Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182968 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #405 on: January 21, 2016, 11:24:44 PM »
Gde su sada nadlezni da sankcionistu komercijalnog pilota ekoloske kompanijice, koji je maltene probio zvucni zid  sa 126 putnika i usput uradio selfie, i to iznad SRPSKOG neba ?

Izvor
http://www.vecernji.ba/piloti-jurili-1000-na-sat-slikali-se-za-fb-i-ugrozili-zivot-116-putnika-1053987
http://24sata.info/vijesti/regija/252033-crnogorski-pilot-prekoracio-brzinu-i-objavio-na-facebooku-feeling-crazy-with.html


Klasicno medijsko pumpanje, prikazana brzina je u odnosu na zemlju, a ne relativna brzina aviona. Maksimalna je oko 900km/h u suprotnom bi se sve i svasta popalilo od alarma da je zaista bilo pravih 606 knota ili 1111km/h. Ovo je cisto info radi, da ne bude zabune. Uostalom i na slici se jasno vidi da pise GSPD pa ispod 606knt... Uostalom i sam pilot koji clan ovog foruma moze isto da potvrdi, ako uopste cita ovu sumornu temu.
« Last Edit: January 21, 2016, 11:26:52 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #406 on: January 22, 2016, 09:26:29 AM »
.....
Definitivno nece. Jel je potreban neki specijalni viewer ili bil koji PDF? Ja koristim Foxit reader.

Vaci, zajebi Foxit reader: mnogo se pravi pametan a vise zeza i puca nego obican adobe reader. Probaj u Adobe reader-u da otvoris. Nije ni adoobe cvecka, ali manje puca. Mada evo sad sam ja otvorio u Foxit reader-u (verzija 7.0.6.1126) i kad kliknem na komentar otvori se prozorcic sa komentarem. Svi komentari su na ћирилици (mada ne vidim kakve to veze moze da ima).

Ako hoces, na PM mi posalji mail pa cu da ti posaljem dokument mailom.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #407 on: January 22, 2016, 09:33:36 AM »
Nedicu uspeo sam da otvorim sa Adobe. Ima jedna stvar, 400 fita je oko 120m a ne 1200m... al ajde, inace je sve ok sroceno. Dobar pokusaj, videcemo dalsi pogodio metu i sa kolko poena :)

Ups, zajeb. Valjda nece primetiti gresku  :sljus

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #408 on: January 22, 2016, 10:55:15 AM »
Sumatra PDF rulez :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #409 on: January 22, 2016, 11:48:07 AM »
Ogromna većina tih programčića koji ste naveli koristi vam isključivo kao PDF čitač fajlova što možete uraditi i sa bilo kojim browserom,
Koliko procenata vas je ikada radilo bilo kakvu obradu PDF fajlova? Tako da koji je program bolji potpuno je nebitno u ovoj temi......
Koliko ste se prpucavali oko ovih programa i čiji je veći i bolji mogao je neko samo jednostavno da prekopira taj fajl u običan TXT fajl i zakači na forum ili da samo prekopira u topic.....
Džaba mi ovde KREČIMO izgleda još od prvog VAGONA....
The ground is the limit (or a water)

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #410 on: January 22, 2016, 03:07:54 PM »
u vezi osiguranja:

Poštovani,
 
U skladu sa Vašim zahtevom dostavljamo Vam indikativnu ponudu za obavezno osiguranje vlasnika bespilotnog vazduhoplova tipa Phantom 3 Advanced za štete pričinjene trećim licima kako sledi:
 
Osiguranik – XXXXXXXXXXXXXX
Tip vazduhoplova – Phantom 3 Advanced
MTOM – 1.280 g
Teritorija – Srbija
Piloti – U skladu sa Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima
Upotreba – u rekreativne svrhe
Period – 12 meseci
Suma osiguranja – 750.000 SDR (950.000 EUR)
Premija – 75 EUR
 
Preduslovi:
- Flights are only performed according to legal requirements
- Documentation of flights
- Coverage is only given, if previous flight instruction to all entitled persons of the insured (UAV pilots) is given by the manufacturer or equivalent instructors
- Third party claims based on breach of personal rights are excluded.
- Exclusion of any military use
- Exclusion of autonomous flights
 
Primenjuju se uslovi ino-reosiguravača koje Vam u prilogu dostavljamo: AMU 300/04E
 
Ukoliko prihvatate ponudu molimo Vas da nas obavestite o datumu početka osiguravajućeg pokrića kao i da nam dostavite informaciju o serijskom broju i godini proizvodnje vazduhoplova.
Takođe će nam biti potrebni i Vaši podaci (jmbg, adresa)
 
