Author Topic: Moze li mala pomoc?  (Read 3895 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Moze li mala pomoc?
« on: July 18, 2009, 12:29:22 PM »
Upravo pravim avion koga ce pogoniti glow motor od 2.5 ccm ali za ostatak elektronike prijemnik i servoe mi je potrebna baterija pa me interesuje koliko jaka baterija treba da bude odn. koliko su servoi i prijemnik veliki potrosaci? avion nece biti tezak , bice oko 700 gr sa gorivom ali posto jos nisam kupio servoe ne znam koliko su oni teski, imace 4 servoa a raspona krila oko 80 cm
ovo mi je prvi avion koji pravim pa sam jos uvek svez sa svim podacima koji mi trebaju.
hvala unapred

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 393
    • AEROPOXY
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #1 on: July 18, 2009, 01:53:07 PM »
Da ne bude malo mali model za 2,5ccm od 800mm raspona?

Za prvi model, takav model od 700 grama i 800mm raspona leteo bi i  na Cox 0,8 , ako je pocetnicki.

Razmisli o nekom visokokrilcu od bar 120cm, za takav motor.

Nesto u stilu Telemastera ili umanjenog Calmato-a, Google moze da koristi.

4 NiCd od 500-800mAh ce biti dovoljni za sat-dva letenja.
Servoi, standardni, 30-40 grama .

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #2 on: July 19, 2009, 01:03:37 AM »
Koliko uopste moze da mu smeta to sto je motor jaci nego sto treba da bude?
a za baterije , 4 nicd batreije od 500- 800 mA po komadu ili ukupno ? jer imam neko  pakovanje ni cd baterija od 500 mA iz nekog kineskog helikoptera.
Pozdrav!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #3 on: July 19, 2009, 01:22:19 AM »
To sto je motor veci moze dosta da smeta. Takodje ces imati problema sa tezistem posto ce motor da vuce nos na dole, pa ces morati da dodajes olovo nazad sto ce dodatno povecati tezinu aviona. Cox 0.8 bi verovatno bio pravi izbor, srpska posla ima avion slicnih dimenzija sa tim motorom..
Sto se tice baterija misli se na pack od 4 baterije 500-800 mAh, koje povezane redno daju 4.8v i isto mAh.

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #4 on: July 19, 2009, 02:17:51 AM »
Sto se tice baterija misli se na pack od 4 baterije 500-800 mAh, koje povezane redno daju 4.8v i isto mAh.

Verovatno ti niko, do sada, nije objasnio. Baterijski pack-ovi se prave od baterija (celija), koje imaju napon 1,2V. Kada se, recimo, njih 4 sastavi u pack, onda se njihov napon sabira (4,8V), a kapacitet ostaje isti, kao kod pojedinacne celije.

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #5 on: July 19, 2009, 08:51:57 AM »
Pozdrav,
najbolje bi bilo kada bi mogao da nam kažeš o kom modelu se radi, kako se tačno  zove taj model.
 
Slkaj plan, ili nađi na netu slke gotovog modela, pa ćemo na osnovu toga moći da ti damo konkretne savete.
 
To što model ima raspon 80cm  težnu 700g može da znači svašta  npr. da je pretežak da bi i uopšte poleteo ako ima proporcje "klasčnog" avona, a možda će lepo da leti ako je neka delta, ili ima proporcje funflyer-a.

Za mikro servoe dovoljne su baterije od 200-350 mah Nimh -dosta su lagane, ali se teško nalaze, idealno bi bilo da korstš pack od  AAA NiMh  ćelja one su kapacteta od 600 do 950 mah  lakše su od aa ćelija.

Jedni savet koji sada mogu da ti kažem je što se tiče što lakše to bolje.
« Last Edit: July 19, 2009, 08:58:25 AM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #6 on: July 19, 2009, 01:01:04 PM »
Planove sam isekao dok sam pravio model ,tako mi je bilo lakse a mogu da slikam model odn. ono kako trenutno izgleda jer je jos u procesu izrade, a napisao sam na stranici za upoznavanje da je model nesto slican nekom Extra 300 ili tako nesto sl a planovi su na slovenackom i nema oznake nigde, a sam model bez icega tezi oko 250 gr i motor oko 200gr i sad sve ostalo baterija ,prijemnik ,servoi...ni sam ne znam, probao sam sve to bez goriva da stavim na vagu pa izlazi oko 550-600 gr . uzeo sam u razmatranje predlog da stavim manji motor pa videcemo.
Pozdrav svima i havla na trudu!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Moze li mala pomoc?
« Reply #7 on: July 19, 2009, 03:37:28 PM »
Veći motor neće da smeta, naprotiv. Bitno je da radi regulacija "gasa", pa se sa time bilo koja snaga koja je potrebna iz motora može izvući.

Model ni ne mora da poleti sa punim gasom.

Te 500mAh iz helikoptera mogu da budu dovoljne pod uslovom da su sve ispravne i pune.

Servoi od 30-40gr, takozvani "standardni" su nepotrebno veliki za mali model ali mogu ako mora.
Oni kao što su HXT 900 ili maksimalno neki od 14 - 17gr kao što su:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8499&Product_Name=Turnigy_S3101S_Servo__17g_/_2.5kg_/_.14sec
su savim dovoljni.

Pozdrav Goran