Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182964 times)

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #360 on: January 18, 2016, 03:24:45 PM »
kontaktirao sam dunav osiguranje pa cemo videti sta kazu.

"
Poštovani,
 
Odgovor na Vaše pitanje dostavićemo Vam u toku nedelje budući da je oblast osiguranja bespilotnih letelica neprecizno definisana Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju a i sam Pravilnik o bespilotnim vazduhoplovima je stupio na snagu od 01.01.2016. godine.
 
Pozdrav,
"

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #361 on: January 19, 2016, 12:30:39 AM »
Mene nema 100 god, citam ovo celo vece...slusam tata Savu danima kako se desava sto se desava....

Prosto, registracija svih modela ( iznad 0,5 kg ) je skroz na mestu, bez obzira gde se leti, jer model moze i da pobegne...desilo nam se 2 puta za 30tak godina.
Znaci evidencija i registracija je obavezna iz vise razloga, obestecenje trecih lica, lakseg nalazenja izgubljenih modela. To naravno ne bi trebalo da se placa, ali bi svakako trebala da postoji baza modela, sa sve slikama, tehnickim podacima...i svaki registrovani model adekvatno obelezen. Registracija online, ili klasicnom metodom za one koji ne vole tehnicke novotarije ( posta )

Sve ostale tacke vezane za ovaj pravilnik treba da se sprovode ukoliko se sa modelom bilo koje kategorije upravlja u urbanim zonama i razlozi za to su vrlo jasni. Iskljucivo sigurnost, inace ce za par godina nebo biti preplavljeno kineskim dronovima sigurnim ko vrbov ekser.

Naravno ovo je grubo receno, i trbalo bi razraditi sve valjano i napraviti lako dostupne mape zona, koje bi se na primer morale imati kod sebe za vreme letenja, a iste pri preuzimanju preuzimale potpisom...Tako da nema nisam znao da ovde ne moze...mapa moze biti i elekrtronska na pametnom telefonu ili tabletu...lap top...
Kakve sam sve idijotske ideje za mesta za letenje video od kad se bavim ovim hobijem cudi me da se nije desilo ista strasno, pogotovo sto ti koji lete na takvim mestima zapravo i nemaju pojma da lete niti su svesni kakva su opsanost i kavu stetu mogu naneti. Oni koji su svesni toga nikad ne bi ni dosli u situaciju da lete na mestima gde za to nema uslova i bezbednosti.

P.S. Ni camci nisu naivni i bezbedni...

ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #362 on: January 19, 2016, 01:49:52 PM »

    Ovde bi svako sebi pisao pravilnik, po mogucstvu kako njmu prija a na pakost onim drugima.. Onaj ko ima maliciozne namere nece imati veze ni sa kakvim zakonom i sve moze lako i jeftino da uradi. Stete nastale od modelarstva prema drzavi su do sada samo jedan razbijen prozor.. Aje da vidimo koliko su lopte do sada razbile prozora, isto su leteci objekti bespilotni, treba li i njih registrovati??

    Skoro se raspravljam sa jednim mojim pacientom inspektorom, i on me ubedjuje da je to opasno.. Ja mu kazem da su nozevi opasniji i ljudi se kolju svakodnevno pa ipak nisu zabranjeni niti treba registracija, a sta je sa sekirama i shrafcigerima..

    Na kraju ce mo i lego kocke da registrujemo (one su najopasnije), a o deci i da ne govorimo, jer svako dete samo razmislja kakvu ce pakost i stetu da napravi pa bi ih trebalo preventivno pohapsiti sve...

    Ovo je sve budalastina, desetostruko uvecanje kaznene prekrshajne politike i mera represije, standard sve gori, sve suprotno ljudskim slobodama..

