Na pocetku moje elektro karijere dosta sam se druzio sa NiCd baterijama. Preporuka je da se barem jednom u 3 dopunjavanja isprazne do kraja na 0,8-0,9 V po celiji ali je najbolje svaki put ih isprazniti i napuniti ih zatim do kraja. Isto tako, posle 3 meseca se same isprazne pa treba voditi racuna da se nakon tog perioda dopune, jer u suprotnom se mogu nepovratno ostetiti. Punjenje strujom 1/10 C (znaci bateriju od 2000mAh punimo sa 200mA) se smatra sporim punjenjem i na taj nacin ne postoji mogucnost ostecenja baterije jer i kada se napune do kraja visak struje se pretvara u toplotnu energiju koju baterija lako disipira, samim tim ne moze se ni ostetiti. Ako punjac poseduje i temperaturnu sondu onda se mozemo bezbedno upustiti i u brza punjenja strujom i do 1C (temperatura baterije ne treba da predje 55 stepeni). Sve ovo vazi i za NiMh baterije stim sto je preporuka praznjenja barem jednom u 7 dopunjavanja.
Svi bolji punjaci imaju mogucnost zadavanja prvo praznjenja pa zatim punjenja sa zadatim vrednostima. Evo preporucenog setovanja punjaca za npr. 8 celijsku (9,6V) bateriju kapaciteta 2000mAh:
praznjenje: 2A tj. 2000mA
zavrsetak praznjenja: 0,9V po celiji ili ukupno 7,2V
punjenje: 0,2A tj. 200mA
ovako se namesten punjac ostavi da radi preko noci i ujutro je baterija spremna (ostala setovanja u ovom slucaju nisu bitna).
LiPo se mogu dopunjavati bez ikakvih ogranicenja i potrebe za praznjenjem (ustvari treba ga izbegavati) i pune se od 0,5C do max 1C ili sa vise SAMO AKO JE TO EKSPLICITNO NAVEDENO NA OMOTU OD BATERIJE!
poz