Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182841 times)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #345 on: January 17, 2016, 08:49:26 PM »
Naravno da veza ovde sve zavrsava ili podmazivanje...trebamo svi da jurimo i ja gledam sve sto se moze. (ako bude bilo sta od informacija, bicete upoznati). Ali opet naglasavam da ljudi koji su imali kontakt u pregovorima trebaju bar da probaju da naprave novi kontakt sa nasim konkretni predlozima....Koju strategiju mi imamo sem sto se popipusjemo, jesmo li napravil mi nas predlog zakona (nismo), da li je neko od nas probao da napravi neki kontak sa nekim aero klubom (nije 100 posto). Da li je neko probao da nas problem progura u nekim medijima da se malo vise cuje o tome od izlaska pravilnika (nije ili ja neznam da jeste)....Ja sam pre par dana imao jedan intervju sa za jednu lokalno-regionalnu TV stanicu bili je reci o modelarstu ne o zakonu ali smo neformalno dosta pricali o zakonu van intervjua, ako ima smisla mogu da probam (ne obecavam nista) da se napravi neka emisija sa par ucesnika na toj televiziji-za tu priliku bi mi trebao neko recit i sto kompetentniji za razgovor-emisiju...
« Last Edit: January 17, 2016, 09:02:03 PM by Dakyle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #346 on: January 17, 2016, 09:08:30 PM »
Ajmo prvo da krenemo od nečega odnosno od pitanja ŠTA NAMA MODELARIMA SMETA U OVOM PRAVILNIKU?
Iznesite redom svoje mišljenje pa da napravimo neki spisak zahteva uporedo sa onim potpisima koje će mo zajedno predati direktoratu.
Od toga da nas treba izuzeti iz pravilnika nema ništa jer moraju se pokriti ekstremni slučajevi da nekom od modelara padne na pamet da recimo leti pajpera od 2 metra po naselju... (znam da to neće biti ali treba da bude pokriveno da se ne bi zloupotrebilo)
Predlog br. 1 Za letenje u ne privredne svrhe u zonama 1 i 2 kao i na sportskim aerodromima nije potrebna najava leta  (osim dozvole od strane vlasnika sportskog aerodroma) i nije potrebna registracija letelica osim obaveze recimo polaganja ispita, uplate nekog osiguranja za rukovaoca ne za letelicu i obaveznih podataka na latelici o rukovaocu, i eventualno neka im ostane uputstvo za rukovanje stim da nam priznaju naše ako smo sami gradili letelicu.
Predlog br. 2 treba izbrisati onaj član ili deo člana koji kaže da je zabranjeno letenje bez da se vidi letelica. Ovim će ubiti FPV koji nije ni zaživeo kod nas. Naravno neka to bude samo  u zonama 1 i 2.

Od mene toliko ajmo dalje....
 Rasprava je lepo kostruktivno krenula u pravom pravcu počevši od potpisa što da je ne dovedemo do kraja?
Jer bez predloga džaba nam potpisi.

« Last Edit: January 17, 2016, 09:11:28 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #347 on: January 17, 2016, 09:36:27 PM »
Quote
Predlog br. 1 Za letenje u ne privredne svrhe u zonama 1 i 2 kao i na sportskim aerodromima nije potrebna najava leta  (osim dozvole od strane vlasnika sportskog aerodroma) i nije potrebna registracija letelica osim obaveze recimo polaganja ispita, uplate nekog osiguranja za rukovaoca ne za letelicu i obaveznih podataka na latelici o rukovaocu, i eventualno neka im ostane uputstvo za rukovanje stim da nam priznaju naše ako smo sami gradili letelicu.
Predlog br. 2 treba izbrisati onaj član ili deo člana koji kaže da je zabranjeno letenje bez da se vidi letelica. Ovim će ubiti FPV koji nije ni zaživeo kod nas. Naravno neka to bude samo  u zonama 1 i 2.

