Author Topic: HK 450  (Read 118232 times)

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Problem sa Tail drive gear-om na HK-450
« Reply #75 on: April 24, 2009, 08:28:33 PM »
    Lazo, neznam da li si primetio da na forumu HobbyKing-a ima dosta primedbi na proklizavanje Tail drive gear-a kod HK-450, što verovatno doprinosi da rep lagano ,,spinuje,, oko vertikalne ose. Ovo me je zaintrigiralo pa sam malo cunjao po netu i našao veoma kvalitetan video klip koji prikazuje jednostavno rešenje problema.

.
 
Ova informacija svakako može pomoći našim drugarima ukoliko primete da posle izvesnog vremena repni deo na HK-450 počne nekontrolisano da spinuje. Možda još bolje rešenje ovog verovatnog problema je da se ugradi Alu verzija ovog sklopa:
http://www.rc711.com/shop/product_info.php?products_id=1694 , ovaj sajt je proveren i posluje kao i HobbyCity (imao sam do sada desetak porudjbina i perfektno je funkcionisalo).

                                                                                                          pozdrav M.
« Last Edit: April 24, 2009, 08:33:03 PM by sermilan »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: HK 450
« Reply #76 on: April 24, 2009, 08:56:22 PM »
Šta primetio?!? Dogodilo mi se pre nekoliko dana (srećom na "probnom stolu", pa bez ikakve štete). Nisam ovih dana imao ni trunke vremena da se time bavim, a spremao sam se da to rešim pa da onda opišem detalje na forumu. To ću i uraditi kada završim sa tim

Pozdrav i hvala
Lazo
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline powersasa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
Re: HK 450
« Reply #77 on: April 25, 2009, 09:00:18 PM »
Sajit je odlican, strasno je jeftino ! Reci mi odakli salju robu ?

I zanima me misljnje o o ovom helisu http://www.rc711.com/shop/product_info.php?cPath=121_67&products_id=1211

Izgleda mi simpaticno i jeftino. Mozete mi poslati odgovor ako ves ne mrzi na pp da ne bi kvarili temu..

Hvala

Sale

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: HK 450
« Reply #78 on: May 14, 2009, 10:49:14 PM »
Postovanje, ne znam da li je prava tema za ovo pitanje ali je vezano za ovaj heli :)
Naime procitao sam celu temu ali nikako da razumem na koji nacin je moguce naruciti HK-450 i ostale delove za hobby king-a?
Kako ider placanje, kojom karticom i koje banke prolaze kao i koliko ste cekali?

Hvala
Damir
Keep it simple.

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: HK 450
« Reply #79 on: May 15, 2009, 01:36:38 AM »
Naime procitao sam celu temu ali nikako da razumem na koji nacin je moguce naruciti HK-450 i ostale delove za hobby king-a?
Kako ider placanje, kojom karticom i koje banke prolaze kao i koliko ste cekali?

Hvala
Damir

mali off:

u vise topic-a je tema otvarana, tako da vise ne znam gde je konkretno pisano o tome sto pitas, ali nije na odmet sve da procitas:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1433.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1781.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1613.0

http://rcfly4um.org/index.php?topic=952.0

nakon ovoga, vratite se na temu topic-a...

