Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182831 times)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #300 on: January 16, 2016, 09:03:15 AM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Facara Mihajlo (mihajlo) Backa Palanka

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #301 on: January 16, 2016, 09:33:44 AM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Facara Mihajlo (mihajlo) Backa Palanka
32. Zoran Aleksic (Alzo), Beograd

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #302 on: January 16, 2016, 09:37:12 AM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Facara Mihajlo (mihajlo) Backa Palanka
32. Zoran Aleksic (Alzo), Beograd
33. Dejan Valek, Novi Sad

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #303 on: January 16, 2016, 10:45:15 AM »
Po predlogu kolega spisak je premesten u PITANJA I PREDLOZI pod temom "Spisak aktivnih R/C modelara u Srbiji"
Pozzzzzzzzz

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #304 on: January 16, 2016, 11:33:46 AM »
Pre nego pocnete da bacate pare na advokata razmislite o sledecem.

U Srbiji postoji Vazduhoplovni savez Srbije. Umesto da punite dzepove nekom mrsim..u od advokata, uclanimo se u klubove i pomognimo funkcionisanje kluba mesecnom donacijom od kutije cigareta, omasovimo klubove i preko klubova izvrsimo pritisak na savez da se zauzme za one kojima je namenjen. Savez je priznat od države i merodavan je da razgovara sa Direktoratom. Cemu neformalna udruzenja i peticije gradjana koje nemaju nikakvu tezinu? To je pogresno usmerena energija. Verujem da su mnogi koji su pisali na ovu temu clanovi nekog kluba koji je opet clan saveza.

Kada imamo dovoljan broj klubova koji su clanovi saveza, na skupstini saveza, ciji su clanovi predstavnici klubova, mozemo da donosimo odluke ako imamo vecinu. Ako donesemo odluku da savez krene u razgovor sa direktoratom eto i mogucnosti da se sve institucionalizuje. Jak savez moze da ima veliki usticaj, ali sve opet krece od nas.


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #305 on: January 16, 2016, 12:00:48 PM »
Pre nego pocnete da bacate pare na advokata razmislite o sledecem.

U Srbiji postoji Vazduhoplovni savez Srbije. Umesto da punite dzepove nekom mrsim..u od advokata, uclanimo se u klubove i pomognimo funkcionisanje kluba mesecnom donacijom od kutije cigareta, omasovimo klubove i preko klubova izvrsimo pritisak na savez da se zauzme za one kojima je namenjen. Savez je priznat od države i merodavan je da razgovara sa Direktoratom. Cemu neformalna udruzenja i peticije gradjana koje nemaju nikakvu tezinu? To je pogresno usmerena energija. Verujem da su mnogi koji su pisali na ovu temu clanovi nekog kluba koji je opet clan saveza.

Kada imamo dovoljan broj klubova koji su clanovi saveza, na skupstini saveza, ciji su clanovi predstavnici klubova, mozemo da donosimo odluke ako imamo vecinu. Ako donesemo odluku da savez krene u razgovor sa direktoratom eto i mogucnosti da se sve institucionalizuje. Jak savez moze da ima veliki usticaj, ali sve opet krece od nas.

Ako VSS postoji zasto je doslo do ovoga? Ne razumem se ja u sve ovo, ja sam obican covek koji se relativno kratko bavi modelarstvom, ali zasto je doslo dotle da obicni ljudi moraju da reaguju, ako postoji taj neki savez koji bi trebao da se bori za svoja prava koja su u stvari i nasa prava/interesi? A ako je VSS bio umesan, a ovo je krajnji ishod, onda .... ne znam sta dalje reci. Klubovi ne postoje svuda, pa da moze ko god hoce da se uclani, da plati clanarinu, dobije mesto za rad, druzenje, zabavu.... nije to bas TAKO. Ovo sto se sada desava nije trebalo nikada da se desi, dase ljudi udruzuju kao poslednji krik razuma onih koji se razumeju u oblast. Trebalo bi samo nekoliko ljudi koji vode te klubove (ako postoje) da okrenu telefon i cuju se sa nekim iz VSS i pokrenu nesto na zvanicnom nivou. Ali eto.... na zalost ljudi su primorani da pokusaju da se sami izbore tamo gde ne bi trebalo da ulaze u borbu.