Po meni si ok predlozi, samo bez tog osiguranja, jer nema smisla osiguranje ako letis u zoni 1 samo.

Sustina po meni sto treba menjati u pravilniku jeste da se omoguci letenje u zoni 1 (aerodromi, livade...) i eventualno u zoni 2 (prioroda) bez ikakvih ogranicenja tipa visina leta, brzina... (jer to nema smisla u zoni 1) svim modelima (avioni, helikopteri, dronovi...) do recimo 2kg-5kg tezine letilice, i bez obaveze registrovanja modela, osiguranja, najave leta... Manje vise kao i sto je do sada bilo, jer ovaj pravilnik nije nastao zbog nekoga ko je leteo tamo negde na nekoj livadi radi zabave, nego zbog nekoga ko je leteo u centru grada, a ovaj pravilnik najvise pogadja bas one koji lete na livadama a tih je sigurno najvise, mnogo vise nego onih sto lete u zonama 3 i 4.


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #348 on: January 17, 2016, 09:44:57 PM »
najbitnije bi bilo razdvojiti multikoptere od obicnih rc modela  znaci bezpilotne letelelice koje se lete pomocu GPS a i ili auto pilota, i ili video link a, i bezpilotni modeli koje lete pomocu daljinskog upravljaca sa direktnim upravjanjem od strane operatera, ako bi ovo moglo nekako da se pogura vec bi imali znatno manji problem, za multikoptere nek vazi sadasnji zakon jer i inace po meni se odnosi samo na njih ali gospoda koji su pisali zakon nemaju pojma sta je sta, a sto se tice rc modela nek se registruje svako  ko se time bavi  jer od toga nista lose ne moze da nam bude naprotiv

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #349 on: January 17, 2016, 10:03:57 PM »
Da li moze malo pojasnjenje od iskusnih pilota, molim Vas?
Sta je to sto se moze uraditi sa dronom klase 2, a nemoze letelicom klase 2 na ADF ili nitro pogon ?
Ne u smislu akrobacije, vec delatnosti, opasne po PUTNICKI saobracaj i osnovnog razloga donosenja ovog pravilnika ?

Mozda je, kao zastita ostalih modelara, jednostavniji ZABRANITI letenje dronova?
I ovako nas nema nesto mnogo.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #350 on: January 17, 2016, 10:14:49 PM »
dronovi nisu modeli da  prvo to razjasnimo!!  rcmodelara ima vec min 50godina dok multikoptera mozda 5 godina, zakon bi trebao da stiti sport , hobby i obuku i unapredenje dece ( kod nas u subotici modelarski klub radi normalno i uvek ima dece kojei dolaze na obuku i umesto da lutalu na ulici ili da se drogiraju oni u slobodno vreme prave modele i usavrsavaju svoje znanje )a sad sda da im kazemo ???? da zbog necijih interesa vise za njih nema letenja??? stvarno nema pravde u ovoj zemlji nije ni cudo da svi beze odavde,  :(

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #351 on: January 17, 2016, 10:39:55 PM »
Kako se "potpisujete" na onaj spisak. Gde treba da se klikne ili nesto uradi?

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #352 on: January 17, 2016, 10:42:36 PM »
Koliko sam razumeo iz Giletovog post-a sve je teklo koliko toliko normalno dok nije proradila sujeta ljudi u zelenim uniformama koji su shvatili da modelari i njima slicna grupacija pravi i sklapa bolje i uspesnije letelice od njihovig. Ekipi sa zelenim uniformama koji realizuju ovakve i sl projekte - naravno da smetamo.

