Author Topic: Laze li se na netu o performansama motora?  (Read 12538 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Laze li se na netu o performansama motora?
« on: November 16, 2014, 10:28:28 PM »
Mozda malo naivno pitanje, ali tesko za odgovoriti. Da li zato sto je neki motor skuplji treba vise verovati onome sto pise u nekim tabelama?

Nesto me ponovo zainteresovali quadcopteri, ali bih napravio neki mali (relativno) da se zezam, mozda kasnije preraste u FPV jurcanje ko ono na netu... nemam pojma jos sta i kako, al sam zacrtao neki kvad za jurcanje. Naravno krenem od motora, i naravno, tu zakucam.

Prica je mnogo laksa ako ga ljudi ne komplikuju, al eto... ne mogu da zivim dok nesto ne izkomplikujem. Ocu da motor bude razumno efikasan, da je jeftin, da ima dobre lagere i da dobro vuce  :sljus i sto je najgore, citajuci karakteristike motora toga i ima, ali dali treba tome verovati.....

Evo recimo ovo

http://www.dys.hk/ProductShow.asp?ID=91

kosta ovolko

http://www.banggood.com/DYS-BE1806-2300KV-Brushless-Motor-2-3S-for-Mini-Multicopters-p-933192.html

Citam i ne verujem  (:sok:) ovako mali motor na 25-30% potiska ima NEVEROVATNIH 9.1g/w, 0.2mm laminat za stator, i japanske lezajeve, i sve to za 9.8 dolarcica? Dal sam ja lud il ovo stvarno  ") Toliko zelim da poverujem u to kao kupac, da posle 2 minuta blejanja u karakteristike opalim sebi samar i kazem "Idiote, znas da je to za magarce i opet gledas..." I sta sad da mislim? Idemo dalje...

Sada malo o SunnySky, kazu ljudi dobra marka, dobri motori. Najblize ovom prethodnom je ovaj, manje vise

http://www.rcsunnysky.com/html/2014/xseries_0916/13.html

1500kv, evo i cene

http://www.banggood.com/Sunnysky-X2206-KV1500-Brushless-Motor-F3P-For-RC-Models-p-913010.html

Eto, ovaj je poznatija marka, malkice jaci i 2 i po puta skuplji. Na nekih 30% maksimalnog potiska, u naj optimalnijoj konfiguraciji, ima 8,7g/w sto je opet odlicno, a manje od prethodnog jeftinog. Sta sad ja kupujem tu za te pare? Sigurnost kao poznatijeg imena? Kad smo kod verodostojnosti datih podataka, pogledajte recimo prvu grupu u tabeli za GWS8043 propeler. Na 7,4V vuce 1.3A i daje 100g potiska, na 11.1V vuce sa istim propelerom 0.9A (MANJE!!! eeejjjjjj......) da bi dao isto 100g potiska. Dakle ISTI je propeler u pitanju. Nisam neki naucnik, al sam bar isao u skolu, ko je ovde lud??? Sledece, pogledajte grupu GWS8043 na 7.4V treci red, efikasnost je 9.652509653 g/w. A sad pogledajte grupu GWS9047, drugi red, efikasnost je.... 9.652509653 g/w !!!!!!!!!!! Identicno u 9 decimalaaaaaaa! Ocigledan copy/paste i toga imate kolko ocete!

I sad, kako da ja verujem tim podacima? Svako polupismen ako sedne da cita videce o cemu se radi. Valjda idu na kartu "Ma da mi tu damo gomilu brojki, da uplasimo ljude, ko ce to da cita...". Kako da dam duplo vise para za motor za koji imam dokaz da me lazu?? Mozda lazu i ovi jeftiniji, al su bar jeftiniji.

Isti proizvodjac jaci motor

http://www.rcsunnysky.com/html/2014/xseries_0916/12.html

Efikasnost je malo manja 8.2 g/w i kosta manje od prethodnog slabijeg motora.

http://www.banggood.com/Sunnysky-X2208-1500KV-Brushless-Motor-For-RC-Model-p-78199.html

Isto SunnySky

http://www.rcsunnysky.com/html/2014/vseries_0918/23.html

Jos jaci, efikasnost oko 9,2 g/w na nekih 30% potiska. Cena koja je ta je.

http://www.banggood.com/Sunnysky-V2216-800KV-Outrunner-Brushless-Motor-p-78175.html

Ali ono sto je neverovatno, podaci koji su na Banggood uopste ne postoje na sajtu za ovaj motor, i na Banggood su dati neki neverovatni podaci kao da je pancake motor od 150e a ne ovakav kakav je!! Znaci sad ne verujem proizvodjacu, a jos manje prodavcu!!!

