Author Topic: Ima li neko Saric No.1 plan  (Read 7411 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Ima li neko Saric No.1 plan
« on: December 18, 2013, 01:24:06 PM »
Kao sto naslov kaze: ima li neko neki plan "aeroplana" Ivana Sarica No.1 (ili 2). Pre neki dan ga gledah u muzeju pa mi pade na pamet ideja da bih mogao da napravim RC model kao taj aeroplan.
E sad, mogao bih da ga slikam sa sto strana, ali lakse bi bilo kad bi bio neki plan. Na netu nisam nasao.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #1 on: December 18, 2013, 04:17:36 PM »
Saric je svoj avion napravio po uzoru na Bleriot, sa nekim izmenama na eleronima i elevatoru, ali u sustini to je isti avion.
Na internetu imas bas dosta planova za Bleriot XI. Ja sam ih pregledao vecinu kada smo radili maketu 1:2,  ali po meni najbolji plan je bio ovaj koji je uradio Paolo Severin :

http://www.paoloseverin.it/Bleriot/Bleriot.html

Imas tu i download u velikom formatu pa mozes da radis prepravke.

Pozz, i nadam se da ces pokusati izradu ovog modela, koji svuda privukao jako veliku paznju.




Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #2 on: December 18, 2013, 09:46:10 PM »
Sax, hvala !

Vidim da ima razlike Bleriot i Saric, ali to mogu kroz fotke original replike da prepravim.  Osnova je tu.

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #3 on: December 18, 2013, 10:21:15 PM »
Saricev avion u muzeju je replika koja je napravljena znatno kasnije. Ima par originalnih delova kao sto je sediste pleteno od pruca, Anzani 3 cilindricni motor i jos par sitnica. Ja sam kada je radjena konzervacija motora nactrao kompletan motor sa presekom. Interesantno je da su ventili na motoru u celu klipa i rade na inercijalnom pricipu. Oko plana aviona mogle bi se dobiti informacije od bivseg penzionisanog dorektora muzeja G. Cedomira Janjica. Mislim da plan sigurno postoji u muzeju, aji je posao pronaci ga.
Pozdrav

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #4 on: December 18, 2013, 11:00:39 PM »
Saricev avion u muzeju je replika koja je napravljena znatno kasnije. Ima par originalnih delova kao sto je sediste pleteno od pruca, Anzani 3 cilindricni motor i jos par sitnica. Ja sam kada je radjena konzervacija motora nactrao kompletan motor sa presekom. Interesantno je da su ventili na motoru u celu klipa i rade na inercijalnom pricipu. Oko plana aviona mogle bi se dobiti informacije od bivseg penzionisanog dorektora muzeja G. Cedomira Janjica. Mislim da plan sigurno postoji u muzeju, aji je posao pronaci ga.
Pozdrav

Gospodin Cedomir je preminuo ove godine....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #5 on: December 19, 2013, 08:24:48 AM »
Saricev avion u muzeju je replika koja je napravljena znatno kasnije. Ima par originalnih delova kao sto je sediste pleteno od pruca, Anzani 3 cilindricni motor i jos par sitnica. Ja sam kada je radjena konzervacija motora nactrao kompletan motor sa presekom. Interesantno je da su ventili na motoru u celu klipa i rade na inercijalnom pricipu. Oko plana aviona mogle bi se dobiti informacije od bivseg penzionisanog dorektora muzeja G. Cedomira Janjica. Mislim da plan sigurno postoji u muzeju, aji je posao pronaci ga.
Pozdrav

Hm, pitanje da li postoji plan u muzeju posto je replika radjena u Subotici pod supervizijom samog Ivana Sarica. E sad, to je bilo pre 50-ak godina. U muzeju samo postoji fotka majstora koji je radio repliku zajedno sa gosp. Saricem, ne pise ime radionice tako da neznam kome bih i u Subotici mogao da se obratim. U svakom slucaju pitacu i u muzeju da li imaju plan.
Eh, sad cujem za legendu Cedomira Janjica da se upokojio  :(

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Ima li neko Saric No.1 plan
« Reply #6 on: December 19, 2013, 11:16:02 AM »
u subotici je napravljena i maketa saricevog aviona stoji u muzeju u gradu, ali sto je jos interesantnije kod jednog modelara  kuci je originalna maketa aviona sto je  sam saric pravio evo ti broj od coveka ko je pravio maketu ali ako se ne varam on je napravio i 1-1 verziju sto stoju u vazduhoplovnom muzeju ali u to nisam sto posto siguran
kosorus sandor  0600555710 ()-()