Author Topic: Probijena lipo baterija  (Read 1813 times)

Offline Letac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Probijena lipo baterija
« on: January 03, 2015, 07:36:11 PM »
Pozdrav drugari piloti..
Danas sam imao mnogo los dan.. pukla mi je elisa dok je quad bio u vazduhu.. letio sam iznad njive i od citave poljane, quad je pao na zaledjenu baru. Ram pukao, ostali djelovi se razletili ali sam sve sakupio, manje vise sve cu to srediti ali mi najzalivije baterije  (:sok:)
Na slikama vidite u kakvom je stanju baterija sada, rastavio sam je i ne znam da li da narucim jednu celiju sa hk pa da zamjenim ovu probijenu. Kada mjerim napon na celijama, nju prikazuje kao da je sve u redu.
Cijela baterija se malo uvrnula (nije u vinklo  ") ). Smijem li ispraviti ove ispravne celije ovako zajedno, ili da i njih rastavim pa jednu po jednu.. ili nikako? Nisam vise pametan :)






Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Probijena lipo baterija
« Reply #1 on: January 03, 2015, 09:37:36 PM »
DA sam na tvom mestu naručio bih svakako novu ćeliju ili novu bateriju.
Od ove napravi neku sa manje ćelija.
oštećenje i nije tako bezazleno i možda će raditi duže vreme tako ali rizikuješ da prilikom sledećeg pada spoje se + i - na bateriji i da ti se zapali ceo model i oprema....
Svakako ne treba se igrati...
A može da se desi da ti iz čista mira ako je adekvatno ne skladištiš kod kuće izazove požar jer koliko vidim debelo je elisa prodrla u srž ćelije tako da fali samo neka vlaga i eto ti požara. A takođe možeš i da izazoveš požar prilikom leta ako se zapali pa krene kopter da ti pada negde gde može nešto lako da plane onda ti eto nevolje za izazvanje požara, tužbe, zatvora..... Temeprature koje izazivaju baterije prilikom paljenja su veoma visoke i daleko su iznad tačke paljenja mnogih materijala tako da se sa tim ja ne bih igrao. ono što bih ti savetoavao jeste da odvojiš tu ćeliju i adekvatno je recikliraš da ne bi tamo negde izazavala neku nevolju ili je probuši do kraja u kontrolisanim uslovima pa neka izgori da si siguran. Dovoljno je samo napuniti dok još može i tako puni je probuštiti ekserom i skoloniti se...
Ako nisi video uživo sve će ti biti jasno kada krene da gori i koliki se plamen, dim i temperatura stvaraju.
Ja moje baterije skladištim u kaljevoj peći koju ne ložim tako da i ako se neka zapali sagoreće i otići u dimnjak. a osim toga suvo je i čisto.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Probijena lipo baterija
« Reply #2 on: January 04, 2015, 12:10:17 AM »
Tu celiju koja je probijena odmah izaci iz kuce na sigurno da nesto ne zapalis! LiPo baterije nisu za igranje, one su JAKO OPASNE!  (:sok:)
Make things as simple as possible, but not simpler.