Author Topic: Kako postaviti elisu  (Read 4915 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Kako postaviti elisu
« on: December 04, 2009, 10:26:01 AM »
Znam da se dosta pisalo o elisama i nacinu odabira elise,ali mene interesuje kako pravilno postaviti elisu?Obisao sam ceo forum i nisam nasao da se uopste pisalo na ovu temu...Nadam se neko od vas moze da mi pomogne....Pozz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #1 on: December 04, 2009, 10:39:56 AM »
Šta tu nije jasno?
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #2 on: December 04, 2009, 11:25:50 AM »
Posto je Laza iz elektro grupe njemu je sve jedno kod sus motora ja licno sam prihvatio savet modelara koji voze vezane da elisa treba da stoji horizontalno pri stvaranju kompresije. Njihov razlog je bio meni vrlo jasan prilikom sletanja sa ugasenim motorom elisa od kretanja kroz vazduh dodje u horizontalan polozaj i nema snage da predje kompresioni deo puta pa samim tim nema bojazni za lom elise kod losijeg sletanja ili mekanog stajnog trapa.
Postoji jos jedna dilema ugla postavke elise u odnosu na GMT radi lakseg paljenja motora rukom ali to zavisi koji ti ugao najvise odgovara da snazno zavrtis elisu kako bi motor sto lakse upalio.
Ako se tvoje pitanje odnosilo na ovo.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #3 on: December 04, 2009, 01:20:45 PM »
Pa da ima tu neke logike kad se ugasi motor u letu....mene samo interesuje kako da namestim da bih lakse palio motor i da ne uradim nesto sto ustvari nije ispravno...
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #4 on: December 04, 2009, 02:37:40 PM »
za paljenje je najboje da koristis starter, tako da je nebitno koji je polozaj, ali je, kao sto Gile rece, najbolje da kod sletanja stoji hotizontalno
(naravno ako sleces sa ugasenim motorom).

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #5 on: December 04, 2009, 03:35:20 PM »
Hvala na savetima ali ja imam motor od 10 ccm pa mislim da je tu starter bespomocan,jer motor u ovom slucaju ima veliku kompresiju,mada,moze starter ali se ne preporucuje...
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #6 on: December 04, 2009, 03:53:15 PM »
Starter krese i jace motore, ali naravno to zavisi i od velicine startera. Svaki iole pristojan starter ce da pokrene motor. Ako motor nije presisan, nema vecih problema.

Kod upotrebe startera je polozaj elise horizontalan. Osovina motora se dovede prstima do pocetka sabijanja smese i tada se elisa pritegne horizontalno. Ni struja vazduha nece dalje pomeriti elisu.

Kod rucnog startovanja se dovodi polozaj klipa na isti nacin prstima, i tada se postavlja elisa u zeljeni ugao. Licno postavljam na 2sata. Malo je tesko trznuti elisu iz horizontalnog polozaja.
Neko opet lupa elisu sa druge strane na 9sati.

Mora se obratiti paznja i na blizinu karburatora sa iglama jer se moze desiti da se igla polomi.

Neko trza elisu sta stapicima i to je kao bezbedno za prste ali lose za elisu.

Ko kako oce, svako ima svoj izbor...
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #7 on: December 04, 2009, 08:40:43 PM »
ja najnormalnijim starterom palim motore od 7.5, 11 kao i od 15 kubika. malo su skuplji ali ima i njih za motore do 50 kub
a evo i na forumu se prodaje.

http://rcfly4um.org/index.php?topic=3288.0;topicseen

nikako ti ne preporucujem da rukom palis motor jer nove prste nemozes kupiti (bar ne kompletno funkcionalne kao originalne)
imao sam dve kopce samo od posekotine zadobijene prilikom nasisavanja motora. prst mi je skliznuo, elisa apc sa ostrom izlaznom kao zilet.
od tada ni ne nasisavam motor vec ga starter okrene dva tri puta i motor pali. (a i izlaznu obavezno malkice presmirglam, za svaki slucaj)
« Last Edit: December 04, 2009, 08:49:38 PM by misha »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #8 on: December 04, 2009, 09:41:18 PM »
Jako dobro pitanje,SOPRANO.Nas pocetnike bas treba dobro obavestiti o svemu.Vidis,na primer,meni nije ni na kraj pameti bilo da to ima neke veze kako ces elisu postaviti na motor.Ok,verovatno bih i sam ukapirao posle par pokusaja koji je najbolji polozaj.Ima mi jos dosta da ucimo.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako postaviti elisu
« Reply #9 on: December 05, 2009, 12:56:10 AM »
Pa i najmanja noguca stvar moze da zeza,zato ja sve sto mi nije jasno lepo pitam i stvarno uvek dobijem konkretne odgovore,jer ovde na forumu ima dosta dobrih ljudi koji hoce da pomognu....Hvala jos jednom za savete :)aplauz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)