Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183229 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #390 on: January 21, 2016, 03:01:15 PM »
Nedicu kako da vidim tvoje komentare, kada skinem fajl vidim one baloncice za komentare, ali kako da vidim sta treba da pise u njima?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #391 on: January 21, 2016, 04:01:22 PM »
coka@, nije u redu da ovako govoris, hvala bogu da si uspeo da se zaposlis tamo negde daleko i da ti je tamo lepo, zato te molim da ako ti nemas neki konkretan plan ili resenje za ovaj problem onda bolje nemoj da ti da kako ti kazes " steta da jedan topik ostane neusran" puno pozdrava i pozdravi krokodile!!!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #392 on: January 21, 2016, 04:23:22 PM »
Nedicu kako da vidim tvoje komentare, kada skinem fajl vidim one baloncice za komentare, ali kako da vidim sta treba da pise u njima?

Pa valjda ce on sam da pokaze komentar kada misa stavis preko baloncica. POstavi misa iznad baloncica i sacekaj sekund-dva. Meni bar tako radi.

Ako nece, javi pa da vidim sta sam propustio da odradim.

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #393 on: January 21, 2016, 05:10:42 PM »
Nedicu kako da vidim tvoje komentare, kada skinem fajl vidim one baloncice za komentare, ali kako da vidim sta treba da pise u njima?

Vaci, sačuvaj dokument kao PDF fajl kod sebe na disku i onda se sasvim lepo otvaraju komentari. U samom browser-u otvaranje "štuca".

Uzgred budi rečeno, svaka čast Nediću - prvi pravi i konkretan potez koji sam ja registrovao  :)aplauz  (res) Eto, nema ni 30 stranica postova u ovoj temi, a već je neko dosetio da učini nešto konkretno  :big smile

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #394 on: January 21, 2016, 05:50:55 PM »
Miso, znam da si mator covek i slabo vidis, mozda te i paznja ne drzi, ali ajde malo procitas prvo naslov te teme "Sa vrha Beogradjanke",
zatim ono sto pise ispod "Jesu "iz vazduha", ali sa stativa", pa tek onda razmisli sta pises i koga optuzujes za nesto ;)  ()-()

Papir, ekran ili tastatura trpi sve. Da li sam ja mator pa ne vidim sitna slova je jedno, a to sto i na autobusu pise NLB Banka ne
znaci da mozes da udjes unutra i podignes novac (da se ne izrazim prostije).
Snimao si sa vrha Beogradjanke ? iz vazduha? sa stativa (i na multikopteru imas stativ, pretpostavljam
da ne kacis kameru na elisu)? Kao sto si objasnio postupak slikanja tako je i zakon napisan. Katasstrofalno.
Tvoj post sam samo dao kao primer zbog cega se sve ovo desilo.

Ne odnosi se samo na tebe, vec na sve vas koji letite u sred grada. Mozda sam ja mator i ne vidim dobro,
ali me pamcenje sluzi jos dok si leteo Easy Stara u centru. To nisam video da je iko od modelara ikada radio.
Ne kazem da vi koji letite iznad naseljenih mesta ne znate da letite, vec samo da to nekom smeta i da
je celo sranje nastalo ne zbog nekog modelara vec samo zbog onih koji lete multikoptere u/iznad grada.

Nama modelarima, ovo je hobi a tebi zanimanje. Zbog toga je ovaj pravilnik tako nakaradno i skrojen jer
je kao osnov uzeto nesto sto nema veze sa hobijem vec sa profesionalnom delatnoscu.
 
Izvinjavam se i Gizmu i bilo kome drugom ko je sebe pronasao u mojim osudama,
ali to je realnost. Bar onako kako ja ovim matorim ocima vidim.

Sta je napravljeno, napravljeno je, a povratka za nas modelare nema.

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #395 on: January 21, 2016, 05:51:39 PM »
A za nas najbitnije što je rečeno je OVO:

"Ko ima pravo da kontroliše i proverava da li je let koji je u toku prijavljen i da li operater poseduje dozvolu?

Nadzor na sprovođenjem odredbi Pravilnika o bespilotnim vazduhoplovima  („Službeni glasnik RS“, broj 108/15) je u nadležnosti Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije."

Prema tome DABOME.....

Pojavili se komunalna ili obična policija na livadi dok letite možete samo da im kažete da su DVOJKA....

 :)aplauz

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #396 on: January 21, 2016, 06:49:43 PM »
Mozda sam ja mator i ne vidim dobro, ali me pamcenje sluzi jos dok si leteo Easy Stara u centru. To nisam video da je iko od modelara ikada radio.
Easy Star nikada nisam posedovao, a jos manje sa istim leteo po centru grada ;)
Od aviona sam imao jedino Grauper Elektro Rookie i sa njim leteo po sumama i gorama.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #397 on: January 21, 2016, 09:18:53 PM »
Pošto su oni zvanična institucija i pošto se oni drže FAI-a, ja ću sutra nazvati Savez, dobio sam ime koga da tražim i probaću da popričam sa dotičnim gospodinom i da mu pojasnim situaciju.

