Author Topic: O.S. Max GT 55  (Read 10926 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #15 on: October 13, 2009, 12:10:49 PM »
Magik

nisam znao da se razumes u sus motore jer to nisi predstavljao do sada na forumu a i koliko znam preferiras elektro pa sam mislio ...pa ovaj nema pojma o sus motorima :sljus a ovamo nesto komentarise.
Moras priznati da na ovom forumu ima smesnih komentara :_D i deljenje nekih saveta a pojedinci pojma nemaju o onom sto pisu :hehe a vole u sve da se butaju.
Lepo je procitati svacije misljenje ali nije lepo da nekog nesto savetujes a da za to nisi kompetentan ili da ti je to struka.
Zato mnoge stvari koje procitam na forumu uzimam sa dozom rezerve osim ljudi koje sam upoznao preko foruma ili licno na skupovima.

Vidimo se 24-tog  4e

SASA
« Last Edit: October 13, 2009, 12:12:40 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #16 on: October 13, 2009, 12:36:19 PM »
Veljko

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #17 on: October 13, 2009, 09:06:45 PM »
Japanci su na prvom mestu skromni,te se iz toga mogu izvuci pogresne procene,  ko je pametniji?
Dobro je sto te imamo Magic ,sto imas vremena da istrazis sve sto moze da zanima neiskusne i iskusne modelare i to prezentujes na forumu.
Nije svima internet dostupan u istoj meri.
pozz.
« Last Edit: October 13, 2009, 09:11:19 PM by JRlotpi »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #18 on: October 14, 2009, 12:14:16 PM »
O.S. Max pravi najbolje serijske dvotaktne glo motore na svetu!
Ko ne misli tako, nema pojma o motorima, ili nikada nije procitao nijedan podatak o O.S.-u ili nikada ga nije posedovao ili je sponzorisan od strane neke druge kompanije (ciganin hvali svoga konja).
To je dokazano godinama uspeha na svetskim takmicenjima:sto u avionima, sto u helikopterima, camcima i automobilima.
Da ne govorim o milionima zadovoljnih modelara (kao sto sam ja) sto koriste O.S. motore za uzivanje i zajebanciju.
Ako neko zeli i da napravi bolji(citaj isti)motor, to mora da uradi u uslovima male serije, jer ce samo tako moci da postigne ono sto u serijskoj proizvodnji postize O.S.
To je zbog iskustva koje O.S. ima (pravi motore pre drugog svetskog rata), strucnjaka i masina koje imaju.

Evo jednog Americkog primera male serije: http://www.rcuniverse.com/forum/m_8862472/anchors_8862472/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#8862472
A Magic nam je vec dao primer Italijana koji isto pokusavaju da se probiju, u Nemackoj imamo 3W ....
Ali O.S.Max je nejbolji, ostalo je druga liga.

« Last Edit: October 14, 2009, 02:58:16 PM by GILE »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #19 on: October 15, 2009, 12:05:34 AM »
O.S. Max pravi najbolje serijske dvotaktne glo motore na svetu!
Ko ne misli tako, nema pojma o motorima, ili nikada nije procitao nijedan podatak o O.S.-u ili nikada ga nije posedovao ili je sponzorisan od strane neke druge kompanije (ciganin hvali svoga konja).





Ja mislim da je Magic u pravu.
Nisu Japanci najpametniji





Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #20 on: October 15, 2009, 01:28:04 AM »
Sačekao sam da se strasti malkice smire, pa da pokušam da pojasnim neke od uzrošnika "varničenja". Nisam neki stručnjak za modelarske SUS motore, ali u ovih mojih preko 40 godina bavljenja modelarstvom, nakupilo se valda neko iskustvo. Na bazi tog iskustva ću i da govorim.
1. Skidam kapu O.S.-u. Od mog prvog susreta sa njihovim motorima impresionirala me je njhova predanost, pedantnost, kvalitet izrade, dizajn, smisao za detalje. Takav pristup bilo kom poslu mora da donese izvanredne rezultate. Uvek su imali odlične i pouzdane motore. Ali bilo je tu i frljoka. Sve po poznatom principu: ko radi - taj i greši. Kao i sve ostalo, daleko su i oni od savršenstva. Normalno.

2. Po mom skromnom mišljenju, predmetni motor je nastao na bazi nekog njihovog ranijeg glo motora. To se naročito odnosi na karter, koji očigledno ima klasičan modelarski dizajn sa sprovodom smeše iz karburatora kroz radilicu, gde radilica ima i ulogu otvaranja i zatvaranja kanala iz karburatora u karter. Takva konverzija na benzin nije strana ni drugim proizvođačima.

3. Sa onim na šta je Veljko ukazao, sreo sam se prilikom konverzije jednog motora iz motorne testere. Neki kanadski Mek Kulah (ili tako nekako beše) od nekih 40 kubika. Imao je isto tako napred okrenut karburator, ali vod nije bio kroz radilicu, nego, klasično, direktno u karter. Na stolu je motor radio perfektno. Montirao sam ga na avion od 2,5 metra (na tom avionu je Ljubigamajka naučio da leti) i tada su se pojavili problemi. Nikako nisam mogao da ga podesim da dobro radi i na zemlji i u vazduhu!?! Tako je bilo sve dok mu nisam zasenio karburator od direktnog opstrujavanja vazduha. Štos je u tome, da benzin u odnosu na metil alkohol ima dosta veću energetsku vrednost, ali i dosta manju brzinu gorenja. To je glavni razlog što benzinski motori imaju veči obrtni momenat, daleko manju potrošnju, ali su i daleko osetljiviji na preciznost smeše. I tu je začkoljica. Našteluješ do perfekcije motor na zemlji, poletiš, kad on počne da krklja i kašlje, a bogami i da se gasi. Poveća se dinamički pritisak vazduha na ulazu u karburator, i poremeti odnos vazduh/benzin u korist vazduha. Koliko. Pa taman toliko da motor nepravilno i nepouzdano radi.
Moguće je da su u O.S.-u to nekako rešili. E, to je ono što me (pretpostavljam i Veljka) interesuje - kako. Još su mu dodali i venturi produžetak na usisu, što pojačava efekat dinamičkog pritiska vazduha!?! Ne bi me opšte začudilo ako je u uputstvu naglašeno kako da se karburator zaseni. To sam već viđao.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #21 on: October 15, 2009, 03:20:41 AM »
Da li je moguce da se isti problemi javljaju i kod karburatora koji su montirani bocno i pozadi,gde je strujanje znatno manje nego kod doticnog motora.
Motor sa bocnim karburatorom se nasteluje da prima gas idealno dok je na zemlji ,ali kada se vine u vazduh strasno trokira,medjutim postavljanjem usisnika problem se resava( benz zenoa 26cm)
Mozda je pitanje za trugi topic ali kada ste se vec dovatili teme.
Sta sam hteo da kazem-motori koji imaju bocno karburator takodje mogu da imaju problem oko strujanja koji se resava.
Koje su prednosti i mane motora gde je polozaj karburatora iza ili bocno?
Koliko je bitno da se motor postavi sto blize na nosac modela zbog tezista,jer predpostavljam da polozaj karburatora diktira tu distancu.
I da li je jedan od razloga kod ovog motora i to da bi bio montiran sto blize ,koliko je sve to bitno u celoj prici da se tako postavi karburator.


Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #22 on: October 15, 2009, 08:31:37 AM »
mozda  pomogne ovakva izvedba