E sad, recite mi sta sad da radim, kako da se postavim, koji je motor najbolji odnos cene i kvaliteta, i sto je najvaznije, kome da verujem? Sta je tacno a sta ne? Dajte neki savet. Jel neko to javno vuce ceo svet za nos preko interneta?

 :mhm

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #1 on: November 16, 2014, 10:41:30 PM »
I ja imam tu osobinu,sedim k'o lud po 3-4 sata pored kompjutera i gledam taj odnos i trazim da je jeftinije ali bolje  :sljus,jedino resenje je da se nekako svi mi toga otarasimo,internet je zaraza,savrsenstvo ne postoji sem prirode ali tezimo svi mi ka njemu.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #2 on: November 17, 2014, 12:25:25 AM »
VUce.. Vuce…

Imam ja jedan predlog… Kupis gotov mali Quad za jurcanje, posto je to ideja ako sam dobro shvatio, odlucis se za neki pogledan na youtubetu, kako fercera i kupis takav gotov koji ti se dopadne i cena odgovara… i… jurcas…
Na svetsko prvenstvo ne verujem da zelis da ides… realno…. ali zadovoljis dusu…
Ja recimo, nikako nisam gotivio quadove i te multirotore, ali mi se ovaj moj mali nekako dopao sa sve kutijom i u kutiji, resig da probam… i odusevim se.. a sto je najgore, ide mi jako dobro… nekako mi lego na ruku…
Jedan problem sam imao, nedovoljno vremena da punim baterije, pa promenih konektore na 3 kom, sad kad izjurim sve tri, meni srce na mestu, pa na punjenje…
drugi problem sam imao, kad ode 50-tak metara od mene, ne razaznajem sta je napred/nazad, gore/dole, pa sam krenuo da ga vizuelno prilagodim…
treci problem imam sto HH trenutno nema na stanju Sport i 3D rotore za njega, pa cekam da stignu….
cetvrti problem imam sto tek sledece nedelje stize taj prokleti FPV, pa da vidim kako cemo da se slazemo…
i poslednji problem, sto stvarno jako dobro, a nadasve jako brzo leti i ono najgore lako upravljiv, prava dobra zezalica, za osmeh na lice… kazu zene cokoloda je hormon srece, NE.. ovaj mali me svaki put odusevi... (<--)







RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #3 on: November 17, 2014, 02:50:41 AM »
Kad smo kod verodostojnosti datih podataka, pogledajte recimo prvu grupu u tabeli za GWS8043 propeler. Na 7,4V vuce 1.3A i daje 100g potiska, na 11.1V vuce sa istim propelerom 0.9A (MANJE!!! eeejjjjjj......) da bi dao isto 100g potiska. Dakle ISTI je propeler u pitanju.
Neka me neko ispravi ako gresim. Da bi proizveli isti potisak(u ovom slucaju 100g), sa istim setup-om, mislim da baterija sa vecim naponom(11.1v) manje "trosi" struje(ampera) u odnosu na 2s bateriju ..
Naravno da stoji da Kinezi ne daju (ponekad cak ni priblizno) tacne podatke performansi motora, a i ostalih komponenti.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #4 on: November 17, 2014, 09:20:56 AM »
Kratko, sa istim setapom, ne. Zar nije logicno da kada povecas napon, poraste i RPM, pa samim tim i potisak? Razmisli malo, drugi napon je 50% veci od prvog, i prop i motor su isti. Al da se ne bavimo time.

Zajko volim ja sam da pravim, to si sigurno primetio. Nije mi fora u sljus pare i gotovo. Auto ne mogu da napravim pa nemam izbora :) al sve ostalo... A i nekako volim kad sam svaku komponentu izabrao i znam sta moze, milo mi kad polete srafcici koje sam ja tu stavio, i tako dalje...  :mhm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #5 on: November 17, 2014, 12:01:46 PM »
"Laze li se na netu o performansama motora?"
Prave i jedino validne parametre o proizvodima daje proizvođač sa imenom ili brendom. Trgovci nisu u obavezi da daju tačne podatke, jer "uveličavanje" im ide u korist. U Kini je proizvođač u podređenom položaju u odnosu na trgovinu i proizvodi uglavnom nose njihovo ime. Sve ovo ne znači da su podaci ne tačni, ali su veoma nepravilno naznačeni sa mnogo grešaka i manjkom važnih, sa isticanjem ne važnih...

