Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182886 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #375 on: January 20, 2016, 05:42:29 PM »
Pa naravno ih ne zanima kada STERLETE ne voze RC....
Da je kojim slučajem neko napravio neko S...E itekako bi ih zanimalo bili bi prvi na licu mesta.
Ne krivim ja nikoga samo nam je društvo tako nakardno postavljeno....
Kod nas preventiva nikada nije imala publicitet samo POSLEDICE!
Na žalost
The ground is the limit (or a water)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #376 on: January 20, 2016, 09:05:26 PM »
Na zalost od ne savesnih i ne profesionalnih novinar je sve ovo i krenulo

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #377 on: January 20, 2016, 09:37:08 PM »
  Nista previse licno ali ne tice me se suvise ova prepirka.

 Vec mesecima param neko drugo nebo svojim modelima.

 Nisam ni prorok a ne volim ni recenice "znao sam ja", ipak, nesto zelim da vam kazem.
 Veoma sam dugo u ovoj prici (modelarskoj).
 Ni ne secam se kako je zivot izgledao pre nego sto sam postao modelar.
 Moj otac je bio modelar, moj kum je modelar, vecina mojih drugova su modelari, moj sin je (cini mi se) modelar, moja zena se ne buni suvise kada modelarimo...
 Kada je pre 10ak godina naglo poceo da se uvecava broj modelara, trudio sam se da svakome pomognem.
 Imao sam i skolu letenja, gde sam pre svega zeleo da naucim nove modelara lepom ponasanju i postovanju propisa.
 Letenje je bilo u drugom planu.
 Sva inicijativa da nesto napravite u Srbiji dovodi da budete okarakterisani sa "onaj peder"...
 Ovaj peder koji ovo pise je imao skolu, neki drugi peder snima, treci radi ovo, cetvrti ono...

   Pratim ovo pisanije turisticki, dok sedim u wc-u npr, odavno vise svojom zemljom smatram jednu drugu zemlju, ali sve sto se desava, sami smo (ste) zamesili.

 Dok je modelara bilo manje, a modelarstvo skupo, pravili su se modeli po godinu ili dve, i poprilicno se pazilo na sve.
 Hvalisavci i kompleksasi su sami ispadali iz price.
 Bilo je potrebno voleti ovaj hobi da bi se sa njime bavili.
 Sada je to postalo mesto da se izlece kompleksi i da se prikaze kolicina para koja se (fiktivno )potrosila, ili zaradjuje.

  Probano je mnogo puta od nekolicine starijih modelara da se utice na pridoslice, ne bi li se ispostovala makar osnovna nacela sigurnosti, ali ko je taj ko jednome nadrkanku koji se pojavio na aerodromu sa svojim modelom, na koji se odmah mora prilepiti cena svake ugradjene  komponente, moze kazati da ne leti preko glava ili parkiranih automobila?

 Gospodo draga, zasrali ste do daske.

 Sada je vreme da se to polize

 Sledeca faza je napustanje modelarstva i vezenje goblena ili cega vec.

 Medjutim, pitam vas, sta je sa sacicom nas koji se time dugo bavimo i koji nemamo i ne zelima da imamo drugu alternativu hobija?

 Dosli su divlji i isterali pitome.

 Da parafraziram sintagmu,
  Ne znam kojim ce se oruzijem voditi treci svetski rat, ali cetvrti ce kamenjem i motkama.
  Ne znam sta se trenutno leti u Srbij, ali 2020, letece se papirni modeli.
 
 Radite kako hocete, ni u ovoj temi niste u stanju da se slozite i da ne pljujete jedni po drugima.
 Da se malo odmaknete i pogledate sa strane, shavatili bi da ne mrzi nas niko toliko koliko sami sebe mrzimo.
 Pri tome veoma nas je malo i imamo zajednicka interesovanja, sklonosti i ljubavi.
 Stvarno neverovatno...
 
 Ako uspete da ohladite glave od ovog hronicnog zimskog prepucavanja, shvaticete i sami da se na kraju nista nece desiti.
 Ko leti po aerodromima, letece i dalje po aerodromima.
 Ko zeli da leti ispred SIV-a, ugasio je pa je ugasio.
 
 Mala smo (ste) druzina  (neslozna uz sve to), da bi nesto promenili.
 Sa druge strane i toliko mala i neznacajna da niko od nadleznih nece previse vremena trositi na sve to.
  Vecina leti vikendima, na aerodromima.
 Kada se i pojavi patrola, verovatno ce ih vise interesovati da vide kako sve to izgleda i funkcionise, nego da vam pisu prijave.

