resivera?
11900-0

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #7 on: March 17, 2014, 12:02:18 AM »
Prvo i osnovno pravilo u RF tehnici je da svaki predajnik smeta prijemniku, i da zbog toga, ako postoji mogucnost, budu sto vise odvojeni. Iako su frekfencije razlicite, nijedan jeftini fpv predajnik nije dovoljno cist, tj. nema takozvanih spuriusa, a i svaki osetljivi prijemnik moze da proosciluje ukoliko se u neposrednoj blizini nalazi jak predajnik.
E sad malo konkretnije :-)
Probaj da predajnik montiras bocno na jednu od skija i antenu postavis ispod letelice, tj. ispod donje ploce da malo zastitis elektroniku od rf zracenja fpv-a, ali na dole blize zemlji. I ne bi bilo lose da bude udaljen i od prijemnika i od GPS-a ako ga imas.
Evo kako sam to ja uradio, fotka je krop, a ujutru cu slikati malo detalnjije i postaviti
[/img]
« Last Edit: March 17, 2014, 12:07:23 AM by banbo »
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: spajanje TX za fpv
« Reply #8 on: March 17, 2014, 08:10:07 AM »
Prvo i osnovno pravilo u RF tehnici je da svaki predajnik smeta prijemniku, i da zbog toga, ako postoji mogucnost, budu sto vise odvojeni. Iako su frekfencije razlicite, nijedan jeftini fpv predajnik nije dovoljno cist, tj. nema takozvanih spuriusa, a i svaki osetljivi prijemnik moze da proosciluje ukoliko se u neposrednoj blizini nalazi jak predajnik.
E sad malo konkretnije :-)
Probaj da predajnik montiras bocno na jednu od skija i antenu postavis ispod letelice, tj. ispod donje ploce da malo zastitis elektroniku od rf zracenja fpv-a, ali na dole blize zemlji. I ne bi bilo lose da bude udaljen i od prijemnika i od GPS-a ako ga imas.
Evo kako sam to ja uradio, fotka je krop, a ujutru cu slikati malo detalnjije i postaviti
[/img]

Evo i fotke kako je predajnik montiran kod mene
Make things as simple as possible, but not simpler.