Author Topic: Nabavka prvog drona  (Read 11709 times)

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Nabavka prvog drona
« on: October 30, 2017, 12:19:51 PM »
Naravno, ne nabavljam ja prvi dron, ali mi je jos uvek u bliskom secanju zajedno sa svim nedoumicama i konfuzijama. Svojevremeno sam procitao vecinu tema vezanih za ovu temu, i nisam nasao mnogo toga sto mi je pomoglo. Doduse, mozda su moja interesovanja u vezi prvog drona malo odstupala od koncepcije ovog foruma, ali svakako je prilicno konfuzno. Pitanja lice na ono: koji auto da kupim, a onda slede odgovori iskusnih clanova, ali svako prema svojim afinitetima. Ne zelim da pametujem po pitanju konkretnih modela jer nemam dovoljno iskustva (ni interesovanja). I ako sam imao citava dva drona :), imao prilike da koristim treci i planiram nabavku cetvrtog, sebe smatram pocetnikom. Za nabavku sledeceg drona planiram da pokrenem posebnu temu i zatrazim savete od iskusnijih, ali bar znam sta trazim. Ovde zelim da se dotaknem opste podele kvadkoptera, a nadam se da ce se iskusniji ukljuciti i dopuniti temu.

Kao sto rekoh na pocetku, pitanja su uglavnom uopstena, bez nekih smernica sta se zeli sa dronom. U fazonu: hocu da kupim dron, pa cu da vidim sta cu da radim sa njim, da l' cu da snimam svadbe, vozim trke po livadi, ili da se igram po sobi, a ako moze nesto univerzalno pa da radim sve po malo kad mi se prohte. E pa nece da moze :) Pomenuo sam kupovinu auta jer mi se cini najlakse da izvucem neku paralelu. Kao sto ne postoji univerzlni auto za sportsku voznju, penjanje po ivicnjacima, voznju po njivi i sa dosta prostora za putnike i prtljag, tako ne postoji ni univerzalni dron. Glavno pitanje je, cni mi se: da li zelimo klasicnog rejsera za livadu, igracku za po sobi, profi letecu kameru ili mali kompaktni dron? Pre svega moramo biti svesni da se za male pare ne moze kupiti bas nista, i da nista nije onako kao na youtube recenzijama, bilo da se radi o oficijelnim klipovima ili kupovnim recenzentima.

Rejseri su oblast o kojoj imam najmanje znanja i interesovanja, ali malo svojom voljom, malo protiv, zakacio sam po nesto. Rekao bih da je u ovoj oblasti najvaznije da sprava bude otporna na udarce i sa relativno jeftinim delovima. Koliko god da smo dobar pilot (sto niko u startu nije), omlacivnje o livadu i granje je sastvani deo ovog sporta. Od ovakvog drona se ne ocekuju fluidni snimci u visokoj rezoluciji, vec dobro zasticena kamera sa velikim dometom i dobrim prenosom snimka u realnom vremenu. Na ovakvom dronu bi gimbal bio najslabija karika, i nesto sto bi prvo skrsili, pa verovatno i najveca prepreka u unapredjivanju trkackih sposobnosti :) Naravno, bitno je uskladiti dimenzije propelera sa tezinom drona i snagom motora, dobar kontroler kako bi sto lakse naucili upravljanje i pozdravili se sa statusom pocetnika... Mali plastikenci za po sobi su dobar izbor za ucenje, ali i tu treba biti oprezan i ne kupovati svasta, kako se ne bi razvila pogresna motorika, pa posle kad kupimo pravu spravu ponovo moramo da ucimo osnovne pokrete. Rekao bih da ova oblast trazi najvise znanja i interesovanja, i da ima najvise prostora za gresku. Ovde je najbolji izbor samostalno sklapanje, i neophodno prisustvo na forumima ovog tipa.