Gledaj sad, ja se popnem na terasu prvog sprata i pljunem dalje od 15m, pokusajte svi, videcete da moze. Znaci ja sad pozovem Direktomurat i prijavim se za registracioni broj, jel da? Ili ponesem kamencic u dzep koji mogu da zavrljacim 50m, ili lopticu moje cerkice od 3god, pa i njih da registrujem? Ili ovi mali stiroporci koje siroti ljudi prave jer nemaju para - vole da prave sami, koji ni muvu u letu ne mogu da povrede, zasto to mora da se sve registuje. Ovde nema ni grama mozga, i za neko vreme bice t jedan od onih zakona kojima se ljudi smeju, kao kad vidite zakon iz 1900 i neke godine, gde je na primer zabranjeno nosenje gaca naopako. Ni grama mozga....

Zato nemoj nego da trlja na nos ljudima koji jos hoce nesto i da pokrenu, kad nema ko drugi, a kao ima ko drugi.... To je ruzno, i bezobrazno. Ako nema ko da se bori za nas, moracemo samo da se borimo, ma kako ogranicenim sredstvima. Jer ja zelim da za par godina izadjem sa cerkicom na livadu i lepo se zabavim, bez kazne zatvora od 60 dana, 1000e kazne, kisa i krompiri.... Ne svaljujte nista na obicne modelare JER NISU NISTA KRIVI. A najvise galame oni koji su najvise krivi, tako je to uvek. Svi imamo i oci i usi, citamo slusamo, sve se zna i vidi...

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #306 on: January 16, 2016, 12:57:48 PM »
samo preko saveza moze ista da se uradi,samo kod njih postoji zvanicni pojam vazduhoplovni modelar sto se odnosi na nas , nazalost to je tako i tu nista drugo po meni ne mozemo, probacemo da ih kontaktiramo u vezi ovog problema pa ce se videti kako stoji situacija
P.s da su  u ono vreme kad je gizmo i gile isli na razgovor radili preko vss mozda do ovakve situacije nebi doslo , a sto se samog zakona tice samo da su naglasili da bezpilotne letelice koji lete pomucu gps i auto pilota  opet nebi imali nikakav problem

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #307 on: January 16, 2016, 01:00:00 PM »
Čitam tako ovaj Pravilnik i onaj Zahtev za upis, pa evo opet imam neke dileme.

"Ако одређени беспилотни ваздухоплов у погледу оперативне масе или неке од перформанси (висина лета, брзина лета или долет) припада различитим категоријама беспилотних ваздухоплова, сматра се да припада вишој категорији"

Akcenat je na "... сматра се да припада вишој категорији". Prema gramaži moje letelice bi ušle u drugu kategoriju (0,5 do 5 kg), ali ako dosledno primenimo ispred navedeno, eto njih u kategoriji 4. Naime, jedino ta kategorija "dozvoljava" visine i udaljenosti ("... без ограничења висине, брзине лета и долета") koje se mogu postići čak i fabričkim transmiterima, a o nekim modifikacijama da i ne govorim. Jasno mi je da je pomenute dokumente sastavio neki apsolutni diletant, ali me zanima kako se određuju visinski i daljinski dometi letelica, čisto da bih imao predstavu šta ja to imam kod kuće - jel' ono igračka ili Jumbo Jet.

Imam i još jednu dilemu, a to je: kako se tretira letelica koja je kupljena kao RTF, a zatim modifikovana (npr. promenjeni motori, elektronika, ...). Ovo se pitam pre svega u kontekstu pribavljanja uputstva proizvođača.

Ni ja nisam modelar, već običan "vozač" iz zabave, a i to odnedavno. Uvek se držim pustih livada (živim na periferiji grada) i tek ovde pročitah da postoje i druženja i zajednička letenja na nekim lokacijama. Obzirom da mi ne pada na pamet da rasprodajem ovo što sam tek uneo u kuću (SK450 i Quantum NOVA), nadam se da ću uskoro upoznati neke od vas. Iako sam "omraženi kvadkopteraš" ne spadam u grupu tupavih, željnih "slave" zbog kojekakvih sumanutih letova, a snimke koje ću raditi, biće za moju dušu.

Elem, 'aj živeli!
 (pijemo)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #308 on: January 16, 2016, 01:31:35 PM »
Pajo da li ti misliš da oni uopšte mogu da odrede koliko ta tvoja letelica može da leti?
Pa vidi prvo kako je napisan pravilnik i ko ga je pisao pa onda skontaj da li imaju toliko ganglija da provere ono što si ti pitao.
Ono što bih ja izneo ovde a čuo sam od čika Save što je jako dobar predlog i slažem se sa njim u potpunosti
Ne bi bilo loše da se modelari izuzmu iz najave letova, prijave letelica, lekarskih i vozačkih ispita.....
Ali opet recimo moraju da budu članovi nekog kluba i da plate neko osiguranje i naravno na svakoj leteici da imaju neki deo sa ličnim podacima makar ime i prezime, adresa i br. telefona. Naravno da za nas kao i za ostale da važe pravila letenja po zonama stim da na sportskim aerodromima niko ne treba da nas dira. Mislim da je ovo kao predlog a šta vi mislite?

