Претражујући неке, своје, старе дискове наишао сам на фотографије које би могле послужити као подлога за корисну причу.
Пре четири или пет година летео сам једног малог двокрилца, погоњеног СУС мотором од 6.5 кубика.
Једном приликом, на слетању сам био нешти бржи него што је требало, авион је одскочио од тла и набио се носем у земљу. Резултат тога је био смрскан предњи део трупа.
Ово је трбало поправити и ту почиње прича.
Жао ми је што модел нисам сликао на лицу места да се види како је то изгледало. На почетку поправке, пошто је уклоњено све што је било смрскано и пошто је труп добро очишћен и одмашћен, предњи део модела је овако изгледао.
Странице трупа су били урађене од тополове шпер плоче дебљине 3mm. Нашао сам исти материјал и по постојећим цртежима направио нове делове, али тако да буду нешто дужи од места лома.
С обзиром да чеоно лепљење продужетака трупа не би дало задовољавајуће резултате, морао сам да премостим нови и стари део страница трупа. Ово сам урадио смрековим летвицама пресека 5mm x 3mm. Такође сам место лома лепо поравнао и очистио од крхотина.
Због овога сам, на оквиру иза лома, морао да направим одговарајуће отворе. На продужецима страница трупа сам пажљиво, са постојећег трупа прецртао линије спајања страница трупа.
По исцртаним линијама сам извршио исецање и упасивање продужетака станица трупа.
Следећи корак је био да на продужетке трупа, епокси лепком, залепим смрекове летвице.
Пошто се лепак осушио, истим сам залепио продужетке станица на труп, прво један па други. У току сушења лепка, делови су били добро стегнуту столарским стегама.
Затим сам припремиo остале делове за поправку. Први оквир са састоја од тополове шпер плоче дебљин 3mm и авио шпера дебљин 1mm. Доњи део трупа је био од композита (епокси смола + стаклена тканина) изливеног у калупу. Он није био, пуно, страдао, тако да сам искористио стари, пошто сам га добро очистио.
Следећи корак је био да се улепи оквир од тополове шпер плоче.
Затим сам припремио дно трупа, тако што сам летвицама од балзе проширио контактну површину за лепљење.
Затим сам залепио, прво дно трупа па оквир од авио шпера.
Пошто се лепак добро осушио, финим брусним папиром сам дотерао контуру трупа, а потом епокси смолом и стакленом тканином од 80 gr/m2 споља ојачао и заштитио нови део трупа.
Унутрашњост сам, с обзиром да овде долази резервоар са горивом, прелакирао са мешавином епокси смоле и ацетона у размери 2:1. Нормално прво се измешају смола и учвршћивач, па се онда разблажује са ацетоном. Овако разређена смола дубоко продире у дрво и штити га од масноће горива. Кад се ово све осушило одстранио сам вишак стаклене тканине и брусним папиром обрадио ивице.
Сада је био тренутак да извршим пробно спајање трупа са мотором, капотажом и поклопцем резервоара, који како се види нису били оштећени.
Пошто је све легло како треба, поскидао сам наведене делове са трупа и наставио посао. Поправљени део сам прво прекитовао полиестерским китом,...
...а потом пребрусио, исполирао и припремио за фарбање. Фарбање сам урадио ербрашом и полиуретанском фарбом.
На крају монтажа делова и модел је спреман за лет.