Author Topic: xaircraft superx  (Read 4924 times)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
xaircraft superx
« on: June 27, 2014, 10:42:25 AM »
Ajde da malo ozivimo ovaj multirotor topic...

Posto sam skoro sve od multirotora rasprodao-u nameri da okrenem list i pocnem sa necim novim,
poceo sam da precesljavam net- da bih se opredelio za sledeci fc.
Mikrokopter sa imao, nazu, apm, crius aio v1 sa multiwii i megapirateng...sve probano i vidjeno :)
U zadnje vreme su se pojavili novi fc kontroleri bazirani na 32 bitnom arm-u...blabla...

Namera mi je bila da napravim jedan quad, ali pravi :)...prvobitna ideja je bila da koristim
diy drones pixhawk clon-ima ga kod kineza za oko 140evra sa ssve gps i ostalom pratecom opremom.
Kao ram sam hteo da koristim tarot ironman 650, jeftin a jos i rasklopiv, a motori bi bili tarot
4008 650KV, extra KV za 4S batt i malo vece elise reda 11-13 incha.

Ali kako to obicno biva...nista od planiranog nisam ispostovao :)...i na kraju-ne znam sta mi bi :)
...ali porucih xaircraft superx basic, za cca 335eur.

Ono sto sam video kako leti, i sta moze, nekako me ubedilo da krenem tim putem...
Naravno, ako vec koristim xaircraft  superx, logicno je da koristim i njihov quad ram xaircraft
650 v4 value-koji je uzgred stvarno cool -ali i poprilicno skup cca 150eur.

Kao motore sam odlucio da probam-t motor 3110 i to od 700kV...naravno, ni to nije jeftino...:(
i dok cekam da stignu- ceo sistem  cu da probam sa proverenom kombinacijom koju vec koristim
godinama- roxxy 2827-34 od 750kV...jbg kostaju skoro kao tmotor :) ali su zaista dobri.

I...neki dan mi je stigao superx iz kine...prva radost je bila sto sam za troskve carinjenja platio - 400din. ??? :))) uhhh

Utisci:
Extra lepo napravljen-odaje utisak kvaliteta...

Setap-koji setap?
Mislim da je to sto mi se prvo  nije svidelo!Mislim... naviknut na ostala fc resenja-ovo je cist
idiotluk,nema tu niceg da se podesava...dodelis kanale , 5 kanal za modove leta na 3 polozajni
prekidac, 6 kanal za RTL, 7 kanal-eventualno na potenc. za gainove i...?
ako nekog bas zanima cela procedura-neka skine manual :)...mada, kad malo bolje razmislim sve je
ipak sasvim logicno i krajnje jednostavno...

Sledece mane- nema IOC, ili ti simple mode ili ti carefree moda...
Nema batt alarm?
Ima ga, ali samo u kombinaciji sa OSD...? Nije istina da to nisu mogi da odrade...
Nema waypoit letenje...
Ima podrsku samo za futaba sbus risivere, nema podrsku za CPPM-koji sam do sada iskljucivo
koristio-naviknut na mikrokopter.

Evo jedne bedne slike...nastavak sledi :)




Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: xaircraft superx
« Reply #1 on: June 27, 2014, 08:46:09 PM »
Bravo Deki, svaka cast...verujem da je to odlican kontroler, a i sve kada sklopis, bice odlicno  (res)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #2 on: July 14, 2014, 12:23:30 PM »
Da nastavim pricu...
Cekajuci xaircraft 650 value ram, u nestrpljenju, odlucih da napravim jedan quad ram slicne konfiguracije-na vec klasican nacin, Al kvadratni profil 14x14, malo vitroplasta...



Sve dimenzije rama, sirina nosecih Al cevi za batt i ostalu opremu je kao i kod  xaircraft rama
60mm.


Centralna ploca je prilagodjena za montazu superX imu-a, kao i kod originala...

Na njoj ima sasvim dosta mesta za montazu esc-ova...ja volim ovako, direktno da zalemim zice...
afro esc 30A, i vise nego dovoljno za dati setap.


Roxxy 2827-34...mali ali respektabilni motori-nisu jeftini ali ...bitna stvar je da u rcsrbija moze da se kupi sva dodatna oprema i rez. delovi za njih!