 Ako se i tom prilikom krene prica o cenama, brzinama,koliko ciji model moze da ponese, ode daleko, milionima, trilionima i kako ovaj ili onaj rade ovo ili ono....recimo samo da ce se imati tema za pisanje na ovom forumu, jer se osim pisanja, nista drugo i nece moci raditi.

 Nikada u poslednjih 20 godina, nismo uspeli da se organizujemo i napravimo cak ni  klub.

 Dva Srbina mozda mogu da funkcionisu, dovedi treceg, imaces rat.
 Dovedi cetvrtog, imaces visepartijski sistem.

 Za kraj, posto zurim da u obliznjoj mocvari nahranim krokodile, koji su ponekada interesantnije drustvo od clanaka koji se ovde mogu procitati, zelim vam svima puno srece i uspeha u tome sto ste naumili.

 Dobro se medjusobno ispljujte i iznazivajte pogrdnim imenima, bice vam lakse.
 Kao sto moj drugar Sale kaze, steta da jedan topik ostane neusran.

 

 

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #378 on: January 20, 2016, 09:38:21 PM »
Poslao sam mail ministrstvu sporta. Ja toliko mogu za sada kao obican gradjanin. :(

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #379 on: January 20, 2016, 10:09:58 PM »
Ako ne bude nikakvih odgovora, dogovora evo ideje za jeftino FPV zezanje koje ne spada baš puno pod pravilnik
The ground is the limit (or a water)

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 285
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #380 on: January 20, 2016, 11:25:52 PM »
Kapiram ja članove foruma koji vole da se malo sarkastički osvrnu na ovu temu(zimoća je upekla) ali po svemu do sada vidim da entuzijazma za bavljenje našim hobijem ne manjka i to me raduje.Svi nešto sklapamo koliko vidim u kontaktu sa meni bliskim modelarima.Kako neinteresujemo štampu, policija nešto se baš i ne trza na nas da reaguje a da ne pričam o tome kako smo sebi digli cenu na ovom forumu.Baš smo mi neki faktor u ovoj državi-letimo modele možeš misliti a upisalo nas se jedva za dvodelni autobus.Naravno da onaj koji kako je neko naveo leti ispred skupštine ima da bude sankcionisan ako nema dozvolu...tako i treba.Treba i još nešto a to je ipak da se međusobno maksimalno ispoštujemo, ima nas šaka modelara u svakom gradu a pored lepih modela lepše je to da međusobno delimo iskustva i drugima prikažemo šta umemo i drugi nama.Ja sticajem okolnosti živim u Vojvodini i mesta za letenje ima svuda,neka su uređenija manje neka više,zato i imam preko deset modela u zavisnosti od načina letenja ali nije poenta u tome da letim sam.Ova sezona na Čeneju je bila u tom smislu veoma zadovoljavajuća,mogle su neke stvari da se izbegnu ali je ipak bila u znaku lepog druženja modelara sa svih strana.Imali smo priliku da ugostimo i Igora (marko jovanović)koji voli malo da "oznoji"na ovom forumu sve nas ali je uživo iskren modelar ,dobar lik i drugar koji na terenu za let hoće da učini.Svakako bi izdvojio i sada već prošlogodišnje druženje na čuvenoj 13-ici na inicijativu našeg drugara Gabora iz Bečeja gde je bilo sjajno...U svakom slučaju želim svima uspešnu predstojeću sezonu i da vas modeli služe onako kako ste ih zamislili u svojim modelarskim snovima... (<--) (<--) (<--)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #381 on: January 21, 2016, 10:12:57 AM »
Poslao sam mail ministrstvu sporta. Ja toliko mogu za sada kao obican gradjanin. :(

E nisam hteo da pisem o ovome dok ne dobijem neki odgovor ali ipak cu reci. Naime pre neki dan ja sam samoinicijativno poslao mail Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo, na neku mail adresu koja je kao kontakt mail. Prosao sam kroz citav pravilnik i dodao svoje komentare sugerisuci im da odrade izmenu pravilnika. Komentare sam napisao po svojoj savesti i na osnovu prasine koja se digla ovde na forumu.
U prilogu imate taj dokument pa ko hoce neka ga procita.

Nemam nameru ponovo da im saljem "ispravljene" verzije pravilnika niti da odgovaram ovde na kritike vezane za moje komentare - trudio sam se da bude u ime svih nas (bar mi je to bila ideja). J.... ja ga poslah pa cemo da vidimo. Mail je poslat u svoje licno ime i u ime nase RC zajednice.