Pozdrav,



Phantom je prodat, od sad vozim kineze do 100g po dvoristu a oni nek se pocesu sa 75e godisnje. bacam se na kola i pecanje, kupujem citroen xm i pecaljke ;)

svako dobro!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #411 on: January 22, 2016, 04:26:22 PM »
@petarboj

Koliko sam razumeo, ovakva polisa osiguranja je potpuno beskorisna: UVEK ce postojati uslovi koji ukljucuju izuzece od polise. 
- Flights are only performed according to legal requirements
- Documentation of flights
- Coverage is only given, if previous flight instruction to all entitled persons of the insured (UAV pilots) is given by the manufacturer or equivalent instructors
...
- Exclusion of autonomous flights


Kako ja razumem, da bi se polisa osiguranja vazila, bolje da ne poleces uopste.

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #412 on: January 22, 2016, 04:37:46 PM »
imala smisla ili ne, moras je imati zbog uvidjenja letelice u evidenciju. razmenio sam jos dva maila sa njima pa da i njih podelim:


Dobar dan,
 
S obzirom da mi je izgleda jeftinije da osiguram auto to cu i uciniti. Prodao sam Phantom-a preko oglasa, sutra kupujem Citroen XM da se vozam i idem na pecanje.
 
Svako dobro,
Petar


i njihov odgovor:


Poštovani,
 
Zahvaljujemo se na dostavljenom odgovoru.
 
Pozdrav,


mislio sam da ce me iskulirati, al eto, izgleda su kulturni :)

idem da vozim symu x11 u dnevnoj sobi i da se ne nerviram.  oo))

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #413 on: January 22, 2016, 07:53:42 PM »
O kojoj osiguravajućoj kući se radi ?

Nisam sigruan, da ću se upuštati u sve to za moj krš od starog Phantoma, ali bih definitivno ako bih jednog dana kupio Phantoma 3
(to je ono šta bi bilo kad bi bilo...)
 , koji košta koliko košta, i kome baterija košta koliko košta, bih  sigurno izdvojio i cenu jedne polovine nove baterije za osiguranje od godinu dana, i zarad mirnije savesti bez obzira na zakon
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #414 on: January 22, 2016, 10:24:04 PM »
Gde su sada nadlezni da sankcionistu komercijalnog pilota ekoloske kompanijice, koji je maltene probio zvucni zid  sa 126 putnika i usput uradio selfie, i to iznad SRPSKOG neba ?

Izvor
http://www.vecernji.ba/piloti-jurili-1000-na-sat-slikali-se-za-fb-i-ugrozili-zivot-116-putnika-1053987
http://24sata.info/vijesti/regija/252033-crnogorski-pilot-prekoracio-brzinu-i-objavio-na-facebooku-feeling-crazy-with.html


Klasicno medijsko pumpanje, prikazana brzina je u odnosu na zemlju, a ne relativna brzina aviona. Maksimalna je oko 900km/h u suprotnom bi se sve i svasta popalilo od alarma da je zaista bilo pravih 606 knota ili 1111km/h. Ovo je cisto info radi, da ne bude zabune. Uostalom i na slici se jasno vidi da pise GSPD pa ispod 606knt... Uostalom i sam pilot koji clan ovog foruma moze isto da potvrdi, ako uopste cita ovu sumornu temu.

Odlicno, pa neka je potrvdi.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #415 on: January 22, 2016, 10:28:37 PM »
u vezi osiguranja:

Poštovani,
 
U skladu sa Vašim zahtevom dostavljamo Vam indikativnu ponudu za obavezno osiguranje vlasnika bespilotnog vazduhoplova tipa Phantom 3 Advanced za štete pričinjene trećim licima kako sledi:
 
Osiguranik – XXXXXXXXXXXXXX
Tip vazduhoplova – Phantom 3 Advanced
MTOM – 1.280 g
Teritorija – Srbija
Piloti – U skladu sa Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima
Upotreba – u rekreativne svrhe
Period – 12 meseci
Suma osiguranja – 750.000 SDR (950.000 EUR)
Premija – 75 EUR
 
Preduslovi:
- Flights are only performed according to legal requirements
- Documentation of flights
- Coverage is only given, if previous flight instruction to all entitled persons of the insured (UAV pilots) is given by the manufacturer or equivalent instructors
- Third party claims based on breach of personal rights are excluded.
- Exclusion of any military use
- Exclusion of autonomous flights
 
Primenjuju se uslovi ino-reosiguravača koje Vam u prilogu dostavljamo: AMU 300/04E
 
Ukoliko prihvatate ponudu molimo Vas da nas obavestite o datumu početka osiguravajućeg pokrića kao i da nam dostavite informaciju o serijskom broju i godini proizvodnje vazduhoplova.
Takođe će nam biti potrebni i Vaši podaci (jmbg, adresa)
 
Pozdrav,



Phantom je prodat, od sad vozim kineze do 100g po dvoristu a oni nek se pocesu sa 75e godisnje. bacam se na kola i pecanje, kupujem citroen xm i pecaljke ;)

svako dobro!

