Author Topic: Problem sa dometom spektrum  (Read 2472 times)

Offline deki

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Problem sa dometom spektrum
« on: September 22, 2014, 11:08:20 AM »
Mozda je neko imao slicnih problema...
Spektrum dx3s,prijemnik spektrum SR3300T,losi truggy(brasles,mamba castle 2x2s),o cemu se zapravo radi...
Domet veoma mali oko 50m,kad se podigne stanica u vis iznad glave ostvari ponovni kontakt sa riciverom.
Izvadio sam antenicu iz prijemnika jedno 5cm u visinu(nema vise duzine)i domet je taj,kada se stavi maskica preko na modelu cini mi se da je domet jos neki metar manji,posto do sad nesto nisam imao dodira sa ovakvim auto tx/rx misljenja su dobrodosla.
Dali bi mozda sa malo duzom antenicom na riciveru nesto dobio,da strci gore iznad auta ili drugi riciver(trenutno nemam)ili neki treci predlog...

pozz.

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa dometom spektrum
« Reply #1 on: September 22, 2014, 11:29:51 AM »
Imao sam slican probelm sa tim prijemnikom. Mozda je zbog telemetrije, mozda nesto drugo. Presao sam na Orange DSM2 prijemnike i problemi su nestali.

poz
Veljko

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Problem sa dometom spektrum
« Reply #2 on: September 22, 2014, 11:36:59 AM »
Mali predlog za probu…. ne mora da znaci da sam u pravu..

Iskljuci senzore telemetrije sa prijemnika, na prijemniku ostaju samo kablici od servoa i napajanje preko ESC, ako mozes proveri napon na izlazu koji ide u Rx treba da bude 4.8 V.. Antenu Prijemnika stavi u slamcicu i zalepi u vis (vertikala), nadam se da je nisi kratio, posto vidim da imas afiniteta da je produzavas, to se ne radi…
Proveri parametre na Tx, ako ima da se iskljuci telemetrija ili tako nesto, mislim da ima neko podesavanje zone stavi ili USA ili EU ili ako ima samo je resetuj na fabricko podesavanje… Antenu na predajniku savi u kolenu…
te stanice i inace imaju domet do 100m , predvidjene su za stazu, Svilajnac, kad se popnes na presto za vozace, imas mnogo manje od 100m vazdusne linije gde god da je autic, dignut si nekih 5m i signal fercera…
U ravnoj liniji jedino Sanwa MX11 garantuje domet od 400m
« Last Edit: September 22, 2014, 11:43:39 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Problem sa dometom spektrum
« Reply #3 on: September 22, 2014, 12:39:55 PM »
Imam isti problem, ali s prijemnikom SR300... Stanica kupljena ovde nova s "garancijom" i dva SR300 prijemnika, domet 50tak metara plafon, kad stavim stanicu iza ledja ili prekrijem antenu rukom domet spada na 30tak, s oba prijemnika identično... Probao sam i s Orange dsmx prijemnikom, novim, domet se nije bitnije popravio, mozda koji metar, ali i dalje nedovoljno...

Zalio se dileru, dobio ubedjenja da je sve ok i da tako treba kao i predloge iz zvanicnog servisa da probam sa nekim drugim prijemnikom, ne secam se kojim, od 100tinak $... Sve u redu a meni domet ni 50 metara, kazu za stazu dovoljno je, epa nije!

Na glinistu gde inace vozimo ja ne mogu da okrenem krug (dosta je kraci i samim tim mi model blizi, nego sto ce to biti na pravoj stazi u Svilajncu), ustvari mogu ali kad ne duva vetar (ozbiljan sam) ili kad ne zaokrenem bagi previse da pokrije antenu... Na tom istom mestu, na istoj razdaljini sa sr300 prijemnikom i dx3c stanicom nema problema sa dometom... Tako da sam ja prosto ubedjen da taj model stanica ili mozda serija imaju neku fabricku gresku i smatram prodaju tih stanica podvalom... Do sad sam promenio gomilu stanica AM, FM, 2.4ghz i ni sa jednom osim s dx3s nisam imao nikakav problem s dometom...

Prelistavajuci forume i net nasao sam jedno kao uspesno resenje, tj. zamena antene na prijemniku s nekom duzom, u tom slucaju s antenom za orange prijemnike, na jednom od sr300 prijemnika sam to i uradio ali nisam testirao domet, po dvoristu nema problema. Cim testiram javljam rezultate... Ukoliko ni to ne urodi plodom dx3s ide u kantu, a ja kupujem futabu, jer spektrum i ja nikad vise u kombinaci...

pozz


Offline deki

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Re: Problem sa dometom spektrum
« Reply #4 on: September 23, 2014, 09:51:02 PM »
Odlucio sam malo da istrazujem i evo rezultata...
Antenu direktno odlemio sa prijemnika i zalemio 3-4cm duzu tj.kablic licnasti od najobicnijeg servoa turnigy 9gr,antenica sad viri veoma malo vislje od maskice,antenu na stanicu prelomio u koleno(to u prvom slucaju nisam uradio)domet je dosta veci negde oko 80-90m u nivou a kad se podigne stanica i dalje,sada je bolje ali sam u sustini vise ocekivao...vrsice posao...
Hvala na korisnim informacijama.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Problem sa dometom spektrum
« Reply #5 on: September 23, 2014, 11:24:42 PM »
To bas i nije neka sreca. Za promenu antene koristi neki tanki koaksijalni kablic. Od vrha kabla skini izolaciju na 31mm, a pletenicu koja ostane prevuci na dole preko spoljne izolacije i izoluj selotejpo, a ako mozes nadji neku cevcicu i odseci parce od 31mm i navuci preko te pletenice i zalemi ih, a na srednjoj ne skidaj izolaziju. Ako imas termo buzira navuci preko, i to parce izbaci van maskice.
Make things as simple as possible, but not simpler.