Author Topic: Proxima II od Reichard-a  (Read 5670 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Proxima II od Reichard-a
« on: April 20, 2009, 10:17:13 PM »
Pa evo danas je poletela jos jedna nova jedrilica. Po dosta jakom vetru, na srecu bez udara, ipak sam prvo penjanje i trimovanje prepustio Dr. Lazi, kome se ovom prilikom najiskrenije zahvaljujem i na svoj pomoci koju mi pruza  (res)! Kako sam zadnji put leteo jedrilicu negde septembra prosle godine dosta se zardjalo na tu temu. No da prvo predstavim model:



Raspon:   2780mm
Duzina:    1230mm
Profil:      S3021
Povrsina: 55,7 dm2
tezina na poletanju: oko 1950g
Komande: eleroni, flapsovi, horizontalac, vertikalac i butterfly

Set up:
motor:         Turnigy SK 35-48/900Kv
kontroler:     Hacker X-40 PRO OPTO
UBEC:          3-5A
baterija:      3S 2250 25C, 3S 3200 30C
elise:          Aeronaut 12x7 i 13x8
servo eleroni:        HXT D-MG16
servo flap:            Ino-Lab HG-D250MG
servo vertikalac:    Hitec HS 81
servo horizontalac: Hitec HS 65MG
prijemnik: Spectrum AR9000 DSM2
stanica:  JR X9303 2,4GHz

Ovde se radi o tipicnom termalnom modelu ali koji nema konstrutivno krilo vec je krilo od stiropora plankirano balzom. Ovo mu daje vecu cvrstinu tako da model nije imun ni na akrobacije.

Model jako lepo penje, skoro vertikalno! Onda je usledilo dosta trimovanja mada je sve to pocetno. Nakon trimovanja Lazo mi je prepustio komande i ... sta da kazem, model prakticno leti sam. Nije uopste bilo naivno spustiti ga na dole sa jedno 150m. Kako je bilo dosta guzve danas na aerodromu odlucio sam da prvi let traje relativno kratko (10. min) jer konstantno zujanje drugih modela ne potmaze koncentraciju kakvu jedan ovakav model apsolutno zahteva kod prvih letova i upoznavanja. Ulazak u 4 zaokret pravim na pristojnom rastojanju, izbacujem kocnice i ... model jedva ide dole! No prvo sletanje je proteklo skroz OK. Kako su komande na JR stanicama za jedrilice dosta razlicite sledilo je i malo privikavanje tu, ali nista strasno.

Sada sledi fino namestanje komponenata u trupu, malo nekog detaljisanja i nakon toga puno, puno vezbe.

Poz
« Last Edit: April 20, 2009, 10:30:45 PM by magic »
Veljko

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #1 on: April 20, 2009, 10:52:23 PM »
Moja skromnost samo da doda da je jedrilica izgledala veoma elegantno u vazduhu.
Bilo je zadovoljstvo prisustvovati i gledati.

Veliko bravo


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #2 on: June 07, 2009, 10:52:01 PM »
Danas je Proxima ponovo letela. Pravio sam i neka merenja i iznenadio se brojkama, naime Turnigy motor vrti 12x7 elisu na 8.000 o/min sto je nekih 2kg potiska na samo 24A! Pre ovog letenja sam i vrlo precizno (uz pomoc vagice) podesio teziste i ispalo je da za preporuceno teziste treba da pomerim bateriju oko 2cm unazad! Stvarno je fascinantno da se toliki model tako lako stavlja u teziste i sa baterijom od samo 200g, sto je uobicajena tezina za LiPo 3S 2200mAh. Ja u repu nisam koristio preporuceni servo nego 5g laksi sto je na ukupnu duzinu trupa upravo rezultiralo time da baterija ne mora da stoji do kraja u lezistu nego sam morao da je pomerim tih 2cm unazad.

Danas nije bilo termike ali su 2 leta od po 10 minuta lepo posluzila za trimovanje. Ima tu jos dosta da se radi ali za pocetak nije lose. Sa stanicom koju imam stvarno je moguce podesiti jako puno toga ali je naravno potrebno vise vremena da se sve to i pohvata.

Usudio sam se da napravim i par lupinga i krila se jako malo povijaju. Nemam nameru da sa ovim modelom pravim akrobacije ali je dobro znati je model robustan i da ako zatreba moze se i malo zustrije postupati sa njim.

Moram da priznam da sam jako zadovoljan kako se model ponasa, i ako mogu da napravim neku direktnu paralelu sa Cularisom koji je slicnog raspona, deluje dosta pitomije i mekse u vazduhu.

Ja se za susret jedrilicara polako pripremam, a vi  ;namig ?

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #3 on: June 08, 2009, 05:47:40 PM »
Cestitam na novom veoma lepom modelu...

Kad namestas crow, da ne kazem kocnice, moras obavezno umiksovati i horizontalac. U kolikom procentu, to moras odrediti tokom proba. Na mom Storku to je negde oko 20-ak %... Lako ces videti koliko treba, ako ne ide dole dodaj jos % a, ako ide strmo, onda oduzmi...
Sve u svemu na JR-u najbolje bi bilo da crow namestis na bocni klizni potenciometar jer tada mozes dozirati koliko ti treba...

Pozdrav

Mirce

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #4 on: June 08, 2009, 06:53:18 PM »
Mirce hvala na cestitkama ...

Sto se tice mixa crow-vertikalac vec je odradjen, i funkcionise jako dobro. Vec na drugom sletanju sleteo sam ga na noge  :jaki:.Sve to sam vec dosta dobro izucio na Cularisu, nazalost tada sam imao Multiplex stanicu koja je ama bas totalno razlicita od JR-a, pa sada mora cela skola iz pocetka. Na JR9303 po programu crow ide na mesto gde je inace gas a gas na levi bocni potenciometar, tako je kontrola jos veca a gas je i onako 100% ili 0%. U planu mi je da ubacim jos mix gas-horizontalac i mix snap-flap/elevon. Isto planiram da detaljno namestim jos 3 moda letenja normal/thermic/speed sa 3 faze leta launch/cruise/land. Sva sreca pa sam nasao odlican Ceski sajt gde je covek sve to lepo obradio http://galerie.rcserver.cz/index.php?action=dtl&id=191.

No sada mi je odredjivanje tezista sledeca glavna preokupacija. Postavio sam teziste po uputstvu na 65mm od poceka krila ali mislim da je model i dalje nosat jer je trebalo dosta elevatora na gore da bi leteo dovoljno polako. No, to pitanje cu postaviti u novom topiku kako odgovori ne bi ostali samo ovde.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #5 on: November 28, 2009, 09:03:38 PM »
Od kako je Adam nabacio da ce biti takmicenja i sa elektro jedrilicama opet sam poceo da razgledam i te sajtove. Nisam nikada bio ljubitelj iskljucivo termickih modela. Zato se i jesam opredelio prvo za Cularisa pa potom i za Proximu. To su modeli koji mogu jako lepo da jedre, ali zato nisu imuni ni na padinsko jedrenje niti na akrobacije. E pa evo jednog lepog vidoja kako Proxima jedri na padini!



Naravno, ja vec planiram i sledeci korak  :big smile!

poz
Veljko

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Proxima II od Reichard-a
« Reply #6 on: May 29, 2010, 10:02:58 PM »
Još jedan lep video, još lepše jedrlice....još malo pa je i ja dižem u nebo  (yay)