Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182962 times)

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #420 on: January 23, 2016, 02:43:03 PM »
Sledece je zabrana telefona sa kamerom...
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #421 on: January 23, 2016, 04:34:43 PM »
@Marko
SDR-Special Drawing Rights, je međunarodna obračunska jedinica, čini prosek između kursa američkog dolara, britanske funte, evra i japanskog jena. Da bi se ublažila promena kursa u međunarodnoj trgovini.
Izgleda su uzeli model osiguranja od filijale preko grane, i zaboravili su da modelari lete po njivama i sportskim aerodromima a ne Njujorku pa da možemo da napravimo milionče štete...
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #422 on: January 23, 2016, 09:07:59 PM »
Hvala Daki na obaveštenju stvarno nism imao pojma.
po tome čoveče manja je odšteta osiguranja kada osiguraš recimo aventadora, la ferari ili recimo vejrona.
Kakve nebuloze...
The ground is the limit (or a water)

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #423 on: January 23, 2016, 10:26:29 PM »
@petarboj

Suma osiguranja – 750.000 SDR (950.000 EUR)


Ajde pojasni malo.
Skoro milion EUR-a osiguranje.
Da nije malo mnogo?
Šta je SDR i da li si mislio na RSD kao dinarska valuta? Ili mislili?

Ako je tako cifre se nešto ne slažu i po kojem kursu je računato?

pa nisam ja to pisao nego oni... a da si ukucao sdr u google video bi sta je to.

O kojoj osiguravajućoj kući se radi ?

Nisam sigruan, da ću se upuštati u sve to za moj krš od starog Phantoma, ali bih definitivno ako bih jednog dana kupio Phantoma 3
(to je ono šta bi bilo kad bi bilo...)
 , koji košta koliko košta, i kome baterija košta koliko košta, bih  sigurno izdvojio i cenu jedne polovine nove baterije za osiguranje od godinu dana, i zarad mirnije savesti bez obzira na zakon

dunav osiguranje. jesam uzeo p3:a (prilicno jeftino, srecom ga prodao za iste pare) jer su mi se quadcopteri jako dopali posle par prvih voznji sa malim kinezima, i vremenom sam sve vise bio navucen na ovaj hobi. jednostavno, kupovinom p3:a hteo sam da to dovedem na sledeci nivo. vozim van grada ili na terenima/parkovima kada nema ljudi u okolini. ali jednostavno komplikovanost procedure me je potpuno odbila od sledeceg nivoa mog novog hobija. ostajem na malim kinezima...
« Last Edit: January 23, 2016, 10:34:04 PM by petarboj »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
ex pseudonijum: licider

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #425 on: January 25, 2016, 12:35:18 PM »
Hvala Daki na obaveštenju stvarno nism imao pojma.
po tome čoveče manja je odšteta osiguranja kada osiguraš recimo aventadora, la ferari ili recimo vejrona.
Kakve nebuloze...

Osiguranje isto , skoro kao da vozis auto SVAKI dan.
Letim dva puta mesecno.

Sa druge strane sve je vise nego logicno, neko mora da plati izbore.
Cepaj ovde, cepaj tamo... :)aplauz

 


Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #426 on: January 29, 2016, 05:15:41 AM »
Pozdrav ljudi.. Sta se dogadja ovo bre??
Nesto citam al sam se pogubio ovde, nesto vidim neki spiskovi, ovo-ono..

Vidim nesto kao da se prijave letelice (preko pola kg?) pa ispit pa ovo-ono... Kolko se to sve placa? A ispod pola kg?

Moze li neko sazeto da mi kaze? Kakve ste spiskove ono pravili?