Odlicno se ponasaju i na 3S i na 4S batt...efikasni su zbog malog kV, a sa odgovarajucim elisama sve to rezultira dugim vremenima letenja.

Trenutno na quadu su graupner 11x5, pozajmljene od hexe :)...hexi vise prijaju 10x5 :).


Nogice su uvek problem...posto su krakovi 14x14, mrzelo me da ponovo crtam novi dizajn nogica u corelu-koje imam vec gotove za AL 10x10...a koje moram da pravim iz dva dela-jer mi je cnc masina mala...pa se odlucih da napravim nesto u stilu droidworks nogu...




Tezina celog sistema bez gimbala i batt. je odlicnih 1190 grama...kad bi se koristio karbon umesto vitroplasta tezina bi bila naravno manja.
I pored glidzavog vitroplasta od 1.6mm cvstina rama je odlicna.
Ove Al cevi 14x14 koje imam su tankozidne i vrlo lagane...imam i 15x15 ali su te mnogo teze-verovatno i cvrsce.






Inicijalni letovi sa superX su obecavajuci...moram malo da poradim na pidovima...u stvari letilica vec sa default vrednostima leti sasvim opusteno...

Atti mod je dobar-jedino alttitude hold bas i nije  nesto sjajan sa default vrednostima.
Gps mod je odlican..., imam osecaj kao da je dosta manje rigidan  od nazinog gps moda...doduse i on zavisi od pidova.

Default pid podesavanja su za moj ukus premekana, sistem je za takva soft podesavanja iznenadjuce responsivan...sa 7 kanalom postavljenim na pot. pidovi se daju namestiti kako covek voli i hoce i za tren oka-quad je po mom ukusu...sem prokletog alt holda :) koji je i dalje premekan!?

RTL radi iz prve...kao i safe mod...pu pu zlu ne trebalo :).

Toliko...

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: xaircraft superx
« Reply #3 on: July 14, 2014, 04:16:13 PM »
Svaka čast! Jesi preflešovao Afro sa novim firmware-om za SimonK? Mnogo hvale neku verziju od januara 2014, kažu da pojedini motori mnogo bolje rade, što je meni bilo jako čudno. Piši sve rezultate, super je tema!

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #4 on: July 14, 2014, 06:20:16 PM »
Afro nisam pipnuo...:) njih sam kupio polovne od deki-ns...e sad da li ih je on fleshovao nekom novijom verzijom -nemam pojma...vazno da je simonK u njima :)

Znam da generalno bas ova verzija od 30A ima problema sa pancake motorima iliti onih  specificnih motora sa vise polova, gde hoce da odu u "out of sync" tj. da malo zastucaju-sto uglavnom razultira padom letilice :(.

Posto se lako fleshuju- u svakom slucaju cu probati da ih upgrejdujem na zadnju Simonk verziju.
Bilo kako bilo-sa ovim obicnim motorima afro radi kao zmaj...hladan ko spricer u bilo kom rezimu leta, no ovi roxxy 2827 motori bas i nisu neki potrosaci  8).

 (<--)



Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #5 on: October 08, 2014, 11:34:00 AM »
Posto su me na bangoodu ispalili sa xaircraft ramom :)...nema na stanju...a nema ga vise ni na goodlockbuy-u...a nesto mi se ne daje 230eur za X650PRO  varijantu-ioako je zaista extra ram...pazarih gimbal... ;)

Dys smart gimbal...3 ose...




Da budem iskren, iako je trecu osu dobro imati, Xaircraft superX nema to yaw cimanje kao recimo naza (ili ga je moja naza imala...) pa sam komotno mogao kupiti neki 2 axis gimbal... ;)

Kao sto negde na forumu rekoh-ovaj dys nije plug and play...jer sa default podesavanjima ne radi nikako-ili barem meni nije...
tako da sve to treba ponovo podesiti i kalibrisati-a tih podesavanja na netu ima milion primera-dobrih i losih :)
Gimbal sasvim lepo radi i na 3S i na 4S, ja ga pogonim sa 4S  preko L2940-12...

Stock gumice sasvim korektno rade-iako izgledaju premekane...naravno za jello free video ipak treba poraditi na max. balansiranju elisa i sl. izvora vibracija.
Od rcsrbija sam dobio (za dzaba!  HVALA  :)aplauz ) one bele gumice od zenmusea...pa cu probati sa njima kako se ponasa gimbal, jedino se moraju razbusiti rupe na karbonskom drzacu jer su sire.
Navodno su mnogo bolje od fabrickih? videcemo...

