Author Topic: ESC i Motor ne reaguju!  (Read 3995 times)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
ESC i Motor ne reaguju!
« on: December 27, 2014, 03:40:42 AM »
Imam Zephyr V-70 jedrilicu sa kojom nisam nikad leteo, kupio sam bateriju za nju i testirao motor i sve je radilo OK. Vise od mesec dana mi stojala jedrilica u drugoj prostoriji nisam je dirao i danas sam kupio one zute konektore da zamenim one crvene od esc i baterije. Zalemio mi je jedan komsija koji je  iskusan sa elektronikom i kada sam spojio sve nema vise da se cuje ona melodija kada se prikaci baterija. Servo motori svi rade ali ne cuje se ona melodija od 3-4 beepa kad se prikaci baterija. Reaguju sve komande osim gasa, motor se ne okrece.
Onda sam tu nesto cackao oko tih kablova i cuo sam tu melodiju na kratko ali opet nije hteo motor da se okrece. Posle sam ponovo iskljucivao ukljucivao bateriju od esc ali nema ona melodija da se cuje i motor ne reaguje.
Jel ima neko ideju sta bi to moglo da bude?
A da dodam samo da kada na stanici stavim da mi bude na pola gasa palica i prikacim bateriju onda pisti ono upozorenje da mi nije na nulu stavljen gas ali samo tada dobijam pistanje, za ovo ostalo ne :(
« Last Edit: December 27, 2014, 04:07:01 AM by MAVERICK »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #1 on: December 27, 2014, 08:42:11 AM »
Ako ti je sve radilo pre zamene kontakata, kako kažeš, a posle toga, sve radi osum ESC-a, onda ti kontakti nisu dobro zalemljeni tj imaju mnogo veći otpor, ako ti se sve ostalo napaja sa BEC-a od ESC-a i radi...
#FFCC00

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #2 on: December 27, 2014, 10:29:00 AM »
Zemljace...Dodji kod mene...resicemo  ;namig ;namig  064 16 24 724
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #3 on: December 27, 2014, 10:37:16 AM »
Ja bih probao ponovo da bindujem stanicu sa avionom…
Svi prekidaci neutral, trimeri na sredinu i palica gasa na nulu, pa tek onda BIND
A nekad se desava da mora i trimer gasa na nulu, to je valjda zavisno od vrste ESC
probaj.. nista ne kosta i ne moze da steti
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #4 on: December 27, 2014, 01:00:49 PM »
Quote
A da dodam samo da kada na stanici stavim da mi bude na pola gasa palica i prikacim bateriju onda pisti ono upozorenje da mi nije na nulu stavljen gas ali samo tada dobijam pistanje, za ovo ostalo ne :(
To znači da ESC ipak "vidi" signal palice. Onda, samo treba uraditi na odašiljaču gas revers. Pre toga probaj da pomeriš palicu gasa napred, kao pun gas, priključi struju i polako skidaj gas. Ako tako proradi motor, onda napravi revers kanala gasa i sve je ok.
« Last Edit: December 27, 2014, 01:04:06 PM by tibeteagle »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #5 on: December 27, 2014, 02:28:16 PM »
Quote
A da dodam samo da kada na stanici stavim da mi bude na pola gasa palica i prikacim bateriju onda pisti ono upozorenje da mi nije na nulu stavljen gas ali samo tada dobijam pistanje, za ovo ostalo ne :(
To znači da ESC ipak "vidi" signal palice. Onda, samo treba uraditi na odašiljaču gas revers. Pre toga probaj da pomeriš palicu gasa napred, kao pun gas, priključi struju i polako skidaj gas. Ako tako proradi motor, onda napravi revers kanala gasa i sve je ok.

Odradio sam revers na stanicu za gas i proradilo je, posle sam ponovo vratio na normalno revers i radi isto normalno. Hvala  :)aplauz  :)aplauz  :)aplauz

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #6 on: December 27, 2014, 02:42:05 PM »
Zemljace...Dodji kod mene...resicemo  ;namig ;namig  064 16 24 724
Zemljace reseno, ne treba, zovem te kad budem resio da napravim prvi let sa njom ;) Uglavnom kompletirana je sve i baterija i  konektori i servo produzeci, jedino jos da resim pitanje v-taila.


Jos jedno pitanje za ostale ne mogu na stanici nikako da podesim da mi v-tail radi pravilno. Kada na stanici ACT (aktiviram) V-tail mixing onda mi radi v-tail ali zato komande na levoj palici levo-desno za rudder  rade kao komande za elevatore, a kada na desnoj palici pomeram komande gore dole, ne radi kao elevatori za visinu vec radi kao rudder. A ako odradim na stanici reverse za rudder, onda je normalno na levoj palici radi rudder, na desnoj palici rade elevatori ali tada je drugi problem onda rudder radi naopako umesto levo radi desno a umesto desno levo. Isto se to desava ako odradim reverse za elevatore, isto bude ok sto se tice da je leva palica za ruder a desna palica za elevatore ali onda je tad naopako za elevatore gore i dole je pomesano. Ne znam kako da resim ovaj problem a isprobao sam sve te kombinacije? Inace u pitanju je dx6i stanica
A cudno je da i kada sam na prijemniku zamenio mesta kanale za ruder i elevatore i dalje je isto radilo, to mi uopste nije logicno ali probacu ponovo i kod sase kade sam nosio isto je bilo kad smo menjali mesta.
« Last Edit: December 27, 2014, 02:49:34 PM by MAVERICK »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #7 on: December 27, 2014, 04:10:36 PM »
Napiši koji predajnik imaš. Svaki ima svoj program za V-rep (lastin rep). Osloni se na uputstvo (manual) predajnika. Ako ga nemaš, nađi ga preko neta.
 ;namig

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #8 on: December 27, 2014, 04:58:11 PM »
Pa napisao sam da imam spektrum dx6i predajnik i prijemnik spektrum AR610 DSMX. Pogledacu ponovo uputstvo ali nije mi logicno da i kad fizicki promenim kanale, servo motor za pravac ubodem u elevator a servo motor za visinu u ruder i menjam mesta da nema nikakvog efekta

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #9 on: December 27, 2014, 08:12:55 PM »
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1088987

Ovde je dosta bilo polemike na tu temo pa pogledaj možda ima neko rešenje za tebe
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: ESC i Motor ne reaguju!
« Reply #10 on: December 28, 2014, 07:23:08 AM »
Resio sam problem, hvala :) Uradio sam reverse za elevatore i zamenio mesta na prijemniku za elevatore i ruder i sada radi normalno, podesio sam i flaperone. Ostaje mi jos da dodam neku tezinu na nos da podesim CG, ovako je vise rep tezi. U uputstvu za ovu jedrilicu pise da je CG 75-80mm od pocetka krila