Vidimo se mi na livadi i ono kao bas nas briga.. msm meni je tako nesto plan, da me zabole bas malko... Jbaga ko ce da me drnda za 28gr heli.. i po neki malo veci.. :)
« Last Edit: January 29, 2016, 05:22:52 AM by Che che »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #427 on: January 29, 2016, 10:42:41 AM »
Prijatelju Che , daj mi malo toga na cemu si ..
Da mi svaki dan bude ruzicast.
 ()-()
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #428 on: January 29, 2016, 10:57:27 PM »
Ne, ja ozbiljan.. Nisam ni na cemu, radio sam poslednja 3 meseca jedva stigao sve sto sam imao, zena slupala kola, u gipsu je, covek koji je napravio sve to pobegao, od kola nista, trcim peske sve, nju previjem ujutru, uvece, moram i nesto da joj kupim da jede, izvedem kerove da seru pa opet na posao cim pre.. Stan u haosu, to obicno zena radi, ja ne znam (nisam vičan, po 2 sata mi treba da usisam samo), a i ne stizem, al sta cu..
Na tome sam pa nisam ispratio..

Ne, ozbiljno, citao sam u 5 ujutru pola nisam razumeo.. Svasta se dogadjalo, svasta se pisalo, sta je na kraju i kad stupa na snagu itd. to mi nije jasno. Od pocetka tamo svasta se pricalo, pa sad kolko kontam nesto su kao odlucili.. A onda neki spiskovi ljudi se potpisuju..

Nesto me briga bre, razumes.. Frka, trka.. Ovo mi je hobi.. Ocu kad na livadu izadjem da letim i da zaboravim sve osim kako se leti (ne volim kad i to zaboravim, a dogadja se).. Msm osim Gizmoa i par ljudi koji lete iznad ljudi pa ajde kao treba registracija i neko osiguranje (vidim neke cifre čudesne, ni to mi nije jasno, apsurd je coveka sad orobiti i unistiti) msm ostali sto mozemo samo sebe i kolege ne daj Boze malo ugrozimo (a svi smo svesni rizika kad odemo na livadu, meni prvom kazu "aj tamo ti malo dalje" jer znaju ljudi kolko znam pa im frka) sta kao ne razumem. Ja cu tuziti da me neko zvekne a sam sam se nacrtao na livadu da gledam.. Trazicu odstetu neku nekome? Jel iko ozbiljno razmislja da prodje tu proceduru i sve? Ima li i svrhe? Hoce stvarno neko da me nadje na livadi? Vidim neke zone.. Pa tezine..
« Last Edit: January 29, 2016, 11:26:01 PM by Che che »

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #429 on: January 30, 2016, 11:47:32 AM »
Juče pročitah na FB stranici rcsrbija da je obavezno osiguranje samo za letelice od 20 i više kg. To je valjda prva dobra vest koju sam ja čuo/pročitao na ovu temu. Što se same registracije tiče, voleo bih znati da li je iko to do sada učinio - nešto sam mišljenja da nema takvih, već svi čekaju da se "nešto" desi. I ja sam u toj kategoriji, evo prolepšava se vreme i uskoro odoh ja na livadu, a registracija može i da sačeka, barem što se mene tiče.

Ajd' živeli ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #430 on: January 30, 2016, 02:31:30 PM »
Ajmo, još jednom...

Pravilnik je donešen i na snazi je od 01. januara.
Mnogo toga nije dorečeno, mnogo toga nije jasno...
Niko pojma nema gde se registruje model, gde se polaže, osiguranje ne postoji za naše letilice, zone letenja, prijave, itd...
Niko ne zna ko sankcioniše modelare, zašto i kako, da li po nečijoj prijavi ili samo "banu" na aerodrom, pa daj da vidimo šta se tu radi...

Priča se, kao i obično, veoma "razvodnila" ovde na Forumu.


1. Neki će se učlaniti u klubove i preko predstavnika u VSS probati da utiču na izmenu pravilnika.

Po meni, to je jedini ispravan put, zato što na izmenu pravilnika može uticati samo zvanična "institucija", a to je VSS.
Nakon obavljenih razgovora u VSS, sa njihove strane postoji volja da se pomogne u ovoj zavrzlami, ali oni bez predloga RC modelara, tj. bez predloga zvanično delegiranih RC modelara pri VSS, ne mogu ništa da počnu da rade.
Zato se i apeluje na modelare da se učlane u klubove i svojim aktivnostima i angažovanjem utiču na rad istih.