Imam iskustva kroz aktivnosti u sportskim savezima i misljenja sam da ako budemo isli kako neki predlazu putem clanstva u aero klubovima i sl udruzenjima koja ce uticati na Vazduhoplovni Savez Srbije da su neki uticaji i pomaci moguci tek 2017 godine, sto naravno nije lose ali kasno je tako da simultano sa tim moramo preduzeti neke od sledecih koraka:

-oformiti udruzenje gradjana
-napraviti sastanak, formalni, sa predsedavajucim i dnevnim redom kojim bi
          -precizirali smetnje avio modelara novim predlogom zakona
          -kroz diskusiju usvoji predloge resenja tih problema
          -osmisliti taktiku borbe i strategiju otklanjanja problema
zatim
-podeliti zaduzenja pojedinim zainteresovanim clanovima tok udruzenja (tipa da ode, nazove, dogovori, zakaze sastanak ili sl)
-osmisliti predlog prikupljanja novcanih sredstava

Ne mozete zvati i kucati na vrata sa predstavljanjem tipa "ja sam Pera Peric ja hocu" , znaci moramo formalno da imamo organizaciju koja nas objedinjuje. Bez obzira na clanstvo u Aero klubovima koje je korisno ovo vidim kao neko paralelno delovanje.
      Zaboravite da bilo sta moze da se dogovori diskusijama na forumu, one su korisne ali apsolutno nedovoljni.

Vazduhoplovno modelarstvo je sport i kao takvo mi se mozemo obratiti i nadleznom ministru Vanji Udovicicu, kao udruzenje gradjana mozemo organizovati miran protestni skup u centru Beograda, Novog Sada, Nisa ili sl gde bi recimo pojedinci predstavili let svojih (mikro ) modela, aviona, helikoptera i kvadova. To bi sigurno bilo zanimljivo i za medije cime bi privukli paznju.

   Siguran sam da pojedinci imaju dobre ideje, super se razumeju u problematiku, imaju kontakte i ko zna sta jos, zajedno smo jaci, sto se pre okupimo imamo vise dragocenog vremena za delovanje.


Sloba
« Last Edit: January 17, 2016, 10:45:16 PM by sloba_b »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1117
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #353 on: January 18, 2016, 04:41:50 AM »
Kako se "potpisujete" na onaj spisak. Gde treba da se klikne ili nesto uradi?

copy/edit/paste  ;namig

Iskopiras spisak dodas sebe i to postavis kao odgovor.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #354 on: January 18, 2016, 08:20:36 AM »
1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2. Nebojša Blagojević (nedbojsa) Kruševac
3. Vladimir Stamenovic (Vaci) Nis
4. Stević Milan (stevapn) Paraćin
5. Nedovic Goran (Grebic) Cacak
6. Ico Zajko (Zajko) Beograd
7. Slobodan Bulovic (sloba_b) , Beograd
8. Aleksandar Đorđević (djordjevicaca), Beograd
9. Petar Nedic (pnedic), Beograd
10.Trivić Nebojša(trivajuve),Novi Sad
11. Slobodan Grujic (banbo), Loznica
12. Sava Užvar (Sava) Sremska Mitrovica
13. Igor Plazović (marko.jovanovic) Sremska Mitrovica
14. Bata Stepanovic (batans), Novi Sad
15. Darko Dimitrijevic (dakyle) Paracin
16. Dejan Ranisavljevic (uros2002) Beograd
17.Milorad Zorić (milzoric) Niš
18.Vass adam  (adam) subotica
19.Anufrijev Zoran (azoran) Beograd
20. Majlat Laslo (tibeteagle) Subotica
21 Radisa Radic Mrcajevci
22.Slavoljub Milenković  (sasa) Kruševac
23. Miloš Bajić (MilosB), Beograd
24. Petar Bojanić (petarboj) Novi Sad
25. Vladimir Marjanovic (relakso) Negotin
26. Predrag Krstić (Jedrilicar) Kruševac
27. Aleksandar Rakic (Viper) Leskovac
28. Nedović Dejan (dex) Valjevo
29. Dragan Trifunovic (gizmo), Beograd
30. Vladan  Vojinovic (Belja)  Kraljevo
31. Filip Novakovic (panther) Beograd
32. Saša Skakić (Saka) Novi Sad
33. Aleksandar Adzemovic (Aco) Mrcajevci
34.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #355 on: January 18, 2016, 09:17:21 AM »
Registracija i dozvole za let, samo za komercijalnu upotrebu i letenje u naseljenim mestima.
Letenje na aerodromu uz dogovor sa odgovornim licem na aerodromu.
Letenje na livadi, ne preko 300m visine.
Obavezno članstvo u neki Klub, Aero ili Modelarski.

