Author Topic: Skylark I - ideja  (Read 11157 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Skylark I - ideja
« on: November 12, 2013, 04:17:27 PM »


Krenuo bih u gradnju slicnog modela za FPV posto imam par setova krila koja bi mu odgovarala od 1700mm sa nesto manjim polihedralom i 1900mm skoro bez dihedrala/polihedrala.

Ono sto mi izgleda prakticno u odnosu na druge modele koji se koriste za AP i FPV je sto je ovo klasican "tractor" sa propelerom napred, dakle efikasniji i tisi,
a posto bi se kamere nalazile u gondoli ispod i najcesce pod manjim uglom usmerene na dole sam propeler ne bi ulazio u kadar.

Problem je sto nemam ideju kakve bi bile letne karakteristike modela ove konfiguracije.

Ako moze neko od iskusnijih modelara da uskoci sa procenom, idejom, komentarom bio bih zahvalan.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Skylark I - ideja
« Reply #1 on: November 12, 2013, 04:36:59 PM »



Ono sto mi izgleda prakticno u odnosu na druge modele koji se koriste za AP i FPV je sto je ovo klasican "tractor" sa propelerom napred, dakle efikasniji i tisi.
mmmm

A zbog cega je efikasniji i tisi???
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #2 on: November 12, 2013, 06:05:36 PM »
mmmm

A zbog cega je efikasniji i tisi???
Efikasniji i tisi od pusher konfiguracije jer propeler prolazi kroz "cist" vazduh, neturbulentan.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Skylark I - ideja
« Reply #3 on: November 12, 2013, 09:51:27 PM »
mmmm

A zbog cega je efikasniji i tisi???
Efikasniji i tisi od pusher konfiguracije jer propeler prolazi kroz "cist" vazduh, neturbulentan.
mmmm

Postoji li "cist" vazduh.....
Ja se sa gore navedenim ne bih slozio (pristajem naravno na to da gresim).....
Uticaj elise i njenih primesa se zna pa se postavlja pitanje koja efikasnost je primarna efikasnost elise ili efikasnost zmaja (aerodinamicka).....

Bilo kako bilo istina je negde temo.

Veliki pozdrav
Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #4 on: November 12, 2013, 10:50:59 PM »
mmmm

A zbog cega je efikasniji i tisi???
Efikasniji i tisi od pusher konfiguracije jer propeler prolazi kroz "cist" vazduh, neturbulentan.
mmmm

Postoji li "cist" vazduh.....
Ja se sa gore navedenim ne bih slozio (pristajem naravno na to da gresim).....
Uticaj elise i njenih primesa se zna pa se postavlja pitanje koja efikasnost je primarna efikasnost elise ili efikasnost zmaja (aerodinamicka).....

Bilo kako bilo istina je negde temo.

Veliki pozdrav
Ivan
Ne razumem sad sta je tvoj zakljucak  mmmm

Koliko znam efikasnost elise kod pushera je manja plus bucniji je dok je aerodinamika bolja.
Posto nemam nameru da jedrim sa ovom letelicom bitnija mi je efikasnost elise pretpostavljam i sto duzi let.
Buke sam empirijski svestan a efikasnosti teorijski.
Ako je drugacije ispravi me.

Pusher configuration disadvantages

Zanima me koliko bi uticala gondola na letne karakteristike ako je pozicionirana kao na slici gore, dalje od trupa.
Za sada vidim problem u keel effect-u, mada nisam siguran koliko bi se manifestovao.

Zato i pitam iskusne kolege modelare koji znaju daleko vise od mene na ovu temu, ja sam samo amater pocetnik.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Skylark I - ideja
« Reply #5 on: November 13, 2013, 04:11:28 PM »
Quote
Ako moze neko od iskusnijih modelara da uskoci sa procenom, idejom, komentarom bio bih zahvalan.

Pored toga što je Skylark I model jako lep, earodinamičan, stabilan zbog dugačkih krila i trupa, moje mišljenje je da ovaj sistem ne valja. Baš je gondola najveći problem zbog već ovde navedenog Keel efekta. Vukao bi malo nos na dole kao plovci na hidroplanovima. Ne vidim gde je mesto za kameru? Ako se ugrađije sa pogledom na dole, onda ništa od FPV funkcije. Ako se stavi na prednji deo gondole, recimo jedan Go Pro, onda će baš on da strada pri sletanju.

Ma koliko da ne verovatno zvuči, kostrukcija tipa Easy Star daje veoma dobre rezultate. Ne treba da se puno plaši od pusher postavljanja elise, jer je vibracija na elisi mala, a koja nasteje zbog ne ravnomernog strujanja ulaznog vazduha od prednjeg dela trupa. Elisa je na najboljem mogućem mestu iznad krila, blizu težišta i malog je prečnika.
Nije baš svaki pusher model toliko dobar kao Bixler i li Easy Star. Recimo oni sa glomaznim trupom kao ovaj.
Naravno dobra su i pusher krila Zagi tipa, ali su manje stabilni.
Položaj kamere je najbolji kada je na nosu modela jer je vidljivost najveća. Gomila dobrih snimaka na YT ukazuje da je ovaj raspored komponenti dobar pored velike praktičnosti ovog modela. Ne treba puno da se troši novca i vremena na sam model, od kada postoje ovi mali pusher-i. Treba odmah kupiti 2 komada a više da se troši na kvalitetniju opremu i zadovoljsvo neće izostati.