Da pojasnim, u VSS RC modelari moraju imati svoje predstavnike. Oni dolaze iz klubova.
Kako će se u Savezu to "telo" zvati, sad ja ne znam, a nije ni važno.
Delegirani predstavnici, daju sugestiju VSS, oni onda to, zvaničnim dokumentom VSS-a, sa sve pečatom, prosledjuju dalje kome treba (DCV, vojsci...).

Naravno, sve to nije garancija da će se nešto promeniti, ali je pravno legalan način delovanja.

Sem VSS, ne postoji institucija kroz koju bi se RC modelari mogli organizovati i uticati na svoj hobi i sport.


2. Neki RC modelari će u ilegalu, već se javila gomila njih...
Jedni od klubova nemaju ništa, drugima ne dozvoljavaju da lete na aerodromima, treći imaju neke svoje "ideje", četvrti neće da plate...
Trenutno niko ne zna da li će leteći tako biti sankcionisati. Ne zna se, jer niko nema pojma kako će se primenjivati Pravilnik i ko ga kontroliše.


3. Multirotori su posebna priča, zbog njih, pogotovo ovih što snimaju i lete na mestima gde "obični" modelari neće nikad leteti, je na neki način i počela cela stvar.

OK, nije počelo zbog nekog našeg modelara što je napravio sra..e, nego zbog "albanskog drona".
Koliko sam čuo, nezvanično, nakon privodjenja onog što je leteo dron, pošto nije bilo definisang zakona, nepostojanje "pravilnika", nije postojala pravna forma na osnovu koje bi ga sankcionisali.

Zato je Pravilnik tako brzo donešen, da bi se u buduće, ako se dese slične stvari, država ili nadležni organi, mogli pozvati na "zakon".
Shodno ovome i to sam čuo sa više strana, Pravilnik se neće primenjivati sve dok se ne desi neki problem.
To znači, neće niko dolaziti na "livadu", kontrolisati i pisati prijave.
No, desi li se problem, sada postoji dokument po kojem će vas kažnjavati.

Snimatelji, letači dronova, multirotora koji lete po gradovima, imaju velike šanse da budu prijavljeni i potom da imaju problem.


Što se tiče registracije letilica i taj deo bi trebao da se više odnosi na malo pre pomenute letilice.
Obični modelari, sportski modelari, hobisti, modelari koji lete na aerodromima, nikad neće doći u priliku da naprave neki problem u gradu, na koncertu, na nekom javnom mestu. To je normalno, jer nikad ne lete na takvim mestima.

Zato i jeste ideja da se preko VSS proba uticati da se odrede zvanična mesta za letenje RC modela i da onda ljudi kojim je ovo hobi i sport tamo slobodno i bezbedno lete svoje modele.
Ideja je da se na takvim mestima prijava letenja ne mora raditi ili samo da se prijavi da će modelati "tog i tog" dana imati aktivnosti.

Ni avion, ni jedrilica ni helikopter, pa ni multirotor bez GPS-a i ostalih "elektronika", ne može da leti van vidokruga pilota. Samim tim ne može da izadje van zone aerodroma.
Zašto bi se onda tako rigidan Pravilnik koristio za sportiste i hobiste?
Na to treba uticati.

Ko neće da ide na RC letilišta, ko neće da se učlani u klubove, ko hoće da leti po parkovima, trgovima, iznad ljudi i da radi sve one stvari koje, činjenica, nisu bezbedne, neka strepi i trpi sankcije.
Modelari kojima je ovo hobi, sport & razonoda, ne smeju da trpe bahatost ili glupost bezobraznih pojedinaca.


Što se tiče osiguranja, naš hobi ni u jednoj osiguravajućoj kući nije definisan. Kako će biti, videćemo...
I tu treba uticati da se osiguranje vrši preko članarine ili lično.
Osiguravanje svakog modela, nema torije da će se desiti, jer ima modelar koji poseduju i po desetak letilica.
Pošto ne mogu da lete sve od jednom, glupo je da ih sve osiguravaju. Trebalo bi dati predlog da se osiguranje vrši preko kluba, saveza ili nekako lično.