Ajmo neke kostruktivnije predloge jer džaba smo se potpisali ako ne znamo šta hoćemo da im sugerišemo....

I naravno da se izuzme najava leta 5 dana čak i za snimatelje jer je skroz bezveze.
Ne bi bilo loše da se ta klauzula od 5 dana odnosi na jako rizične zone letenja uz sagalsnost vlasnika tih zona. Na primer ako treba da se snima aerodrom za neku reklamu onda se lepo prijavi  5 dana pre i dobiju dozvole....
Sigurno takvi poslovi se ne ugovaraju danas za danas ili danas za sutra.
The ground is the limit (or a water)

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #309 on: January 16, 2016, 01:32:40 PM »
Vaci, Ja zaista zelim da se ovaj problem resi, ali smatram da je potpisivanje peticije jurisanje na vetrenjace i trosenje energije. I ja zelim da kada moj dvogodisnji sin poraste izadjem sa njim na livadu i vozimo modele, da ga naucim kako da napravi model i sve lepe stvari koje ovaj hobi donosi, ali smo jednostavno kao pojedinci nevidljivi državi. Drzava je institucija i ovaj problem mora da se institucionalizuje ukoliko zelimo da bude resen tj ukoliko zelimo da ga drzavni aparat vidi.

To je isto kao kad odes kod sluzbenika na salteru trazis nesto i on ti odgovori to ne moze. Onda uzmes papir i napises zvanicni dopis i trazis da se zavede (time svoj zahtev institucionalizujes) i kada ga zavedu moraju u zakonskom roku da ti odgovore tj daju zvanicni odgovor. kada imas papir, mozes pravdu i na sudu da potrazis. Ali dok ne dobijes zvanicni papir mozes samo po forumima da pljujes po tom sluzbeniku i nista drugo.
Zato smatram da problem mora da se uvede u zvanicne institucije i ma koliko one bile spore morace da se nesto pokrene, a na nama je da vrsimo pritisak da se sve to ubrza, opet preko institucije koja se zove klub.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #310 on: January 16, 2016, 01:35:33 PM »
Da VSS postoji u svom pravom smislu  i radi sigurno se nebi dogodilo da se jednim pravilnikom ugasi avio modelarstvo. Neko je iz nekiih razloga ( posle široke javne rasprave ?! ) doneo taj nakaradni pravilnik ne razmišljajući koliku štetu nanosi ne samo jednom prelepom hobiju nego i generacijama koje prva znanja o avijaciji stiču upravo preko modelarstva. Unuku od 12 godina sada mogu samo simulator da pustim, a modele aviona može da gleda na zidu i pita ministra zašto nesme da ih leti.
Ovo što sada radimo je verovatno poslednji vapaj da ispravimo što se ispraviti može. Živo me zanima koliko će članova ovog foruma koji broji 1800 članova pokušati da učini nešto, makar i svojom skromnom prijavom tek toliko da se vidi kako ovo nije ujdurma par "matoraca" kojima je eto dosadno pa prave aviončiće.
Mislim da je svim modelarima, bilo onima što samo leti, kao i onima što prave sami svoje modele sloboda da izađu na livadu i uživaju. Nisam čuo za neki ozbiljniji incident na livadama da je trebalo donositi pravilnik koji je više kazneni nego propis koji treba da unapredi modelarstvo.
Sve u svemu , zlo se piše, dobro biti neće.
ex pseudonijum: licider

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #311 on: January 16, 2016, 02:27:18 PM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Facara Mihajlo (mihajlo) Backa Palanka
32. Zoran Aleksic (Alzo), Beograd
33. Dejan Valek, Novi Sad
34.Milan Turkan (An- 2 colt), Vršac

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 461
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #312 on: January 16, 2016, 02:30:52 PM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Facara Mihajlo (mihajlo) Backa Palanka
32. Zoran Aleksic (Alzo), Beograd
33. Dejan Valek, Novi Sad
34.Milan Turkan (An- 2 colt), Vršac
35.Slobodan Rajević (rajevic), Valjevo

