Author Topic: Delta krilo  (Read 10134 times)

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Delta krilo
« on: July 21, 2009, 12:59:20 PM »
Pozdrav svima od novog clana foruma. Oduvek me privlacio RC hobi ali se nisam ranije bavio RC modelarstvom prvenstveno zbog cene i nedostupnosti materijala i opreme. Rekao bih da je danas situacija znatno drugacija najvise zahvaljujuci relativno jeftinim sistemima na elektro pogon i dobrim izborom internet prodavnica.
Nekako me najvise privlace EPP Delta krila zbog svo dimenzija, male tezine, jednostavne konstrukcije i izdrzljivosti. Narocito modeli bez vertikalaca.
Ono sto me zanima jeste koliko su takvi avioni zgodni za apsolutne pocetnike. Mali broj kontrola mi govori da su zgodni, ali me malo brine to sto nisu samobalansirajuci i sto nemaju rep.

Assassin mi je nekako najdrazi od svih konstrukcija koje sam video jer je veoma niskog profila, i reklo bi se prilicno izdrzljiv, sto je veliki plus za pocetnike.


http://www.utahflyers.org/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=42

SuperFly je malo drugacije konstrukcije. Zbog veca povrsine i vertikalaca mi se cini mozda malo stabilniji/sporiji ali vertikalce je jednostavno polomiti. Bio bih zahvalan da neko napravi poredjene ova dva modela, ili da predlozi neku trecu konstrukciju. Prvenstveno me zanima kakvi su za ucenje upravljanja.


http://www.superflyrc.com/SuperFly/superfly.htm

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Re: Delta krilo
« Reply #1 on: July 23, 2009, 02:18:20 PM »
Zar je moguce da niko nema nikakav savet?  ???
Veterani..?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Delta krilo
« Reply #2 on: July 23, 2009, 05:43:03 PM »
Pozdrav fibra!  (poz)
Sada je sezona kupanja u bazenu, pa malo moraš da budeš strpljiv sa odgovorom.
Moja preporuka je da se može početi leteti i sa ovakvim modelom, pogotovo ako se uradi ili kupi od EPP. To je skoro nesalomiva penasta plastika i ako je površina malo gruba.
I ja sam hteo da napravim ovakvo malo leteće krilo, ali sam ipak uradio Zoljicu F22. Pogledaj:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.0
Znači slobono kupuj i leti  (<--)



Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Re: Delta krilo
« Reply #3 on: July 24, 2009, 10:14:45 AM »
Druze, hvala na odgovoru. Ja sam mislio da vi letite dok se drugi kupaju. ;)
I sam sam prvo hteo da pravim zoljicu videvsi tvoju temu, ali mi se nekako krila vise dopadaju, najvise zbog svoje minimalisticke konstrukcije i izdrzljivosti. Posebno krila koja nemaju nikakve vertikalce. Posto sam apsolutni pocetnik, nisam ni razmisljao o drugim materijalima osim EPP-a. Licno, najvise volim drvo i dosta sam sa njim radio. Posto mi je dostupan laser, voleo bih u buducnosti napraviti jedan ozbiljniji avion od laserski secene balze, ali dok za pocetak mi treba nesto veoma izdrzljivo.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Delta krilo
« Reply #4 on: July 24, 2009, 10:49:54 AM »
 ;namig

Pozdrav fibra i dobro nam doso na rcfly4um.

Nemoj da odustajes od zoljice nikako. (nene)

Moja je zapoceta jos u martu (bolje receno dve su zapocete), ali zbog drugih problema i malo vremena stajala je u garazi (u delovima) vise od  3 meseca.
Prosli Vikend slucajno u garazi ponovo natrcim na njene delove i resim da je sklopim.
Sklopljena je bez farbanja cisto da vidim kako leti to cudo.
Sklapanje za mene nije bio problem nego podesavanje mixeva na stanici (proveo sam vise od 2sata podesavajuci stanicu), ali se isplatilo.
Zoljica leti  oo)) "boli glava" i kod mene u Hangaru je na prvom mestu.
Veruj mi ako je ne probas mnogo propustas.
Moja topla preporuka svima koji vole nesto brze i ostrije na komandama.

Zelim samo da se zahvalim drugu tibeteagle-u i njegovoj temi o zoljici.
Sve je radjeno po njegovoj temi i zoljica je poletela bez problema i uz minimalno trimovaje.

Pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Delta krilo
« Reply #5 on: July 24, 2009, 04:57:59 PM »
U pravu si Fibra. Trebalo bi leteti jer je sezona i za to. Samo nema ko da pokosi travu na livadi  ;) (posluži će kao dobar izgovor)
I Zoljica je delta krilo u osnovi. To što malo liči na Raptora f-22 je samo caka da bolje izgleda u letu.
Ima iste komande kao delta avioni. Znači na stanici je potreban delta mikser.  To navodim zato jer ako još nemaš stanicu, obavezno kupi neku šestokanalnu, ne manju, koja ima sve potrebne komande za većinu modela.
Imaš dostupan laser?  (yay)  I najslabiji laser (veći od 20W) može da seče Depron ili listove stirodura od 6mm. Naravno i EPP. Treba staviti sočivo sa većom žižnom daljinom za deblje materijale. Penasti materijali imaju preko 95% vazduha u strukturi.
Ima gomila crteže na netu u  vektorskom formatu koji se može "dovesti" i do CNC lasera. Pogledaj na početnim stranicana Zoljice.  http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.msg756#msg756
Znači možeš sam da isečeš na laseru bilo koji park jet model i da sastaviš za par sati.
Možeš prvo ovako jednostavno krilo da napraviš, a posle da pređeš na fantome i migove.



Ovde sam naveo nekoliko linkova za ručno rezanje delta krila sa vrelom Žicom.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=594.0
Krila koja imaju aero profil u preseku, mnogo bolje i stabilnije lete neko pljosnati park frajeri  ;)

To što voliš drvo je dobro. Drvo će ostati uvek najbolji materijal u opšte a i za modelare. Balza ploče, i tanki avio šperovi se lepo daju rezati na laseru. Potraži iskustva drugih na ovom forumu.
Očekujemo da poletiš što pre  ;namig



Offline Gery

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Delta krilo
« Reply #6 on: August 06, 2010, 11:09:19 AM »
Pozdrav svakom!
Fibra,delta krila su po meni idealna za svakog pocetnika,pisem ovo iz iskustva,jer ja licno u zadnjih par dana sam izlomio 6 zoljica,dok nisam malkice naucio da letim.Za pocetak uzmes stirodur napravis recimo zoljicu i poletanje.
jeftino a veoma dobro leti,i nema sta da zalis!SVE U SVEMU,JEDNOSTAVNO,JEFTINO A LETI!
pozdrav gery