I za sam kraj, u Americi postoji AMA - American Modeler Asosiation.
Da bi uopšte mogao da letiš, bilo gde na dozvoljenim mestima, da bi mogao da učestvuješ na takmičenjim, moraš biti njihov član. Nema teorije, da ćeš poleteti model, a da nisi platio članarinu.
Kroz tu članarinu, mislim da je oko 100,00$, sem što možete leteti na modelarskim aerodromima, imate i osiguranje, dobijate veoma kvalitetan časopis...
Tamo je to tako rešeno...

Kad sam bio zadnji put na Top Gun-u nudili su mi da u subotnjem podnevnom šou letim P 47 sa lokalnim modelarima, ali prvo što su mi rekli je da moram kupiti vikend AMA karticu - 20,00$.
Znači, nema da poletiš bez toga, jer ako napraviš neko sranje, nadležni dodju kod organizatora, pa onda njega "driblaju"...


Šta god de se kod nas desi, neće biti brzo i promena Pravilnika će biti dug proces.
Sezona počinje, stvari su ne dorečene, ima mnooooooogo nepoznatog...
Videćemo šta nas čeka...

 (pijemo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #431 on: January 30, 2016, 09:52:28 PM »
Ajmo, još jednom...

Pravilnik je donešen i na snazi je od 01. januara.
Mnogo toga nije dorečeno, mnogo toga nije jasno...
Niko pojma nema gde se registruje model, gde se polaže, osiguranje ne postoji za naše letilice, zone letenja, prijave, itd...
Niko ne zna ko sankcioniše modelare, zašto i kako, da li po nečijoj prijavi ili samo "banu" na aerodrom, pa daj da vidimo šta se tu radi...

Priča se, kao i obično, veoma "razvodnila" ovde na Forumu.


1. Neki će se učlaniti u klubove i preko predstavnika u VSS probati da utiču na izmenu pravilnika.

Po meni, to je jedini ispravan put, zato što na izmenu pravilnika može uticati samo zvanična "institucija", a to je VSS.
Nakon obavljenih razgovora u VSS, sa njihove strane postoji volja da se pomogne u ovoj zavrzlami, ali oni bez predloga RC modelara, tj. bez predloga zvanično delegiranih RC modelara pri VSS, ne mogu ništa da počnu da rade.
Zato se i apeluje na modelare da se učlane u klubove i svojim aktivnostima i angažovanjem utiču na rad istih.

Da pojasnim, u VSS RC modelari moraju imati svoje predstavnike. Oni dolaze iz klubova.
Kako će se u Savezu to "telo" zvati, sad ja ne znam, a nije ni važno.
Delegirani predstavnici, daju sugestiju VSS, oni onda to, zvaničnim dokumentom VSS-a, sa sve pečatom, prosledjuju dalje kome treba (DCV, vojsci...).

Naravno, sve to nije garancija da će se nešto promeniti, ali je pravno legalan način delovanja.

Sem VSS, ne postoji institucija kroz koju bi se RC modelari mogli organizovati i uticati na svoj hobi i sport.


2. Neki RC modelari će u ilegalu, već se javila gomila njih...
Jedni od klubova nemaju ništa, drugima ne dozvoljavaju da lete na aerodromima, treći imaju neke svoje "ideje", četvrti neće da plate...
Trenutno niko ne zna da li će leteći tako biti sankcionisati. Ne zna se, jer niko nema pojma kako će se primenjivati Pravilnik i ko ga kontroliše.


3. Multirotori su posebna priča, zbog njih, pogotovo ovih što snimaju i lete na mestima gde "obični" modelari neće nikad leteti, je na neki način i počela cela stvar.

OK, nije počelo zbog nekog našeg modelara što je napravio sra..e, nego zbog "albanskog drona".
Koliko sam čuo, nezvanično, nakon privodjenja onog što je leteo dron, pošto nije bilo definisang zakona, nepostojanje "pravilnika", nije postojala pravna forma na osnovu koje bi ga sankcionisali.