To bi bilo to. Ne treba komplikovati.
Letiš na livadi, dođe milicija, pokažeš da si drug član i to je to.
Sve ostalo je za*ebancija. Ko planira da napravi neku štetu, taj sigurno neće da se prijavi/registruje/čeka odobrenje za let.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #356 on: January 18, 2016, 10:55:29 AM »
       Dame i gospodjo:

       Evo upravo ide skupstina na TV-u, i prenos iz nje, te ponosno Ministar pricha o nashem zakonu kao fenomenalmom u zastiti stanovnostva, bla bla bla....

       Ovo ne'mozh gore da bude po nas, nikakva veza ne pomaze, niti direktorat nije tu posebno kriv, nikakvi savezi itd, u prevodu pukli smo kao kolateralna shteta.

       Propast definitivna....     Vise ni Bizgo nece moci da leti a kamoli nekakvi amateri, svaki pandurchitj ce moci da nas apsi, a posebno Bizgo ako pocne da se qooorchi (kao ovde na forumu)  njega ce da odvale od batina, dzhaba mu humanitarni rad...       :_D   :_D   :_D

       Pod hitno da prodajemo modele Arnautima (tunga-tjeta) za shverc belog preko grane, dok jos mogu neke pare da se izvuku...       :_D   :_D
« Last Edit: January 18, 2016, 11:02:00 AM by r-xx »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #357 on: January 18, 2016, 11:14:07 AM »
Zakon o bespilotnim vazduplohovima ne pominje kopnene "igracke". Novi zakon o prekrsajima pominje sve uredjaje na daljinski... Avione, dronove, camce i automobile... Za camce i automobile po svemu tome ne postoji NIKAKVA dozvola... Jednostavno, bilo ko da te prijavi da ga uznemiravas, eto kazne i oduzimanja modela.... Pitao drugare iz policije... Oni se nece baviti time, sve to ce biti u nadleznosti komunalne policije.... A svi znamo ko su i kakvi su komunalci... Samo bi voleo da vidim tog ko ce da mi uzme model u koji sam ulozio brdo vremena i novca...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #358 on: January 18, 2016, 02:09:40 PM »
Zakon o bespilotnim vazduplohovima ne pominje kopnene "igracke". Novi zakon o prekrsajima pominje sve uredjaje na daljinski... Avione, dronove, camce i automobile... Za camce i automobile po svemu tome ne postoji NIKAKVA dozvola... Jednostavno, bilo ko da te prijavi da ga uznemiravas, eto kazne i oduzimanja modela.... Pitao drugare iz policije... Oni se nece baviti time, sve to ce biti u nadleznosti komunalne policije.... A svi znamo ko su i kakvi su komunalci... Samo bi voleo da vidim tog ko ce da mi uzme model u koji sam ulozio brdo vremena i novca...