Mislim da bi se cilj delovanja trebao prebaciti na klubove i Savez i molio bih da se napravi spisak aero klubova koji imaju modelarsku sekciju.
Tako bi preko Saveza i preko klubova možda mogli da probamo da idejstvujemo neka olakšanja, u smislu da se bar razdvoje kategorije multirotora od ostalih hobi i sportskih RC letilica.

Ubedjen sam da pisci Pravilnika ne znaju ni te osnovne podele i da je cela "ujdurma" i nastala zbog toga, jer su sve što je RC strpali u isti koš.

Sutra prepodne zovem VSS i izvestiću vas ovde šta sam saznao iz prve ruke.

Da bih imao podatke koliko ima aktivnih aero klubova sa RC sekcijama, još jednom vas molim da napišete to ovde na Forumu...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: January 21, 2016, 09:34:06 PM by SABURO »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #398 on: January 21, 2016, 09:42:16 PM »
Danasnje "pojasnjenje" iz DCV-a nakon cega sam ostao  ") (___) (:sok:)

Recimo nas 10 se skupi na 13. maju da uzivamo u lepom danu i pomalo letuckamo, ali to letuckanje bilo koje RC letelice mora da se najavi 5 dana ranije i ako se leti samo u krugu od par stotina metara...
ALI...sa istog tog 13. maja (ili bilo kog sportskog aerodroma) motorni zmaj ili UL avion moze da poleti kad god hoce bez najave ako ce leteti u krugu aerodroma, sto je sigurno mnogo vislje i dalje nego nase RC letelice. Ako ce da leti recimo Beograd - Kraljevo onda je dovoljno 30-60min ranije da dostavi plan leta kontroli letenja i da uzleti!

Najava od 5 dana se odnosi na bilo kakvo RC letenje bilo gde!!!  ") (___)
Bilo kakvo snimanje iz vazduha je posebna prica i za to se trazi dozvola od vojske sa rokom odobravanja do 30 dana....

Posle ovoga ja sam iskreno ostao potpuno zbunjen, zatecen, sokiran, razocaran, posran....

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #399 on: January 21, 2016, 10:01:33 PM »
Aerodromi imaju svoje zone letenja, ako se ne varam ULL avijaciji je visinski prag do 300m inace izlaze van zone aerodroma. Oni salju svaki mesec flight plan na odobravanje za zonu aerodroma, tako polecu po propisima i svaki let se upisuje u flight plan odnosno knjizicu. Za prelete traze odobrenje od DCV-a tog dana ili najkasnije nekoliko sati pre leta sa detaljnim flight planom.

Nazalost ovakvim pravilnikom ce se drasticno smanjiti broj rc modelara, iz razloga sto nemamo uredjena mesta na kojima mozemo da letimo, vec zavisimo od drugih i jos da 5 dana pre letenja znamo kakvi ce biti vremenski uslovi je dodatni faktor iznenadjenja.
S druge strane, znam kada sam se pripremao za takmicenja u F3A kategoriji, gledao sam da sa posla izadjem na vreme kako bih stigao da napravim 3 starta van aerodroma, jer u letnjem periodu od 18h pa do mraka na aerodromu je letenje u jeku, a pravilo je da kada je prava avijacija gore, mi sa modelima smo dole.
Sada realno ni ne znam da li cu za 5 dana moci da izadjem s posla na vreme (u slucaju ako nesto iskrsne) i pripremam se za neko takmicenje. Izgleda da sam dzabe ulagao novac u takmicarski avion, jer nemam gde da ga letim, a visinski prag od 100m se kosi sa pravilima FAI i kategoriju F3A...

Jedino preostaje da se reaguje preko VSS-a i da se posalje neka vrsta dopisa kao predlog da se dopuni postojeci pravilnik na nacin gde se sportske discipline koje su propisane FAI pravilima, kose sa aktuelnim pravilnikom i da se na taj nacin ugrozava dalje bavljenje ovim sportom, tj kategorijom. I u toj prici ima vise kategorija, kao sto su; F3A, F3M, F3K, F5j, F5j-400 itd.
« Last Edit: January 21, 2016, 10:11:54 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #400 on: January 21, 2016, 10:04:52 PM »
Nedicu kako da vidim tvoje komentare, kada skinem fajl vidim one baloncice za komentare, ali kako da vidim sta treba da pise u njima?

Pa valjda ce on sam da pokaze komentar kada misa stavis preko baloncica. POstavi misa iznad baloncica i sacekaj sekund-dva. Meni bar tako radi.

Ako nece, javi pa da vidim sta sam propustio da odradim.

Definitivno nece. Jel je potreban neki specijalni viewer ili bil koji PDF? Ja koristim Foxit reader.