Zato je Pravilnik tako brzo donešen, da bi se u buduće, ako se dese slične stvari, država ili nadležni organi, mogli pozvati na "zakon".
Shodno ovome i to sam čuo sa više strana, Pravilnik se neće primenjivati sve dok se ne desi neki problem.
To znači, neće niko dolaziti na "livadu", kontrolisati i pisati prijave.
No, desi li se problem, sada postoji dokument po kojem će vas kažnjavati.

Snimatelji, letači dronova, multirotora koji lete po gradovima, imaju velike šanse da budu prijavljeni i potom da imaju problem.


Što se tiče registracije letilica i taj deo bi trebao da se više odnosi na malo pre pomenute letilice.
Obični modelari, sportski modelari, hobisti, modelari koji lete na aerodromima, nikad neće doći u priliku da naprave neki problem u gradu, na koncertu, na nekom javnom mestu. To je normalno, jer nikad ne lete na takvim mestima.

Zato i jeste ideja da se preko VSS proba uticati da se odrede zvanična mesta za letenje RC modela i da onda ljudi kojim je ovo hobi i sport tamo slobodno i bezbedno lete svoje modele.
Ideja je da se na takvim mestima prijava letenja ne mora raditi ili samo da se prijavi da će modelati "tog i tog" dana imati aktivnosti.

Ni avion, ni jedrilica ni helikopter, pa ni multirotor bez GPS-a i ostalih "elektronika", ne može da leti van vidokruga pilota. Samim tim ne može da izadje van zone aerodroma.
Zašto bi se onda tako rigidan Pravilnik koristio za sportiste i hobiste?
Na to treba uticati.

Ko neće da ide na RC letilišta, ko neće da se učlani u klubove, ko hoće da leti po parkovima, trgovima, iznad ljudi i da radi sve one stvari koje, činjenica, nisu bezbedne, neka strepi i trpi sankcije.
Modelari kojima je ovo hobi, sport & razonoda, ne smeju da trpe bahatost ili glupost bezobraznih pojedinaca.


Što se tiče osiguranja, naš hobi ni u jednoj osiguravajućoj kući nije definisan. Kako će biti, videćemo...
I tu treba uticati da se osiguranje vrši preko članarine ili lično.
Osiguravanje svakog modela, nema torije da će se desiti, jer ima modelar koji poseduju i po desetak letilica.
Pošto ne mogu da lete sve od jednom, glupo je da ih sve osiguravaju. Trebalo bi dati predlog da se osiguranje vrši preko kluba, saveza ili nekako lično.


I za sam kraj, u Americi postoji AMA - American Modeler Asosiation.
Da bi uopšte mogao da letiš, bilo gde na dozvoljenim mestima, da bi mogao da učestvuješ na takmičenjim, moraš biti njihov član. Nema teorije, da ćeš poleteti model, a da nisi platio članarinu.
Kroz tu članarinu, mislim da je oko 100,00$, sem što možete leteti na modelarskim aerodromima, imate i osiguranje, dobijate veoma kvalitetan časopis...
Tamo je to tako rešeno...

Kad sam bio zadnji put na Top Gun-u nudili su mi da u subotnjem podnevnom šou letim P 47 sa lokalnim modelarima, ali prvo što su mi rekli je da moram kupiti vikend AMA karticu - 20,00$.
Znači, nema da poletiš bez toga, jer ako napraviš neko sranje, nadležni dodju kod organizatora, pa onda njega "driblaju"...


Šta god de se kod nas desi, neće biti brzo i promena Pravilnika će biti dug proces.
Sezona počinje, stvari su ne dorečene, ima mnooooooogo nepoznatog...
Videćemo šta nas čeka...

 (pijemo)

Lepo sročeno/sažeto, dobar rezime po meni... samo da malo dodam  :mhm mmmm

Nekom vrstom revolucije u RC Hobby, nova tehnološka rešenje na avionima u poslednjih x godina, EPO (stiropor), LiPo baterije,  novi napredniji Radio sistemi i razne stabilizacije, GPS na našim igračkama, kao i pojava multirotora i njihove razne primene, mislim na ove dobronamerne privredne, pre svega snimajuce, dovele su defitivnih promena mogućnosti korišćenja istih i do potrebe pominjanja istih u zakonima država, pa i naše, hteli ne hteli, možda ne od samog starta, ali će nas dovesti u red a samim tim verovatno i dodatno smanjiti našu RC zajednicu---

Biće nas u više kategorija, koje će se sigurno, opet vremenom menjati...

