Author Topic: DIY quadcopter  (Read 2542 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
DIY quadcopter
« on: June 28, 2014, 11:29:41 PM »
Malo sperploce, kvadratna, aluminijumska cev, nesto srafova, malo boje, APM, motori sa RC TIMER- a, baterija i radi...

S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DIY quadcopter
« Reply #1 on: June 29, 2014, 12:12:56 AM »
Jesi probao novi firmware (3.2-beta2)? Ima novi flight mode Hybrid, ne da je dobar, nego kida!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: DIY quadcopter
« Reply #2 on: June 29, 2014, 09:30:33 PM »
Nisam jos probao 3.2- beta rc2, kakvi su utisci o njemu? Da li je stabilan?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DIY quadcopter
« Reply #3 on: June 29, 2014, 11:51:46 PM »
Odličan je, bolje nego ikad leti, samo sam preflešovao, bez ikakvih dodatnih zezancija oko kalibracija i pid-ova, prethodna podesavanja su ostala. Sa hybrid modom je veoma dobro, nešto kao atti kod Naze, kombinacija AltHold i GPS-a, al veoma zabavno za fpv. Za preporuku je svakako, a nadam se da će ovih dana izaći i zvanični release, sa sitnim prepravkama verovatno za Pixhawk, ovako za apm nema problema, koliko pišu po stranim forumima.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: DIY quadcopter
« Reply #4 on: July 02, 2014, 09:13:39 PM »
I ja očekujem taj zvanični 3.2 fw ali nikako da izadje. Znači nisi imao potrebe da podešavaš ništa posle flešovanja?
Kako ti se ponaša letelica u brzom letu u tom hibrid modu?
Zanima me altitude hold konkretno da li u njemu ipak gubi visinu u brzom letu ili tako nešto?

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DIY quadcopter
« Reply #5 on: July 02, 2014, 10:57:17 PM »
I ja očekujem taj zvanični 3.2 fw ali nikako da izadje. Znači nisi imao potrebe da podešavaš ništa posle flešovanja?
Kako ti se ponaša letelica u brzom letu u tom hibrid modu?
Zanima me altitude hold konkretno da li u njemu ipak gubi visinu u brzom letu ili tako nešto?

Ništa od toga, samo je potrebno da odradi prethodno dobro autotune (bez gimbla i sa što manje tereta!) sa PIDovima, mada može i ručno da se došteluje ako je previše tvrd, tako da se samo preflešuje i ništa dodatno od kalibracije kompasa, aklecerometra isl. Mnogo lepše i mirnije se ponaša, čak i na autolandingu, a hybrid je ludilo, može da se vozi čak i snima po jačem vetru, nema komplikacija oko akcelerometra.

Nego, aj da ne otvaramo novi topik za sad, izašao je skoro Pixhack, neka kopija Pixhawk-a, za koju kažu da je čak bolja od originala, 32bit procesor, nekakav silni flash, silni portovi, dumper za akcelerometar i ostalu osetljivu elektroniku. Ide sa 2 GPS-a, ako jedan "zaglitch-uje", košta oko 160$ na Aliexpress-u. Međutim, još uvek ima jako puno bug-ova za sam Pixhawk, žale se ljudi na padove i čudna ponašanja, pa verovatno to još koči i zvaničnu 3.2 verziju, uglavnom, za sad na apm-u radi bez greške, a treba ovih dana da probam i spline waypoints, ono što može da se nađe na netu, izgleda sasvim pristojno, po pitanju snimaka iz vazduha.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: DIY quadcopter
« Reply #6 on: July 03, 2014, 10:15:50 AM »
Ja sam negde pročitao da auto tune treba raditi sa svim sa čim inače leti pa sam ga stoga i uradio sa gimbalom.
Izuzetno sam zadovoljan stabilnošću i upravljivošću u stabilize modu.
Loiter radi odlično u uslovima bez vetra, kao da si ga okačio na nebo.
Ono sa čime nisam zadovoljan je loiter u uslovimo sa vetrom(dobro drži poziciju ali visunu ne) i altitude hold u brzom letu.
Izgleda mi da neke vibracije prouzrokuju da visinu ne računa korektno. Uradio sam dosta na smanjenju vibracija i po logu su odlične tj. male ali.....

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: DIY quadcopter
« Reply #7 on: July 03, 2014, 12:17:43 PM »
jeste, bio je čudan po vetru i kod mene, al sad je to sređeno, radi mnogo bolje, a i loiter je prilično dobro sređen. Ako su PIDovi bili koliko toliko ok, onda ne moraš ništa dodatno da radiš, samo preflešuj 3.2beta2 i biće dobro. Ne mora ni reset ni erase, ni one kalibracije.