Author Topic: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000  (Read 7132 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« on: September 23, 2009, 06:11:45 PM »
Odlucio sam da u svoj flite box uvrstim i sledeci uredjaj.
Rec je o Futabinom battery checker-u koji vam digitalno prikazuje napon baterije, pri opterecenju.

 Moze se koristiti za NI-CD, NI-MH I LI-PO baterije, ali samo za varijante napona od 4.8, 6.0 I 7.2V.
Posto u modelima obicno imam pakete od 4 ili 5 celija NI-CD ili NI-MH baterija, kao i nameru da predjem na 2C LI-PO, ovo ce  mi biti sasvim dovoljno.

 Struja praznjenja se moze odabirati od 1-3A, kontinualno.
 Ako ga ostavite prikljucenog, moze se koristiti i za praznjenje baterija, s tim sto se mora pratiti napon, koji ce vremenom opadati.
 Bateriju morate skinuti sa praznjenja kada napon padne na minimalni, za taj tip baterije.
 Uredjaj je opremljen i malim ventilatorom za hladjenje.

Checker bi mogao da se smesti u avion, ali kako u radu, bateriju  trosi poprilicno, namenjen je za zemaljsku upotrebu.

 Prikljucni konektor je standardan, Futaba-JR.
 Ovako to u prirodi izgleda:














 Kao rezime onoga sto bi svaki RC modelar morao da zna o baterijama, navescu sledece.

 Zamislite bateriju kao rezervoar vode,

 Ako izmerite napon, znacete samo da li u njemu ima vode, a ne i koliko.
 Ako bateriju napunite modernim punjacem koji vas obavestava o kolicini struje koju je baterija primila, znacete koliko vode imate u rezervoaru, ali ne i kojom brzinom mozete da je trosite.
 Ako bateriju, pomenutim punjacem, ispraznite, znacete koliko vode iz rezervoara mozete koristiti.
 Ako izmerite napon baterije pri opterecenju (bateri checker-om), znacete koliko cesmi mozete otvoriti, a da voda i dalje tece nekim intenzitetom .

 Ovo poslednje je vrlo bitno ako vam je avion opremljen sa vise, jakih servoa, koji pod opterecenjem mogu povuci podosta struje.

 Svoje baterije testiram pri struji praznjenja od 1-1.5A.
Potpuno puna, 5-o celijska NI-MH baterija, pri 1A opterecenja, obicno pokazuje oko 6.2V,
dok 4-o celijska NI-CD baterija pri istom opterecenju pokazuje oko 4.6V.
 





Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #1 on: September 23, 2009, 06:38:32 PM »
Coko,

baci pogled na ovo http://rcfly4um.org/index.php?PHPSESSID=d588941c61e409487ee4b09570cf9653&topic=2669.0 , moze i u model, samo ga zakacis na kablic za balansiranje i ocitava napone za svo vreme lete, bilo da je glavna ili pomocna baterija. Ultra korisna spravica!

poz
Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #2 on: September 23, 2009, 09:12:33 PM »
jos jednostavnije
baterija -rezervoar
napon  - pritisak
amper  - litraza ili kolicina
i na kraju wat tj snaga koji je proizvod napona i ampera
inace coko jako pametna stvar medjutim nije bas jeftina a kao sto biva u zivotu da dobre stvari treba platiti tako i ovo
poz
« Last Edit: September 23, 2009, 09:19:01 PM by Dejan Dobricki »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #3 on: September 23, 2009, 10:47:31 PM »
 Magic, stvarcica ti je "vrh brate".
Posto je dzabana, mozda se odlucim za takvo nesto....medjutim...Zaboravio sam da kazem mozda i najvaznije, ovaj checker je namenjen iskljucivo za prijemnicke baterije.
Za tu upotrebu, ova tvoja sega mega stvarcica, osim ako letis sa li-po baterijom, nije bas upotrebljiva.
Da budem precizniji, jeste, ali bi dobio dijagram u zavisnosti od upotrebljavanja servoa...a to iako je interesantno kao razmatranje, uzivo, ne bi bas puno pomoglo.
 Mislim da bi bila savrsena kada se avion tek napravi, pa u probnim fazama da se snimi sta se u vazduhu desava i koji su opsezi potrosnje baterije.
 Razmislicu sada kada dodju JET-ovi na red.
Kod 3D aviona, ne verujem da bi ikada imao potrosnju vecu od 1-1.5A.
 Sve u svemu, svaka cast na GADGETU.

Dejo, u pravu si. Korisno jeste, a i nije tako skupo kada pocnes da letis skupe avione, pa u poredjenju sa time...


Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #4 on: September 23, 2009, 11:03:44 PM »
Ispravka:

Baterija -rezervoar
Napon  - pritisak
Struja - Veličina rupe kroz koju ističe tečnost (jačina struje).
Litraža - kapacitet baterije. Zavisi od veličine, konstrukcije i tipa baterije.

Ova tema je interesantna i vredi je razraditi.

Upravo otvaram novu temu:
http://rcfly4um.org/index.php?action=post;board=12.0
u kojoj ću da pojasnim stavove.

Pozdrav Goran


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #5 on: September 23, 2009, 11:06:16 PM »
Coko,

spravica moze da se poveze i na sve ostale tipove baterija posto ima jos jedan ulaz i da belezi potrosnju i NiMh baterija za vreme leta. Evo uputstva pa se tu lepo vidi sta sve moze da radi: http://www.hillrc.com/UploadFiles/CellLog_8S.pdf  Inace porucio sam jos jednu spravicu, MicroPower V3 E-Logger http://www.eagletreesystems.com/MicroPower/micro.htm na koji moze mnogo toga da se zakaci a jedna od jako korisnih stvari je i Servo Current Monitor koji prati koliko koji servo vuce tokom leta. Kao sto ti rece neke spravice nisu skupe kada su modeli skupi  :big smile.

Inace, punjac koji imam ima naravno i funkciju praznjenja. Lepota je sto crta grafikon na kraju sa svim podacima, pa podesim jacinu praznjenja i pratim kako se baterija prazni!

poz
« Last Edit: September 23, 2009, 11:09:45 PM by magic »
Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Zgodna stvarcica-Futaba Battery checker BR 2000
« Reply #6 on: September 24, 2009, 07:19:43 AM »
izvinjavam se sto trujem post ali bio sam opomenut da ne pisem gluposti tako da cu se malo nadopuniti ili ispraviti
amper ili kolicina kroz jedinicu vremena