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #313 on: January 16, 2016, 02:33:49 PM »
Da VSS postoji u svom pravom smislu  i radi sigurno se nebi dogodilo da se jednim pravilnikom ugasi avio modelarstvo. Neko je iz nekiih razloga ( posle široke javne rasprave ?! ) doneo taj nakaradni pravilnik ne razmišljajući koliku štetu nanosi ne samo jednom prelepom hobiju nego i generacijama koje prva znanja o avijaciji stiču upravo preko modelarstva. Unuku od 12 godina sada mogu samo simulator da pustim, a modele aviona može da gleda na zidu i pita ministra zašto nesme da ih leti.
Ovo što sada radimo je verovatno poslednji vapaj da ispravimo što se ispraviti može. Živo me zanima koliko će članova ovog foruma koji broji 1800 članova pokušati da učini nešto, makar i svojom skromnom prijavom tek toliko da se vidi kako ovo nije ujdurma par "matoraca" kojima je eto dosadno pa prave aviončiće.
Mislim da je svim modelarima, bilo onima što samo leti, kao i onima što prave sami svoje modele sloboda da izađu na livadu i uživaju. Nisam čuo za neki ozbiljniji incident na livadama da je trebalo donositi pravilnik koji je više kazneni nego propis koji treba da unapredi modelarstvo.
Sve u svemu , zlo se piše, dobro biti neće.
Ja se Savo slazem sa tobom u potpunosti, ali pitanje je koliko je i VSS imao pojma da se sve ovo radi i desava, generalno ja neznam niti jednog modelara ili RC hobistu da je clan bilo kog kluba to vazi i za mene, modelari nisu u klubovima najmanje 20 godina, druga je stvar sto nas nije niko dirao i koristili smo sportske aerodrome za nase modele po internim dogovorima i sa saglasnoscu ljudi sa sportskih aerodroma  ali nismo bili clanovi kluba niti smo jos uvek..To je polazna tacka ako vec nije kasno za sve to. Ja sam sa Dekijem iz Cacka pricao bas o tome da klubovi moraju da budu polazna tacka za bilo koje dalje delovanje. Mozda sada nista ne mozemo da izmenimo ni sa clanstvom ali cemo bar clanstvom da budemo pravno vidljivi. Opet kazem mislim da nam je najrealnija opcija koju mozemo ovog trenutka da izvucemo za nas je da se uclanimo u klubove-lokalne..da ti klubovi imaju pretstavnike modelarske sekcije i pravno da probamo da delujem najbolje sto mozemo, mislim da mozemo da izvucemo  a to pre svega apelujem na ljude koji su vec pregovarali i bili u kontaktu sa zvanicnicima da probaju da obnove kontakt a da mi modelari damo realni predlog naseg delovanja makar to sve podrazumevalo i neki vakum-neletenja od par meseci dok se sve to ne ustroji.

Moje konkretan predlog:
Da se po obnavljanju kontakta sa Direktoratom i zvanicnicima dostavi njima recimo dopis sa nasim potpisima i projekcijom okvirnog broja modelara kojih ima u Srbiji (tu bi bili modelari svih letnih kategorija). Da u dopisu navedemo da zelimo da se ustrojimo, da modelarstvo je zivelo i mnogo ranije pre nas ovde i da je bilo klubova-koji vise nisu u funkciji, da damo konkretan predlog da modelarski klubovi budu nosioci dela odgovornosti i da oni budu jedini pravni subjekt kako zastite tako i pomagalo u sprovodjenju zakona-pravilnika..da damo cak i predlog zakona koji je potpuno normalan-nediskriminisuci kao sto je sada. Ako treba da izvucemo neki evropski zakon neke drzave o avio modelima. Moja ideja je da oni koji mogu i koji su imali kontakta sa zvanicnicima probaju da ponovo ostvare kontakt sa idejom da se napravi kvalitetan dugorocan zakon i podzakonska akta, da damo nacrt da zelimo klubove i da kroz klubove delujemo i budemo evidentirani, makar postojao vakum neletenja izvesnog perioda dok mi ne odradimo nase i dok se sve to ne ustroji. (mislim da je to opcija sa vakumom neletenja od recimo 2-3 meseca na koju trebamo ici-da bi oni uopste razmisljali ponovo o svemu tome).
« Last Edit: January 16, 2016, 02:39:09 PM by Dakyle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #314 on: January 16, 2016, 02:49:02 PM »
Ljudi ne upisujes e vise u ovoj temi nego u drugoj, molim vas upisite se gde treba