Jeste da je najgora varijanta da je potisna elisa na repu, ali to kod velikih dronova prolazi, jer imaju kruti kutijasti trup, veliku masu i velike raspone. Pored toga kamere su dobro uležištene i stabilizovane da im nikakva vibracija, bilo od kuda da dolazi, ne zasmeta. To sve u slučaju manjih modela ne bi bilo toliko dobro.






Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #6 on: November 13, 2013, 05:02:33 PM »
Quote
Ako moze neko od iskusnijih modelara da uskoci sa procenom, idejom, komentarom bio bih zahvalan.

Pored toga što je Skylark I model jako lep, earodinamičan, stabilan zbog dugačkih krila i trupa, moje mišljenje je da ovaj sistem ne valja. Baš je gondola najveći problem zbog već ovde navedenog Keel efekta. Vukao bi malo nos na dole kao plovci na hidroplanovima. Ne vidim gde je mesto za kameru? Ako se ugrađije sa pogledom na dole, onda ništa od FPV funkcije. Ako se stavi na prednji deo gondole, recimo jedan Go Pro, onda će baš on da strada pri sletanju.

Ma koliko da ne verovatno zvuči, kostrukcija tipa Easy Star daje veoma dobre rezultate. Ne treba da se puno plaši od pusher postavljanja elise, jer je vibracija na elisi mala, a koja nasteje zbog ne ravnomernog strujanja ulaznog vazduha od prednjeg dela trupa. Elisa je na najboljem mogućem mestu iznad krila, blizu težišta i malog je prečnika.
Nije baš svaki pusher model toliko dobar kao Bixler i li Easy Star. Recimo oni sa glomaznim trupom kao ovaj.
Naravno dobra su i pusher krila Zagi tipa, ali su manje stabilni.
Položaj kamere je najbolji kada je na nosu modela jer je vidljivost najveća. Gomila dobrih snimaka na YT ukazuje da je ovaj raspored komponenti dobar pored velike praktičnosti ovog modela. Ne treba puno da se troši novca i vremena na sam model, od kada postoje ovi mali pusher-i. Treba odmah kupiti 2 komada a više da se troši na kvalitetniju opremu i zadovoljsvo neće izostati.


Jeste da je najgora varijanta da je potisna elisa na repu, ali to kod velikih dronova prolazi, jer imaju kruti kutijasti trup, veliku masu i velike raspone. Pored toga kamere su dobro uležištene i stabilizovane da im nikakva vibracija, bilo od kuda da dolazi, ne zasmeta. To sve u slučaju manjih modela ne bi bilo toliko dobro.

Odlicno, konstruktivni komentari. Vec imam slican pusher model,
.

I mada lepo leti, naravno covek nikad zadovoljan, hteo bih nesto efikasnije, bolje aerodinamike i da je tise.
I ovaj model i letece krilo slicne tezine koje sam koristio kao FPV platformu su uzasno bucni. Cuju se bukvalno na 600-700 metara.

Problem pozicije kamere kod Skylark-a sam mislio resiti slicno kao i sto je na originalu

Gondola koja bi imala proreze za socivo kamera (dve kamere, jedna letna i druga HD). Moment pre sletanja bi se okretala za 180 stepeni i sociva bi gledala gore u trup.
Inace je idealna pozicija kamere za FPV par stepeni na dole, ne bas pravo ispred. Za ovo bi gondola morala da bude odmaknuta od trupa modela skoro pa za duzinu kraka elise.
Tu mislim da nastaje problem sa keel efektom samo nisam siguran koliko bi to izrazeno bilo.

Meni Skylark resenje izgleda aerodinamicnije od Skywalker-a sa istom funkcionalnoscu.


Problem sa letecim krilom je sto da bi imao pogled bez smetnji kamera mora da se stavi na sam nos, a tu je prilicno nezasticena.
Evo i primer gde se najcesce kaci
.
I drugi problem je sto krilo ove konstrukcije je tesko balansirati tj. tacan CG je od velike vaznosti. Znaci nema mnogo mrdanja opreme jednom kad se postavi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #7 on: November 13, 2013, 05:04:47 PM »
Varijacija na temu Skylark dizajna bi bila ovako nesto

http://fpvlab.com/forums/attachment.php?attachmentid=17760
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Skylark I - ideja
« Reply #8 on: November 13, 2013, 07:14:02 PM »
Odlično. Nisam znao da si već napredan FPV pilot.  (thumb) Onaj bucmasti nije baš najbolji primer za aerodinamičan model. Zagi krilo sa upuštenom kamerom je cool.
Quote
Tu mislim da nastaje problem sa keel efektom samo nisam siguran koliko bi to izrazeno bilo.
Ako je gondola blizu trupa, nema znatnog keel efekta.

