Može da se meri brzina aviona u odnosu na vazduh, što zovemo relativna brzina i u odnosu na zemlju, što zovemo apsolutna brzina. Razlike može biti u zavisnosti od intenziteta i pravca kretanja vazduha, odnosno vetra u odnosu na zemlju.
Relativna brzina je
prava brzina aviona i važna je za letne karakteristike i može se meriti samo instrumentima koji mogu da mere strujanje vazduha u odnosu na avion. U tome u najčešćem slučaju pomaže istrument koji radi na principu merenja razike pritisaka u dve cevi, koje su različito orijentisane u odnosu na smer strujanja vazduha. Kombinacija takvih cevčica se zove Pitotova cev. Za detekciju razlike pritiska se danas koriste precizni elektromehanički davači. Podaci se šalju telemetrijom, sahranjuju ili obrađuju za potrebe navigacije na palubnom kontroleru, koji je sve češče zasuplen u RC ili autonomnim modelima letelicama, dronovima.
http://plane.ardupilot.com/wiki/common-optional-hardware/airspeed-3/Apsolutna brzina je važna za navigaciju i može da se meri u avionu ili na zemlji. U avionu je najtačnije i najsavremenije merenje uz pomoć antene i elektronike za prijem radio signal iz mreže svemirskih satelita, koji predstavljaju globalni pozicioni sistem na zemlji zvan GPS. Podaci se šalju telemetrijom, sahranjuju ili obrađuju za potrebe navigacije na palubnom kontroleru.
Sa zemlje se mogu meriti samo niskoleteće letelice sa raznim ručnih laserskim meračima brzine na bazi doplerovog efekta. Netečan je podatak ako se ne poklapaju linija pravca usmerenog merenja i linija pravca leta aviona. Što je ugao među njima manji, merenje je tačnije. Ovo merenje je moguće samo u kratkom periodu pravolinijskog leta i mere se obično maksimumi, ako za to nema relativno merenje.