I na kraju evo i kratki snimak...fabricke gumice, onda jos nisam odradio 6 point accel. kalibraciju...a i kabel od senzora mi je nakako bio predugacak...nije savrseno ali sam manje-vise zadovoljan...
Snimak nije procesurian ili stabilizovan...jedino je skinut fish eye...i kao sto biva lepsi je u originalo nego na tubetu  ;)





Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: xaircraft superx
« Reply #6 on: October 08, 2014, 05:12:37 PM »
Za te pare to je extra sprava :)  :)aplauz :)aplauz :)aplauz za snimak  ;namig
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: xaircraft superx
« Reply #7 on: October 10, 2014, 09:09:17 PM »
Bravo Deeeeki  :)aplauz :)aplauz :)aplauz (yay) (yay)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #8 on: October 10, 2014, 10:18:43 PM »
Koji sam konj...hehe...  :hehe pa i nije lose ispalo-posto sam danas skontao da sam sve vreme leteo sa obrnutom pitch osom??? :sljus
(orjentacija senzora)
Primetih  da mi nesto cima pitch osa...pa rekoh da proverim sta se tu desava-spojim ga na racunar i... lol.

Stavio sam i one bele gumice od zenmusea...sta ga znam...gimbal cvrsce izgleda-al' radi isto... :)

Neki dan sam porucio i foxtech supreme lite 11x55 elise...cisto da vidim hoce li biti neke razlike izmedju njih i voljenog graupner e-prop 11x5.
 (<--)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: xaircraft superx
« Reply #9 on: November 02, 2014, 09:35:26 PM »
Sad tek vidim ovaj snimak, svaka cast :-)
Hteo sam samo da napisem jos ti fale sunnysky motori   (pijemo) :-)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #10 on: November 09, 2014, 09:13:13 PM »
Jedan mali update :)...

Posto sam stavio bele zenmuse gumice na dys troosni gimbal-moram da skrenem paznju da sa njima ipak imam primetan jello, koji nije bio sa stock gumicama...
Izgleda da su su te zenmuse bele gumice ipak previse "pihtijaste"  mmmm, red bi bio da probam se sivim ili crnim...Sve u svemu vratio sam stare (iako sam razbusio rupe da bi stavio gumice od zenmusea...malo neprenskog lepka resava stvar...)

Posto sam od RCsrbija konacno dobio acc pack za roxxy motor -prilikom montaze  foxtech supreme lite elisa -polomih Al  osovinu od sivonjskog stezanja... danas sam isprobao i elise.

Foxtech supreme lite 11x55 cca 11eur par...hm, sasvim solidan kvalitet, nista specijalno i extra, relativno sam ih lako i izbalansirao...doduse jednu bas i nisam nekako uspeo...??? ali eto...
Elise su bas lagane i imaju onaj karakteristican carbonski zvuk prilikom leta...vreme leta je identicno kao i sa grapnerom i tu neke razlike nema.
Gledajuci  Xaircraft black box  podatke, vibracije su za nijansu manje nego sa graupnerom...i primetno je da mi jedan motor (opet) ima problema sa lezajevima... :sljus
Ruku na srce, motori imaju jedno 50 sati leta i to se polako oseca...
Iako sam planirao da pazarim neki all in one fpv monitor...izgleda da cu ipak poruciti sunnysky 3108 motore  (___)...a posto se vise ne secam kada sam  slomio elisu na kopteru prilikom leta ili experimentisanja...mozda porucim i citava DVA para t-motor 11x37 ili 12x4 elisa... ;namig..nek ide zivot... (fiu)

 (<--)


Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: xaircraft superx
« Reply #11 on: November 09, 2014, 11:23:58 PM »
Ako poručis sunnysky 3508 od mene imas 50 % popusta za jedan sto imam viska ,taman tebi da bude rezervni motor :)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: xaircraft superx
« Reply #12 on: November 10, 2014, 12:08:42 AM »
Jedan mali update :)...