    Mrzi me da pisem, jer je sve cista glupost puta ubrzanje...                       (pijemo)     (pijemo)     (pijemo)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #363 on: January 19, 2016, 01:55:02 PM »
  Zubo, Majstore! :)aplauz (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #364 on: January 19, 2016, 03:06:49 PM »
Radujem se onom spisku, samo zato što je na neki način isterana moja ideja da se modelari na ovom Forumu predstave imenom i prezimenom.
Kad je to bilo predlagano pričalo se da je to ugrožavanje privatnost, spominjale se razne stvari, itd...
Sada, kad je frka, može... Ako...

Druga (bolna) istina je da (aktivnih) modelara ovde ima KOLIKO?  MANJE OD 100 KOMADA...

1800 članova Foruma...

Sada su svima puna usta klubova, a gde ste bili pre par godina?
Nikom to nije trebalo, pa vas bolela ona stvar. E, vidite, zbog takvog ponašanja i rezonovanja je ovakva situacija.

A što se tiče klubova, ima ih i rade, članarine su oko 2000,00 - 2500,00 dinara godišnje.
Klub može biti član VSS samo ako plati članarinu Savezu od 14000,00 din godišnje. 
Razmislite gde ćete da se učlanite, ako to uopšte želite i da li klub nakon toga može da se prijavi u VSS.

Ni u VSS neće niko završavati poslove za modelare, nego se (predpostavljam) moraju naći predstavnici ovog segmenta vazduhoplovstva.
Coka i ja smo davno bili jednom na nekom sastanku gde nam je rečeno da su RC modelari, totalno neaktivni i bez ikakve želje da se priključe Savezu.
Nakon toga sam otvorio temu oko klubova ovde na Forumu.

Sve gore rečeno je istorija...

Što Adam napisa, klub u Subotici postoji, deca dolaze na sekciju, ali pitanje je šta će sada biti po novom zakonu i kako će se sve tretirati...
Ima članova kluba, ima i članova VSS, ali Pravilnik sve to na neki način poništava.
VSS može biti samo legalna institucija preko koje će se pokušati delovati.

Najverovatnije svi idemo u isti klub: "Partizanska eskadrila", kud koji po livadama i aerodromima, pa dok nas "ne navataju" i pohapse...

Što kaže čika Dule: "U ludog pope, luda i molitva"...

 ()-()
« Last Edit: January 19, 2016, 03:17:00 PM by mirce »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #365 on: January 19, 2016, 04:30:36 PM »
Avio modelarstvo je sport, postoje nacionalna, Evropska pa i Svetska prvenstva. Nije još Olimpijska disciplina, što ne znači da neće jednoga dana postati. Kod nas je svrstano u opasne rabote i kao takav sankcionisan da se njime mogu baviti samo jako ozbiljni i savesni ljudi. Osmišljena je prava zavrzlama, nikome jasna, da bi se bavili ovim opasnim sportom.
Mačevanje, sport, čak i Olimpijska disciplina. Zamislite nekog ošinutog mačevaoca da krene mlatarati sabljom po gradu. Taj nije opasan. Za njega nema zabrane ni kvazi pravila.
Zmajari, mogu da lete do mile volje  na visinama do 300 metara i da se pri tome nikom ne najavljuju, a sve češće lete iznad naseljenih mesta, oni nisu opasni. Gledao sam ih vlastitim očima. Modelarstvo avionsko je opasnost. Možete reći da sam opi..en i da bulaznim, u ovom sportu sam 40 godina i sada treba da postanem ilegalac ili kako reče drugar " Partzanska eskadrila ". Nazdravlje. Neće još biti kraj sveta, nisu se sve lude izređale. ( naravno brisati uvredljive sadržaje)  :sljus
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #366 on: January 19, 2016, 06:24:14 PM »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #368 on: January 20, 2016, 01:54:25 AM »
Miso, znam da si mator covek i slabo vidis, mozda te i paznja ne drzi, ali ajde malo procitas prvo naslov te teme "Sa vrha Beogradjanke",
zatim ono sto pise ispod "Jesu "iz vazduha", ali sa stativa", pa tek onda razmisli sta pises i koga optuzujes za nesto ;)  ()-()