Kad smo kod verodostojnosti datih podataka, pogledajte recimo prvu grupu u tabeli za GWS8043 propeler. Na 7,4V vuce 1.3A i daje 100g potiska, na 11.1V vuce sa istim propelerom 0.9A (MANJE!!! eeejjjjjj......) da bi dao isto 100g potiska. Dakle ISTI je propeler u pitanju.
Neka me neko ispravi ako gresim. Da bi proizveli isti potisak(u ovom slucaju 100g), sa istim setup-om, mislim da baterija sa vecim naponom(11.1v) manje "trosi" struje(ampera) u odnosu na 2s bateriju ..
Birdum_Bardum je u pravu.
Za isti statički potisak treba ista snaga. Ulazna snaga kod elektromotora je umnožak napona i struje, P=U*I [W] . Iz toga se može zaključiti da ako se povećava jedan član u množenju, drugi se mora smanjiti za dobijanje istog rezultata.
Interesantno je da linearni odnos snage i statičkog potiska ne rementi veličina elise. Ovo se može proveriti u bilo kojem boljem kalkulatoru za BL setap.

Quote
...Jos jaci, efikasnost oko 9,2 g/w na nekih 30% potiska...
Efikasnost motora nije odnos težine i snage. Efikasnost kod elektromotora je odnos ulazne (električne) i izlazne (mehaničke) snage.
Odnos težine i snage "g/w" se ne koristi u tehnici, već obratno P/m [W/g ili KW/Kg], i zove se specifična snaga.

Quote
Nisam neki naucnik, al sam bar isao u skolu, ko je ovde lud???
???




Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #6 on: November 17, 2014, 12:38:13 PM »
"Laze li se na netu o performansama motora?"
Prave i jedino validne parametre o proizvodima daje proizvođač sa imenom ili brendom. Trgovci nisu u obavezi da daju tačne podatke, jer "uveličavanje" im ide u korist. U Kini je proizvođač u podređenom položaju u odnosu na trgovinu i proizvodi uglavnom nose njihovo ime. Sve ovo ne znači da su podaci ne tačni, ali su veoma nepravilno naznačeni sa mnogo grešaka i manjkom važnih, sa isticanjem ne važnih...

Kad smo kod verodostojnosti datih podataka, pogledajte recimo prvu grupu u tabeli za GWS8043 propeler. Na 7,4V vuce 1.3A i daje 100g potiska, na 11.1V vuce sa istim propelerom 0.9A (MANJE!!! eeejjjjjj......) da bi dao isto 100g potiska. Dakle ISTI je propeler u pitanju.
Neka me neko ispravi ako gresim. Da bi proizveli isti potisak(u ovom slucaju 100g), sa istim setup-om, mislim da baterija sa vecim naponom(11.1v) manje "trosi" struje(ampera) u odnosu na 2s bateriju ..
Birdum_Bardum je u pravu.
Za isti statički potisak treba ista snaga. Ulazna snaga kod elektromotora je umnožak napona i struje, P=U*I [W] . Iz toga se može zaključiti da ako se povećava jedan član u množenju, drugi se mora smanjiti za dobijanje istog rezultata.
Interesantno je da linearni odnos snage i statičkog potiska ne rementi veličina elise. Ovo se može proveriti u bilo kojem boljem kalkulatoru za BL setap.

Quote
...Jos jaci, efikasnost oko 9,2 g/w na nekih 30% potiska...
Efikasnost motora nije odnos težine i snage. Efikasnost kod elektromotora je odnos ulazne (električne) i izlazne (mehaničke) snage.
Odnos težine i snage "g/w" se ne koristi u tehnici, već obratno P/m [W/g ili KW/Kg], i zove se specifična snaga.

Quote
Nisam neki naucnik, al sam bar isao u skolu, ko je ovde lud???
???

Prvo, zamolio sam te da moje teme ne citas, a jos manje da postujes u njima. Ne znam koji te djavo tera da komentarises kada i si i sam rekao da pametni ljudi ne komentarisu na ovom forumu, ili nisu cak ni clanovi ovog foruma. A sebe naravno svrstavas u takve.