Koliko da ja znam, ni do sada nije bilo zakona o RC modelima, Hobiju i modelarstvu.... Nijedan nas Zakon nije targetirao... Znaci bili smo nepoznati, nepostojimo, NE legalni.... i kao takve nas niko nije dirao... U neko predjasnje doba, pre svih ratova, promena i tako dalje, u vreme Tita, postojali su modelari, koji su tu i tako pri svojim nekim sekcijama leteli, takmicili, koliko da ja znam bili smo kao Yu, prilicno dobro kotirani... postojali... ali tada nije bilo svega ovoga, bilo skupo i tesko za nabaviti... itd...
Sada je na pomolu, novi Zakon, koji nas defitivno priznaje da postojimo, ali nas prilicno sputava, NE zabranjuje nas, ali nas prilicno ogranicava... sve malo nikako i nespretno napisano, od strane nepoznavalaca problematike, ali nije bilo zainteresovanih jakih privrednih subjekata da ucestvuju u raspravi, da podnose zahteve za pojedine promene i "amadmane", njima bilo lakse napisati kako su napisali, pa cemo da vidimo u futuru kad se pojavi neka RC sila ili neko ko moze da se suprostavi pojedinim odredbama i resinjima sa boljim, onda cemo da sednemo razmotrimo i menjamo vec nekako....
kad povucemo crtu ispod napred navedenog, u vreme Tita i u skorijoj historiji smo bili  ILEGALCI  (u vreme Tita mogucnosti bile skromnije, bile neke kao modelarske sekcije pod patronatom ustanova, skola, nije bilo puno toga u privatnim korisnicima, nije bilo dronova, nije bilo toliko ovakvog terorizma, "demokratije", sve je bilo drugacije, i sami modeli su mnogo skromnijih mogucnosti, nego danas).... u vreme tranzicije od 2000 do danas, su se modeli promenili, na bolje za nas korissnike, postali pristupacniji, koriste ih privatni useri, stalno izlazi nesto novo i savrseniji, pa i dronovi u poslednjih 5 godina, koji su sve laksi za koriscenje a sve zajebaniji po mogucnostima, nisu se desavala sranja, bili smo ne interesantni, rekao bih nebitni... pojavila se AL zastava, po svetu tu i tamo po neki minimalan incident sa dronom, sve vise se koristi dron naziv u civilnom svetu, vesti pricaju o vojnim dronovima, ljudima padaju razne stvari na paamet, svet je krenuo da regulise zakonski  celu materiju, pa i nasa drzavica, ali kao uvek do sada nespretno....   Suma sumarum, to malo i jadno sto nas ima, kako vidimo neki ce da dignu ruke, vec prodaju modele, saka jada koja ostane ce opet biti kao "Otpisani" u ilegali... ako se ne budu pravila sranja, ilegalce, kao nikakvu silu niko nece dirati, niko se sacicom hobista modelara nece baviti, nece imati snage, volje, zelje, vremena... preterano je da laskamo sebi da ce da postavljaju zasede za par desetina, ako toliko ostane, RC hobista-modelara koji lete svoje stiroporske avione na nekopj livadi :( :)

Kad sam otvarao RC Klub, davno je bilo, sve je islo preko sporta, a posto nije postojala verzija RC sporta, a pre bih ga krstio u Hobby, sto bi bilo lakse, prostije, jednostavnije i bolje za nas, gurnuli su me u kategoriju sportsko vazduhoplovstvo, sto je nerealno, bar po meni, sa sportskim pravim avionima, paraglajderima, zmajevima, tamo ljudi lete na raznoraznim napravama, sokocalima, ovde samo sokocalo leti, a mi sa zemlje opet nekim sokocalom to upravljamo... Tada sam imao preporuku (vezu) da me neko saslusa i da mi pomogne da to registrujem, trajalo je xxx minuta i bilo je kao ajd dobro, kako god, sportsko vazduhoplovstvo, bio sam zadovoljan, nisam ocekivao da ce neko zbog mene i moje sulude ideje da menja svo postojece zakonodavstvo, da bi ubacili RC Sport-Hobby, iovako su me gledali kao suludog entuzijastu, kome ce se ta ideja olupati o dzep i o glavu, i bice opet daj preporuku da sto pre to zatvaramo... Tako nekako se i desilo, posle par godina...

