Author Topic: Mini Quad 250 FPV  (Read 136350 times)

Offline xtrem

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #210 on: January 03, 2016, 08:38:20 PM »
Ja sam do sad koristio Mobius,ali sam ga prodao prije desetak dana. Naručio sam Runcam2,pa ćemo vidjeti kako se ponaša. Znači ako želiš snimak boljeg kvaliteta definitivno moraš ići sa dodatnom kamerom. E,sad dali će to biti GoPro ili neka slična to je do tebe. A snimati možeš i ono što vidiš ti,ali je to slika niske rezolucije. To možeš raditi tako da imaš DVR snimač,da imaš prijemnik koji ima već to ugrađeno ili možeš da koristiš Easycap,pa da iskoristiš drugi izlaz iz prijemnika,i snimaš preko laptopa ili telefona. Ali mislim da je to,iako najjeftinija,najkomplikovanija solucija jer moraš mnogo toga da vučeš sa sobom i popališ prije starta. možeš da kupiš i Fatshark dominatorke,imaju ugrađen DVR. ;)
xtrem

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #211 on: January 03, 2016, 08:50:11 PM »
koliko te je izaso Runcam2? ja imam neku kombinaciju da uzmem Yi za 50tak 60$. Mada i ona je kockasta i nije bas najlaksa kamerica :( Da ne unistavam gopro :D

Offline xtrem

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #212 on: January 03, 2016, 09:10:07 PM »
99$ sa shipingom i 16GB karticom. S tim da sam u predprodaji kupio neki kao kod od 10$ za 1$. Yi je odlična kamerica,ali meni se ne sviđa oblik,pošto ja samo minije trenutno letim. Onda sam se odlučio za Runcam 2. A na njoj reklamirajujoš i to da je jako malo kašnjenje u live out-u,pa kontam probati i letjeti na nju. Ako to bude moglo,onda je ona pun pogodak.
xtrem

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #213 on: January 03, 2016, 11:02:58 PM »
Hvala vam na informacijama. Definitivno cu ovih dana da porucim neku opremu taman dok stigne i tok sredim quad stize nam lepo vreme :D

Mislim da cu da idem sa nekom opremom od 600mW ali jos nisam 100% siguran. Mozda uzmem i ovaj 200mW koji mi je preporucio xtrem.

Sto se tice RX-a to se jos nisam odlucio :)

Kad vec pominjas snimke :) kako snimate voznju? imate dodatnu kameru za snimanje? koristite neke FPV kamerice sa SD slotom ili kacite neki recorder na RX pa na njemu snimate? definitivno bih voleo da imam neku opciju da snimam let a da nije to gopro koji mi prilicno otezava quad :D  (<--)
Mobius kamera, mada nova runcam je bolja a moze da se koristi i kao FPV kamera.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #214 on: January 04, 2016, 11:46:45 AM »
@AK do sada sam leteo sa kombinaciom r305 i ts351 i sam sam pravio antene od žice za zavarivanje pomoću CO2 aparata debljine 0,8 i radilo je sasvim solidno. Sada sam nabavio boscam  R805 i http://www.myrcmart.com/rcx-ts5828-58ghz-32ch-mini-fpv-video-transmitter-600mw-7g-p-8515.html TX uz pomoć extrem-a kojem se i ovog puta zahvaljujem na pomoći pri kupovini. Ovaj  TX nisam još testirao jer se greje i ne podnosi loše antene jer kako sam čuo može da izgori ako su loše antene...
Tako da sada pecam ove aomway antene pa ću an proleće probati sa njima. TRenutno mi je i jedan ESC u kvaru pa ne mogu da letim.
Konfiguracija je već ovde opisana i zadržao sam se na emax 2204 motorima 2300 jer su do sada po meni najbolji odnos i cene i kvaliteta.... (probao i sunnskay, babybaest V2, RCX 2400 a nameravam da se kasnije iskezim za kiss 18A i tiger 2300 kv), 3S 1400 mAh
6x4.5 props, ZMR 250 (sada gledam da uzmem onaj sa 4mm rukama i 2mm pločama), kamera sonny superhead 600 tvl ccd, naze32, flip 32 i cc3d imam sve tri varijante, esc su afro sa podrškom na oneshot a planiram da uzmem emax 12A belheli da vidim kakvi su.
U ostalom da li neko ima ove EMAX 12A i kakvi su?. Što se tiče FPV.a leteo sam po livadi i nešto malo po šumi ali ne daleko sve se svodilo na po 200m kruga što za neku dobru trku je sasvim ok. Za snimanje imam gopro 3 silver i sj4000 mada po menije sj4000 bolja varijanta. ali za snimanje FPV-a definitivno ili mobius ili runcam2 ili po meni koliko sam video najbolja Foxeer Legend koja je negde oko 100 eura a slika je perverzija bar sa snimaka koje se vrte po YT-u
A za gledanje se koristi quanum V2
Eto tolikood mene za sada.
Kada dođe ESC biće i snimaka....

