Author Topic: Problem sa ruskim MDS motorom  (Read 4018 times)

Slobodan

  • Guest
Problem sa ruskim MDS motorom
« on: September 23, 2009, 04:09:11 PM »
Pocetnik sam  i imam problem sa starim ruskim MDS motorom od 6,5 ccm  na modelu kojeg sam nabavio radi obuke.
Motor pali odlicno sto bi se reklo "iz prve" medjutim radi par sekundi i ugasi se. Uspeo sam donekle da lokalizujem problem, naime:  Kada otkacim crevo od auspuha koje vodi ka rezervoaru i uz pomoc dodatnog creva duvam u rezervoar (nije potrebno jako duvati); motor radi i cak uspevam da podesim smesu i gas. Motor lepo prima gas i rekao bih da da jos uvek ima snage. Motor radi i kada izvadim rezervoar iz modela i podignem ga iznad nivoa motora, cim spustim  - motor se gasi. Dok motor radi ovako improvizovano, crevo iz auspuha stavim u casu sa vodom - nema niti jednog mehurica. Proverio sam rezervoar i auspuh i rekao bih da je sve u redu. Rezervoar i creva su potpuno cisti i sve dihtuje dobro.
Da li ovo znaci da je motor "istrosen" ili pak nesto nedostaje u auspuhu ili oko njega. 

Pozz, Slobodan

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Problem sa ruskim MDS motorom
« Reply #1 on: September 23, 2009, 05:12:50 PM »
 Pozdrav Slobodane.
Kvar si i sam vrlo lepo lokalizovao.
Evo sta treba zakljuciti:
1. Motor radi i ugasi se jer ostane bez goriva.
2. Ako duvanjem stvoris nadpritisak u rezervoaru, motor radi.
3. Iz auspuha ti u toku rada ne dolazi potreban nadpritisak.

Moguci kvarovi su:
1. Zapusena sisica iz auspuha (probaj da dunes u auspuh, preko sisice)
2. Zapusenje karburatora

Sve ostalo sto bi mogao da bude problem, tipa nezaptivenost kartera, karburatora... ostavi po strani dok ne dobijes neophodan nadpritisak iz auspuha.
Test sa casom vode je odlican, i sam sam ga sprovodio vise puta.
 Obavestavaj nas kako tece popravka.

 Pozdrav (work)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Problem sa ruskim MDS motorom
« Reply #2 on: September 23, 2009, 08:58:21 PM »
slobodane kao sto ti je coka  rekao proveri te stvari, ja ti samo mogu reci da sam imao iste probleme kao i ti samo je moj bio mds od 10 ccm kada si ga upalio on je radio cim si mu dao gas on se ugasio nisi ga mogao nikako nastelovati sve dok mu nisam promenio karburator a karburator koji sam stavio bio je od mokija posle toga motor je radio ko singerica

poz

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Problem sa ruskim MDS motorom
« Reply #3 on: September 23, 2009, 09:06:57 PM »
Slatko sam se na vozao sa 10ccm samo promenom karburatora jedino je imao malo bucniji rad strovalio se sa extrom na mitingu u Vrscu ali ne zbog otkaza motora vec zbog slabasnog vetra i mog ne iskustva.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Slobodan

  • Guest
Re: Problem sa ruskim MDS motorom
« Reply #4 on: September 23, 2009, 10:02:20 PM »
Karburator, creva, rezervoar i auspuh sam oprao i detaljno ocistio ali bez ikakve promene. Karburator nije imao originalni sraf za fiksiranje ali sam napravio drugi i vidi se da je gumeni ring na vratu karb. dobro pritegnut pa pretpostavljam da tu ne uvlaci fals vazduh. Nemam bas puno iskustva sa ovakvim karburatorom ali po meni se logicno ponasa. Sraf za smesu treba odviti priblizno oko 2 kruga a igla na gasu je takodje odvijena oko 2 kruga dok je grlo karburatora otvoreno oko 1,5 mm  i tada dobro prima gas. Ovo je neko grubo podesavanje, i mislim da bi se  tu moglo jos poraditi.   Nisam siguran da li u auspuhu nesto mozda nedostaje, kada u radu izduvnu cev delimicno pokrijem prstom (suzim protok izduvnih gasova) u auspuhu se stvara pritisak i pojavljuju se mehurici, ali motor pocinje da se gusi. Zakljucio sam, citajuci iskustva drugih modelara da je ovo uobicajena boljka ovih motora i u dilemi sam da li  nekako da  pojacam pritisak u auspuhu ili da pokusam da zamenim karburator. Uvek postoji i ona treca varijanta - zameniti motor ali to tek kad se uverim da je ovaj MDS bas neupotrebljiv.

pozz i hvala na podrsci i savetima.

Slobodan

  • Guest
Re: Problem sa ruskim MDS motorom
« Reply #5 on: September 25, 2009, 09:45:56 PM »
Danasnje popodne sam iskoristio  za izradu improvizovanog stola za testiranje motora. Na motoru nisam znacajno nista uradio osim sto sam napravio dihtung za auspuh od klingerita debljine 1 mm i za cudo malisa je proradio.