Posto sam se malo bavio celom ovom problematikom u poslednjih 10 god. ne toliko kao hobista (najmanje sam modelar), vise zarad razvijanja svoje ideje o postavljanju ozbiljnog i neobicnog malo luksuznijeg RC Kluba, sa raznim dodatcima, sira prica...i dalje tvrdim da je IDEA dobra i da moze da uspe, samo sada prevazilazi mene i moje mogucnosti, istrosenu zelju, volju i snagu, potrosene zalihe Cash-a za nastavak price i borbe, a verovatno me jebu negde i moje godine... mozda ne toliko, koliko gubitak vere da ovde u skorije vreme moze da se nesto promeni ako se prvo ne promeni svest ljudi.... a nadasve materijalna situacija u svim segmentima i dzepovi pucanstva.... Skripi u svim segmentima, a kaamoli u najmanje bitnom, totalno sporednom RC Hobiju, gde narod ne moze da sastavi kraj skrajem, gde ne postoje pravila, doduse evo stizu prva pravila ali nekako nisu razvojna, vec limitirajuca, za tu malu, jadnu skupinu, da je veca, jaca i kvalitetnija imali bi smo sigurno nekog uticaja....

Ali nije sve tako crno, neka mala svetla tackica postoji na kraju tunela, normalno ne za sutra ali za neku recimo blizu buducnost, mislim na par godina unapred...

Ko ima vremena, moze da iscita ovaj tekst do kraja, mozda bi mogao da posluzi kao neke smernice, manual ili reference guide, ili samo IDEA...

Stara je poskocica PARA, vrti gde burgija nece.... Razmisljam o tome, zelim da mislim da ce jednog dana neko od velikih proizvodjaca RC proizvoda nekako naci interes da se ozbiljnije pozabavi nasim trzistem, mozda ne samo SRB trzistem, posto moramo da se slozimo da smo mali, vec regionalno, CRO, CG, Bosna, MK, pa i Kosovo, AL, pa i GR, RU, BG i HU su slabo pokriveni, na primer HorizonHobby dilerima i proizvodima, pricam o njima jer su jedni od najvecih svetskih proizvodjaca, koji ipak drze dosta trzista pod svojim okriljem, ma sta Vi ovde mislili o tome, ali to je cinjenica... Kad se sabere sve napred navedene drzave, od kojih su vise od pola vec u EU, a ovaj ostatak exYu u vecini nije, pa i AL koji kako videsmo vole dronove, to bi moglo biti za njih vec neko zanimljivo trziste, gde ja sad ponuda mala i nikakva, ali i tu vazzi pravilo ko prvi zapisa teritoriju i ko se nametne kao lider.... Mi smo kao drzava, negde prvi u redu na vratima EU, kakva god ona bila (po medijima), ona ce da vodi racuna sama zarad sebe, ne radi nas... HH u Nemackoj, ne moze tako lako da hendluje svu teritoriju EU, to je preko 500 miliona plebsa, potrebni su im reginalni distributeri, jaftini, mali sposobni, dobro organizovani da budu po mogucstvu u centru zadate regije, sa razvijom infrastruktutom, pre svega dostavom, internet je vec tu... i sto kvalifikovanijom radnom snagom.... Ja tu negde vidim SRB, mislim zelim da vidim...
Nije mala stvar sto je nas covek dobio zaposlenje i WEATRONIC, osim sto je to ogromna stvar za njega licno, nadajmo se da ce na svom novom poslu biti odlican, da ce se pokazati u svom najboljem svetlu, da ce postati respektabilan, da ce imati priliku sta da kaze, pa i odakle je  itd..itd.. Ako sve krene, kako bi trebalo, mislim da ce to biti veliki plus, negde... ako se jos nesto tako slicno desi... Super...
E sad, ako se i kad se pojavi recimo neko tako velik, zeli da, na primer, u SRB, otvori distribuciju, servis, logistiku i sve sto ide uz to, pa recimo i prvi RC Klub, on se nece obratiti ovde na forumu, sigurno, vec u Nemanjinu, ideja nam je takva i takva, ulazemo par milki EUR, to normalno malo nakite, zaposljavamo 20 tak ljudi odmah, sa planom bla..bla..bla... zvucno ime, par milki eur, pokrivamo ceo region iz SRB, donosimo nove tehnologije, pomoci cemo regulaciju ove materije svojim now how, obrazovacemo mlade narastaje i zaposljavati i bla..bla..bla... RC se ne primenjuje samo u nasem modelarskim garazama i na livadama, malo je ipak sire i u nekim drugim granama, a mislim sve vise ga ima i na drugim mestima... i razvija se...
Da li mislite da ce predlagac ovog aktuelnog pravilnika ili zakona, sta god da je vec, biti dosledan sebi i reci, ma jok, pali.. mi ostajemo pri svome.... NECE, jer ce se to onda resavati na drugom nivoju, interesi su mnogo siri i bitniji... Opet smo mi tu negde totalno nebitni, ali sada imamo novu ulogu, sad smo USERi (ovoga puta ne bi smo trebali biti luseri, vec buduci korisnici i kupci, evrici) i onda cemo biti priznati i legalni... onda ce to biti napravljen novi koridor  "RC", na koji ce se lepiti verovatno jos neki okasneli ili manji igraci, i onda ce to kao i sve u zivotu, postati i kod nas jedna manja industrija...