Preduslovi na stranom jeziku, a domace osiguravajuca kuca ?  :)aplauz
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #416 on: January 23, 2016, 07:43:02 AM »
@petarboj

Suma osiguranja – 750.000 SDR (950.000 EUR)


Ajde pojasni malo.
Skoro milion EUR-a osiguranje.
Da nije malo mnogo?
Šta je SDR i da li si mislio na RSD kao dinarska valuta? Ili mislili?

Ako je tako cifre se nešto ne slažu i po kojem kursu je računato?
The ground is the limit (or a water)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #417 on: January 23, 2016, 11:37:22 AM »
                  Bojim se da smo malo zalutali, zapetljali i vrtimo se stalno u krug. Kao i sve postenjacine. A opasna azdaja nas je po "hitnom postupku" tresnula o zemlju. 
                  Jucerasnje, (petak), Vecernje novosti, objavljuju na petoj strani cime se sada bavi "hitni postupak".

         

         

                  Sada je mehanizam potpuno jasan. U nekom skupstinskom odboru neko bi da samo nesto pojasni, stavlja se na glasanje i usvaja pravilnik ili zakon. Pod hitno, sada i odmah.
                  U ovom slucaju iz novina, dzabe srednja fotografska skola i fakultet za fotografiju u Novom Sadu, dzabe fotografi za zavrsenom cuvenom Praskom akademijom za film i fotografiju, dzabe foto-agencije, domace i one strane (Rojters) i novinske fotografije koje obilaze svet i stisavaju ili rasplamsavaju nemire, pokazuju lepe i ruzne strane zivota po celoj planeti, dzabe Pulicerova nagrada za reportersku fotografiju.
                  Skupstinski odbor je to, i ova anonimus zena koja to u Srbiji baci u blato.  Dobro, po svemu sudeci fotografi su mnogo organizovaniji i oni ce se nekako izboriti.
                  A mi u ilegalu, letimo na svojim livadicama pa dok izdrzimo. A sve mi se cini da ne razumemo u cemu je stvar i sta je donosenje propisa "po hitnom postupku", nicim izazvano. Nesto malo pametne dece osvaja znacajne nagrade iz matematike i fizike. Odmah ih cekaju sorom otvorena vrata Oksforda i Kembridza. Tamo, u nekim fijokama ih cekaju i radne knjizice. Sta ce se sa njima dalje desavati znace samo njihovi roditelji. Mi ovde, ma kavi modeli, Naze, digitalni fotoaparati, rutirane GPS putanje i proracuni. Ovde smo u podmakloj pripremi da nam se u ruke stave lopate, motike, rala, dobro nesto eksperata moze da nadje posao tu u komsiluku, na zapadu, kao strucnjaci za ciscenje njihovih septickih jama i kanalizacija ili u boljem, kao medicinske sestre i lekari u starackim domovima na odeljenjima za nepokretna stara lica. Mladji ostaju ovde i ako imaju srecu zaposljavaju se zahvaljujuci novim stranim investicijama u pogonima gde se vezuju nekakve zice, valjda za automobile i to na takvim poslovima da kada se jednog dana strani investitor povuce odavde nasi ljudi koji su tamo radili ostaju tamo gde su i bili , ni ekser u zid nece znati da zakucaju.
                  Zato modelari ilegala, pola je vec sredjeno, svi ovde na forumu imaju  nadimke.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #418 on: January 23, 2016, 12:49:15 PM »
Što rekao batans evo posla koji nas čeka na zapadu:

http://www.vice.com/rs/read/profesionalni-ronilac-u-govnima

Samo što smo mi taj zanat odavno ispekli tako da nam ne treba obuka jer godinama radimo u sličnom okruženju....
I posle nemoj da kukaš i pljuješ po vlasti i politici.
Pa kako ajde recite vi meni KAKO?
The ground is the limit (or a water)

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 285
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #419 on: January 23, 2016, 01:53:47 PM »
Svako ko je imalo kreativan ima da pukne gledajući na ovo sa fotografima i nama modelarima.Lepo se piše bilo kome ko je dručiji...izgleda.