Drugo, posto si vec krenuo sa komentarima, moram sad da ti odgovorim, veruj mi nevoljno, i ne zbog tebe i mene vec zbog drugih koji citaju. Hvala ti na ovoj visokoj elektronici sa P=U*I. I hvala ti sto si nas naucio kako da resimo ovako komplikovanu jednacinu menjanjem jednog clana. Ali ovde se ne radi o tome, jer je to potpuno tacno i u to se ne zalazi. Prva stvar je da odnos potiska i ulozene snage NIJE linearan, i ne mogu da verujem da si bas ti napisao da je linearan. A druga stvar je da se ovde radi o ISTOM propeleru, a to sam i naglasio. Povecanjem napona na istom sistemu povecavas i struju, pa samim tim i ukupnu snagu. Ne mozes na istoj kombinaciji prop/motor dobiti isti potisak na 2 razlicita napona, i zadrzati istu snagu. To je toliko elementarno da ne znam vise sta da napisem. Prikljuci kuci najlakse neki setap sa cetkicama, pa meri napon NA MOTORU i struju kroz njega, igraj se tim pa mozda nesto i naucis. Ako uspes da podignes napon na njemu a da se struja smanji javi ovde, izvinucu se za sve sto sam rekao.

Dalje, u kom ludilu si ti mene shvatio da je efikasnost odnos tezine motora i njegove snage? A kao sto vidis, odnos POTISKA u gramima koje daje motor i ulozene snage (dakle g/w) sasvim logicno predstavlja efikasnost motora, i taj podatak ces videti na godzilion mesta. Potpuno je isti podatak i reciprocna vrednost, dakle w/g. Napisao si isto sto i ja na drugi nacin, i sad se pravis pametan. Ko patak daca kada objasnjava prasetu kako se stize do planete X...

Aj molim te preskoci sve moje teme, vidim da si poceo da lupas iz inata i da pola stvari koje napises nema blage veze sa zivotom.

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #7 on: November 17, 2014, 01:58:02 PM »
Sad ste me nacisto zbunili,kada sam birao motor svi su rekli da je pozeljno da snaga bude veca,ako uzmem na primer 3S odnosno kad je puna 12.6V opterecenjem motora dovodim vise struje,sto znaci da je meni U konstanto a I sami menjamo da ne prekoracimo odredjeni uslov P?
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #8 on: November 17, 2014, 02:27:13 PM »
Lazare kada meris napon na bateriji, on ce se malo menjati u zavisnosti od opterecenja, ali ce ostati relativno isti, jer meris napon napajanja. Tu mozes izmeriti ukupnu snagu sistema, dakle ne samo gubitke na motoru, vec i gubitke na ESCu. Ako su podaci koje sam naveo u linkovima gore dati na osnovu konstantnog napona napajanja (ako neko misli da nisu ne bi bilo lose da kaze), onda to nama govori malo o samom motoru, a puno o kombinaciji ESC/motor. Posto proizvodjac motora ne zna koji cemo ESC zakaciti na njega, nije logicno da daje merenje napona napajanja, vec motora. Ako proizvodjac ipak u tabeli prezentuje napon na napajanju, onda su merenja efikasnosti sistema neprimenljiva na moj setup, jer nemam isti kontroler. Zato i pitam ovde o verodostojnosti tih podataka i da neko protumaci te tabele ako moze. Za copy paste u tabelama nema opravdanja :) to je jasno.

Uzimati jaci motor je uvek pozeljno, jer je generalno pravilo da sto manju snagu koristis od raspolozive, to je motor efikasniji. Pricam ovo generalno, bez detaljisanja. U raznim tabelama ces videti da na maksimalnom potisku velika vecina motora daje 3-5 g/w, dok se na 10% potiska ta brojka penje do 15, pa i 20 g/w. Zato kod multirotora uvek treba imati veliku rezervu snage, koju mozda neces koristiti, ali ces dobiti na efikasnosti. Naravno tu ulazi u pricu jos mnogo stvari, snazniji motori su tezi, zahtevaju tezi ram, pa ces staviti i jacu bateriju, pa kad krenes tako nema kraja... Ali generalno, predimenzionisani motor je dobro dosao kod multirotora. To naravno nije zakon, vec samo moje misljenje  :mhm :)

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #9 on: November 17, 2014, 02:52:47 PM »
Dobro je sto neko istrazuje sve ovo,ove teme su veoma korisne,mnogo stvari uopste u zivotu ljudi nekako preskacu,nauce ono sto misle da treba a kako se i zbog cega doslo do toga ne zanima ih (moji profesori) izdiktiraju teoremu,ispisu formule i to je to,zato volim da dublje ulazim u ove stvari ma koliko to bilo tesko,batalicu filozofiju,samo nastavi da pises,sve ovo nekome dobro dodje,ja ne bih ni prepozao ove nebuloze da ti nisi napisao,mislim na tabele.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #10 on: November 17, 2014, 03:22:27 PM »
Quote
To naravno nije zakon, vec samo moje misljenje.
Opet si sam odgovorio na suštinu svojeg napisanog od početka do kraja.   ???