pozdrav
 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: HK 450
« Reply #80 on: May 15, 2009, 07:39:10 AM »
Moram da se pohvalim, naime i moj HK450 je konacno poleteo. Mogu reci samo reci hvale za njega izuzev tog je...nog zupcanika. Sto rekao Z Gruic kad god sam mislio da ce neka mala sitnica da prodje dobio sam po usima. Poleteo sam ja HK450 jos pre 15 dana i hoverovao u mestu jedno minut i odusevio se pa resio da napravim koji krug. Kad sam se vracao iz prvog kruga i hteo da ga zaustavim i spustim samo je krenuo da se okrece oko svoje ose i naravno olivadio sam ga.Vec pogadjate sta je u pitanju - proklizao zupcanik na prenosu za repni rotor. Srecom steta nije bila velika i juce sam ga ponovo pokrenuo i mogu vam reci da sam jako zadovoljan kako leti. Znaci naravoucenije - cim ga kupis pre nego ga sastavis ZALEPI veliki zupcanik na prenosu za repni rotor.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #81 on: May 15, 2009, 07:06:36 PM »
ja nisam skidao zupcanik vec sam sa epoxsidom 5 min nakapao sa gornje strane na zupcanik i osovinicu, ja sam ga spakovao pa me mrzelo da ga lepim kao na snimku,valjda nece da mi proklozava.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1117
Re: HK 450
« Reply #82 on: May 28, 2009, 11:04:54 PM »
Znaci iako sam vec ranije pisao o ovom helikopteru moram ponovo da izrazim moje divljenje do granica imbecilnosti! :)aplauz (yay) (:sok:)
Znaci model leti da to nije normalno brz je kao struja miran precizan itd. jednostavno fenomenalan, pocinjem vec da ga letim prilicno ozbiljno (jer sam po prirodi ekstremno nestrpljiv) ali iz svakog leta naucim nesto novo i svaki je bolji od proslog. Naravno ima tu jos da se sitno dotera kriva gasa i ima da bude pesma e sada posto jos uvek ucim a helikopteri su specificne sprave u kojima milion stvari moze da vrisne to nosi i rizik od obogacivanja zemljista raznoraznim materijalima ali sve je to proces prakticno neizbezan.
Sada sam se nenormalno popalio da kupim ozbiljnu spravu u vidu T-rex 600 elektro varijantu naravno samo jos da nadjem gde se precizno ostavlja bubreg a gde uzimaju pare jer je to top model u toj klasi a i delovi su jako pristupacni i ima ih svuda.
Jednostavno moram da imam taj model kad tad i imacu ga kad tad.
Sve je super i sve ima svoje ali helikopteri su jednostavno nezamenjivi!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #83 on: May 29, 2009, 11:31:04 PM »
Koliki broj obrtaja glavnog rotora optimalan za hk450

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: HK 450
« Reply #84 on: May 30, 2009, 02:56:09 AM »
      Pitanje nije baš korektno postavljeno, naime, pojednostavljeno objašnjeno, svaki režim leta RC helikoptera karakteriše, izmedju ostalog i odgovarajuća kombinacija elektro-mehaničkih parametara. Osnovno je, pretpostavljam da to znaš, da je za odredjenu klasu helija predvidjen i odgovarajući pogonski motor. Tako recimo za HK-450 najčešće ugradjivani odgovarajući motor je  Turnigy E500 , on daje 4000 obrtaja u minuti po Voltu napajanja, kako je za njegov pogon predvidjena Li-Poly baterija ~2200mAh, koju ćine 3 - 4 ćelije (1ćelija = 3.7V), to znaći da baterija od recimo 3 ćelije ima napon od 11.1V (ovo važi za napunjenu bateriju). Izmedju motora i baterije mora da postoji elektronika (ESC) koja reguliše kolikim naponom će motor biti napajan (u zavisnosti koliko pomerimo palicu gasa), ta vrednost napona pomnožena sa 4000rpm predstavlja električni podatak o broju okretaja motora,
                                   mmmm  primer: 4000rpm/V x 6,4V = 25.600rpm  :sljus

Mehanički parametri (koji u sprezi sa brzinom okretaja motora, daju trenutnu brzinu rotacije glavne elise) su, prvo: broj zuba na Motor Pinion Gear-u (zupčanik koji se nalazi na osovini motora) obično je za ovu klasu helija od 11 do 14 zuba (više zuba žešče letenje); i drugo: broj zuba Main Drive Geara, (glavni pogonski zupčanik u kome je smešten jednosmerni ležaj), za HK-450 broj zuba MDG = 150.
Pretpostavljam da ti je jasno da ova dva zupčanika, medjusobno uzupčena, daju konstantan prenosni odnos, pa je brzina rotiranja glavnih elisa zavisna od napona na motoru, koji zadamo položajem throtlle komande. Samim tim nemožemo govoriti o nekom optimalnom broju obrtaja glavnih elisa jer jednostavno, svaki režim letenja, svaka figura pri 3D letenju zahteva odredjenu brzinu elisa uz odgovarajući korak (pitch) istih, (da spomenem još i potrebu za elektronskim podešavanjem throtlle i pitch krive u samoj stanici).Treba napomenuti da je odnos broja obrtaja glavnih i repnih elisa 1:4,(što je opet postignuto odnosom zuba na prenosnom pogonu ka repnom rotoru) tj. repne vitlaju 4 puta brže (mogu biti opasnije za okolinu pri otkidanju sa osovine). Ako baš želiš neki karakterističan podatak za broj obrtaja, onda je to jedino broj obrtaja ugradjenog pogonskog motora po Voltu napajanja, sve ostalo se izračuna iz odnosa broja zuba gore navedenih pogonskih zupčanika.
     Možda ti je sve ovo već bilo poznato, ali svakako da ima nekog, kome ovo može da pojasni neke stvari. 