Jedrilica sa gondolom je dobro rešenje, ali ostaje opasnost od udara pri sletanju. Zato nije na odmet da ima neke lake točkove kao moj dole.

Jedno od malo viđenih rešenja je ovo moje. Još pre mnogo godina sam napravio svoj prvi AP model. Rastavljiv je a repni "V" stabilizatori se mogu sklopiti u jedan. Elisa je vučna a kamera je ipak ispred.  ;) Naravno uticaja gondole na letne osobine je bilo, ali je svakako bio spor model sa velikim rasponom krila i debelim profilom.  Radio je kako treba sa ondašnjom tehnikom snimanja.  Nisam imao nikakav video link, pa sam ciljao snimke od prilike.











Evo još detalja o modelu.
http://s298.photobucket.com/user/tibeteagle/library/AP?sort=4&page=1





Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #9 on: November 16, 2013, 11:52:48 AM »
@tibeteagle

I to je jedna od varijanti o kojoj sam razmisljao.
Koliko je bucan sa takvom pozicijom propelera? Ipak prolazi blizu trupa i ispred je kamera?

Treba mi cev od fiberglasa za rep modela, gde bi to mogao da nadjem. Je l' neko probao delove od stapa za pecanje?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Skylark I - ideja
« Reply #10 on: November 16, 2013, 01:46:56 PM »
Quote
Koliko je bucan sa takvom pozicijom propelera? Ipak prolazi blizu trupa i ispred je kamera?
Nije bio posebno bučan a nije ni buka problem. Važno je koliko vibracije unosi elisa u model sa neravnomernim strujanjem. Kako se vidi trup je šupalj, a kamera je dovoljno nisko i napred i ne utiče na rad elise toliko, da to bude ne podnošljivo. Ja sam zadovoljan sa tim rešenjem ali problem je na drugom mestu. Previše vitku cev sam upotrebio za rep modela i bez obzira što je karbonska, pri letu se lavlja vibracija. Ni krajevi krila nisu dobar primer za dobro rešenje bez turbulencija a koje se javjlaju pri većim brzinama. Zato sam snimao samo bez rada motora, odnosno pri mirnom jerdenju modela.

Štapovi i segmenti štapa se mogu naći u svim radnjama za ribolov, a na buvljacima i radnjama Kinezi prodaju po najnižim cenama. To što su crnie boje, ne znači da su karbonske, ali nije ni toliko važno, jer su i staklene dovoljno krute ako se uzme deblji segment.
« Last Edit: November 16, 2013, 01:54:20 PM by tibeteagle »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #11 on: November 16, 2013, 03:43:53 PM »
Quote
Koliko je bucan sa takvom pozicijom propelera? Ipak prolazi blizu trupa i ispred je kamera?
Nije bio posebno bučan a nije ni buka problem. Važno je koliko vibracije unosi elisa u model sa neravnomernim strujanjem. Kako se vidi trup je šupalj, a kamera je dovoljno nisko i napred i ne utiče na rad elise toliko, da to bude ne podnošljivo. Ja sam zadovoljan sa tim rešenjem ali problem je na drugom mestu. Previše vitku cev sam upotrebio za rep modela i bez obzira što je karbonska, pri letu se lavlja vibracija. Ni krajevi krila nisu dobar primer za dobro rešenje bez turbulencija a koje se javjlaju pri većim brzinama. Zato sam snimao samo bez rada motora, odnosno pri mirnom jerdenju modela.

Štapovi i segmenti štapa se mogu naći u svim radnjama za ribolov, a na buvljacima i radnjama Kinezi prodaju po najnižim cenama. To što su crnie boje, ne znači da su karbonske, ali nije ni toliko važno, jer su i staklene dovoljno krute ako se uzme deblji segment.
Staklene mi bas i trebaju jer karbon blokira radio talase a posto ce model biti koristen za FPV to bas i nije pozeljno.
Pogledao sam malo stapove i izgleda da ce odgovarati, samo da bude odgovarajuce tezine i debljine.

Telo bih napravio slicnom metodom kao kod tebe na slici, sperploca, samo sto ce biti vece da moze da primi baterije 4S 5000mAh i dosta FPV elektronike.
Donji deo trupa na koji bi model sletao sam mislio da popunim EPP stiroporom koji bi ublazio eventualno grublje sletanje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #12 on: November 17, 2013, 08:57:54 PM »
Ovaj bi trebalo uskoro da se pojavi na trzistu:
« Last Edit: November 17, 2013, 10:00:53 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skylark I - ideja
« Reply #13 on: December 08, 2013, 11:23:57 PM »
Kombinacija 3mm avio spera i stiropora.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Skylark I - ideja
« Reply #14 on: December 09, 2013, 01:09:51 PM »
Izgleda veoma dobro. Ne zaboravi da daš napadni ugao krilu u odnosu na pravac leta odnosno horizontalac.