Quote
mnogo stvari uopste u zivotu ljudi nekako preskacu,nauce ono sto misle da treba a kako se i zbog cega doslo do toga ne zanima ih (moji profesori) izdiktiraju teoremu,ispisu formule i to je to
Profesori jako žale što nikoga ne interesju dublje značanje formula. Dok imaš mogućnosti iskoristi besplatno školovanje da i shvatiš ono što je napisano i pitaj profesora. Jako će da se obraduje tome, jer nema veće sreće za profesora ako se neko interesuje za dublju suštinu, koju samo tamo možeš da naučiš, a iz trgovačkih tabela ništa.


Izgleda da nivo foruma polako ide u obrušavanje, ili već odavno...   :-\

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #11 on: November 17, 2014, 03:37:52 PM »
Veruj mi,koristim sve do maksimuma,sa nekim profesorima sa u kontaktu oko raznih projekata za takmicenja,uvek pitam ako nije jasno,vec su spazili da u odeljenju postoji neko koje su za nekog dosadne stvari koje nece biti potrebne u zivotu zanimaju,i pored toga slobodno vreme koristi za sve te dosadne stvari...Necu vise da pisem da oni ne rade svoj posao kako treba,ne zelim da me ovde vide kao kukavicu ili da od sebe pravim zrtvu,ako nivo foruma pada zbog mene,nije problem da nestanem.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #12 on: November 17, 2014, 03:41:13 PM »
Odavno, ovo je vec brisuci let  (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #13 on: November 17, 2014, 03:54:04 PM »
Ne pada zbog tebe, nego zbog mene Lazare. Ovaj "Tibetanski orlic" i dalje cita moje teme i postove, zato sto su mu interesantne, iako sam ga zamolio da preskace sve moje teme. Ali ne moze da se uzdrzi a da ne prosipa svoje tehnicko znanje. Ponekad mu pozuri jezik ispred mozga, ne procita dovoljno ili sa dovoljno razumevanja, pa se izleti nesto. Ne zato sto ne zna, vec zato sto ponekad zuri da bude prvi, to mu je jako bitno. Onda dobijemo nekog ko zna stvari, gresi, glupo mu da prizna gresku, i onda ispada bezobrazan. Razumem da je nekom nekad dan takav, desi se svima, ali kad je neko konstantno takav, onda me alergija izbija na takve ljude. Tako da je to upuceno meni a ne tebi, jer toboze ja lupam gluposti i spustam nivo foruma, za koji je on umislio da je tehnicka akademija a ne modelarski forum gde ima i lekara, seljaka, profesora, trgovaca... Ovo je mesto za normalne ljude, a za ove druge je institut. Puno puta ce sam predpostaviti nivo tvog znanja, pa kad vidi da se zaj.... e onda ce krenuti u teorije da blazi svoj stav, i tako se uplete ko pile u kucinu. To mu prolazi zato sto ima dosta znanja pa moze da manipulise podacima i ljudima koji znaju manje od njega, al kad naleti na nekog ko poznaje bar neku temu.... e onda leti tibetansko perje na sve strane.

Samo ti citaj i probaj sam, na kraju ces sam prosuditi ko je ko i sta je sta. Cuces i pametne i glupe stvari povremeno od svakog, i od njega i od mene i od svih, jer svi smo ljudi i svi ucimo, i svi imamo zute minute ponekad. A ti upijaj sve i uvek ostavi mesta i za drugacije, i brzo ces postati dobar u ovome. Istrajnost i tvrdoglavost su povezane, tako da ti to mozda i nije losa osobina, samo ne treba ici u krajnost ;)

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #14 on: November 17, 2014, 04:44:49 PM »
Hvala na savetu @Vaci,nadam se da ce sve biti fino... (pijemo)
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/