Normalno/Naravno, ja se sigurno nisam jutros probudio sa ovakvom IDEA, ona negde tinja u meni vec duze, negde se slagala, pogotovu kad sam shvatio da zamisljeno ja ne mogu sam da iznesem, da je pogresno vreme i mesto, ali ne zelim da prihvatim da je moja investicija propala, kako kazu treba se boriti, idejama...
Da budem iskren nisam se toliko lozio na isti, zarad modelara/hobista u SRB i na forumu, nikako mi to nije padalo na pamet, vec kako da uoblicim ono sto sam zapoceo pre 2005 godine, kako da materijalizujem svoju investiciju od pre 10+ godina, koju sam gurao kao jednu od svojih IDEA i u koju sam ulozio puno sebe i para, (sa nase uslove to su ogromne pare, ne kredit, Cash), iz ljubavi prema ovome i iz poslovnih interesa, to je negde bio moj PIO i ostao, sad je nekako doslo vreme da razmisljam o penziji i da razmisljam kao LASTA, da se selim u toplije krajeve (mirnije)... ali ko zna sta ce biti, *zivot je malo cudniji od sranja* , glupo je i bezpotrebno prejudicirati dogadjaje, ali treba teziti ka necemo i imati neku IDEA (mozda ce neko pomisliti da sam placen od strane IDEA, kao promoter, NE samo mi se dopada koriscenje iste reci)..> Sve ovo sto sam umislio, ostavrio i sve ono sto sam umislio i nisam ostvario, je jos uvek zivo... 24/7 radim na tome, zajebana vremena, rekao bih pogresan izbor destinacije... ali negde verujem u ING i u sebe, valjda je i obratno, nadam se, nada nas je odrzala njozi hvala, ima nagovestaja, ali se jos ceka na realizaciju, trenutno se taj "RC koridor" vozi u 2 trake u jednom smeru, al je prasnjav put seoski, nema asfalta... puno prasine, nije regulisan saobracaj horizontalnom i vertikalnom signalizacijom, pocele ka se kopaju rupe za semafore.. hehehe...

Malo sam se raspisao, pre svega mi je bila zelja da ukazem da cemo na ovaj nacin piskaranja i potpisivanja peticije slabu vajdu napraviti, da Bog da, da nisam u pravu, ali mislim da je tu kod nas velika prazina u ovom segmentu, koja bi mogla da se poponi na neki slican nacin..

Ajd uzdravlje  ()-()

Mislim da bi bilo u redu da napokon sa komentarima bar budemo pristojni... Hvala ! ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #359 on: January 18, 2016, 03:14:13 PM »


Mislim da bi bilo u redu da napokon sa komentarima bar budemo pristojni... Hvala ! ;namig

 (res)     (:good)
Nije sramota učiti !!!