1. Legalna kategorija PARKFLAYERa do 500 gr. i onih 2/300m doleta, i tu će verovatno sporadično biti problema jer kud 500 gr.  biće nisam znao ili sam probao, biće verovatno nekih manjih situacija, sa državom, ako ste pratili vesti, komunalna policija ovih dana dobija veća ovlašćenja, da te legitimiše i privede kod prekršajnog sudije, šire se ko djubre po dvorištu, nije mi to baš sasvim jasno i prihvatljivo, ali se ja ne pitam... Tako da očekujem, da će nam oni, sa novim ovlašćenjima sesti za vrat.... nekako mi sluti da smo u njihovoj nadležnosti... Mislim da će ovo biti najmasovnije, što mislim da je i u onim normalnim zemljama, hobistički... što je i u redu, ako se navuku i ako imaju mogućnosti na veće i ozbiljnije letelice, eto i njih po klubovima...u legaliste...

2. Bice kategorija, koja ze ignorisati novi pravilnik, zasigurno, koja ce nastaviti da leti na svojim livadama, kao i do sada, ilegalno, al van svih urbanih podrucja i verovatno ce to piti vodicu, jer tesko da ce komunalci setati po livadama, eventualno na neku prijavu da odreaguju, ako komsiju ili nekog nervira tvoje letenje sokoćalom, ili ga sam pilot nervira, ili iz zavisti, ili bez razloga... vremenom će neko da dobije po brnjici ili bataliti celu ovu priču ili će se legalizovati

3. Ona sadašnja mala po broju, kategorija RC Hobista/modelara/pilota koji su već u nekim aero klubovima i tamo će i ostati i mislim da će njihova kategorija, jedina ostati i nadasve postati legalna za aktivnosti u datom klubu, jer je tim klubovima nadredjen VSS, takodje državni legitimni organ... i unutar koga već postosi aeromodelarstvo, doduše ono u zastarelom obliku, ali će definitivno imati potrebe da se nešto menja u skladu sa današnjicom...  Za realno je očekivati da ce njihov broj rasti... vremenom...

4. kategorija, zaljubljenika u ovaj hobby, sport, kako god već, koji ce želeti da LEGALNO koristi svoje ljubimce, na legalnim letilisšćima za ovu namenu, koji će se vremenom priključivati postojećim ili novim klubovima i valjda učestvovati u legalizaciji naše male zajednice kroz klubove i VSS...

5. kategorija ce biti Esnaf snimatelja iz vazduha, koji ce verovatno, verujem vecina, morati, biti prinudjenii da ispunjavaju  zahteve iz pravilnika da bi se bavili svojim poslom, u koji su uložili sebe i prilično parica, što je razumljivo... Takodje verujem da će se i pridruživati, nekim klubovima zarad vežbe ili druženja, ili ako su i RC avionima, zagolicani..

6. kategorija preletača, koji će verovatno probati sve napred navedeno i opet na kraju ili sve bataliti i nestati...

Tako ja to negde vidim...

Ali došlo vreme da se defitivno smanjimo, zasigurno, što je evo vidimo već počelo, što zbog hrdjave materijalne situacije, što zbog pravilnika, možda se ljudi i naigrali pa dosadilo... Žao mi je iskreno RAJKERa, on se sit nauživao i naleteo sa svojim modelima, ali jbg život je malo čudniji, od sranja, čuh negde kaže narod....
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #432 on: January 30, 2016, 10:06:57 PM »
Da, videh da Rajker svasta prodaje, mislio sam ono viska itd. Zao mi je ako covek izlazi iz svega, koji god da su razlozi..