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #401 on: January 21, 2016, 10:19:05 PM »
Moja malenkost je , dok sam ga imao pre 2 godine , letela Easy Star-om 2 kod baklje na Uscu, kada sam se kao gradjanin ( koji uredno placa  reprize Boljeg zivota i ostalih s*anja ) drznuo
da letim u neposrednoj blizini svete gradjevine iz vremena jedne SFRJ u kojoj je svako imao posao i veru u bolje sutra.
I nije mi palo napamet da uradim nesto lose sa ES2 .

Sebe sam nasao u Dronovima, jer nisam dovoljno inteligentan za pravo modeliranje, projektovanje vazduhoplova, pa zar treba Drzava da zabrani dronovanje samo
zato jer je neki Siptar ( nisam posprdno napisao Siptar, vec samo izvorni naziv za istoimeno pleme)  uradio to sto jeste.

Izvor https://sh.wikipedia.org/wiki/%C5%A0iptar

Gde su sada nadlezni da sankcionistu komercijalnog pilota ekoloske kompanijice, koji je maltene probio zvucni zid  sa 126 putnika i usput uradio selfie, i to iznad SRPSKOG neba ?

Izvor
http://www.vecernji.ba/piloti-jurili-1000-na-sat-slikali-se-za-fb-i-ugrozili-zivot-116-putnika-1053987
http://24sata.info/vijesti/regija/252033-crnogorski-pilot-prekoracio-brzinu-i-objavio-na-facebooku-feeling-crazy-with.html


Dronisti treba da se registruju i da im se omoguci hobi, ali ne 50Km od Beograda.
Sto se tice plafona na 30 m , meni vise nije potrebno , jer nisam komercijala.

U USA sealing je na 400 incha, pa izracunajte koliko je to.
« Last Edit: January 21, 2016, 10:22:45 PM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #402 on: January 21, 2016, 10:40:31 PM »
Nedicu uspeo sam da otvorim sa Adobe. Ima jedna stvar, 400 fita je oko 120m a ne 1200m... al ajde, inace je sve ok sroceno. Dobar pokusaj, videcemo dalsi pogodio metu i sa kolko poena :)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #403 on: January 21, 2016, 10:50:14 PM »
Danasnje "pojasnjenje" iz DCV-a nakon cega sam ostao  ") (___) (:sok:)

Recimo nas 10 se skupi na 13. maju da uzivamo u lepom danu i pomalo letuckamo, ali to letuckanje bilo koje RC letelice mora da se najavi 5 dana ranije i ako se leti samo u krugu od par stotina metara...
ALI...sa istog tog 13. maja (ili bilo kog sportskog aerodroma) motorni zmaj ili UL avion moze da poleti kad god hoce bez najave ako ce leteti u krugu aerodroma, sto je sigurno mnogo vislje i dalje nego nase RC letelice. Ako ce da leti recimo Beograd - Kraljevo onda je dovoljno 30-60min ranije da dostavi plan leta kontroli letenja i da uzleti!

Najava od 5 dana se odnosi na bilo kakvo RC letenje bilo gde!!!  ") (___)
Bilo kakvo snimanje iz vazduha je posebna prica i za to se trazi dozvola od vojske sa rokom odobravanja do 30 dana....

Posle ovoga ja sam iskreno ostao potpuno zbunjen, zatecen, sokiran, razocaran, posran....
Tačno.. dok god se ovde naveliko komentarise, diskutuje, psuje i sve ostalo... što smo davno zaključili da osim prosipanja pameti, nema smisla... biće sve gore i gore, na kraju će Modelarima/hobistima biti zabranjeno i korišćenje IR daljinskog za klimu, pa onda i za TV... samo nastavite, odlično gurate.... pravilnik ili kako se već zove važi zvanično od pre 20 dana, a sad idu podzakonska akta/tumačenja,  koja ćete napraviti da budu sve gora i gora, daljom pričom i pametovanjem...
Stvarno ne razumem,  mmmm  100 različitih ljudi svi bi menjali isti za sebe i svoje potrebe, većih gluposti odavno nije bilo... ali valjda tako i treba, samo dajte nove IDEA !
Kao da se ovde svi trude da bude što gore, pod izgovorom borimo se za našu stvar, pa nije u pitanju kućni savet od 3 stanara, aman ljudi ...
Gde Vam je više dugme OFF !
Uzdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #404 on: January 21, 2016, 11:13:58 PM »
Zajko mnogo si mracan i pesimistican bre. A to sto napadas ovde ljude koji nisu krivi za nista, to pa tek. Forum je da se na njemu kenja, diskutuje, prezentuje, hvali, zali, itd itd itd.... Imam drugara koga smara ova tema i ne klikce na nju uopste. Kome se ne svidja zasto da muci sebe i druge. Kome se svidja neka ucestvuje u diskusiji. A kome se svidja iz nekih "licnih negativnih" razloga, to je vec druga stvar.............................................................

Svi znamo da ima ljudi i ovakvih i onakvih, i koji vuku za sebe i koji vuku za sve, al aj oladi malo da napadas sve nas na gomili, sipas nam so na ranu, ko da smo ti leba iz usta uzeli..... iskuliraj malo....

Uzdravlje  (pijemo)