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #369 on: January 20, 2016, 09:02:14 AM »
Lepe slike, svaka cast.
Jednu sam stavio kao wallpaper.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #370 on: January 20, 2016, 10:45:28 AM »
Šta mislite da se pošalju mejlovi nekim od novina? Blic?  Da se malo i novinari uključe u celu priču. Pa prozivanje ministra za sport... Ili se jednostavno javite na Facebook stranici Vazduhoplovnog Saveza Srbije.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #371 on: January 20, 2016, 02:21:24 PM »
Šta mislite da se pošalju mejlovi nekim od novina? Blic?  Da se malo i novinari uključe u celu priču. Pa prozivanje ministra za sport... Ili se jednostavno javite na Facebook stranici Vazduhoplovnog Saveza Srbije.

Sad cu da ispadnem negativac:
Sto se novina i ministra za sport tice, smatram da oni nemaju blage veze sa ovim nasim sportom i morali bi debelo da ih upoznamo sa situacijom, za sta ni novinari a posebno ne ministar "nemaju vremena". Sto se Blica tice, mogu da se raspitam iz prve ruke posto mi supruga radi tamo (ne kao novinar ali zna koga treba). Sto se VSS-a tice, imam jako negativno misljenje o njima i smatram da od njih tek pa nema nista, iako su "zaduzeni" za nas, ali dok ne namirisu lovu iz nasih dzepova ignorisace nas potpuno.

Ali ovo smatrajte za moje licno misljenje !

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #372 on: January 20, 2016, 02:59:59 PM »
Raspitaj se za Blic, pa javi.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #373 on: January 20, 2016, 03:46:51 PM »
     Dragan je umetnik i profesionalac, bezbroj prelepih snimaka i slika, nikad nikakvu stetu nije napravio. Zabraniti njemu da radi ili mu posao otezhati 20 puta je cist greh, i ne samo njemu, nego svima..

    Ljudi, vracamo se u kameno doba, ajde da uvedemo Dushanov zakonik i radikalni pravoslavizam... Mi ne'idemo u buducnost nego u proslost, i nismo mravi nego ljudi i imamo neotudjivo pravo na nuzhni vazdusni prostor oko nas, a to podrazumeva da igramo fudbal i shutiramo loptu, i radimo ono sto je normalno za vreme u kome zhivimo. Ovo nije Vuciceva drzhava nego nasa, a onaj ko uzme neregistrovani nozh i zabode nekom u stomak ici ce u registrovani zatvor sigurno, da ne ulazimo u pravnu problematiku..

    Alo bre, nuzhni vazduh oko nas, za igrachke i zezanje, alo bre modelari...

                   (pijemo)                                       (<--)   (<--)   (<--)
« Last Edit: January 20, 2016, 05:04:34 PM by r-xx »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #374 on: January 20, 2016, 05:19:23 PM »
Šta mislite da se pošalju mejlovi nekim od novina? Blic?  Da se malo i novinari uključe u celu priču. Pa prozivanje ministra za sport... Ili se jednostavno javite na Facebook stranici Vazduhoplovnog Saveza Srbije.

Sad cu da ispadnem negativac:
Sto se novina i ministra za sport tice, smatram da oni nemaju blage veze sa ovim nasim sportom i morali bi debelo da ih upoznamo sa situacijom, za sta ni novinari a posebno ne ministar "nemaju vremena". Sto se Blica tice, mogu da se raspitam iz prve ruke posto mi supruga radi tamo (ne kao novinar ali zna koga treba). Sto se VSS-a tice, imam jako negativno misljenje o njima i smatram da od njih tek pa nema nista, iako su "zaduzeni" za nas, ali dok ne namirisu lovu iz nasih dzepova ignorisace nas potpuno.

Ali ovo smatrajte za moje licno misljenje !

Ja radim u blicu... Fotograf... Ne zanima ih ni najmanje za sada...