The ground is the limit (or a water)

Offline xtrem

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #215 on: January 04, 2016, 04:50:47 PM »
Hm,Foxier,Legend one?? Ja sam pregledao više testova prije kupovine,mogao sam ga čak kupiti nekih 10$ jeftinije od Runcam 2. Čak Foxier ima ekstra mogućnost,da se preko daljinskog iskoristi jedan kanal za uključenje i isključenje snimanja. I iskreno sam zbog te mogućnosti,bio subjektivan na njegovu stranu. Ali ne znam gdje si vidio snimke,da je bolji. Ja sam pregledao nekoliko uporednih snimaka,kamera do kamere sa Runcam 2,i svuda mi je Runcam izgledao bolji. Evo jedan,od lika čiji testovi su mi uvjek među najboljima i najobjektivnijima:


ili ovaj:


Dalje,što se tiče motora,letači minija iz Hrvatske,koji su baš jaki,i kojih ima mnogo,trenutno na sav glas hvale sledeće motore:

http://www.myrcmart.com/rcx-h2205-v2-2633kv-multirotor-outrunner-brushless-motor-motion-balanced-p-9195.html.

A što se tiče ESC-ova,ja sam tu za provjereno. A to su Blueseries,na prvom mjestu,i Afro na drugom. Takođe sam testirao na stolu i DYS20A. Maleni,minimalni,na stolu 25A 10 sekundi,nisu se ni ugrijali. Ali mi se također zapalio u letu na prošlom miniju,a i kolegi jednom je crkao tek tako,praktično bez opterećenja. Treba ih flashovati sa BLheli 13.01 i na njima nema problema. Na starijim se mnogo ljudi žali na desinhronizovanje. (doduše,meni se na 13.01 nisu desinhronizovali,ali se zato jedan zapalio,što ne mora da se uzme kao boljka,možda je vlaga ili nešto slično,jer sam prije tog leta sletio u mokru travu).
xtrem

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #216 on: January 04, 2016, 06:04:37 PM »
Ja sam imao RCX čini mi se da su 1804 ili tako nešto vrteli su se na 2400 KV. Motori koje sam gore naveo jako dobri i neverovatno precizno izbalansirani i sa neverovatno kvalitetnim ležajevima bez ikakvog lufta čaki i aksijalnog. Kada se ručno okrenu imaš osećaj da držiš u ruci neki jako fini potenciometar sa izuzetno skupog pojačala. +1 za  njih a i ove koji su veči Kv je predpostavljam da su i oni urađeni kako valja.
Meni lično se ne sviđaju zbog velikog KV broja i male snage ali ko voli manje propelere oni su fantastični. Nisam siguran koko se ponašaju na 4s jer nisam smeo da probam tako mali motor ali vidim da ovi idu i na 4s...
jedan od tih motora sam koristio na nekom malom fokker-u kojeg sam pravio i postavljao slike na forum. I dan danas ga koristim a bilo je udaranja direktno u kamenje i nije se ništa iskrivio niti je dobio ikakav luft. I dan danas radi kao da sam ga sada kupio.
Što se tiče kamera moja greška izvinjavam se gledao sam i ja te video snimke i stalno sam imao neki trip da su runcam kamere sa leve strane. +5 bambija za runcam.
Što se tiče ESC-a do sada sam furao AFRO i dobri su odnosno odlični. blue nisam probao a EMAX planiram sada da pazarim sa još 4 motora za rezervu. Ako su im ESC-ovi kakvi su im motori onda tu nema zime!
Ako ih je neko probao ili leti sa njima neka kaže neku reč o njima....
« Last Edit: January 04, 2016, 06:07:38 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #217 on: January 07, 2016, 06:08:15 PM »
Da li bi mogao neko da mi pomogne oko izvodjenja flips and rolls.
Radim ih bez problema ali me zanima da li je normalno da kada hoću da uradi flip ili rol moram da gurnem throttle palicu (da dodam gas) kako bi okret bio brz?
Ukoliko throttle držim na sredini i pokušam da uradim flip ili rol letelica ga uradi ali jako sporo.

Znači da bi uradio brz okret ja prvo dodam gas i tek onda gurnem pitch palicu napred ili nazad do kraja, kada se letelica izravna, odnosno kada dodje u položaj koji ja želim smanjim gas

Motori su ZMR 2300KW
ram je ZMR
Propeleri 4X3
ESC AFRO 12A
NAZE 32 ACRO

Ovo su moja trenutna podešavanja

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #218 on: January 07, 2016, 07:56:15 PM »
 mmmm  meni nikako ne ide okretanje ni u jedan pravac,,,ovaj video lepo to objasnjava kako treba raditi.Pogledao sam ga vec 30 puta.Usporio detalje,,,pa opet mi nije jasno kako se radi tacno.Valjda praksa cini svoje  ;namig  ispod videa imas podesavanja za naze,,,,,meni ne znaci puno,,,ja imam cc3d / mada r,p,y rate na daljincu i kod mene isti % ;namig

