Author Topic: fpv problem  (Read 6550 times)

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
fpv problem
« on: November 07, 2015, 11:32:27 PM »
imam problem sa prenosom slike . na maloj daljini signal se prekine na sekund. a ponekad kad prodjem rukom blizu antene. imam boscam 600mv. sa 32ch. a monitor sa plavim ekranom.(kad nema signala ekran je plav). antena je obicna stap , dali bi poboljsao sa cleaf antenom..

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: fpv problem
« Reply #1 on: November 08, 2015, 08:39:42 AM »
Promeni sa parom cloverleaf antena, imao sam isti slučaj dok sam testirao opremu. Štap antena zbog polarizacije izgubi signal čim se malo nagne iz vertikalne ose, tj kuta ose antene na prijemniku. Što se tiče pokrivanja rukom, to će i sa cloverleaf antenom da prekine signal pošto je visoka frekvencija-kratka valovna dužina pa ima slabu probojnost kroz materijal.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: fpv problem
« Reply #2 on: November 08, 2015, 09:46:03 AM »
Takođe gledaj da uzmeš i ekran bez plave slike iz razloga što ti ekrani čim malo signal zaškripi odmah pale plavi ekran i treba im  vremena da se vrate dok kod ostalih se slika prvo dobro pogorša kao kada na starim tv-ima dok je još bilo analognog signala dođe do hvatabnja lošeg programa pa se jedva išta i vidi. Osim toga ti monitori koji su namenjani za fpv su jako tolerantni na loše signale.
U koliko ti je hića da čekaš pečurka-antenice probaj da napraviš jedan par sam.
TReba ti koaksijelni kabal parče za wireless ima ga u svim boljim prodajnicama elektronskih komponenti i treba ti parče žice za zavarivanje co2 postupkom, lemilica i konektori koji takođe postoje u gore pomenutim prodavnicama. Parče žice će ti dati svako ko recimo radi popravku auspuha i sličnih stvari zy DŽ.
Evo ti link kako da napraviš vrlo je jednostavno.
Kadkad te antene daju čak i bolje rezultate ako se pravilno i precizno urade u odnosu na kineske.

The ground is the limit (or a water)

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: fpv problem
« Reply #3 on: November 08, 2015, 04:05:46 PM »
danas sam probao sa kamericom i slika opet nestaje . probacu da sam napravim antenice . 
 medjutim video sam da ima u prodaji antene usmerene za 5,8gh.   ,neznam dali je neko probao i kako se ponasaju i na kom dometu, i pod kojim uglom daju signal.. dali je neko imao iskustva ..
 a sto se tice monitora imam 4 kom i svi daju plav ekran bas bezveze...
 znaci naci boli monitor..

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: fpv problem
« Reply #4 on: November 08, 2015, 05:44:15 PM »
Znači naći FPV monitor imaš ih gomilu samo je pitanje novca koji želiš da izdvojiš i veličinu ekrana.
Imaš sasvim solidne ekrane od 5 inča za nekih 35 eura mogu da posluže svrsi.
800X480 im je rezolucija čini mi se i koriste se u quanum V2 naočarama koje lično imam.
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: fpv problem
« Reply #5 on: November 08, 2015, 09:33:07 PM »
danas sam probao sa kamericom i slika opet nestaje . probacu da sam napravim antenice . 
 medjutim video sam da ima u prodaji antene usmerene za 5,8gh.   ,neznam dali je neko probao i kako se ponasaju i na kom dometu, i pod kojim uglom daju signal.. dali je neko imao iskustva ..
 a sto se tice monitora imam 4 kom i svi daju plav ekran bas bezveze...
 znaci naci boli monitor..
Imas monitorcice od 5" za ispod 25$ , samo proveri pre kupovine da li ima blue screen ili ne.
Ako vec uzimas monitor najbolje da uzmes komplet quanum cvikere, uz monitor dobijes i socivo i kuciste, nije lose.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: fpv problem
« Reply #6 on: November 08, 2015, 09:56:48 PM »
Proveri ako moze da se iskljuci blue screen na tim sto imas, neki monitori imaju tu mogucnost, usmerene antene kao recimo helical je u redu ali samo na prijemniku, i tu moras da pazis na polarizaciju, na modelu je cloverleaf. Gledaj i da imaju istu smer polarizacije.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: fpv problem
« Reply #7 on: November 08, 2015, 11:13:20 PM »
Za quanum cvikere a posebno one V2 potpisujem.
Za 50 eura mnogo dobra stvar.
Aj neka neko da link za monitore po 25 eura od 5 inča a da su 800x480 rezolucije ako ima
The ground is the limit (or a water)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: fpv problem
« Reply #8 on: November 08, 2015, 11:34:52 PM »
Za quanum cvikere a posebno one V2 potpisujem.
Za 50 eura mnogo dobra stvar.
Aj neka neko da link za monitore po 25 eura od 5 inča a da su 800x480 rezolucije ako ima