                                                                                                                                   pozdrav, Milan     
« Last Edit: May 30, 2009, 03:09:28 AM by sermilan »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #85 on: May 30, 2009, 09:21:54 AM »
Lepo napisano i objasnjeno ,a mene konktetno zanima na primer broj obrtaja (naravno priblizno) glavnog rotora u rezimu hoverovanja,za setup koji ste pomenuli .pretpostavljam da se krece od 2000 obrtaja pa sve do 2500 za neko ekstremnije letenje. (tu se baziram na stelovanje same krive gasa kod setapa koji ste pomenuli )

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: HK 450
« Reply #86 on: May 30, 2009, 02:00:53 PM »
      Pa do tog nekog orijentacionag podatka o brzini glavnih elisa u Hovering modu možemo doći jednostavnom računicom, pritom usvojivši podatak da je za stabilan mod lebdenja neophodno nekih 65% do 70% gasa (throtlle palica). Ako računicu baziramo na pinjonu (zupčanik na osovini motora) koji ima 12 zuba, a glavni pogonski zupčanik, znamo, ima 150 zuba, to daje prenosni odnos 12,5 tj. da bi jedanput okrenuo glavni pogonski zupčanik motor mora da se okrene 12,5 puta. Ako kažemo da heli lebdi na 65% gasa tj. aproksimativno 65% napona napajanja iz Li-Poly baterije koja je rekli smo ima 11.1V, to znači da je pri tom gasu, na motoru prisutan napon napajanja od ~ 7.215V (65% od 11.1V). Kako je broj okretaja motora proporcionalan broju Volti napajanja to za brzinu okretanja motora imamo:
                                                                 Br.okr.mot. = 4000rpm/V x 7.215V = 28.860rpm

E sad, dalje je prosta računica pošto se glavni pogonski zupčanik (sa osovinom na kojoj je rotaciona glava sa glavnim elisama) okreće 12,5 puta sporije od osovine motora, dobijamo:
                                                                 Br.okr.elisa = 28.860rpm : 12,5 = 2.309rpm

Ovo govori da si bio u pravu sa procenom da je brzina obrtanja gl. elisa izmedju (2.000 i 2.500)rpm, pritom tablica podešenosti throtlle krive po kojoj se može iscrtati dijagram, izgledala bi ovako:                       

                                    Throtlle                                       Pitch
                               
                       5      100% High speed                        +90 do +110
                       4      85%                           
                       3      65% do 70% Hovering              +50 do +60
                       2      40%
                       1      0% Low speed                                  00

     
                                                                                                                               pozdrav, M.
« Last Edit: May 30, 2009, 02:03:51 PM by sermilan »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HK 450
« Reply #87 on: May 30, 2009, 07:54:17 PM »
Sta reci

IMPRESIVNO ZAR NE

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1117
Re: HK 450
« Reply #88 on: June 01, 2009, 10:58:05 AM »
Eeeeeee a jednom kad porastem (i dobijem na lotou) i ja cu imati ovako sve!!!

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: HK 450
« Reply #89 on: June 01, 2009, 11:30:56 AM »
 ;namig

Ciko, ciko, a jesu li svi ovi helikopteri tvoji ?? lol

 
mmmm 


pa sto ih onda ne  oo)) ??

Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)