Ako nam je cilj snimanje i zelimo dron sa kamerom, onda u samom startu ne treba razmisljati o omlacivanju, mada ce se i to desiti po neki put. Desavace se i najiskusnijima i najpazljivijima, cesto zbog nekog sitnog propusta ili greske u samoj konstrukciji drona, ali nece i ne sme da bude sastavni deo svakog odlaska na livadu. Kod ovakvih dronova padovi umeju da budu jako skupi, i trudicemo se da ih izbegavamo koliko je to moguce. Naravno, i upravljanje ovakvim dronovima je lakse, jer su po pravilu sporiji i predvidjeni za fluidnije pokrete, i ne zahtevaju neko narocito ucenje ni vezbanje raznoraznih egzibicija. Nije neophodno, kako se cesto savetuje, kupiti neku jeftinu igracku za vezbanje, vec je sasvim dovoljno otici na veliku cistinu i u skladu sa svojim sposobnostima provesti odredjeno vreme u uvezbavanju upravljanja i orijantacije. Naravno, neophodno je informisati se sta moze poci po zlu, kako bi se izbegla ostecenja ili daleko bilo gubitak drona. Da bi snimci bili kvalitetni, ovi dronovi na sebi moraju imati GPS i barometar, sto su cesto pod odredjenim okolnostima ili zbog propusta proizvodjaca najslabije tacke. Zato treba biti oprezan i ne kupovati svasta po svaku cenu, vec se drzati proverenih proizvodjaca sa iskustvom i dobrom podrskom (podrskom i od strane proizvodjaca i od strane drugih vlasnika). Takodje, ovi dronovi moraju da imaju dobar gimbal, koji je odgovoran za stabilizaciju snimka i koji se pri padu najcesce osteti. Cesto su kamera i gimbal najskuplje stavke, skuplje i od samog drona, ali i najodgovornije za ono sto se od njega ocekuje. Cak i dronovi koji kostaju po 70-80 dolara, i koji nisu nesto narocito, sa dobrim gimbalom i kamerom mogu dati dobre snimke, ali ce konacna cena biti prevelika, cesto toliko velika da se moze kupiti sasvim pristojan kompletan dron. Mislim da ovde nema nekog prostora za DIY varijante, osim ako nismo surovi profesionalac i uvek zelimo nesto vise. Recimo jedan Phantom 3 standard kosta oko 400-500 evra, a za te pare jedva da mozemo na neki MJX Bugs 3 napakovati solidnu kameru, gimbal i resti FPV.

Ono sto mene najvise zanima su mali kompaktni dronovi sa kamerom koje mogu imati uvek sa sobom. Dosta putujem, dosta vremena provodim u prirodi, i ovo mo odgovara da zabelezim neke zanimljive predele i trenutke. Znaci dron koji mogu da nosim u dzepu ili rancu, koji moze da se kontrolise kontrolerom, ali i mobilnim telefonom kad nemam potrebe za velikim dometom i cimanje mi da sve to povezujem. Volim te DIY varijante, ali u ovoj oblasti jednostavno za sad nema prostora za njih, ili je naisplativo. Kao svoj prvi dron sam izabrao nesto sto naizgled ispunjava moje prohteve a ima prostora i za igranje, i naravno napravio gresku. Moj prvi, Parrot Bebop (o njemu i iskustvima sa njim cu pisati u posebnoj temi), sada pusta korenje u sumi :) Trenutno imam Sparka, koji je zadovoljio sve moje prohteve, pa cak i u sport modu (ko ima jaja) moze da posluzi kao rejser, ali i on ima svoje ''nedostatke''. Planiram da napakujem jedan F450 sa solidnom kamerom i gimbalom, i u vezi njega planiram da smaram, a ovde koliko vidim ima ljudi koji su spremni da pomognu savetom.

Nadam se da nisam smorio svojim prvim postom, i izvinjavam se zbog kritika. I nadam se da sam nekome pomogao.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nabavka prvog drona
« Reply #1 on: October 30, 2017, 03:05:59 PM »
Kao što si rekao ne može i jare i pare.
Sa rejserom ako si vešt i ako nema mnogo vetra mogu takođe dobri snimci da se naprave ali u laganim pokretima bez cimanja i žurenja.
Naravno nije predviđen da snima svabe i da se vozi kroz mladiu sobu i crkvu ali nešto odgore neki predeo prirode sa veće visine... može itekako da posluži. Ja sam sa mojim racer-om pravio snimak drugaru plantaže voća i ispalo je sasvim zadovoljavajuće za neku normalnu reklamu. Naravno nije visoka produkcija ali poslužilo je svrsi, snimak nije ništa loše stabilizovan bio nego kada se koristi gimbal ali tada je bilo 0 vetra i ceo snimak je konstantno bio u pokretu koptera.
Ja ću ovde samo da te ispravim sa stanovišta racer-a.
Niti su jeftine komponente niti smeju da budu jer itekako boli kada ga olivadiš, izgubiš signal....
Može i jeftino ali da voziš kao penzioner....
Čitajući sve tvoje prohteve, burazeru skupi za mavic-a i nemaš brige.
Sve jeftino izgledaće mnogo robusnije od ovoga a pitanje koliko će ti raditi posao posebno po pitanju kvaliteta snimka, stabilnosti slike, kompaktnosti....
Što se tiče upravljanja tu nema nikakve velike razlike u komandama osim ako neko vozi sa gasom na levoj strani a neko na desnoj.
Komande za suvo upravljanje su na obe palice (gas, yaw, pitch roll) ima ih i DYI inspire, ima ih i whoop i kod svih je jedno te isto.
Razlikuju se samo u naravno osetljivosti i brzini reagovanja....
Mada sve to danas može da se dotera što podešavanje komandi a stanicama što u softveru samog kontrolera.
Glavni i osnovni savet svim POČETNICIMA je da prvo uzmu stanicu sa kojom će leteti a onda da izdvoje bar 20-30 eura za neki dobar quadcopter simulator. Posle bar 2-3 nedelje vežbanja ućiće u prste i tek onda bi trebalo krenuti sa vožnjama letelica na livadi. Prvo na nekoj što široj bez guste trave i rastinja a posle polako prelaziti na viši nivo.
Ono što svi početnici rade iz neznanja jeste prvo kupiš kineza pa odeš na livadu ili u stanu, napraviš par letova, skrlja ga pa čeka delove iz Kine, pa onda drugog i tako par komada izlomiš dok ne naučiš osnovne komande.
A mnogo je jeftinije sa simulatorima koji su danas dosta realistični.