Elem, mail sam poslao 15.01.2016 i do sada mi nista nisu odgovorili (kao da sam poslao mail u recycle bin).

https://www.mediafire.com/?01i63s3g0v9ca01

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #382 on: January 21, 2016, 10:44:13 AM »
malopre sam kontaktirao svog dugogodisnjeg prijatelja balinta pasztora  on je narodni poslanik svm-a u parlamentu, rekao je da ce videti dali moze nesto da se odradi u nasu korist, ali je i rekao da su sanse veoma male jer je zakon vec usvojen,  no ja se nadam da ce nam izaci u susret ako moze

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #383 on: January 21, 2016, 10:56:44 AM »
malopre sam kontaktirao svog dugogodisnjeg prijatelja balinta pasztora  on je narodni poslanik svm-a u parlamentu, rekao je da ce videti dali moze nesto da se odradi u nasu korist, ali je i rekao da su sanse veoma male jer je zakon vec usvojen,  no ja se nadam da ce nam izaci u susret ako moze

Pa da, pravilnik je stupi na snagu 01.01.2016. U principu dzaba dizemo prasinu sada

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #384 on: January 21, 2016, 11:29:54 AM »
To nije zakon, vec pravilnik tj. uredba koji se mnogo lakse menja.
Iz nekog nepoznatog razloga, iz svih nadleznih sluzbi, su rekli da ta uredba mora sada da se usvoji takva kakva je, pa ce se vremenom menjati.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #385 on: January 21, 2016, 01:14:09 PM »
Da razjasnimo malo ovde da ne bi bilo bespotrebnih blamiranja pred nadležnima.
Postoji USTAV kao najviši pravni akt u nekoj zemlji, pa zakon pa podzakonski akti kao što su PRAVILNIK, URDBA, NADREDBA, ODLUKA, UPUTSTVA
 Vlada donosi uredbe i odluke. Ministarstva i posebne organizacije donose pravilnike, naredbe i uputstva.
Tako da za ovaj podzakonski akt koji se zove PRAVILNIK moramo se obratiti nadležnom MINISTARSTVU koje je donelo isti.

Bar sam ja tako naučio a ako postoji neki pravnik ovde i ako grešim neka me slobodno ispravi kao i sve ostale i neka napiše šta gde kako.....

The ground is the limit (or a water)

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #386 on: January 21, 2016, 01:17:13 PM »
Stigao je i odgovor iz direktorata na neka od pitanja. Mozete ih procitati ovde:

http://rcshop.rs/pravilnik-o-bespilotnim-vazduhoplovima-pojasnjenje/

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #387 on: January 21, 2016, 02:13:26 PM »
A za nas najbitnije što je rečeno je OVO:

"Ko ima pravo da kontroliše i proverava da li je let koji je u toku prijavljen i da li operater poseduje dozvolu?

Nadzor na sprovođenjem odredbi Pravilnika o bespilotnim vazduhoplovima  („Službeni glasnik RS“, broj 108/15) je u nadležnosti Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije."

Prema tome DABOME.....

Pojavili se komunalna ili obična policija na livadi dok letite možete samo da im kažete da su DVOJKA....
The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #388 on: January 21, 2016, 02:29:55 PM »
Stigao je i odgovor iz direktorata na neka od pitanja. Mozete ih procitati ovde:

http://rcshop.rs/pravilnik-o-bespilotnim-vazduhoplovima-pojasnjenje/

Au al sa ga "pojasnili": ovo je odradila neka sekretarica sa copy/paste pravilnika.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #389 on: January 21, 2016, 02:51:49 PM »
Na moje ponovno pitanje Direktoratu da li su dobili moj mail i sta se desava, dobih sledeci odgovor:


From: Ana Deljanin
To: 'Petar Nedic'
Cc: Mirjana Cizmarov ; Predrag Jovanovic ; 'Aleksandar Godic ' ; Aleksandra Potparevic
Sent: Thursday, January 21, 2016 2:40 PM
Subject: RE: Info

Poštovani gospodine Nediću,

Obaveštavam Vas da je Vaš predlog odmah prosleđen svim nadležnim organizacionim jedinicima u Direktoratu, koje će svakako razmotriti sva materijalna rešenja koja ste predložili.

Zahvaljujemo Vam na uloženom trudu.

S poštovanjem,