« Last Edit: January 07, 2016, 08:08:07 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #219 on: January 07, 2016, 08:01:36 PM »
Ja to radim tako što prvo dadam gas, gurnem palicu u stranu u koju hoce da okrene i onda oduzmem gas ali ne skroz nego do 2/3-do 1/2 (nekada skroz i ouzmem gas kada hoću da uradnim visestrki flip ili visestruki roll) na primer. Nekako mi je tako lakše a i logičnije. Rc.rate podesi na 1.25 imaš podešavanje na kartici gde su podešavanja za reciever.
Znači prvo letelicu zaukaš zatim kreenš u neku stranu i odmah oduzmeš gas kako ne bi jačina motora i giroskopi radili svoj posao i samim tim te onemogućili da to uradiš brže. Naravno kada hoćeš da izravnaš dodaš gas ponovo i uključiš horizon mode.
Probaj da radiš na većim visinama. Prvo uključi horizon mod da budeš sigurniji pri okretima i da ne slupaš quad, kasnije kada ti uđe pod prste probaj i u rate modu.

I da dodam još ovo. Probaj prvo da naučiš da to radiš bez FPV opreme kasnije će ići mnogo lakše
« Last Edit: January 07, 2016, 08:03:24 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #220 on: January 07, 2016, 08:07:41 PM »
Takođe sam zaboravio i ovo.
Za okretanje je jako dobro imati čvrste propelere tipa 5x45 ili 6x46. Lakše se rade figure za razliku od recimo 5x3 propelerea koji su jako savitljivi i koji pri naglim dodavanjem gasa gube određeni deo potiska usled savijanaj elisa.
Vidim da furaš 4x3.
Ranije sam koristio recimo 5x3 propelere mnogo sa 4s baterijama ali su mi za takve stvari 3s i 6x45 propekeri mnogo praktičniji.
Inače ja furam 2300 kv uglavnom 2204 motore.
A i tvojima bi falilo ako su 2300 kv malo veći propleri.
The ground is the limit (or a water)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #221 on: January 07, 2016, 08:17:06 PM »
Probao sam sa oduzimanjem gasa ali onda uspori okret.
Malo sam čitao i mislim da je kod mene problem u podešavanjima i da treba da podignem roll i pitc rate koji je trenutno 0.15

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #222 on: January 07, 2016, 09:22:12 PM »
yaw rate 1.35
rc rate 1.25
Probaj sa ovim podešavanjima
The ground is the limit (or a water)

Offline xtrem

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #223 on: January 07, 2016, 11:31:10 PM »
Ovako,ja koristim CC3D i OpenPilot,tj njihov GCS. Flipovi i Roll-ovi nisu nikakav problem ako ih radiš u Rattitude modu. Tamo u podešavanjima za Bank ili položaj prekidača na kojem ti se nalazi Rattitud,upišeš vrijednosti od oko 80-120 deg/sec po pitch i roll za Attitude,a staviš 600-700 za RATE i ispod MAX limit isto ili više od RATE. I onda sam Rattitude radi tako da se do80% otklona palice (po defoultu,može se promjeniti u EXPERT tab-u),ponaša kao Attitude,i tu ti je brzina onih 80-120 deg/sec,pa možeš fino da letiš,a kad hoćeš flip ili roll,pukneš palicu do kraja,i on poslije 80% palice ulazi u RATE mode. I tada radi po brzini 600-700 deg/sec,i uradi flip ili Roll jako brzo. A čim pustiš palicu,vraća se ispod 80%,tj ulazi u Attitude mode i sam se stabiliše,tj,sam se ispravlja. Znači flipovi i roll-ovi jako brzi. Ali malo neprirodni,jer se nastoji previše izravnati,a na snimku ne izgleda dovoljno tečno. Drugi način toga istog je da ih radiš u RATE modu,ako letiš u RATE modu,ali onda moraš RATE-ove podešene na preko 500. Mana toga je što je jako divlji onda za normalan let,pa moraš koristiti velik EXPO na stanici ili u podešavanjima na GCS. Ja lično EXPO ne volim,jer mi je ta nelinearnost komande jako neprirodna. I treći način je da letiš u ACRO + mode. E,tu onda RATE vrijednosti staviš na oko 150,i minimalan EXPO. Tj,može čak i bez njega. E,sad,u normalnom letu,on je upravljiv,nije divlji,a kad pomjeriš palicu na max,softver prestaje da sluša AACC i GYRO,i daje koliko mogu komponente. (postoji ACRO + faktor koji definiše koliko procenata zahtjeva ploče će ignorisati. Ako je 100%,ne sluša ploču baš nikako,i daje maximume motora) Ja uglavnom letim tako,s tim da mi je taj ACRO+ faktor oko 65
xtrem

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #224 on: January 08, 2016, 09:28:19 AM »
Rešio sam problem  (yay)
Generalno sam samo promenio roll i pitch rate na 60 i smanjio sam expo na stanici na 0 jer mi je bio podešen na 45 a expo je podešen i u cleanflight-u na na 75 što je  zajedno bilo previše.
Znači sada sam ostavio expo samo u cleanflight-u na 75 dok je expo u stanici 0

Radi savršeno!