RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K

<< < (2/6) > >>

SABURO:


Matice su obrušene i jedan kraj ulepljen krep trakom, kako epoksi lepak ne bi ušao u navoj i napravio sranje prilikom ulepljivanja istih u nosač.



Donji deo horizontalca je zaštićen krep trakom kako višak epoksi lepka ne bi upraljao površinu horizontalca.



Matice su postavljene na svoje mesto u kombinaciji sa 5-minutnim epoksi lepkom. Zatim sam postavio i horizontalac i proverio geometriju, dok lepak još vulkanizira.





Kako bi nosač komplet dobio na čvrstoći, pristupio sam laminiranju istog. Korišćeno je 50g stakleno tkanje i avio smola. Pošto mi vagica nije bila pri ruci, odnos smole i učvršćivača sam odredio spricem... u odnosu 100:40, da je vagica bila tu, odnos bi bio 100:35.



Prelaz između nosača i boom-a sam popunio petominutnim epoksi lepkom u koji sam umešao tiksi i bombaž platno, tj sve je to usitnjeno da takva smesa fino popuni svaku šupljinu i ispuni spoj kako treba.



Trenutno nemam fotografiju zavšenog dela, fotkaću narednih dana pa će se videti..

Nastavak radova se preselio na izradu pločice koja će u sebi nositi servo motore, zapravo sva četiri servo motora. Dva će linkovima biti povezani sa flaperonima, a druga dva pecaroškom sajlicom omogućiti upravljanje repnim površinama. Podrazumevano je da se i za repne površine koriste linkovi, ali pošto nemam bužire i linkove za repne površine, pristupio sam modernijoj izvedbi.



Tu sam zastao sa pločicom, jer je trebalo osmisliti idealnu poziciju servoa kako bi sve komande nesmetano prolazile i vršile posao.. kako bi doneo konačnu odluku, morao sam da pristupim fiksiranju krila za gondolu modela. Prvobitna zamisao je da se krilo fiksira jednim šrafom, dok se u napadnu ivicu stavlja pin koji ulazi u gondolu i na taj način osigurava krilo.. što mi se nikako ne dopada, jer dugogodišnje iskustvo sa DLG jedrilica me je naučilo da treba i mora dva šrafa da drže krilo za trup modela, jer su sile prilikom zabacivanja izuzetno velike i to je neophodno!




Pristupio sam izradi matice koja je trebalo da se ulepi u unutrašnjost gondole, naravno pre toga je trebalo odrediti rupu u krilu, a da se ne naškodi strukturi krila.. sa velikom preciznošću sam odredio poziciju i zabušio rupu. Ne moram da spominjem da je geometrija proveravana više puta tokom ovog postupka.





M4 maticu sam ulepio petominutnim epoksi lepkom. Krilo je fiksirano i savršeno uklopljeno.

[ Specified attachment is not available ]

SABURO:
Krilo je fiksirano za gondolu, što mi dalje omogućuje da napravim hornove za flaperone i iste ulepim u odgovarajuću poziciju.
Hornovi su odrađeni od pločice staklenog tkanja. Isekao sam ih na osnovu fotografija sa build thread-ova.







i ulepio petominutnim epoksi lepkom.



Vratio sam se na repne površine i usekao kanal u cevki boom-a kako bi vertikalni stbilizator mogao da se postavi na svoje mesto i ulepi.





malo poredjenja sa Vortex 2 DLG.



Vratio sam se pločici sa servo-ima i krenuo u dalju instalaciju opreme.







Kako bi repne površine funcionisale sa sajlicama, neophodno je napraviti push-pull oprugu.. opruga se postavlja unutar repnih površina i pravi se od klavir žice 0,5mm ili 0,8mm zbog težine... danas sam napravio dve ali sam ih pretegao, moraću da kupim narednih dana nove i nađem idealnu meru-nategnutost.



Kao vođice koristiću plastičnu cevku iz istrošene hemijske olovke.


Nastavak sledi...

rajker:
Doro napredjuje 🤘

SABURO:

--- Quote from: rajker on May 03, 2019, 09:48:37 AM ---Doro napredjuje 🤘

--- End quote ---

 (pijemo) hvala Rajker :)

danas sam uhvatio sat-dva vremena da zavrsim repne povrsine.. napravio sam opruge od 0,5mm zice, kao i hornove od staklo-plastike. Pozicionirao vertikalac i ulepio ga u boom cijanokrilatnim lepkom.







nakon ubacene opruge, kormilo ce uvek biti nategnuto na jednu stranu, jacinu opruge treba sam odrediti, to je subjektivno i smatram da treba probati iz vise pokusaja dok se ne dobije zadovoljavajuca sila otpora. Ne treba da bude pejako, kako se servo motor ne bi mucio, a ne treba da bude ni preslabo, jer u slucaju poniranja mozda od brzine opruga nece moci da odradi i kompenzuje kako treba...



zatim sam usekao i smestio hornove na svoja mesta













hornovi su ulepljeni petominutnim epoksi lepkom.

SABURO:
Boom je kompletiran i spreman za ulepljivanje sa gondolom jedrilice. Taj korak ce da saceka, jer tek treba da se ulepe servoi sa plocicom i povezu linkovi na flaperone. Radi lakse manipulacije, ulepljivanje boom-a sa gondolom sam ostavio za kasnije.

Kako bi ulepio plocicu sa servoima, neophodno je osmirglati UD karbon sa unutrasnje strane, kako bi postao rapaviji i bolje vezivao za lepak, tj kako bi veza izmedju plocice i gondole bila bolja.



Kada sam odredio poziciju za plocicu, istu sam ulepio. Odredjivanje polozaja plocice zavisi od linkova i sajlica koje treba da prolaze kroz boom jedrilice.. sto je plcica pomerenija ka napred (to je bolje) iz dva razloga, zbog CG i zbog sajlica koje ce kasnije da prolaze ka repovima, tj manje ce da kace zidove itd.



Obzirom da su servoi fiksirani, trebalo je pronaci idealnu poziciju gde treba izbusiti trup kako bi prosli linkovi za flaperone.














Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version