Posto sam stavio bele zenmuse gumice na dys troosni gimbal-moram da skrenem paznju da sa njima ipak imam primetan jello, koji nije bio sa stock gumicama...
Izgleda da su su te zenmuse bele gumice ipak previse "pihtijaste"  mmmm, red bi bio da probam se sivim ili crnim...Sve u svemu vratio sam stare (iako sam razbusio rupe da bi stavio gumice od zenmusea...malo neprenskog lepka resava stvar...)

Posto sam od RCsrbija konacno dobio acc pack za roxxy motor -prilikom montaze  foxtech supreme lite elisa -polomih Al  osovinu od sivonjskog stezanja... danas sam isprobao i elise.

Foxtech supreme lite 11x55 cca 11eur par...hm, sasvim solidan kvalitet, nista specijalno i extra, relativno sam ih lako i izbalansirao...doduse jednu bas i nisam nekako uspeo...??? ali eto...
Elise su bas lagane i imaju onaj karakteristican carbonski zvuk prilikom leta...vreme leta je identicno kao i sa grapnerom i tu neke razlike nema.
Gledajuci  Xaircraft black box  podatke, vibracije su za nijansu manje nego sa graupnerom...i primetno je da mi jedan motor (opet) ima problema sa lezajevima... :sljus
Ruku na srce, motori imaju jedno 50 sati leta i to se polako oseca...
Iako sam planirao da pazarim neki all in one fpv monitor...izgleda da cu ipak poruciti sunnysky 3108 motore  (___)...a posto se vise ne secam kada sam  slomio elisu na kopteru prilikom leta ili experimentisanja...mozda porucim i citava DVA para t-motor 11x37 ili 12x4 elisa... ;namig..nek ide zivot... (fiu)

 (<--)

Ja sam ranije dosta eksperimentisao sa elisama, sigurno je da zavisi i od motora, al nekako imam najbolje rezultate sa x47 (10ke i 11tice). Em duze vreme leta za par minuta sa istim setupom, em manje bučno, kopter je oko 3.5kg, sa 10Ah lipo.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: xaircraft superx
« Reply #13 on: November 10, 2014, 10:46:04 AM »
Da tu si u pravu Kole...ja sam koristio gemfan plasticne 11x4.7 i bio sam extra zadovoljan sa njima...mislim to zaista ima veci uzgon od graupnera 11x5, manje bucno i sl...jedino je mana sto hoce da puknu i to kod huba...mada meni se to nikad nije desilo u letu...

Stalno mi je bila zelja da probam te hubles propelere...sjajno dizajnirani i ideja montaze direktno na motor je odlicna...ali rezultati bas i nisu neki???Elise su -barem ove foxtech supreme lite bas bucne...

@Saka
hm, vidim da imas viska jedan 3508 :)...pa sta ga znam, kad uporedim ove moje motore  roxxy 2827 -sunnysky3108 mu dodje kao gigant!
mogu misliti te 3508 koju su za nijansu veci...
Vodim se idejom da ako su ovi postojeci motori sasvim dosta za quad-nema potrebe da ga dodatno opterecujem vecim motorima...iskreno,po nekim specifikacijama bili bi dosta i sunnysky 2216/650kv...da o 2814 seriji ne pricam...ali ideja o direktnom montiranju propelera na motor me ipak vuce u pravcu 31xx/35xx serije...
Mada, po prvim testovima nisam nesto impresioniran tim propelerima?
Izgleda da je onaj setup koji fura xaircaft-31xx motori/800KV u kombinaciji sa APC 11x4.7 plasticni elisama na 4S batt. nije bezvezna kombinacija... mmmm

Bas sam juce vratio graupner 11x5 elise na hexu-koju niko nece da kupi   ;namig (hteli bi ali bre previse filozofiraju... lol )  bio sam -opet, iznenadjen kako to fino i mirno leti...ntm prop3530/1100KV motocine na 3S batt. 3800mA cca 8-9 min leta. Snage na pretek...

Iako mrzim te motore zbog njihovog velikog KV-a, i nemogucnosti koriscenja na 4S (ne, necu da koristim elise od 8-9 incha  ;namig ) izgleda da im prijaju te graupner elise...mozda 10x5 bi bile bolji izbor...

 (<--)

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: xaircraft superx
« Reply #14 on: December 02, 2014, 10:25:09 PM »
mini x izasao , prvi rew :)