Koliko sam sve razumeo, nesto mi je to i palo na pamet, kao i dosta drugih zakona i ovaj je donet zarad sporne neke situacije pa ako nastane frka da moze da se kaze evo ovako je po zakonu. Ne verujem da ce se neko angazovati sad za saku nas na nas nesto ujure i razjure.. Msm meni se tako nesto cini.
Hvala sto ste se potrudili da rezimirate.. Svasta sam nacitao, nije mi jasno.. Te preko 500gr te i ispod te spiskovi (to je znaci kao za klub neki da se napravi)...
« Last Edit: January 30, 2016, 10:08:37 PM by Che che »

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #433 on: January 30, 2016, 10:35:14 PM »
Žao mi je iskreno RAJKERa, on se sit nauživao i naleteo sa svojim modelima, ali jbg život je malo čudniji, od sranja, čuh negde kaže narod....

Verujte i meni je zao sto sam doso do ovakvog zakljucka posle skoro 3 godine aktivnog letenja,,ali trenutno ne vidim bolje resenje za sebe.Nije samo novi zakon uticalo na rasprodaju RC delova,(mozda 30% )nego  stvarno neznam kako ,sta,kuda u ovom svetu.Necu nestati sa foruma,(bar se nadam)ali mojih licnih videa tesko da ce biti u skorije vreme.Kao sto rece ZAJKO desavaju se razna sr...a.Napravit cemo malu pauzu - a kasnije, mozda,predomislim se,,,,,,,,,,,,,,,,ko zna?
ZAJKO  (res) i hvala,,,istina......ja sam uzivao da letim  ;namig
« Last Edit: January 30, 2016, 10:36:54 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #434 on: January 30, 2016, 10:47:16 PM »
Moje mišljenje je da priča treba da ide u sledećem pravcu.

RC modelarstvo treba podeliti na tri dela:

1. modeli do 500 gr - ne podpadaju pod nikakve "pravilnike"

2. RC modeli (hobby & sport)
  - članarine u klubovima & VSS
  - osiguranje preko članarine ili lično (ne po modelu)
  - ne verujem da će se izbeći neka vrsta registracije modela, ali bilo bi dobro da registracije nema
  - letenje na tačno odredjenim mestima za letenje RC modela
  - pošto ovi modeli ne mogu da lete van vidokruga, treba dozvoliti letenje u zonama aerodroma tj. RC letilištima.
    Te zone su svakako veće od potrebnih za RC modele.
  - na RC letilištima prijave treba da budu po sistemu da tog dana lete RC modelari, a ne kao po pravilniku.
    Ovo nikad nije bio problem, jer su se modelari i svi ostali na aerodromima dogovarali oko pravila ponašanja.
  - I multirotor može da leti na RC letilištu, ali pod uslovom da se drži zone aerodroma, tj da RC pilot lično upravlja modelom. Ima mnogo ovih letilica koje se koriste za "rekreaciju" bez profesionalnih ambicija, pa samim tim ne podpadaju u treću kategoriju.   

3. Multirotori, dronovi koji se koristi u komercijalne svrhe.
  - ova vrsta letilica se koristi za totalno drugačiju namenu od hobi i sportskih modela, tako da za njih treba da važe neka druga pravila.
  Ja nisam nadležan za definisanje tih stvari, ali Pravilnik je najviše donešen zbog ove "družine"...


Svaka od navedenih stavki može da se proprati tekstom koji je jasnije definiše.

Za prvu grupu nema šta da se doda...

Druga grupa može da se podeli po FAI kategorijama, za hobi se zna šta je, a sve to na neki način podpada pod VSS jer su oni zaduženi i za sport i za rad sa mladima. Zato VSS treba "uvući" u priču i preko njih pokušati da se Pravilnik izmeni.
Ovo je oblast našeg hobija gde je "pogodjen" najveći broj modelara

Treća kategorija će se zbog specifične namene RC modela, dodatno definisati ili će se na nju odnositi Pravilnik.


Ovakvom podelom tačno je definisano ko pripada kojoj kategoriji.


Predlažem da ovo bude "kostur" buduće RC priče i predlog izmene Pravilnika...

« Last Edit: January 30, 2016, 10:50:11 PM by mirce »