Author Topic: O.S. Max GT 55  (Read 10925 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
O.S. Max GT 55
« on: October 12, 2009, 06:10:44 PM »
« Last Edit: October 12, 2009, 06:14:53 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #1 on: October 12, 2009, 06:12:58 PM »
Jes vala! Što jes - jes...
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #2 on: October 12, 2009, 07:01:45 PM »
Hm, ovaj, ne sumnjam da je vrh, ali me taj karburator sa prednje strane malo brine. Bilo bi bolje da vazduh vuce iz neke manje turbulentne zone. Bice jako zanimljivo stelovanje  ")!

poz
« Last Edit: October 12, 2009, 07:06:16 PM by magic »
Veljko

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #3 on: October 12, 2009, 07:10:26 PM »
mislite da nevalja sto je napred karburator u slicaju OS-max

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #4 on: October 12, 2009, 08:44:54 PM »
Hm, ovaj, ne sumnjam da je vrh, ali me taj karburator sa prednje strane malo brine. Bilo bi bolje da vazduh vuce iz neke manje turbulentne zone. Bice jako zanimljivo stelovanje  ")!

poz
:sljus

Verovatno se zeznuo japanac pa nije znao gde da stavi karburator vidi pozovi ga da mu ukazes na to :sljus (yay)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #5 on: October 12, 2009, 09:20:13 PM »
Hm, ovaj, ne sumnjam da je vrh, ali me taj karburator sa prednje strane malo brine. Bilo bi bolje da vazduh vuce iz neke manje turbulentne zone. Bice jako zanimljivo stelovanje  ")!

poz
:sljus

Verovatno se zeznuo japanac pa nije znao gde da stavi karburator vidi pozovi ga da mu ukazes na to :sljus (yay)

Sasa,

vidim delujes kao veliki poznavaoc motora generalno. Dali bi mogao da nam objasnis dali ovaj motor ima usisavanje goriva preko lamela ili preko roto diska? Ja to ne mogu da zakljucim sa slike pa ako bi bio ljubazan da nas sve ovde lepo uputis i zasto je tako bolje kako su oni to uradili! Mozda je karburator stavio napred, zato sto je motor predvidjen samo za kontra montiranje tj. za rad sa pusher elisama? Ko ce ga znati. Ajde sasa molim te nam objasni, vidim hvalis te SUS motore non stop sigurno znas jako puno o njima.

poz
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #6 on: October 12, 2009, 09:33:06 PM »
I ja sam se zacudio kada sam prvi put ugledao fotografiju.
Zbog cega su stavili karburator napred? :sljus
Plavi usisnik ju tu da spreci pojavu ram vazduha u karburatoru(takodje da spreci pojavu vrtlozenja u samom grlu karburatora).
O.S. je razvijao ovaj karburator specijalno za ovaj motor(nije walbro kao na DA, DLE i ostatku ekipe sve do motornih testera i kosacica).
Ne sumnjam da su radili sve vrste ispitivanja (sto na habanje, snagu, grejanje, pa sigurno i za pojavu ram vazduha)
Najveci problem ce biti estetski, jer kako sakriti toliki karburator pod mali kapotaz?
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #7 on: October 12, 2009, 09:52:46 PM »
Marko,

apsolutno je tacno da plavi deo (koji inace moze da se zove i usisna trubica) umiruje vrtlozenje pre ulaska u karburator. Cak, sto je taj deo duzi motor moze da ima povoljniju karakteristiku u odredjenom broju obrtaja. Neki put na dvotaktni motor treba posmatrati kao na duvacki instrument, hoce da "svira" samo ako se pogodi nota. Notu mozemo da biramo preko usisne i izduvne trube (rezonator). Idealno je da se one nasteluju za neki opseg u kom ce se prepostavljeni motor najvise zadrzavati. Vrlo je moguce da uz pravi rezonator ovaj motor pri odredjenoj brzini kretanja dobije cak i malo naddopunjavanje samim tim sto se usis nalazi u zoni povecanog pritiska. Ovo je nazalost jako tesko postici sa obicnim karburatorom, znaci barem sa karburatorom koji ima elekronsku kontrolu gasa, idealno sa elektronskim ubrizgavanjem. Ali to bi bilo suludo skupo i tesko.

Ne sumnjam da su ga japanci podrobno istestirali, ali u fazi razrade ce se neko sigurno pomuciti i kasnije u daljoj eksplataciji da mu motor uvek idealno "svira". Da budem iskren estetsku komponentu sam i zaboravio ali si i tu u potpunosti u pravu. Meni sve ovo lici da su po svaku cenu hteli da budu drugaciji i da ih kinezi ne bi mogli kopirati (jer nemaju doticni karburator)  ali ovo je kao da ceses levi biceps desnim noznim palcem, mislim moze to i tako ali cemu ...

poz
Veljko

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #8 on: October 12, 2009, 10:17:12 PM »
Veljko

znao sam da ces odma da planes ,ali nema veze. O sus motorima znam onoliko koliko je meni dovoljno a mozda i vise od toga a da budem naucnik pa da bas komentarisem ili da sumnjam u japansku realizaciju sigurno necu,jer neki tamo Veljko ili Sasa iz Srbije sigurno nisu pametniji od inzenjera OS MAX-a...

