Autolakirer te je dobro uputio - suština je u tome da koristiš tečni cement git iz kantice, a ne onaj u sprejiću, što sam gore opisao. E, sad, koju ćeš firmu odabrati, ne mogu ti u vezi sa time pametovati, ali imam skoro trideset godina iskustva u radu na oldtimerima i, moram ti priznati da smo se u garaži odlučili za firmu MAX MEYER. Postoje mnoge dobre firme koje prave materijale za zaštitu i farbanje automobila: PPG, GLASURIT, MAX MEYER, LECHLER... Iskustvo mi govori da je Body pri dnu lestvice. Pa ipak, verujem da je svaki proizvođač dobar izbor, ako se čovek drži pravilne procedure.
Mi smo odabrali MAX MEYER, zato što naš prijatelj i genije za izradu boja radi u jednoj od prodavnica firme "Ehom". On se zove Miloš i može ti dati sve moguće i nemoguće savete u vezi sa farbanjem. Ako živiš u Beogradu, srdačno ti preporučujem da odeš do njihove prodavnice u Zemunu (Ugrinovačka ulica) i tamo se opskrbiš, a usput pitaš Miloša za sve što te zanima: Evo ti link do sajta firme "Ehom"...
https://ehom.co.rs/kontakt.htmŠto se farbanja plastike tiče, ja bih primenio sledeće korake:
1) nakon šmirglanja, na plastiku bih naneo plastic primer:
https://refinishsystems.com/product/max-meyer-1k-plastic-primer-aerosol-400ml/NAPOMENA: postoji jedna stvarčica koja se zove antisilikon, ili antisil. Njega uvek koristimo pre nanošenja farbe, ili tečnjaka, ili, u ovom slučaju plastic primera, na karoseriju. Ova hemikalija otklanja masnoću sa površine. Genijalna sprava! Na primer, da bi ošmirglao svoj avion, ti moraš da ga hvataš rukama. Masnoća sa ruku se zalepi za površinu i onda boja ne može lepo da legne. Dakle, ako želiš savršenu proceduru, obavezno nosi rukavice prilikom šmirglanja, a pre plastic primera obriši model antisilom. Mi koristimo antisil firme 4CR:
https://www.gabi-boje.rs/proizvodi/auto-kozmetika-i-prateci-materijal/4cr-4cr-antisil-1l-3370 2) potom bih čitav model prekrio tečnim cement gitom, koji je na akrilnoj bazi (filler):
https://shop.autopaintsbrighton.co.uk/maxmeyer-3011-hs-two-pack-primer-25l--8000-activator-500ml-8653-p.asp3) u automobilizmu se, nakon šmirglanja tečnjaka, nanosi špric git koji je još finiji i dobar da popuni sitne pore, ali ti ne moraš da prskaš i taj sloj, poglavito zbog toga što ćeš nabacivati masu - za avion je bolje i da je neravan, a da ima manju masu...
4) pristupaš farbanju i za tu priliku koristiš, naravno, MAX MEYER akrilne boje sa njihovim učvršćivačem i njihovim razređivačem...
Veoma je važno da se držiš istog proizvođača zbog sušenja materijala i međusobnog odnosa pri promeni temperature. Opet, shvatičeš i sam, razređivač za tečnjak i boju je isti, jer su i jedan i drugi materijal na akrilnoj bazi... Dakle, akril na akril, a pre toga plastic primer. Naravno, srdačno ti preporučujem da uopšte ne koristiš cement git (onaj što se nanosi špahlom, a potom se šmirgla - probaj da ga u što manjoj količini i debljini nanosiš). I, još nešto, pošto je tečni cement git mnogo masivniji i gušći od farbe, potrebno je da na farbarskom pištolju menjaš dizne. Za tečnjak treba da je 1.5 do 2mm prečnik dizne, a za farbu ispod 1mm. Pritisak farbanja je od 3.5 do 4 bara.
P. S.
Uskoro ću raditi novu maketu i mislim da ću ovog puta koristiti giteve i boje ne epoxy bazi, jer je taj materijal podesniji za pokrivanje plastike, ali je deset puta skuplji.
Još nešto, gore sam napravio lapsus, sad vidim, pa da stvar razjasnim. Oprosti mi... Špahl gitevi su na poliester bazi, a svi ostali (tečnjak, špric git) trebalo bi da su na akrilnoj bazi. Iako su ovo srodni materijali, postoji razlika u diletacijama i volumenskim promenama ovih materijala - razlog više da izbegneš špahl cement giteve (zamisli svoj model na pisti aerodorma u podne, a napolju je, recimo, 42
oC).
Ili, a to nisam do sada probao, mogao bi da gituješ cement gitom na akrilnoj bazi, ako to uopšte postoji... postoji, naravno u građevinarstvu, ali ne znam da li postoji u auto industriji.
Zbog svega ovoga, spremam se da isprobam epoxy materijale pa da vidim razliku o kojoj svi tolliko pričaju.
Srećno!