« Last Edit: October 30, 2017, 03:13:27 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Nabavka prvog drona
« Reply #2 on: October 30, 2017, 05:30:53 PM »
Čitajući sve tvoje prohteve, burazeru skupi za mavic-a i nemaš brige.
Sve jeftino izgledaće mnogo robusnije od ovoga a pitanje koliko će ti raditi posao posebno po pitanju kvaliteta snimka, stabilnosti slike, kompaktnosti....

Ocigledno nisi dobro procitao :) Mavic mi je preveliki i previse glomazan za nosanje sa sobom. Trenutno imam Spark, koji zadovoljava sve moje potrebe, a nosim ga u unutrasnjem dzepu od jakne ili ispod pazuha (kad ga ponesem bez kontrolera). Mavic je super dron i definitivno bolja kupovina od sparka, sa dosta vise mogucnosti za samo par stotina evra razlike. Ali meni ipak Spark vise odgovara.

Planiram f450 sa nekim jeftinijim gimbalom, i xiaomi ili gitup kamerom, za neko izivljavanje i neke situacije gde mi je zao da teram Sparka.

Quote
Ja ću ovde samo da te ispravim sa stanovišta racer-a.
Niti su jeftine komponente niti smeju da budu jer itekako boli kada ga olivadiš, izgubiš signal....

Kad sam rekao jeftino, mislio sam jeftinije nego za neke fabricke modele, i pre svega lako izmenljivo. Dakle, mislio sam jeftino u odnosu na recimo fantome, gde su motori dosta skuplji a ESC integrisan na ploci. Mozda se nisam dobro izrazio, hvala na ispravci.

Quote
Što se tiče upravljanja tu nema nikakve velike razlike u komandama osim ako neko vozi sa gasom na levoj strani a neko na desnoj.
Komande za suvo upravljanje su na obe palice (gas, yaw, pitch roll) ima ih i DYI inspire, ima ih i whoop i kod svih je jedno te isto.
Razlikuju se samo u naravno osetljivosti i brzini reagovanja....

Opet se nismo razumeli :) Mislio sam na komande kod jeftinih dronova, koje su totalno neprecizne i gde moras da dodajes gas da bi odrzavao visinu i da blanasiras levo desno i napred nazad da ti ne pobegne. Prvi dron koji sam probao bio je neki Syma. Njegov vlasnik je bio navikao na njega i super rukovao sa njim, za razliku od mene. Medjutim, kad sam ja kupio Bebop-a koji je u odnosu na Symceta bio fantazija za rukovanje, on je njemu bio totalna konfuzija. Naviko covek da svaki cas nesto drnda, secka, pazi da ne padne...

Quote
Glavni i osnovni savet svim POČETNICIMA je da prvo uzmu stanicu sa kojom će leteti a onda da izdvoje bar 20-30 eura za neki dobar quadcopter simulator. Posle bar 2-3 nedelje vežbanja ućiće u prste i tek onda bi trebalo krenuti sa vožnjama letelica na livadi. Prvo na nekoj što široj bez guste trave i rastinja a posle polako prelaziti na viši nivo.

Ovo naravno vazi opet za rejsere. Evo recimo video koji je napravila moja supruga Bebopom, posle par minuta obuke, i bez ikakvog prethodnog iskustva, cak ni sa igricama dzojstikom. Doduse veliki deo je odbacen, bilo je tu trzanja i seckanja, ali nikakvih kriticnih situacija opasnih po dron. Vozila je i Fantoma standard, a i Sparka tera opusteno, i cak sasvim lepo nanisani da napravi fin selfi. Sve zavisi sta se zeli sa dronom...



Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Nabavka prvog drona
« Reply #3 on: October 30, 2017, 05:40:10 PM »
Definitivno zanimljiva tema za mnogo. U ovom segmentu nemam puno znanja, a zanima me recimo izbor flight controler-a u zavisnosti od primene i velicine kvad-a. Raspon cena i ocija je jako veliki.