http://www.aliexpress.com/item/FPV-ground-station-500cd-800x-480-no-blue-7-inch-TFT-LCD-Color-HD-Monitor-FPV/1324601676.html
Stigao brzo, za sad nemam zamerki ali jos je u test fazi

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: fpv problem
« Reply #9 on: November 10, 2015, 08:00:35 PM »

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: fpv problem
« Reply #10 on: November 10, 2015, 10:35:16 PM »
nisu lose antene ali mislim da cu da pravim najverovatnije. idem sutra u kelko da kupim konektore pa cu da probam..

bas sam se razocarao u video koji sam postavio. .. ocekivao sam mnogo vise ...

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: fpv problem
« Reply #11 on: November 10, 2015, 11:34:47 PM »
Na prijemniku (ili monitor, naocare) nisi ogranicen sa tezinom i velicinom, mozes da postavis i vece i jace antene.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: fpv problem
« Reply #12 on: November 11, 2015, 08:53:34 AM »
Što se tiče antena taj čovek sa rcmodelrewiev kanala na YT-u vozi samo svoje pravljene antene i dobro zna šta radi jer je neki elektroničar. Gledao sam dosta njegovih videa i čovek sve što kaže pokaže i praktično....
U nekom od videa na njegovom kanalu objašnjavao je zašto su te kineske antene loše jer konstrukcijski imaju tu lošu stranu da se ponašaju kao kondenzatori i na taj način slabe signal, takođe centralni delovi antene gledajući od gore ne spajaju se u istoj tački nego na obod nekog cilindra što opet utiče na prijem, dok one koje on pravi sve ćetiri ili tri žice i koje sam i ja probao (u zavisnosti da li je antena RX ili TX) se sastaju u jednoj tački i leme za centrlanu žicu od koaksijelnog kabla....E sada naravno da postoje dosta dobre antene kao što su recimo fatshark i slični brendovi ali one znaju da koštaju a i nisu baš toliko bolje da bi opravdale cenu...
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: fpv problem
« Reply #13 on: November 11, 2015, 04:17:32 PM »
nisu lose antene ali mislim da cu da pravim najverovatnije. idem sutra u kelko da kupim konektore pa cu da probam..

bas sam se razocarao u video koji sam postavio. .. ocekivao sam mnogo vise ...

Uzmes kabal RG402 par metara. On moze da se savija i oblikuje kako ti najvise odgovara i ostaje u polozaju u kom si ga namestio, odlican za antene.
Uzmes konektore za RG402, naravno obratis paznju dal je SMA ili RP-SMA, muski ili zenski.
Uzmes zicu za MIG zavarivanje, presvucena je bakrom pa se lako lemi. Uzmes paket ping pong loptica za kapicu za antene.


Za quanum cvikere a posebno one V2 potpisujem.
Za 50 eura mnogo dobra stvar.
Aj neka neko da link za monitore po 25 eura od 5 inča a da su 800x480 rezolucije ako ima
Davno bilo kad sam ga uzimao ali evo nesto tog tipa.
Da li ima stvarnih 800x480 to je diskutabilno ali je u realnosti slika sasvim ok sobzirom da ni sama slika koja dolazi od prijemnika nije te rezolucije.

http://www.ebay.com/itm/5-inch-Security-LCD-Car-Rear-View-Mirror-Monitor-Headrest-TFT-Monitor-800x480-e-/251906174728?hash=item3aa6c72f08:g:9bYAAOSwn7dVINYK
« Last Edit: November 11, 2015, 04:26:14 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine