RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

SOKO J-21 JASTREB JET PROP MODEL

<< < (2/11) > >>

firebird:
Ahahaaa....svaka cast za idejno resenje za tankove.....samo nemoj posle da avion leti ko pijan  (pijanoo)

tibeteagle:

--- Quote ---Jedino ako moze neko da mi pomogne gde moze da se kupi rezonantni auspuh za motor Magnum XL 75 od 12,40 ccm mmmm
--- End quote ---
Nemoj da stavljaš takav dugačak, jer kvari izgled modela, znatno ga otežava napred a gde je najnepoželjnije, uvek ima problema sa priključkom na cilindar. On svakako radi samo na velikim obrtajima i daje dodatnu snagu samo na punom gasu a ne više od 5-10%. Dakle bolje da se uzme malo jače gorivo, sa većim procentom nitrometana, i ostati na farbičkom auspuhu.


--- Quote ---Mislio sam i retrakte da ugradim.
--- End quote ---
Ako si se već odlučio za jednostavnije rešenje motor na nosu, a što je veoma praktično, bez obzira što kvari izgled, nemoj ni mehanizam za uvlačanje da stavljaš. Bolje fiksne i jače za naše livade. Ako već planiraš dva modela, posle iskustva sa prvim mogu se upotrebiti komlikovanija i skuplja rešenja za to. Ovaj avion će odlično da leti i sa otvorenim točkovima.
Za visinu stajnog trapa treba uzeti u obzir veličinu elise, odonsno udaljenost kraja od tla. Možda će trebati duži trapovi od originala, naravno proporcionalno gledano, da elisa ne bi previše morala da šiša travu u rulanju i startu ,ako nema asfaltne piste. Ni to neće puno kvariti u izgledu modela. Mnogi modeli sa sajta inspiracije su sa fiksnim trapovima.

Bilo bi dobro da prečnik krajnjih tankova, kao bivši rezervoari za pivo ne budu prevelikog prečnika. Bolje je ako su manji nego veći. Još bolje bi bilo da je na lako skidanje, pa da se može leteti i bez njih na početku, dok se ne utrimuje.

Ima još nešto jako važno, što dobro treba izračunati pre pravljenja trupa. Nos trupa kod Galeba 2 je mnogo više udaljen od krila, odnosno mesta očekivane sile uzgona i težišne tačke, od onih aviona sa motorom na nosu. Sa montiranjem motora na nos može da se desi da bode jako nosat. Zato sve unutrašnje delove u trupu treba tako raspodeliti, da se to kompenzuje što više sa njima, a ne sa dodavanjem suvišnog balans tereta na rep. Rezervoar treba da je što bliže težištu u trupu, a ne prema nosu. Servoi za repne površine slobodno mogu ići skroz na rep spolja. Tako će i balans i rad servoa biti bolji.
Motor tako treba ugraditi da vrh spinera bude na vrhu zamišljenog nosa trupa i nikako ne više napred.
Naravno sve neka odluči proračun.

Realan je projekat. Samo napred.
 ;namig

bjanko:
Hvala Firebird i Tibetigl na podrsci poslusacu vas savet u vezi trapa da bude fiksni a i jeftinija je opcija.A i motor neka ostane sa fabrickim auspuhom.Ima tu jos dosta rada a bice verovatno i dosta izmena, imam dosta toga kupio sam sto sam planirao da ugradjujem u model jos malo vremena treba i ova zima da prodje da mogu u radionicu da odem da to privedem kraju.Mene je isto odusevio ovaj Galeb G2 na elektro pogon po meni izuzetan model, a nadam se da ce i moj da leti ovako

tibeteagle:
Treća mogućnost za pogon je da se stavi BL motor na nos sa elisom umesto klipnog motora ili EDF motora u trup. Sa akumulatorom u trupu se može lako balansirati. Ovo rešenje je efikasnije od EDF, odnosno poletao bi brže i leteo duže, jer  tubinski pogon daje slabiji statički potosak nego elisni i troši više za istu snagu. Prednosti nad klipnim bi bio da ništa ne viri iz trupa osim elise, nema vibracija pa je dovoljan slabiji nosač motora, nema prljanja i čišćenja modela i nema nikakvog postupka paljenja. Delovi bi bili standardni za BL pogon i ima ih u velikom izboru. Posotjeći navedeni glow motor bi se mogao upotrebiti u nekom drugom projektu, gde je i u originalnom avionu klipni motor, zameniti ili unovčiti.
Vredi još raznisliti. Jednom meri, dva put' seci. Jel tako?  mmmm
 ;namig

bjanko:
Da naravno i elektro varijanta nije losa treba i o tome razmisliti hvala na predlogu mmmm

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version