Vidimo se 24-tog  na skupu kod vas
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #9 on: October 12, 2009, 10:40:32 PM »
mene moj cale mnogo nervira. masinac po struci, uvek pronadje fabricke greske. i nemcima i japancima... svima.
nisu ovo dobro resili, ovo je moglo bolje itd.

najgora stvar je - sto se uvek na kraju ispostavi da je u pravu.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #10 on: October 12, 2009, 10:51:02 PM »
Veljko

znao sam da ces odma da planes ,ali nema veze. O sus motorima znam onoliko koliko je meni dovoljno a mozda i vise od toga a da budem naucnik pa da bas komentarisem ili da sumnjam u japansku realizaciju sigurno necu,jer neki tamo Veljko ili Sasa iz Srbije sigurno nisu pametniji od inzenjera OS MAX-a...

Vidimo se 24-tog  na skupu kod vas


Ne znam odakle ti ideja da sam planuo, ucinilo mi se da je tebi mozda iz slika bilo jasno zasto je karburator stavljen napred pa rekoh da i nas ostale prosvetlis. Ali jbg, ne znas ni ti, bas steta! Toliko hvalis te motore posmislio sam da se stvarno razumes, kad ono ...

poz
« Last Edit: October 12, 2009, 10:55:00 PM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #11 on: October 13, 2009, 01:05:58 AM »
Moje mišljenje.
OS je hteo da ostane pri nekoj tradiciji svojih dosadašnjih modela motora. Svi delovi su identični sa nitro motorima jer ih je izrađivao sa istom tehnologijom.
Karburator.
Kada je motor ugrađen o model teško je doći do karburatora ako je negde nazad. Ovako je praktičnije. Ako nitro motorima ne smeta da je napred, verovatno da će i ovde da valja.
Ja bih pohvalio njihovu tehnologiju livelja alumunijuma. Da se izlije ovako kvalitetno sa tankim rebrima i malim slovima natpisa, potrebno je da se lije, šprica pod veoma velikim pritiskom u kalup (kokilu). Izraditi ovakav kalup u koji se ubrizgava vreo aluminijum sa predo 700 stepeni, je vrh mašinstva i tehnologije livenja.   (thumb)
Ostalo je klasika.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #12 on: October 13, 2009, 01:10:05 AM »
Cena prava sitnica nesto preko 700$ :)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #13 on: October 13, 2009, 09:18:38 AM »
Da i ja isto mislim da su izlili taj blok stvarno neprikosnoveno.
Ne sumnjam i da je ostatak masinske obrade takodje najbolji, sa najboljim materijalima, kontrolom proizvoda...
Kod O.S.-a se zato isplati dati svaku paru.
Cena od 700$ je retail cena (preporucena cena od proizvodjaca) , koja moze u prodaji da padne od 20% do 40%.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: O.S. Max GT 55
« Reply #14 on: October 13, 2009, 10:49:12 AM »
Ako nitro motorima ne smeta da je napred, verovatno da će i ovde da valja.

Princip rada benzinskih motora sa svecicom se dosta razlikuje od principa rada tzv. glow motora. Kod benzinskih motora odnos mase vazduha prema masi goriva da bi doslo do pravilnog sagorevanja je strogo definisan i iznosi 14,7:1 (vazduh:gorivo). Kod glow motora taj podatak nigde nisam mogao da nadjem ali vec po samoj specificnoj potrosnji goriva glow motora moze se zakljuciti da je on vrlo drugaciji (mozda 5:1) i sigurno je da su mnogo manje osetljivi na promenu tog odnosa, sto kod benzinskih motora nije slucaj. Znaci vrlo jednostavno, vise vazduha trazi vise goriva da bi sve i dalje radilo kako treba. Upravo zato sam rekao da ce stelovanje ovog motora biti zahtevnije jer se sa povecanjem brzine modela svakako povecava i dotok vazduha u cilindar u odnosu na to dok je bio u stanju mirovanja. U teoriji trebalo bi ga nastelovati da bude bogat na zemlji da bi u vazduhu u nekom predvidjenom opsegu brzina to bilo kako treba. Naravno, savrseniji karburator moze da pomogne sa mozda jos jednom diznom ili ...

A tek promene stelovanja dok je motor u fazi razrade, znaci konstantna zjbancija. Ili recimo motor je napokon razradjen i pretpostavimo jednu nepovoljnu situaciju, a to je izlazak iz hovera. U tom trenutku trazimo od motora maksimalnu snagu a to znaci gas do kraja a motor nastelovan da primi maksimalan gas samo pri brzini vecoj od 50km/h ...

No stvarno da neduzim vise, SUS motori su mi struka i ogromna ljubav, ali bas zbog toga sto razumem koliko su ne savrseni ne koristim ih na modelima da se ne bi nervirao nego uzivao u letenju i druzenju a ne klecanju na livadi pored motora po ceo dan stelujuci ga  oo)). Od 13. godine pa do skoro sam bio skoro svaki vikend zamascen namestajuci i stelujuci dvotaktne motore pa mi je malo dosta  :).

Zasto se OS opredelio bas za ovo resenje logican odgovor sigurno postoji, barem sa njihove tacke gledista. A to da su neki tamo Japanci po defaultu pametniji od ovde nekog Veljka ili Sase, gresis sinak debelo gresis. 30 godina se druzim sa strancima (od Japana do Amerike), ziveo i radio sa njima, i mogu samo da kazem da su odgovorniji, bolje organizovani i da vise rade (u proseku) od nas, ali da su pametniji to nikako.

U svakom slucaju lepo je imati jos jednog proizvodjaca u trci, to ce i ostale naterati da budu jos bolji. A sto se samog motora tice, kao i sa svakim drugim novim proizvodom, sacekati, zasto biti test pilot/vozac o svom trosku ako ne mora.

poz
« Last Edit: October 13, 2009, 10:57:39 AM by magic »
Veljko